K2 Listing

K2 Listing

سکه و طلا امروز در بازار رشت گران شد.

حرف آخر،   اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تومان + ۴۰۵ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان + ۱۰۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان + ۵۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۸۱ هزار تومان + ۲۰ هزار تومان

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: کمیته ملی واکسن کرونا مصوب کرد که واکسن پاستوکووک پلاس (دز سوم این واکسن) به عنوان دز یادآور به فعالان حوزه درمان که واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنکا دریافت کرده‌اند، تزریق شود.

حرف آخر، دز یادآور واکسن پاستوکووک یا دز سوم این واکسن در کوبا با عنوان «سوبرانا پلاس» و در ایران به عنوان «پاستوکووک پلاس» نامگذاری شده است.

دکتر علیرضا بیگلری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر طبق مصوبه وزارت بهداشت، دز سوم واکسن این مجموعه یا پاستوکووک پلاس را می توان به عنوان یادآور برخی از واکسن های دیگر در کشور تزریق کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پاستوکووک پلاس را می توان به عنوان دز یادآور همه واکسن ها استفاده کرد، بیان کرد: از لحاظ تئوری، واکسن پاستوکووک پلاس را می توان برای همه واکسن ها استفاده کرد اما فعلا به عنوان دز یادآوز برخی از واکسن ها در نظر گرفته شده است. 

بیگلری ادامه داد: پاستوکووک پلاس طوری طراحی شده است که عوارض بسیار کمی داشته باشد و برای خیلی از واکسن های دیگر هم به عنوان دز بوستر بتوان از آن استفاده کرد.

وی اظهار داشت: مطالعاتی در حال انجام هست که به غیر از دز یادآور یعنی واکسن پاستوکووک پلاس، خود واکسن پاستوکووک هم برای واکسن های دیگر مخصوصا برای واکسن هایی که عملکرد ضعیف تر داشتند، به عنوان دز یادآور تزریق شود.
  
پاستوکووک پلاس تنها واکسن در دنیا است که به عنوان دز یادآور تولید شده است

رییس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد که پاستوکووک پلاس تنها واکسن کرونا در دنیا است که با هدف استفاده به عنوان دز یادآور طراحی و تولید شده است.

بیگلری با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ واکسن دیگری در دنیا وجود ندارد که مختص دز یادآور طراحی و تولید شده باشد، افزود: پیش بینی می شد که در آینده به دز یادآور واکسن کرونا نیاز مبرم پیدا می کنیم؛ بنابراین اقدام به تولید دز یادآور شده است.

به گزارش ایرنا، واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان "سوبرانا۲" و در ایران به عنوان "پاستوکووک"، نامگذاری شده است.

مطالعه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا از ششم اردیبهشت ماه امسال در هشت شهر و با حضور ۲۴ هزار داوطلب آغاز شده و چند مدتی است که این مرحله واکسن پاستوکووک به اتمام رسید.

مجوز مصرف اضطراری این واکسن اوایل تیر ۱۴۰۰ نیز در ایران صادر شد. مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام شده و این کشور مجوز مصرف اضطراری برای کودکان را صادر کرد.

در حال حاضر واکسن پاستوکووک در مراکز تجمیعی واکسیناسیون به افراد بالای ۱۸ سال تزریق می شود.

بررسی‌های تعدادی از سواحل استان گیلان نشان داد که این سواحل از نظر آلودگی زباله در وضعیت نامناسبی قرار دارند.

حرف آخر،  به گزارش ایسنا، سواحل محیط‌های شنی و صخره‌ای هستند و به دلایل گوناگون از جمله؛ ایجاد شرایط برای تولیدمثل برخی موجودات، تامین خاک، وجود مواد اولیه، زیستگاه‌ گونه‌های تجاری و در معرض تهدید و ... به عنوان مناطق استراتژیک شناخته می‌شوند.

به همین دلیل توجه به این محیط‌های ارزشمند و تلاش برای محافظت از آن‌ها یک ضرورت است. از آنجایی که سواحل برای محیط‌زیست و انسان بسیار مهم هستند، مطالعات تاکید کرده‌اند که برخی از فعالیت‌های انسانی مانند شیوه‌های شهرنشینی، استخراج شن و ماسه، جایگزینی و از بین رفتن پوشش گیاهی طبیعی و زباله‌های دورریز تهدیدی جدی برای این محیط‌ها هستند.

علاوه بر اثرات مخرب زیست محیطی، زباله ها می توانند ارزش فرهنگی و اقتصادی سواحل را کاهش دهند و منجر به خسارات اقتصادی قابل توجهی شوند. زباله در سواحل باعث کاهش گردشگران در سواحل می شود. خطرات زیست محیطی زباله‌های سواحل به انواع زباله‌ها بستگی دارد. به عنوان مثال، نگرانی‌هایی در مورد میکروپلاستیک و همچنین سمیت ته‌سیگار برای موجودات مختلف وجود دارد.

با توجه به اهمیت این موضوع پژوهشگران با انجام یک مطالعه برای اولین‌بار، برخی از سواحل شمال ایران در دریای خزر را از نظر تعداد و ترکیب زباله‌های دورریز بررسی کردند. هدف دیگر از این مطالعه ایجاد شاخص جدیدی بود که بتواند وضعیت آلودگی محیط زیست را با در نظر گرفتن کمیت و خطر بالقوه زباله‌های زباله تفسیر کند. همچنین در این مطالعه مناطق شهری و مناطق ساحلی از نظر کمیت و ترکیب زباله‌ها مقایسه شدند.

این مطالعه در استان گیلان و در پنج ساحل شامل سه ساحل تفریحی (حسنرود، جفرود و زیباکنار) و دو ساحل ماهیگیری (شهدا و طالب آباد) انجام شد. علاوه بر این، چهار خیابان شامل دو خیابان در مناطق تجاری (خیابان شهرداری و خیابان مطهری) و دو خیابان در مناطق مسکونی (خیابان گلسار و خیابان جماران) در گیلان، مورد بررسی قرار گرفت.

مشاهدات این مطالعه نشان داد که  ترکیب و کمیت زباله‌ها در مناطق با کاربری‌های مختلف، متفاوت است. گروه پلاستیک به‌عنوان فراوان‌ترین گروه زباله‌ها، ۳۹.۵۴ درصد از زباله‌های کل مناطق مورد مطالعه را تشکیل می‌داد. در حالی که از نظر نوع زباله، ته سیگار بیشترین فراوانی را داشت. به طور کلی، زباله‌های پلاستیکی از نظر تعداد در مناطق ساحلی مهم‌ترین زباله‌ها هستند؛ در حالی که در محیط‌های شهری، ته‌سیگار بیش از ۴۳ درصد از کل زباله‌ها را تشکیل می‌دهند. 

 با توجه به نتایج این مطالعه مشخص شد که سواحل شمالی ایران از نظر آلودگی زباله در وضعیت نامناسبی قرار دارند زیرا تنها یک ساحل و یک خیابان (۲۲.۲ درصد) در وضعیت پاکیزه و یک خیابان و یک ساحل در وضعیت متوسط ​​(۲۲.۲درصد) و سه ساحل و دو خیابان در وضعیت کثیف (۵۵.۵ درصد) قرار داشتند. 

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: آلودگی نواحی شهری و سواحل مورد مطالعه نشان می‌دهد که زباله‌های دور ریخته‌شده، یک معضل جدی در همه مناطق است. اگرچه عواملی مانند ویژگی‌های فیزیکی ساحل یا کاربری مناطق شهری بر تراکم و ترکیب زباله‌های زباله تأثیر می‌گذارد، اما عامل اصلی در کمیت زباله‌ها، تراکم افراد در محیط‌ها است.

به گفته این پژوهشگران، می‌توان با ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و استعمال دخانیات از تولید زباله پیشگیری کرد. همچنین برای مدیریت تولید زباله می‌توان از رویکردهایی مانند استفاده از زیرسیگاری‌های قابل حمل برای جلوگیری از ریختن ته سیگار انجام داد. استراتژی نهایی اقداماتی است که زباله‌ها را از سواحل جمع‌آوری و دفع می‌کند.

این محققان با توجه به نتایج به‌دست آمده و یافته‌های سایر مطالعات، پیشنهاداتی را برای مدیریت زباله‌ها مطرح کرده‌اند:

- افزایش آگاهی شهروندان در مورد مشکلات ناشی از زباله‌ها؛

- تهیه طرح جامع مدیریت این نوع پسماندها؛

- افزایش برنامه‌های پاکسازی در سواحل؛

- افزایش تجهیزات مانند سطل زباله در سواحل برای دفع مناسب زباله؛

- استفاده از ظرفیت گروه‌های مردم نهاد در مدیریت پسماند؛

تصویب و اجرای قوانین ضد زباله؛

- مدیریت فروش در سواحل مانند ممنوعیت فروش سیگار و کیسه‌های پلاستیکی؛

- افزایش کارایی تجهیزات پاکسازی سواحل و توجه به نقاط پاکسازی با دسترسی کم در معابر شهری.

در انجام این مطالعه احمد جنیدی جعفری، زهره کاظمی، زهرا کاظمی، مهدی فرزادکیا و جواد ترکاشوند پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، پروانه لطیفی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و مریم مروتی از انشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه اردکان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه مهر ماه سال جاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «توسعه شاخصی جدید برای ارزیابی زباله‌های دور ریخته شده در محیط‌های مختلف: بررسی مناطق ساحلی و شهری شمال ایران (دریای خزر)» در نشریه «Marine Pollution Bulletin» منتشر شده است.

تمام سکه امروز در بازار رشت گران، نیم سکه و طلا ارزان شد، اما قیمت ربع سکه تغییری نکرد.

حرف آخر،   اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان           + ۶۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان              - ۲۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان              بدون تغییر

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان    - ۴ هزار تومان

قیمت سکه و طلا امروز در بازار رشت تغییری نکرد.

حرف آخر،   اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد : سکه و طلا هم اکنون در بازار رشت با این قیمت‌ها معامله می‌شود.

 

تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان           بدون تغییر

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان              بدون تغییر

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان              بدون تغییر

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان    بدون تغییر

به گفته کارشناس هواشناسی دمای هوا در گیلان تا ۱۲ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد.

 

حرف آخر، کارشناس هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه آسمان گیلان امروز صاف تا قسمتی ابری است گفت: در جلگه هم پدیده مه داریم.
سمانه نگاه همچنین با بیان اینکه در ارتفاعات جریانات جنوبی و وزش باد گرم گزارش شده است افزود: به تدریج از عصر و شب سامانه بارشی وارد استان می‌شود.
وی گفت: دمای هوا در این مدت ۶ تا ۱۲ درجه کاهش می‌یابد.
کارشناس هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست به مردم توصیه کرد برای جلوگیری از حوادث احتمالی از استقرار در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خوداری کنند.
سمانه نگاه افزود: دمای فعلی شهر رشت مرکز استان ۸ درجه سلسیوس و رطوبت فعلی ۶۰ درصد است.
وی گفت: در شبانه روز گذشته رشت با ۴ درجه سلسیوس و ازبرم سیاهکل با ۲۲ درجه سلسیوس به ترتیب سردترین و گرمترین شهر‌های استان بودند.
وی با اشاره به اینکه دریا تا عصر امروز با احتیاط برای فعالیت‌های دریایی مناسب است افزود: از اواخرشب دریا مواج است و برای فعالیت‌های دریانوردی نامناسب می‌شود.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان گفت: این شرکت تمامی تلاش خود را به منظور جلوگیری از بروز خاموشی ناخواسته به کار خواهد بست، در همین راستا اجرای طرح یک در میان روشنایی معابر بلوارها و خاموشی روشنایی بزرگراه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

حرف آخر، به گزارش ایلنا از رشت، علی اکبر جوهری با بیان اینکه افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، محدودیت‌های جدی در تأمین گاز نیروگاها برای تولید برق به وجود آورده است، اظهار کرد: با توجه به روند افزایشی مصرف گاز در بخش خانگی که با برودت و سرمای هوا، شاهد رشد آن خواهیم بود می توان با رعایت الگوی مصرف برق و گاز از بروز هرگونه خاموشی جلوگیری بعمل آورد.

وی افزود: باتوجه به لغو محدودیت تردد شبانه در کشور و با توجه به تعداد قابل ملاحظه واحدهای تجاری به دلیل ماهیت توریستی و گردشگری این استان و مصرف بالای برق مورد استفاده آنها به منظور تأمین روشنایی مورد نیاز این بخش در ساعات اوج مصرف شبانه، شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان، جمع آوری و جایگزینی لامپ‌های التهابی و پرمصرف فروشگاه‌ها و دیگر اماکن تجاری استان را در دستور کار خود قرار داده است که با صدور اخطار کتبی و تذکرات شفاهی پرسنل این شرکت در حال اجرا است.

جوهری ضمن تشکر از همکاری کسبه و مرم شریف استان گیلان اذعان داشت: برخی از واحدهای تجاری ، علیرغم اطلاع رسانی‌های گسترده در خصوص افزایش بار شبکه توزیع برق و لزوم مدیریت مصرف و جلوگیری از هدررفت انرژی، همچنان از لامپ‌های التهابی کم بازده به منظور تأمین روشنایی استفاده می‌کنند که این امر، تأثیر زیادی در افزایش مصرف برق در ساعات پیک شبانه دارد.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان اظهار داشت: استفاده از لامپ‌های کم مصرف و LED، ضمن کاهش برق مصرفی و کمک به پایدار بودن شبکه توزیع برق، تأثیر زیادی بر بهای برق مصرفی واحدهای تجاری و بهبود و توسعه کسب و کار هم استانی های ارجمند نیز خواهد داشت.

وی بیان داشت: به همین منظور، اکیپ‌های عملیاتی این شرکت با حضور در خیابان‌ها و محلات این استان، با اطلاع رسانی گسترده، آموزش چهره به چهره و جلب همکاری مغازه داران، نسبت به جمع آوری لامپ‌های پرمصرف التهابی و جایگزینی با لامپ‌های کم مصرف یا LED توسط صاحبان اصناف، اقدام می‌کنند که در این میان می توان از ظرفیت بسیج به عنوان نیروی حامی و پشتیبان منافع ملت به بهترین نحو استفاده شود.

جوهری تصریح کرد: روشنایی معابر اتوبان ها و جاده های بین شهری که جز مناطق حادثه خیز نیستند در این طرح مورد تعدیل قرار گرفته اند و همچنین روشنایی غیر ضروری بیلبوردهای تبلیغاتی و همچنین تونل های آزاد راه ها در راستای مدیریت مصرف برق و به شرط رعایت نکات ایمنی خاموش می شوند.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در این راستا افزود: قریب به پنج مگاوات انرژی با اقداماتی نظیر کاهش مصرف روشنائی معابر درون و برون شهری، کاهش روشنائی معابر پارکها و اماکن عمومی غیر ضروری از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با جرای این طرح تعدیل شد.

علی اکبر جوهری افزود: استفاده بیشتر از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی، تنظیم وسایل گرمایشی در دمای آسایش، پوشیدن لباس گرم در منزل و جلوگیری از هدررفت انرژی، عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی نظیر هیتر و بخاری برقی، راهکارهای ساده و بدون هزینه برای مدیریت مصرف برق است.

وی در پایان تاکید کرد: راحت ترین راه برای ارسال آدرس های های خاموشی از سوی مردم دانلود و نصب اپلیکیشن برق من می باشد که از طریق سایت شرکت به آدرس www.gilanpdc.ir  قابل و همچنین کافه بازار دسترس است.

قمیت تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان است که در مقایسه با روز گذشته ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

حرف آخر،   اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

تمام سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان

نیم سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان

صفحه1 از187

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.