به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بمناسبت هفته پژوهش با حضور مقامات کشوری و چهره های دانشگاهی: تقدير از ٤٠ پژوهشگر برگزيده حوزه سلامت در گيلان

به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بمناسبت هفته پژوهش با حضور مقامات کشوری و چهره های دانشگاهی: تقدير از ٤٠ پژوهشگر برگزيده حوزه سلامت در گيلان

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دانشگاه علوم پزشكي گيلان(وب دا)؛ دكتر پيام كبيري-رييس مركز توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت در آيين گرامي داشت هفته پژوهش، با مروري بر وضعيت پژوهش و فناوري در علوم پزشكي و سلامت، ماموريت هاي دانشگاه را تشريح كرد و اذعان داشت: دانشگاه هاي علوم پزشكي علاوه بر آموزش محور، پژوهش محور و فناوري محور، خدمت محور و كارآفرين نيز هستند و اين امر نشان از گستردگي فعاليت هاي اين دانشگاه ها است.


حرف آخر،  وي وظيفه اصلي دانشگاه هاي فعال در حوزه سلامت را ارتقاي سلامت مردم خواند و اظهار داشت: وظيفه و فلسفه ي وجودي دانشگاه ها در حوزه پژوهش اهتمام بر طرح هاي پژوهشي اثربخش، قابل استناد و كاربردي است. فلسفه وجودي اول شدن نيست، اين است كه دنيا را جاي بهتري براي زندگي كردن كنيم.
اين مقام مسوول موثرترين راه براي برون رفت از وضعيت بحران را انجام كارهاي پژوهشي و كاربردي در راستاي توليد محصول و ثروت دانست و گفت: به جاي استفاده از منابع طبيعي كشور، توليد محصول در راستاي اولويت ها و نيازها مي تواند مثمرثمر باشد. وي ادامه داد: بهبود كيفيت پژوهش، انجام تحقيقات هدفمند، همكاري هاي بين المللي، طرح هاي چند مركزي، منجر به توليد ثروت بدون نياز به منابع طبيعي خواهد شد.
دكتر كبيري، وضعيت دانشگاه علوم پزشكي گيلان را در حوزه پژوهش طي سال هاي اخير، رو به رشد ارزيابي كرد و افزود: دانشگاه علوم پزشكي گيلان در زمينه ارتباط با صنعت داراي وضعيت قابل قبولي است، ضمن اينكه در مقالات پراستناد در دنيا، مي بايست تلاش بيشتري را معطوف كند.
دكتر كبيري در پايان سخنان خود، پژوهشگران و فعالان اين حوزه را به صبر، اميدواري، عملگرايي و تصميم گيري حرفه اي دعوت كرد و بيان داشت: بدون پژوهش تصميم گيري نكنيد.
دكتر ارسلان سالاري-رييس دانشگاه علوم پزشكي گيلان، در همايش هفته پژوهش، با گرامي داشت شهادت دكتر مفتح و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، نقش پژوهش در توسعه پايدار و ارتقاء سطح خدمات ارايه شده، غير قابل انكار خواند و تصريح كرد: در اين ميان ساختن اصول تفکر علمی، حائز اهميت است.
وي با اشاره به منويات رهبر معظم انقلاب در خصوص تقويت پژوهش، تاكيد كرد: پرداختن به ارتقاء پژوهش در اوضاع كنوني كشور، موجب پيشرفت جامعه در حوزه اقتصاد، توسعه بين الملل، بهداشت و سلامت، محيط زيست، معيشتي و نيز ارزشمند شدن پول ملي خواهد شد، خوشبختانه در اين زمينه، كشور داراي پتانسيل هاي مناسبي است.
دكتر سالاري با بررسي نمودار ارزش اقتصادي، رقابت درباره فناوري و نوآوري را موثر دانست و افزود: سهم كشورهاي جهان در اقتصاد دانش بنيان ١٧ درصد است، اين در حالي است كه اين رقم در ايران تنها ٤ درصد مي باشد. وي ادامه داد: وجود ٤.٦ ميليون دانشجو در كشور، پتانسيل مناسبي براي تاسيس شركت هاي دانش بنيان، توليد علم و صادرات محصولات توليد شده از اين شركت ها است و ادامه آن مي تواند راهي براي برون رفت از شرايط تحريم هاي ظالمانه عليه ايران باشد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي گيلان، با مقايسه شاخص هاي توليد علم دانشگاه هاي شمال كشور، ارتقا در حوزه توليد علم را نيازمند همت مضاعف و تفكر بسيجي دانست و خاطرنشان كرد: ارتقاء زيرساخت هاي پژوهش نيز مي تواند در مسير كمك كننده باشد.
اين مقام مسوول در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به بدهي ٦٧٠ ميلياردي دانشگاه در حوزه تجهيزات و مطالبات پرسنلي، يادآورشد: ناتمام بودن كلينيك هاي ويژه، كمبود تجهيزات پزشكي، عدم اجراي طرح تحول سلامت شهري، فرسودگي تجهيزات آزمايشگاهي، قدمت زيرساخت هاي درماني، كمبود امكانات رفاهي، پراكندگي دانشكده ها و نبود كتابخانه مركزي از مسايل پيش رو دانشگاه است كه در اين زمينه برون رفت از اين چالش ها هماهنگي ى رايزني هاي متعددي با مسوولان وزارتي، كشوري و اخيرا در كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي صورت گرفته است. وي ادامه داد: تامين هزينه هاي شماره گذاري آمبولانس هاي مركز اورژانس، تخصيص ٣ دستگاه سي تي اسكن، تامين ٢٠ دستگاه همودياليز، افزايش مجوز جذب اعضاي هيات علمي، انعقاد قرارداد تحويل دستگاه سي تي اسكن و ام آر آي و شتابدهنده خطي، پيگيري افزايش بودجه سال آينده دانشگاه و تامين ٩٠ ميليارد تومان خارج از بودجه وزارت بهداشت، از دستاوردهاي اين نشست ها بوده است.
دكتر سالاري در خصوص سفر اخير وزير بهداشت به گيلان، به پيگيري مصوبات اين سفر و راه اندازي پايگاه اورژانس هوايي در استان، راه اندازي كوهورت سالمندان و تامين وسايل و تجهيزات مورد نياز دانشجويان اشاره كرد و گفت: با عزمي جدي در صدد هستيم تا با اصلاح زيرساخت هاي بهداشتي و درماني استان، روند خدمت رساني را به وضعيت مطلوبي سوقدهيم.
رييس دانشگاه علوم پزشكي گيلان در پايان، اولويت هاي پژوهش، آموزش و درمان در دانشگاه را تلاش در جهت ايجاد طراز مثبت مالي، تلاش براي برون رفت از شرايط مالي موجود، پيگيري پيشبرد پروژه هاي طرح تحول سلامت، تقويت پژوهش هاي فاخر و اثربخش حوزه سلامت و درمان، گسترش مراكز رشد و شركت هاي دانش بنيان، توسعه زيرساخت آموزش و تحصيلات تكميلي و بهبود وضعيت جذب اعضاي هيات علمي برشمرد و اظهار اميدواري كرد با وجود دلسوزان حوزه سلامت استان، بتوان گام هاي بلندي در راستاي آنچه شايسته مردم گيلان است، برداريم.
دكتر محمد عبدالهي- استاد تمام و رياست پژوهشكده علوم دارويي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به نگراني هاي حاضر در مطالعات پژوهش، گفت: بازنگري در نحوه آموزش سنتي در مراكز علمي و توجه به مهارت هاي دانشجويي همانند حل مسئله و تفكر انتقادي از جمله نگراني هاي موجود در مطالعات پژوهش است.
وي بر تقويت خلاقيت، ايجاد انگيزه و پشتكار در ميان دانشجويان تاكيد كرد و معرفي الگوها و ملاقات دانشمندان برجسته، اعتقاد به اصل منتورشيپ و پيگيري الگوها، آگاه شدن از جديد ترين پيشرفت هاي علمي و گرفتن ايده از جامعه و محيط زيست و تلاش براي يافتن راه حل را در اين راستا مهم دانست.
دكتر عبداللهي در ادامه به نحوه برخورد صحيح با تحريم هاي بين المللي و ممانعت بعضي از مجلات معتبر از پذيرش مقالات ايراني اشاره و خاطرنشان كرد: ما نياز داريم كه رقابت آكادميك سالم داشته باشيم و در اين زمينه بايد تعادلي ميان توجه به شاخص هاي كميتي و كيفيتي علم ايجاد كنيم.
وي اظهار داشت: توجه به مقوله اخلاق در زمينه هاي آموزشي و پژوهشي بسيار مهم است و در اين راستا بايد وقت و انرژي كافي به امور پژوهشي و تعليم دانشجويان اختصاص دهيم.
دكتر عبداللهي با مهم خواندن وجود اميد و انگيزه در نسل جوان، حفظ و افزايش رتبه علمي يك جامعه را مديون حفظ اقتدار پژوهش، حفظ امنيت در پژوهش و جلوگيري از خطا، دسترسي به عوامل تاثيرگذار براي كامل بودن روش پژوهش و وجود محيط آزاد پژوهش براي دانشجو و پژوهشگر بيان كرد.
دكتر محمدرضا نقي پور- معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي گيلان نيز در اين مراسم با مروري بر محورهاي ارزشيابي هاي پژوهشي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، به ارايه نتايج ارزشيابي و رتبه دانشگاه علوم پزشكي گيلان پرداخت. وي در ادامه با بررسي محورهاي زيرساختي پژوهش و همچنين تحليل فعاليت هاي دانشگاه، اهتمام در توليد علم را بسيار مهم ارزيابي كرد.
سپس دکتر میر سعید عطارچی- مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گیلان گزارشي در خصوص ظرفيت هاي تحقيقاتي دانشگاه، فعالیت هاي عملکردي معاونت تحقیقات و نحوه انتخاب پژوهشگران برگزيده ارايه داد.
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه با اشاره به زيرساخت هاي پژوهش افزود: آزمايشگاه جامع تحقيقات پتانسيل بالقوه دانشگاه محسوب مي شود كه باعث مي گردد پژوهش با هزينه كمتر و سرعت بيشتر انجام شود.
دکتر عطارچی در ادامه با اشاره به ظرفيت بالاي مقوله کوهورت و بيوبانك در دانشگاه گفت: اميد است با استفاده بهينه از ديتابيس كوهورت براي پژوهش ها بتوانيم به أهداف غائي كوهورت دست يابيم.
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه در ادامه به بررسي وضعيت برنامه ثبت بيماري در دانشگاه پرداخت و افزود: با برنامه هاي رجيستري كه در دست اقدام داريم تلاش مي كنيم به هدف نهايي رجيستري كه كاهش بيماري است برسيم و بروندادهاي علمي را ارتقاء بدهيم.
وي با اشاره به شاخص هاي ظرفیت نیروی انسانی، توسعه تحقیقات دانشجویی، اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی در دانشگاه، اذعان داشت:در شاخص اخلاق در پژوهش بايد ناظر بيشتر و كيفي تري در كميته اخلاق داشته باشيم تا ارزشيابي بهتري از تحقيقات صورت پذيرد.
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه تصریح کرد: برنامه عملیاتی وزارت بهداشت ما را به سمت تقویت زیرساخت های پژوهشی سوق می دهد.
دکتر عطارچی در ادامه يكي از مهمترين رسالت هاي معاونت ها را آموزش دانست و گزارشي از وضعيت كلي کارگاه های برگزار شده جهت دانش افزایی و توانمند سازی اعضای هیات علمي ارايه داد.
وي همچنين در خصوص وضعیت برنامه های جذب هیات علمی پژوهشی، جذب پزشك پژوهشگر و دستيار پژوهشي در مراكز تحقيقاتي سخناني ايراد كرد.
دكتر عطارچي اظهار داشت: با هدف گذاري و مشخص كردن سهم برونداد پژوهشي، سمت و سو دادن و جهت دهي پژوهشي، مي توانيم بر اين أساس طرح هاي تحقيقاتي را تصويب نماييم.
وي بر افزايش مهارتهاي پژوهشي اساتيد، دانشجويان تاكيد كرد و گفت: با ارتقاي مهارت هاي پژوهشي است كه مي توانيم كيفيت پايان نامه هاي دانشگاه را اعتلا بخشيم.
گفتني است؛ آيين تقدير از برگزيدگان پژوهشگران حوزه سلامت گيلان، صبح امروز- پنج شنبه با حضور رييس مركز توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت، رياست پژوهشكده علوم دارويي دانشگاه تهران، رييس دانشگاه علوم پزشكي گيلان، معاونان دانشگاه و جمعي از مسوولان و پژوهشگران دانشگاهي و استاني در سالن اجتماعات معاونت بهداشتي برگزار شد و طي از٤٠ پژوهشگر برگزيده حوزه سلامت گيلان تقدير به عمل آمد.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

حرف آخر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.