پیام دکتر احمد رمضانپور بمناسبت ۱۲ دیماه روز رشت

پیام دکتر احمد رمضانپور بمناسبت ۱۲ دیماه روز رشت

حرف آخر، متن پیام به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

هر گاه سخن از رشت به میان می آید ناخودآگاه ذهن به یاد وسعت قلب گیل مردان و گیل زنانی می افتد که سهم بسزایی در تاریخ و افتخارات این مرز و بوم دارند.

رشت، کهن شهری است که قدمت آن به پیش از سلسله هخامنشی میرسد و از صده ها پیش نقشی تعیین کننده در حوزه های امنیتی و اقتصادی و اجتماعی این کشور ایفا کرده و به واسطه پرورش فرهیختگان و نام آواران، آوازه ای جهانی دارد.

رشت همواره نقشی کلیدی در بزنگاه‌های تاریخ ایران مانند حمله اعراب، یورش مغولان، انقلاب مشروطه، جنبش جنگل تا جنگ تحمیلی ۸ ساله داشته و با توجه به سطح بالای فرهنگ، سواد و بینش آزاد مردم آن و قرار گرفتن در راه جاده ابریشم از گذشته بعنوان دروازه اروپا شناخته شده و همواره از آن به عنوان دروازه تمدن مدرن در ایران یاد می‌شود و بنا بر همین موقعیت مکانی یاد شده است.

رشت مهد دلیرمردانی چون میرزاکوچک خان جنگلی مبارز انقلاب مشروطه و رهبر جنبش جنگل و از سرداران معروف گیلک تا پروفسور سمیعی و پروفسور رضا چهره های شاخص علمی در جهان مدرن امروز است که این امر مایه فخر و مباهات رشتوندان می باشد و باید با ایجاد بستر مناسب فضا برای

ثبت شهر رشت در روز دوازدهم دی ماه که بیانگر شناساندن و معرفی فرهنگ، آداب و رسوم مردم این مرز و بوم به تمام جهان است بر همه رشتوندان شریف تهنیت و فرخنده باد.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

حرف آخر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.