مقام پیشین طالبان : مشکلات داخلی افغانستان بهانه ای برای دخالت در امور ما نشود/ به کمک بلا عوض همسایه های خود نیاز داریم

مقام پیشین طالبان : مشکلات داخلی افغانستان بهانه ای برای دخالت در امور ما نشود/ به کمک بلا عوض همسایه های خود نیاز داریم

حرف آخر،  «سید آغا اکبر» مقام پیشین طالبان خاطرنشان ساخت که مشکلات داخلی افغانستان نباید بهانه ای برای دخالت در امور افغانستان شود چرا که خود افغان ها می توانند با هم کنار آمده و اختلاف های خود را حل کنند، بنا بر این هیچ کشوری حتی پاکستان نمی تواند در امور داخلی ما دخالت کند.
سید آغا اکبر رئیس حزب راه نجات افغانستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شفقناافغانستان اظهار داشت: روابط بین همسایه های افغانستان بر اساس موازین اسلامی باید کامل، مکمل و مستحکم تر از گذشته باشد.
اکبر گفت بهتر است کشورهای همسایه از طریق کمک های بلاعوض خود به ما کمک کنند.
مقام پیشین طالبان در ادامه گفت: ما مجبور هستیم که با ایران و پاکستان بر اساس موازین اسلامی روابط حسنه برقرار کنیم چرا که افغانستان کشوری فقیر است و نیاز به کمک همسایگان خود دارد تا بلکه بر اساس همین روابط بتوانیم از مظلومیت بیرون شویم.
سید آغا اکبر یادآور شد که روابط بین همسایه ها می تواند تاثیرات منفی و مثبت خود را داشته باشد اما از لحاظ موازین اسلامی باید روابط همسایه ها مثبت باشد.
اکبر در ارتباط به بحث هایی که در ارتباط به مداخله پاکستان در افغانستان مطرح است خاطرنشان ساخت: در بین ما و پاکستان نقاط مشترکی وجود دارد اما اختلاف هایی نیز در حکومت های گذشته در ارتباط موضوعاتی همچون حق آبه و مرز دیورند وجود داشته است.
رئیس حزب راه نجات افغانستان ادعا کرد که کمک پاکستان به مجاهدین دلیل شده که افغان ها توانستند در مقابل روس ها پیروز شوند و این تبلیغ کمونیست ها برای حفظ منافعشان بوده است که امریکا را به بدی یادنکرده اند اما پاکستان را کشوری متخاصم گفته اند.
اکبر در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان می تواند طالبان را برای مبارزه با گروه های تروریستی کمک کند گفت: ما نمی خواهیم که دیگر کشورها از قبیل پاکستان و روسیه به بهانه از بین بردن گروه های مخالف در امور داخلی ما مداخله کنند. مبارزه با گروه های مخالف تنها مربوط به افغان ها می شود، ما این توان را داریم که با گروه های مخالف وارد مذاکره شویم آن هم از طریق گروه ها، اقوام و ملت افغانستان مشکلات خود را حل و فصل کنیم. اما کشورهای همسایه می توانند در بعد خارجی مبارزه با داعش افغان ها را کمک کنند و تنها پاکستان نیست که می تواند در مقابل گروه های تروریستی افغانستان را کمک کند.
اکبر از تمام کشورهای همسایه خواست که به افغانستان کمک های بلاعوض اهدا کنند، وی در این ارتباط گفت: ما نمی خواهیم که کشورهای همسایه در قبال کمک های خود با ما معامله ای بر خلاف منافع ملی داشته باشند چرا که در چنین حالتی استقلال و آزادی ما زیر سوال رفته و حتی از بین می رود، ما نمی خواهیم که آزادی که بعد از ۴۰ سال مبارزه به دست آورده ایم را از دست بدهیم.
اکبر از کشورهای جهان خواست که مبارزه با داعش و مخالفین خود در افغانستان را بهانه ای برای مداخله در افغانستان نکنند و همچنین مخالفین ما را به کشور خود جای ندهند.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

حرف آخر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.