سیاسی |#475577

سیاسی

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مقابله با این تحریم‌های ناجوانمردانه و ظالمانه به تدبیر هوشمندانه نیاز دارد که نبود آن کشور را در سال ۱۴۰۱ با مشکل روبرو خواهد ساخت.

حرف آخر،  غلامعلی جعفرزاده، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده سابق مجلس اسلامی نظر خود را درباره گزارش منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درباره گرانی نرخ دلار درسال آینده چنین مطرح کرد: گذشته از بحث گزارش فوق، نیاز امروز کشور آن است که واقعیت تلخ پذیرفته شود، البته درمبارزه با آمریکا هیچ مشکلی وجود ندارد و جای تردیدی هم نیست، اما منافع ملی راباید ارجح دانست.
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه یادآور شد: مدیریت تحریم نیاز به رفتاری هوشمندانه‌تردارد زیرا در ارتباط با تحریم در داخل برخی از مسائل گیر افتادیم که اشتباه بود و نتیجه این اشتباه شرایط امروز است. البته مبلغی که در آن گزارش مورد اشاره قرار گرفته خیلی بالا است، افزایش خواهیم داشت، ولی در این حد نیست.
نماینده سابق مجلس در این خصوص تاکید کرد: بدون شک‌عدم ورود دلار به کشور دردسر ساز است و برای صادرکنندگان مشکل‌آفرین خواهد بود، بنابراین باید عواقب آن مورد توجه قرار گیرد تا راه چاره‌ایی درخور به دست آید.
جعفرزاده درادامه اظهار داشت: مشکل مدیران اقتصادی کشورعدم شفافیت با مردم است. تصور برخی از وزرا این است که با جنگ رسانه‌ایی می‌توان برمشکلات غلبه کرد، ولی جنگ رسانه‌ای تا جایی پاسخ می‌دهد و زمان‌بر است. مدیران اقتصادی باید به دنبال برنامه‌ایی کارآمد باشند و کشور برای مقابله با این تحریم‌های ناجوانمردانه و ظالمانه به تدبیر هوشمندانه نیاز دارد که نبود آن کشور را در سال ۱۴۰۱ با مشکل روبرو خواهد ساخت.
وی در ادامه یادآور شد: مردم کشور نیاز دارند که پس از دانستن برنامه اقتصادی در برابر این رفتار ظالمانه آمریکا و خروجی آن مورد تضمین قرار گیرند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم تاکید کرد: همواره برای موفقیت آقای رئیسی دست به دعا برمی‌دارم زیرا این اتفاق از آن جهت باید روی دهد که تاثیر آن متوجه ملت خواهد شد، برهمین اساس پیشنهاد می‌کنم گرچه کار بسیار خوبی محسوب می‌شود، قدری از سفرهای استانی فعلا بکاهد زیرا اکنون زمان نوشتن بودجه سال ۱۴۰۱ است و زیرساخت‌ها نیاز به ساختن دارد.
این کارشناس اقتصادی پیشنهاد خود به بانک مرکزی جهت مدیریت درست نیز چنین عنوان کرد: خوشبختانه اکنون شاهد هستیم که مخالفان برجام عاقلانه‌ترصحبت می‌کنند، بنابراین باید به میزمذاکره برد-برد بازگشت و دعوا را به حداقل ممکن رساند، تنش برای کشور خوب نیست و باید کاهش یابد. شورای اقتصاد کشور تصمیم گیرنده و روشن کننده تکلیف اقتصاد است، باید شرایط برای ۳ تا ۵ سال آینده برای مقامات ارشد تدوین کند و پس از آن تصمیم گرفته شود. مردم شرایط سختی دارند و نیاز به یک تدبیر اساسی است و سیاست‌ها را باید متناسب با شرایط مورد توجه قرار گیرد.

یکی از اعضای کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی می‌گوید: قرار است موضوعاتی از جمله محدودسازی و کاهش پهنای باند به طور کامل از حیطهٔ طرح خارج شود.

حرف آخر،  اخیرا جلسه کمیسیون ویژه بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی برگزار شد.

اقداماتی که تاکنون درباره این طرح انجام شده در این حد است که کمیسیون مشترک و اعضای آن برای بررسی طرح ایجاد شده و هیأت رئیسه کمیسیون هم مشخص شده است.

از جلسه بعدی بررسی کلیات این طرح آغاز خواهد شد.

فیلترینگ و کاهش پهنای باند به طور کامل از طرح خارج می‌شود؟

اما نکته ای که پس از برگزاری جلسه اخیر این کمیسیون در مرکز توجه قرار گرفت، گفته غلامرضا نوری قزلجه سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی درباره احتمال تغییات مهم در این طرح است.

وی در جلسه این هفته کمیسیون گفته: در نظر داریم تغییرات اساسی در طرحی که طراحان اولیه طرح تهیه کرده‌اند، ایجاد کنیم و موضوعاتی از قبیل محدودسازی و کاهش پهنای باند را کاملا از مدار بررسی‌ های خود خارج خواهیم کرد.

این گفته یعنی مواردی که درباره فیلترینگ در این طرح دیده شده، همگی حذف خواهند خواهد شد. 

موضوع فیلتر شبکه های اجتماعی به‌واسطه نپذیرفتن مقررات ایران یکی از نگرانی های کاربران ایرانی درباره این طرح است.


پیشنهاداتی مطرح است مبنی بر اینکه دولت هم برای ساماندهی فضای مجازی لایحه مکملی ارائه دهد 

برخی از موضوعات طرح به دولت واگذار می شود

در این رابطه صحبت‌های دیگری هم مطرح شده که از احتمال تغییرات زیاد در طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی حکایت دارد.

سیدعلی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در جلسه اخیر این کمیسیون، اضافه کرده: آنچه در پیش‌نویس اولیه این طرح آمده بود در جریان فعالیت کمیسیون مشترک تغییرات عمده‌ای در آن اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: کما اینکه پیشنهاد ما این است که تعداد ۳۷ ماده‌ای که در این طرح آمده است را کاهش دهیم و پیگیری برخی از موضوعات آن را نیز در قالب دستورالعمل به قوه مجریه واگذار کنیم.

صحبتی درباره حذف فیلترینگ از طرح صیانت نکردیم

اما لطف الله سیاهکلی، نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن و سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت در گفت‌ وگو با خبرنگار فارس، در پاسخ به این سوال که منظور از صحبتی که آقای نوری درباره حذف موضوع فیلترینگ از طرح صیانت مطرح کرده‌ اند، چه بوده است؟ گفت: چنین چیزی را نگفته‌ ایم و اصلا در دستور کار نیست. ما فقط در صدد نگارش قانون برای فضای مجازی هستیم.

وی درباره اینکه آیا اصلا در جلسه اخیر کمیسیون درباره این موضوع صحبت شد؟ گفت: اصلا وارد موضوع نشدیم؛ در جلسه بعد وارد موضوع می شویم. دیروز اصلا وارد هیچ دستوری نشدیم.

سیاهکلی در پاسخ به این سوال که آیا اساسا چنین ایده ای به صورت غیررسمی بین اعضا مطرح شده و اصلا هم چنین ایده‌ ای وجود دارد؟ گفت: نشنیده ام.

 

بنابراین باید منتظر جلسه امروز کمیسیون ویژه ماند و دید مسائلی مانند تصمیم‌گیری در خصوص مسدودسازی و یا کاهش  پهنای باند، در نسخه بازبینی‌شده به چه صورت خواهد بود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: آذری جهرمی احضار و تفهیم اتهام شده و با قرار تأمین کیفری آزاد شده است، چون آخرین دفاعیات از او اخذ نشده، شکایت دیگری به دادسرا واصل شد و پرونده در جریان رسیدگی است.

حرف آخر،  ذبیح الله خدائیان سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر آخرین وضعیت پرونده شکایت ۲ هزار اهوازی و مدعی العموم از محمدجواد آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات اظهار کرد: در خصوص این فرد، با شکایت جمعی از مردم و چند دستگاه اجرایی به اتهام نشر اکاذیب با قصد تشویش اذهان عمومی، استنکاف از دستور قضائی و استنکاف از اجرای اوامر حکومتی مقامات قانونی، پرونده‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه عنوان کرد: این فرد احضار و تفهیم اتهام شده و با قرار تأمین کیفری آزاد شده است. در آن مرحله، آخرین دفاع از این فرد اخذ نشده بود. بعد از آن، مجدداً شکایت دیگری به دادسرا واصل شد و پرونده در جریان رسیدگی است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم افغانستان توسط جمهوری اسلامی ایران، یک اقدام کاملاً صحیح و لازم است که خوشبختانه بسیار هم مفید واقع شده است. نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که مواظبت و مراقبت شود این کمک‌ها واقعاً به دست مردم نیازمند برسد و حاکمان، مانع حل مشکلات معیشتی مردم نشوند.

حرف آخر،  شرایط بسیار دشواری که عده‌ای از مردم افغانستان این روزها دارند، وظیفه سنگینی را برعهده تمام انسان‌دوستان به‌ویژه ما مردم ایران قرار می‌دهد. دو ملت ایران و افغانستان، دارای وجوه مشترک زیادی هستند که اسلام، زبان فارسی، فرهنگ و سنت ازجمله آنها هستند. همسایگی دو ملت ایران و افغانستان نیز از عوامل مهمی است که آن وجوه مشترک را تشدید می‌کند.

در این مقطع حساس از تاریخ افغانستان، وظیفه کمک‌رسانی به این ملت مظلوم که حدود نیم‌قرن است در جنگ و ناامنی و انواع مشکلات بسر می‌برد، بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد.آنچه اکنون نیاز مردم افغانستان به کمک‌های معیشتی را تشدید می‌کند، فرا رسیدن فصل سرما در این کشور است.

بخش‌های زیادی از سرزمین افغانستان، کوهستانی است و سرمای زودرس در این کشور ایجاب می‌کند مردم به امکانات غذائی، لباس، وسائل گرما و سایر لوازم مجهز باشند. اگر بحران سیاسی کنونی بر افغانستان حاکم نبود، خود مردم می‌توانستند این امکانات را فراهم نمایند و نیازی به دیگران نداشته باشند. متأسفانه، تسلط گروه تروریستی طالبان بر افغانستان و مشکلاتی که برای مردم پدید آورده، زمینه زندگی عادی و همیشگی را از مردم سلب کرده است. از یکطرف، شرایط اقتصادی بسیار سختی بر افغانستان حاکم است و از طرف دیگر گروه تروریستی طالبان عده‌ای از مردم را در بخش‌های روستائی به‌ویژه هزاره‌ها را از خانه و املاک و مزارع کشاورزی رانده بطوری که عده‌ای از آنها هم‌اکنون آواره کوه‌ها و بیابان‌های فاقد هرگونه امکانات زندگی هستند. این ظلم بزرگ، مردم را در معرض مرگ و نابودی قرار داده و بسیاری از آنان هم‌اکنون با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. کمک رساندن به این مردم در شرایط دشوار کنونی، از مهم‌ترین وظایف انسانی و اسلامی ما مردم ایران است، کاری که تاریخ آن را به ثبت خواهد رساند و روابط عاطفی دو ملت ایران و افغانستان را در زیباترین چهره ممکن برای نسل‌های آینده ماندگار خواهد کرد.

اطلاعات موجود نشان می‌دهند کمک‌های ارسالی جمهوری اسلامی ایران که گروه تروریستی طالبان آنها را دریافت می‌کند، طبق میل خود این گروه و در موارد خاص مورد نظر آنها مصرف می‌شوند و به نیازمندان واقعی نمی‌رسند. پیشنهاد می‌شود جمهوری اسلامی ایران این کمک‌ها را مستقیماً به مناطق محروم و مثلاً با پرواز مستقیم به فرودگاه بامیان ارسال نماید تا از مصرف درست و بجای آنها اطمینان حاصل کند. نظارت بر توزیع کمک‌ها و حصول اطمینان از رسیدن آنها به دست نیازمندان واقعی به این صورت میسر خواهد بود که ناظران ایرانی در کنار مسئولین محلی بر توزیع نظارت کنند و مانع سوء‌استفاده‌های احتمالی شوند.

حرف آخر،  نویسنده، مترجم و پژوهشگر دینی با بیان اینکه یک سویه شدن رابطه حکومت ها با مردم، مهمترین مانع اجرا نشدن عدالت در جامعه کنونی است، گفت: اگر در جامعه ای ساختار اجتماعی درست بنا شده باشد، ضعیف، ناتوان و فقیری وجود نخواهد داشت. اگر فقر و اسراف در جامعه‌ای نباشد، نشانه این است که آن جامعه در تراز عدالت قرار داد، اما اگر اختلاف طبقاتی و طلاق و تاخیر ازدواج وجود دارد، نشان دهنده این است که در جایی از روابط اجتماعی، حقی ادا نشده و این ادا نشدن حق به این شکل بروز کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین «محمود صلواتی»، نویسنده، مترجم و پژوهشگر دینی در گفت وگو با شفقنا درباره جایگاه عدالت در مذهب شیعه اظهار کرد: شیعه عدالت را در کنار توحید، معاد و نبوت به عنوان یکی از اصول اعتقادی خود می‌داند لذا تمام احکام اسلام و تمام هستی و آفرینش بر اساس عدل است. «بالعدل قامت السماوات و الارض»؛ یعنی اساس و پایه خلقت بر اساس عدل است. هر حکمی را که بررسی کنیم به همین عدالت بر می‌گردد و در دین هیچ چیزی خارج از عدالت نیست. در بُعد دینی، فقه بر اساس عدل است و اگر احکام فقهی بر اساس عدل نباشد نشان دهنده درک ناصحیح ماست.

وی درباره معنای عدالت گفت: عدالت «اعطاء کل ذی حق حقه» است. وقتی که حق هر چیزی ادا شود، عدالت است. در آیه ۵۰ سوره مبارکه طه آمده است: «رَبُّنَا الَّذِی أَعْطى‌ کُلَّ شَیْ‌ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدى؛ پروردگار ما خدایی است که حق هر چیزی را ادا و سپس آن را هدایت کرد.» یعنی هر چیزی یک ضروریات و نیازهایی دارد که خدا آن را به جا آورده و این مفهوم عدالت است.

این پژوهشگر دینی درباره حق گفت: حق یک ضرورت خارج از ذهن انسان است و چیزی نیست که ما بخواهیم آن را تعریف کنیم. خود خداوند که وجودش حق است، بر اساس حق نیز آفرینش دارد؛ این مفهموم قابل توصیف نیست. هر چیزی که مورد نیاز هر چیزی هست، حق نسبت به آن چیز است.

صلواتی افزود: حق، یک مفهوم پایه است که سایر مفاهیم بر آن سوار می شود. هر چیزی را که می خواهیم تعریف کنیم باید اول پایه آن را مشخص کنیم، اما حق پایه اصلی است. وقتی که ستون و پایه باشد، بقیه امور به آن مستند می شود.

وی تصریح کرد: وقتی می خواهیم عدل را توصیف کنیم، باید حق را بیان کنیم. وقتی حق تبیین شود، ادای آن عدل می شود. ما برای اینکه در هر امری بدانیم آیا عدالت به جا آورده شده یا خیر باید حق آن امر را بررسی کنیم.

ادا نشدن حق، سبب آسیب اجتماعی می‌شود

مترجم نهج البلاغه درباره مفاهیمی مانند عدالت سیاسی و عدالت اجتماعی گفت: این مفاهیم جلوه‌های عدل است؛ در مسائل اجتماعی اگر ساختار اجتماعی درست بنا شده باشد، ضعیف، ناتوان و فقیری وجود نخواهد داشت. اگر فقر و اسراف در جامعه‌ای نباشد، نشانه این است که آن جامعه در تراز عدالت قرار داد، اما اگر اختلاف طبقاتی و طلاق و تاخیر ازدواج وجود دارد، نشان دهنده این است که در جایی از روابط اجتماعی، حقی ادا نشده و این ادا نشدن حق به این شکل بروز کرده است.

صلواتی گفت: اسلام برای تحقق عدالت، ابتدا از خود فرد شروع می کند. روابط فردی یک انسان باید بر اساس عدالت شکل بگیرد. سخن گفتن، برخورد، کنش و واکنش هر فردی باید بر اساس عدالت باشد. سپس به روابط فرد با جامعه و با حکومت می‌رسیم که در این موارد نیز اسلام به بیان حقوق پرداخته که ادا کردن آن حقوق سبب تحقق عدالت در جامعه می‌شود.

بیان حق و عدالت در نهج البلاغه

وی افزود: در همه ادبیات دینی ما مفهموم عدالت آمده، اما در نهج البلاغه پر رنگ تر است چون حضرت علی(ع) درگیر مسائل اجتماعی بودند و در یک مقطع زمانی حاکمیت را بر عهده داشتند لذا این فرصت برای آن بزرگوار فراهم شد که در خطبه ها و نامه های خود مطالبی را بیان کند.

این مترجم نهج البلاغه با اشاره به نامه امام علی علیه السلام به مالک اشتر گفت: در این نامه حضرت حق مردم بر والیان و حق والیان بر مردم را می‌شمارد. مراد از والی در بیان حضرت، شخص حاکم نیست بلکه یعنی ساز و کار حکومت که شامل مجلس، دولت، قانون اساسی و همه موارد موثر در حکومت به مردم است.

وی افزود: حضرت می‌فرمایند «ثُمَّ جَعَلَ سُبْحَانَهُ مِنْ حُقُوقِهِ حُقُوقاً افْتَرَضَهَا لِبَعْضِ النَّاسِ عَلَى بَعْضٍ، فَجَعَلَهَا تَتَکَافَأُ فِی وُجُوهِهَا وَ یُوجِبُ بَعْضُهَا بَعْضاً وَ لَا یُسْتَوْجَبُ بَعْضُهَا إِلَّا بِبَعْضٍ. وَ أَعْظَمُ مَا افْتَرَضَ سُبْحَانَهُ مِنْ تِلْکَ الْحُقُوقِ حَقُّ الْوَالِی عَلَى الرَّعِیَّهِ وَ حَقُّ الرَّعِیَّهِ عَلَى الْوَالِی، فَرِیضَهٌ فَرَضَهَا اللَّهُ سُبْحَانَهُ لِکُلٍّ عَلَى کُلٍّ، فَجَعَلَهَا نِظَاماً لِأُلْفَتِهِمْ وَ عِزّاً لِدِینِهِمْ، فَلَیْسَتْ تَصْلُحُ الرَّعِیَّهُ إِلَّا بِصَلَاحِ الْوُلَاهِ، وَ لَا تَصْلُحُ الْوُلَاهُ إِلَّا بِاسْتِقَامَهِ الرَّعِیَّهِ. فَإِذَا أَدَّتْ الرَّعِیَّهُ إِلَى الْوَالِی حَقَّهُ وَ أَدَّى الْوَالِی إِلَیْهَا حَقَّهَا، عَزَّ الْحَقُّ بَیْنَهُمْ وَ قَامَتْ مَنَاهِجُ الدِّینِ وَ اعْتَدَلَتْ مَعَالِمُ الْعَدْلِ وَ جَرَتْ عَلَى أَذْلَالِهَا السُّنَنُ، فَصَلَحَ بِذَلِکَ الزَّمَانُ وَ طُمِعَ فِی بَقَاءِ الدَّوْلَهِ وَ یَئِسَتْ مَطَامِعُ الْأَعْدَاءِ.» در این فراز همانگونه که مشخص است حضرت اصلاح جامعه و بقاء حکومت را به اجرای عدالت می‌دانند لذا می بینیم در دوران حکومت امام علی (ع) در اجرای عدالت سنگ تمام گذاشته شد. حضرت همه زمینه‌های عدالت اجتماعی را فراهم کرد و ما شاهد بازتاب آن در نهج البلاغه و کتب تاریخ هستیم. آن حضرت می‌فرمودند: «أَ أَقْنَعُ مِنْ نَفْسِی بِأَنْ یقَالَ هَذَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ وَ لاأُشَارِکُهُمْ فِی مَکَارِهِ الدَّهْرِ أَوْ أَکُونَ أُسْوَهً لَهُمْ فِی جُشُوبَهِ الْعَیشِ»؛ من قانع باشم که اسمم را امیرالمومنین بدانند و در مشکلات شریک مردم نباشم؟ جرج جرداق مسیحی حضرت را صدای عدالت انسانیت نامیدند.

شهروند باید از حق انتقاد برخوردار باشد

صلواتی گفت: یکی از حقوقی که حضرت برای مردم بر می شمارد نصیحت پیشوایان است. نصحیت به این نیست که فقط بنشینند و بگویند این خوب یا بد است بلکه باید از حق انتقاد استفاده کنند. برای استفاده از این حق، طبیعتاً حاکم باید آزادی مطبوعات و آزادی بیان و آزادی قلم و آزادی پس از بیان را تامین کند. از آن طرف مردم هم باید نظر خیرخواهی خود را ابلاغ کنند و قوانین اجتماعی را نقض نکنند. اگر وظایف متقابل مردم و حکومت به خوبی ادا شود، عدالت اجتماعی محقق می شود.

شایسته سالاری شاخصه عدالت است

صلواتی یک سویه شدن رابطه حکومت ها با مردم را مهمترین مانع اجرا نشدن عدالت در جامعه کنونی دانست و گفت: رابطه مردم و حاکمیت نباید یک سویه باشد. حق تعیین سرنوشت یکی از بنیادی‌ترین حقوق در زندگی اجتماعی است. باید حق انتخاب و حق انتقاد را برای مردم پاس داشت. در جامعه اگر قانونی تصویب می شود این قانون باید ادا کننده حق توده مردم باشد نه ادا کننده حق حاکمان؛ اگر جامعه در این مسیر قرار گرفت در مسیر عدالت است.

وی شایسته سالاری را یکی از شاخصه های اجرای عدالت در جامعه دانست و گفت: شایسته سالاری نشانه وجود عدالت سیاسی است. اگر شخصی را برای مسئولیتی انتخاب کردیم که از آن فرد انتخاب شده، فرد یا افراد داری اولویت و صلاحیت بیشتر وجود داشته باشند، خلاف عدالت است و جامعه ای که در آن شایسته سالاری نباشد چاره جز سقوط ندارد.

مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح، از طریق ارتباط تصویری فرمانده کل قوا با فرماندهان و یگانهای حاضر در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه‌السلام) برگزار شد.

حرف آخر، به گزارش ایسنا، به‌ دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تعدادی از یگانهای نمونه‌ از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در این برنامه حضور دارند.

گزیده بیانات رهبر انقلاب به شرح زیر است:

عزیزان من، افتخار نیروهای مسلح ما این است که نیروهای مسلح در کشور عزیز ما حصار و قلعه‌ی مستحکمی هستند برای کشور و ملت. همان طور که امیرالمؤمنین فرمود: «فَالْجُنُودُ بِإِذْنِ‌ اللَّهِ‌ حُصُونُ‌ الرَّعِیَّة»؛ این به معنای واقعی کلمه در کشور ما تحقق پیدا کرده و امروز سازمانهای نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیج به معنای واقعی کلمه سپر دفاعی در برابر تهدیدهای سخت دشمنان بیرونی و درونی هستند.

امنیت یک کشور زیرساخت اساسی است برای همه‌ی فعالیتهای در جهت پیشرفت. امنیت مهمترین مسئله‌ای است که در نگاه به نیروهای مسلح باید مورد توجه قرار بگیرد.

این که یک کشور بتواند امنیت را با نیروهای قاهر و قادر و مسلط خودش تأمین بکند افتخار بزرگی است و آن کسانی که با توهّم تکیه‌ی به دیگران و با تکیه‌ی به دیگران گمان میکنند که امنیت خودشان را میتوانند تأمین کنند بدانند که سیلی این را به زودی خواهند خورد.

در منطقه‌ی خود ما حضور ارتشهای بیگانه از جمله ارتش آمریکا مایه‌ی ویرانی و جنگ‌افروزی است. همه باید سعی کنند که کشورها را مستقل، ارتشها را مستقل، متکی به ملتها و هم‌افزای با ارتشهای دیگر همسایگان و دیگر ارتشهای منطقه قرار بدهند. صلاح این منطقه در این است.

ارتش آمریکا که مجهز به همه  انواع تجهیزات گوناگون، متعارف و فوق متعارف است، وارد کشور همسایه‌ی ما افغانستان شد برای اینکه حکومت طالبان را سرنگون کند. بیست سال در این کشور ماندند و کشتار و جنایت کردند و اشغال کردند و مواد مخدر را ترویج  و زیرساختهای محدود این کشور را نابود کردند، بعد از بیست سال حکومت را به طالبان دادند و خارج شدند.

دبیر جدید مناطق آزاد در رادیو گفت: ما کار‌های زیادی برای بازگشت اعتماد به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در پیش داریم.

حرف آخر،  سردار سعید محمد با اشاره به سیاست‌های غلط گذشته که مناطق آزاد را به یکی از عوامل مضر برای اقتصاد کشور تبدیل کرده بود، گفت: دقت کافی برای توسعه زیر ساخت‌ها و تامین مالی در این مناطق صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد برای تامین منابع مالی به سمت زمین فروشی حرکت کرده اند، افزود: اکثر این مناطق زیر ساختی مناسب ندارند.

محمد یکی از آسیب‌های احصا شده در زمان کوتاه مدیریت خود را ناظر بر لزوم محکم بودن قوانین و مقررات در مناطق آزاد دانست و گفت: متاسفانه دستگاه‌های اجرایی دخالت‌هایی در امور مناطق آزاد دارند و منجر می‌شوند قوانین و مقررات در این مناطق به درستی اجرایی نشود.

وی روند مذکور را موجب آسیب رسیدن به فعالان اقتصادی در مناطق آزاد عنوان کرد و ادامه داد: ما کار‌های زیادی برای بازگشت اعتماد به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در پیش داریم.

فرصتی در انتظار سرمایه ایرانیان خارج از کشور

محمد از فرصت مصاحبه با رادیو گفتگو استفاده کرد و از تمام فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و نیز ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا با نگاه و دیدی جدید به مناطق آزاد بنگرند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به سوال مجری برنامه که در خصوص تداوم اقداماتِ مدیریتی او در قرارگاه خاتم الانبیاء پرسید، اظهار کرد: قطعا باید از همه ظرفیت‌های کشور بهره ببریم تا بتوانیم کار‌های بزرگ انجام دهیم.

محمد ادامه داد: ما دست خود را به سمت همه عزیزان در دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و سایر قوا دراز می‌کنیم. در این راستا نگاه‌ها باید جامع الاطراف باشد تا هموطنان در توسعه و رشد و اعتلای کشور سهیم باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که ایرانیان علاقمند به سرمایه گذاری در این مناطق هستند و وظیفه مدیران است که زمینه‌های لازم را فراهم آورند.

در این راستا دیدگاه رئیس جمهور ان شاالله موجب تجمیع ظرفیت‌ها خواهد بود تا پس از اعتماد سازی، مناطق آزاد از سرمایه‌های مردمی برخوردار گردند.

اشتغال و بهبود اقتصاد

محمد خاطرنشان کرد که بیش از هر چیز درپی توسعه اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی است و ابراز امیدواری نمود کشوری که متعلق به همه است، باید آباد شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در مصاحبه با رادیو گفتگو در پاسخ به این سوال که وضعیت استقلال این مناطق چه سمت و سویی خواهد گرفت، گفت: اختیارات به مناطق آزاد داده شده است، ولی با گذشت زمان، قوانینی در مجلس به تصویب رسیده که قبلی‌ها را نقض کرده است.

از طرفی برخی بخشنامه‌های وزارتخانه‌ای در روندِ کاری و تحقق اهداف مناطق آزاد تاثیر سوء دارند. در این راستا قرار بود مناطق آزاد از مالیات معاف باشند؛ ولی قانونی تصویب شد که این مناطق مشمول مالیات بر ارزش افزوه می‌شوند.

محمد گفت: سرمایه گذارانی که پیش‌تر سرمایه خود را وارد این عرصه کردند و بر اساس یک بیزینس پلن قدم در این راه گذاشتند، با چنین قوانینی دچار شوک شده و توان ادامه راه را از دست خواهند داد.

چنین مسائلی باید حل و فصل شود و تصور می‌کنم با وجود وفاق ایجاد شده، ان شالله مناطق آزاد به استقلال قبلی خود باز گردند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: ما علاوه بر احداث کریدور درپی شکل دهی به یکسری خوشه‌ها برای توسعه صنعتی، کشت، شیلات و گردشگری در کشور هستیم و بنده پیشنهاد تشکیل شورایی از وزارخانه‌های درگیر را داده ام و ما هم می‌توانیم دبیری آن را بپذیریم.

 نماینده رشت و خمام در مجلس با اشاره به قطعی مداوم اینترنت در این استان و مشکلات ناشی از آن، گفت: وضعیت زیرساخت های مخابرات گیلان اسفناک است.

حرف آخر، جبار کوچکی‌نژاد صبح پنج‌شنبه در جلسه شورای اداری استان گیلان با بیان اینکه وضعیت زیرساخت مخابرات استان بسیار اسفناک است، اظهار کرد: سرقت گسترده کابل‌ها باعث شده که بیشتر روستاهای گیلان به اینترنت وصل نباشد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با تاکید بر تسریع روند واکسیناسیون دانش آموزان و برقراری کلاس‌های حضوری، گفت: میزان یادگیری دانش آموزان در شبکه شاد با کلاس حضوری قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به مشکل قطعی مداوم اینترنت در گیلان، عنوان کرد: ضروری‌ترین کار در کشور و استان راه اندازی کلاس‌های حضوری است زیرا خسارتی که از عدم برگزاری کلاس‌ها به سیستم آموزشی وارد شده با هیچ بخشی قابل مقایسه نیست.

کوچکی‌نژاد افزود: میزان سرقت کابل مخابرات در گیلان به حدی است که این سازمان توان مقابله و جلوگیری از آن را ندارد.

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.