اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

حرف آخر ، رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به زائران بیت الله الحرام بیان کردند: معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،  حضرت آیت الله خامنه‌ای روز شنبه در پیامی به زائران بیت الله الحرام، برائت از مستکبران و در رأس آن آمریکا را به ‌معنی برائت از مظلوم‌کشی و جنگ‌افروزی، محکوم کردن کانون‌های تروریسم از قبیل داعش و بلک‌واتر آمریکائی، نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست و پشتیبانان و کمک‌کنندگان آن و محکومیت جنگ‌افروزی‌های آمریکا و دستیارانش در منطقه‌ی حساس غرب آسیا و شمال آفریقا دانستند و با تأکید بر قرار داشتن مسئله فلسطین در رأس همه مسائل سیاسی مسلمانان، خاطرنشان کردند: ترفند معامله‌ قرن که به‌وسیله آمریکای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، جنایتی در حق جامعه‌ بشری است. همگان را به حضور فعال برای شکست این مکر دشمن فرا می‌خوانیم و به حول و قوه‌ الهی آن را و همه ترفندهای دیگر جبهه‌ استکبار را در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محکوم به شکست می‌دانیم.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز حجت‌الاسلام والمسلمین نواب (نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی) آن را در صحرای عرفات قرائت کرد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ الحَمدُلِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللهُ عَلی رَسولِهِ الکَریمِ الاَمین، مُحَمَّدٍ خاتَمِ النّبییّن، وَ عَلی آلِهِ المُطَهَّرین سیَّما بَقیَّة‌ِاللهِ فِی‌الاَرَضین، وَ عَلی اَصحابِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.
موسم حج در هر سال، میعاد رحمت پروردگار بر امت اسلامی است. فراخوان قرآنیِ «وَ اَذِّن فِی النّاسِ بِالحَجّ» دعوت همگان در طول تاریخ بر سر این سفره‌ی رحمت است تا هم دل و جان خداجوی و هم نگاه و اندیشه‌ خردورز آنان از برکات آن بهره‌مند گردد و هر سال درس‌ها و آموخته‌های حج بوسیله‌ جماعاتی از مردم به سراسر جهان اسلام برسد.
در حج، اکسیر ذکر و عبودیت که عنصر اصلی در تربیت و پیشرفت و اعتلای فرد و جامعه است، ‌در کنار اجتماع و اتحاد که نماد امت واحده است، و همراه با حرکت بر گرد مرکز واحد و در مسیری با هدف مشترک که رمز تلاش و تحرک امّت بر پایه‌ی توحید است، و با یکسانی آحاد حج‌گزار و نبود تمایز که نشانه‌ی برداشتن تبعیض‌ها و همگانی کردن فرصتها است، مجموعه‌ئی از پایه‌های اصلی جامعه‌ی اسلامی را در نمائی کوچک نشان می‌دهد. هر یک از احرام و طواف و سعی و وقوف و رمی و حرکت و سکون در اعمال حج یک اشاره‌ی نمادین به بخشی از بدنه‌ تصویری است که اسلام از اجتماع مطلوب خود ارائه کرده است.
تبادل دانسته‌ها و داشته‌ها میان مردم کشورها و مناطق دور از هم و تعمیم آگاهی‌ها و تجربه‌ها و خبرگیری از وضع و حال یکدیگر و زدودن بدفهمی‌ها و نزدیک کردن دلها و انباشتن توان‌ها برای مقابله با دشمنان مشترک، دستاورد حیاتی و بسی بزرگ حج است که با صدها گردهمائی مرسوم و معمول نمیتوان آن را به‌دست آورد.
آئین برائت که به ‌معنی بیزاری از همه‌ بی‌رحمی‌ها و ستمها و زشتی‌ها و فسادهای طواغیت هر زمان و ایستادگی در برابر زورگوئی و باج‌گیری مستکبران دوران‌ها است، یکی از برکات بزرگ حج و فرصتی برای ملت‌های مظلوم مسلمان است. امروز برائت از جبهه‌ی شرک و کفر مستکبران و در رأس آن امریکا، به ‌معنی برائت از مظلوم‌کشی و جنگ‌افروزی است، به ‌معنی محکوم کردن کانونهای تروریسم از قبیل داعش و بلک‌واتر امریکائی است، به‌معنی نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست و پشتیبانان و کمک‌کنندگان آن است. به‌معنی محکومیت جنگ‌افروزی‌های امریکا و دستیارانش در منطقه‌ حساس غرب آسیا و شمال افریقا است که رنج و مرارت ملت‌ها را به نهایت رسانده و هر روزه مصیبت‌های سنگینی بر آنان وارد کرده است. به‌معنی بیزاری از نژادپرستی و تبعیض براساس جغرافیا و نژاد و رنگ پوست است، به‌معنی بیرازی از رفتار استکباری و خباثت‌آمیز قدرت‌های متجاوز و فتنه‌انگیز دربرابر رفتار شرافتمندانه و نجیبانه و عادلانه‌ئی است که اسلام همه را به آن دعوت می‌کند.
اینها اندکی از برکات حج ابراهیمی است که اسلام ناب، ما را به آن فراخوانده است. و این، نماد مجسّمِ بخش مهمی از آرمانهای جامعه‌ اسلامی است که هر سال به‌وسیله‌ آحاد مردم مسلمان، به کارگردانی حج، نمایشی عظیم و پرمضمون پدید می‌آورد و با زبانی گویا همه را به تلاش برای ایجاد چنین جامعه‌ای فرا می‌خواند.
نخبگان جهان اسلام که جمعی از آنان از کشورهای مختلف هم‌اکنون در مراسم حج حضور دارند، وظیفه‌ای سنگین و خطیر بردوش می‌کشند. این درس‌ها باید به همت و ابتکار آنان به مجموعه‌ ملتها و افکار عمومی منتقل شود و دادوستد معنوی اندیشه‌ها و انگیزه‌ها و تجربه‌ها و آگاهی‌ها به‌دست آنها تحقق یابد.
امروز یکی از مهمترین مسائل جهان اسلام، مسأله‌ فلسطین است که در رأس همه‌ مسائل سیاسی مسلمانان با هر مذهب و نژاد و زبان قرار دارد. بزرگترین ظلم قرن‌های اخیر در فلسطین اتفاق افتاده است. در این ماجرای دردآور، همه چیز یک ملت، سرزمینش، خانه و مزرعه و دارائیهایش، حرمت و هویتش مصادره شده است. این ملت به توفیق الهی شکست را نپذیرفته و از پا ننشسته و امروز از دیروز پرشورتر و شجاعانه‌تر در میدان است، ولی نتیجه‌ کار نیازمند کمک همه‌ مسلمانان است. ترفند معامله‌ قرن که به‌وسیله‌ امریکای ظالم و همراهان خائن‌اش زمینه‌سازی میشود، جنایتی در حق جامعه‌ بشری و نه ‌فقط ملت فلسطین است. ما همگان را به حضور فعال برای شکست این کید و مکر دشمن فرا می‌خوانیم و به حول و قوه‌ الهی آن را و همه ترفندهای دیگر جبهه‌ استکبار را دربرابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محکوم به شکست می‌دانیم.
قالَ اللهُ العَزیز: اَم یُریدونَ کَیداً، فَالَّذینَ کَفَروا هُمُ المَکیدون. صَدَقَ‌اللهُ العَلیُّ العَظیم. توفیق و رحمت و عافیت و قبولی طاعات را برای همه‌ حجاج محترم از خداوند مسألت می‌کنم.

سیّد علی خامنه‌ای

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۳ ذی‌الحجة ۱۴۴۰

حرف آخر ، متن پیام به شرح زیر میباشد؛

بسم الله الرحمن الرحیم

ن والقلم و ما یسطرون
در برهه ای که به زعم اندیشمندان، ارتباط و آگاهی آحاد مردم از واقعیتها و رویدادها، بیش از همیشه وابسته به رسانه‌ها میباشد‌ و این رسانه است که در کنار انعکاس واقعیت حتی قادر است در کیفت آن تاثیرگذار باشد مسلم است که مسئولیت خبرنگاران در حفظ صداقت و امانتداری در واقعیت تا چه اندازه خطیر خواهد بود.

این جایگاه خطیر باعث گردیده که خبرنگاران صداقت پیشه همواره در معرض ناملایمات قرار گرفته و این کسوت شریف را به پیشه ای پرخطر تبدیل کرده است.
به طور حتم نتیجه عملکرد خبرنگاران کوشا در پس ماموریت‌های خویش روشنگری در رویدادها و ارتقا سطح آگاهی عمومی است که در نوع خود از بالاترین خدمات به ملت و برترین عبادات در نزد خدا محسوب می گردد.

خبرنگاران پل ارتباطی مستحکم و صدای رسانا مردم و مسئولین هستند که باید با شناخت بهتر و بیشتر، از این ظرفیت در راستای تحقق اهداف نظام و انقلاب استفاده گردد چرا که تجربه نشان داده است که چشمان تیزبین و نگاه نافذ اهالی قلم با اتکا به کلام شیوای آنها اگر در چرخه تعامل با مدیران و کارگزاران نظام قرار گیرد منجر به نتایج مطلوب در مسیر ارائه خدمت صادقانه به مردم و پیگیری مطالبات موجود می گردد.

خدا را سپاس که در میهن عزیزمان از نعمت وجود خبرنگاران صادق و متعهد بهره‌مندیم و انعکاس دلسوزانه واقعیت‌ها از سوی ایشان همواره ایران اسلامی را در مسیر توسعه و پیشرفت خود به بهترین صورت مساعدت نموده است.

اینجانب با گرامیداشت یاد و خاطره شهید اهل قلم "شهید محمود صارمی" خبرنگار خبرگزاری ایرنا فرارسیدن روز خبرنگار را به حضور تمامی خبرنگاران عزیز و ارجمند و سایر اهالی محترم رسانه تبریک و تهنیت عرض نموده و برای ایشان مزید توفیقات را در سایه عنایت پروردگار آرزومندم.


مجید رجبی ویسرودی

حرف آخر ، متن این پیام به شرح زیرمیباشد؛

بسم الله الرحمن الرحیم

در حالی به استقبال ۱۷ مرداد سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار میرویم که در دنیای امروز رسالت خبری و صداقت در انعکاس اخبار از جایگاهی حائز اهمیت و خطیر برخوردار است. امروزه رسانه ها به عنوان یکی از مولفه های تاثیرگذار در قدرت نرم جوامع و کشورها برای پیشبرد اهداف و منافع ملی آنها، نقشی راهبردی را برعهده دارند.

ایجاد وحدت عمومی از طریق همراه سازی مردم در شکل گیری تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و عبور از بحران هایی که مستلزم هم صدایی مردم و حاکمیت باشد امروز جزو حوزه عملکرد رسانه ها قلمداد می شود و رویکرد کیفی و دلسوزانه در این زمینه باعث رقم خوردن تحولاتی قابل توجه در مسیر پیش روی یک کشور خواهد شد.

در جامعه امروز و عصر دیجیتال خبرنگاران، بازی گردانان محوری جوامع علی الخصوص در فضای مجازی و دنیای تبادل خبر هستند و توانایی تبدیل هر نوع تهدیدی به بهترین فرصت ها را دارند به شکلی که در حال حاضر با وجود هجمه های فراوان استکبار جهانی و هزینه های گزاف ابرقدرت ها در این حوزه علیه انقلاب و ملت ایران منظومه رسانه ای کشور توانسته است با هوشمندی به مقابله اثربخش با آنان بپردازد.

در شرایط خطیر امروز که نظام سلطه و رژیم صهیونیستی جنگی همه جانبه را علیه ایران اسلامی آغاز کرده اند و هدف اصلی آنها دور ساختن نسل جوان از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب و تزریق شبهه در اذهان عمومی نسبت به آینده روشن کشور است اصحاب رسانه با هوشمندی، بصیرت و در عین حال با هنرمندی و خلاقیت باید با تلاشی خستگی ناپذیر و فراخور شرایط موجود، در این جنگ نرم نیز همچون جنگ تحمیلی سیلی محکم به استکبار بزنند.

اینجانب با گرامیداشت سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی و تبریک روز خبرنگار به آحاد خبرنگاران و فعالان رسانه ای کشور و سپاس و قدردانی از تلاش های ماندگار و تاثیرگذار آنان در انعکاس صادقانه وقایع و رویدادها با تاکید بر لزوم توجه و حمایت از این قشر مظلوم و البته قهرمان از خداوند متعال سربلندی و موفقیت جامعه خبری ایران خاصه اصحاب فرهیخته رسانه استان گیلان و شهر رشت را مسئلت دارم.

 

احمد رمضانپور نرگسی
نماینده دوره پنجم و ششم مجلس و عضو شورای اسلامی شهر رشت

حرف آخر، نهضت مشروطه که برخی آن را به انقلاب مشروطه نیز وصف می کنند رخدادی بزرگ در تاریخ ایران است که در اواخر دوران ۱۵۱ ساله حکومت قاجار و در ۱۴ مردادماه سال ۱۲۸۵ در این کشور روی داد و شاکله و رویکرد حکومت شاهنشاهی که تا پیش از آن صرفا بر اساس تفکر فردی و سلطه شاه بر کشور حاکم بود را به روندی قانونی و مردم محور تبدیل کرد.هر چند عمر این تغییرات دیری نپایید و پس از مدتی حتی با وجود قانون، استبداد فردی بر کشور سایه افکند و برای سالها کشور همچنان زیر سلطه مستبدین قرار داشت.

لیکن نهضت مشروطیت از جهت اینکه باعث نزول قدرت و خودکامگی شاه به عنوان تنها فرد تصمیم گیرنده در کشورشد، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سیاسی معاصر ایران دارد چرا که برای اولین بار توانست پایه‌های این قدرت مطلق را که همه چیز را در ید اختیار خود می خواست و خواست و اراده مردم در آن هیچ جایگاهی نداشت، فرو ریخته و آن را به پادشاهی مشروطه بدل کند.

یقینا در پیروزی نهضت مشروطه مولفه های داخلی و خارجی متعددی نقش آفرین بودند.ریشه این نهضت در داخل کشور و اصلی ترین علت آمادگی مردم جهت پیوستن و حمایت از مشروطه در دوره خفه قان و بایکوت عمومی را میتوان در منش استبداد محور پادشاهان قاجار و تعدی وابستگان به این تبار منفور و حضور حاکمان ظالم در اقصی نقاط کشور و ظلم سیستماتیک به مردم جستجو کرد.و شاید اصلی ترین علت تاثیرگذار بیرونی بر تسریع عزم مردم به ایجاد جنبش و یا انقلاب مشروطه دخالت های تمامی ناپذیر دول روس و انگلیس در امور کشور بود که در نهایت باعث مخالفت مردم با آنها شد.

اهانت به روحانیون که در بین مردم دارای جایگاه اجتماعی و عقیدتی قابل توجه ای بودند توسط اتباع بیگانه، احداث بانک استقراضی روس در قبرستان مسلمانان و بی احترامی به قبور مسلمانان، تنبیه و توهین به برخی از تجار خوشنام که در بازار دارای اعتبار و احترام بودند توسط حاکم مستبد تهران که منجر به تجمع در مسجد امام تهران گردید در تاریخ به عنوان اولین محرک های انقلاب مشروطه ثبت کرده اند ولی سوال اصلی اینجاست آیا مهد یک نهضت عظیم و فراگیر همچون مشروطه در دوره استبداد و ستم شاهی این اتفاقات روزمره بوده است و یا سالها فشار و ظلم بر مردم پشتوانه این حرکت تاریخی گردید؟

به طور حتم تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس بالاترین دستاورد نهضت مشروطه در راستای ایجاد دموکراسی در آن روزگار محسوب می گردد و همگان اذعان دارند که سنگ بنای انقلاب اسلامی ایران امروز نیز بواسطه انقلاب مشروطه در آن سالها نهادینه گردید و این بالاترین معیار جهت درک لزوم قانون مداری در یک جامعه است.

نام جنبش مشروطه با گیلان عجین است و به استناد اسناد متعدد موجود از تاریخ گیلانیان رکن اصلی و محوری در تشکیل و پیروزی این نهضت عظیم در ایران بودند و به عنوان اولین فاتحان این جنبش نام گیلان در تاریخ ایران می درخشد.
گیلانیان که میراث دار نهضت جنگل و طلایه دار حضور مستدام و مداوم در صحنه های مبارزه برای حق طلبی و آزادی خواهی میباشند در انقلاب مشروطه نیز به عنوان نیرویی پیشگام در متن ماجرا قرار داشته و امروز این افتخار را برای بازماندگان خود در سرزمین قهرمان پرور گیلان به ارث گذاشته اند.

متاسفانه تاکنون آن گونه که باید اسناد نقش محوری گیلان در انقلاب مشروطه گردآوری نگردیده و به زعم کارشناسان بسیاری از زوایای امر که شامل رشادتهای گیلانیان در فتح قزوین و تهران بوده هنوز مبهم است و این در حالیست که مسئولین سایر استانها با درک صحیحی از اهمیت این موضوع گردآوری اسناد مربوطه را در اولویت خود قرار داده اند که امید میرود متولیان امر در استان گیلان در این زمینه توجه ویژه و اهتمام بیشتری صورت دهند.

بررسی سرانجام نهضت مشروطه و علل آن برای ما درس های زیادی خواهد داشت که توجه به آن میتواند در ادامه مسیر امروز مصباح الطریق باشد.در رابطه با علل انحراف مشروطیت چند مسئله قابل توجه است
-کنار رفتن و کنار زده شدن اندیشه دینی و ناامیدی قشر متدین و مردم معتقد که شاکله اصلی ایجاد نهضت و پایگاه مردمی آن را تشکیل می دادند از عملکرد و مسیر پیش روی نهضت به پاشنه آشیل مشروطه خواهان و نقطه ضربه پذیر آنها تبدیل شد پس باید در اداره حکومت اسلامی که بر پایه انقلاب نهادینه گردیده است اصل مردم محوری و توجه به اعتقادات مردم همیشه مدنظر حاکمان قرار گیرد چرا که در این قبیل از نظام ها مردم نقش محوری را برعهده دارند و قوام و ثبات نظام مستقیما با میزان رضایت مندی مردم در ارتباط است.
-عدم شناخت کافی از دسیسه های غرب، استکبار و رویکردی استعماری آن را نیز میتوان به عنوان علت دیگر و به موازات علت اول جزو دلایل شکست نهضت مشروطه دانست.
امروز نیز باید مد نظر داشت اتکا به ظرفیت های داخلی در حوزه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی و عدم وابستگی به بیگانه کلیدواژه موفقیت نظام جمهوری اسلامی خواهد بود و مسئولین باید در هر جایگاهی پایبندی به این مهم را مد نظر قرار دهند.


احمد رمضانپور نرگسی
عضو شورای اسلامی شهر رشت

گزارش تصویری

بازدید دکتر احمد رمضانپور نرگسی از شرکت کود آلی و محل دفن زباله سراوان و بررسی مشکلات حوزه پسماند شهرداری رشت با حضور جمعی از مدیران

حرف آخر، متن این مصاحبه به شرح زیر میباشد:

لطفا علت و دستاوردهای سفر اعضای شورای اسلامی شهر رشت به مشهد را بیان کنید؟

برای پاسخ مقتضی به سوال شما باید ابتدا به پیش زمینه ای از مشکل تراکم ترافیک شهر رشت اشاره شود.
رشت از مدتها پیش به دلیل کم عرض بودن و فقدان استانداردهای لازم در شریانهای شهری خود وچار گره های ترافیکی میباشد که پس از بررسی های تخصصی کارشناسان و رای شورای ترافیک استان و کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر، جهت برون رفت از این معضل تصمیم بر ایجاد خط ریلی تراموا در سطح شهر رشت گردید چرا که با توجه به حدود اربعه شهر و شرایط خاص فیزیکی مترو و مونوریل در شرایط کنونی توجیه فنی و اقتصادی نداشته و کارشناسان امر تراموا را به عنوان تنها راه حل اجرایی و کاربردی به مدیریت شهری تعرفه کرده اند.
از سویی کارنامه موفق تراموا در کلانشهرهای کشورهایی همچون سوییس و ترکیه مدیریت شهری و متولیان امر را بر آن داشت که برای اولین بار در کشور پروژه تراموا در رشت شهر اولین ها احداث گردد.

از این رو در پی جلسات متعدد استانی و ملی در وزارت کشور و تلاش نمایندگان محترم طرح تراموا رشت در سال۱۳۹۷ در قالب یک لایحه به مجلس برده شد و دارای ردیف بودجه گردید.
در همین راستا مشاور پروژه انتخاب و از حدود یک سال پیش فاز اول مطالعات آن آغاز گردیده و در حال حاضر در مرحله نهایی قرار دارد.
فاز اول این طرح که به صورت رفت و برگشت شامل قریب به ۳۵ کیلومتر ریل گذاری می گردد از مسکن مهر رشت آغاز و با عبور از پل طالشان، میدان گیل، میدان شهدای زهاب و در نهایت به فرودگاه منتهی می گردد و دارای ۲۰ ایستگاه میباشد.

به دلیل اینکه احداث تراموا در رشت به صورت پایلوت و اولین بار در کشور صورت می گیرد حساسیت ها در این‌ خصوص بسیار بالاست لذا اعضای شورای شهر رشت با وسواس خاصی پیگیری اجرای کیفی و مرحله به مرحله آن میباشند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم ها برخی از مراحل اجرای این طرح با مشکلات خاص خود دست به گریبان است که این امر حساسیت مدیریت شهری در حوزه مطالعه و نظارت را دو چندان کرده است.

در دیداری که با اعضای محترم شورای شهر تهران خاصه مهندس هاشمی رییس شورا و مدیرعامل سابق و ایضا مدیرعامل کنونی مترو تهران داشتیم و بازدیدهای صورت گرفته از کارگاههای خطوط متروی تهران اطلاعات قابل توجه ای را در این زمینه کسب کردیم و به پیشنهاد مهندس هاشمی که تجارب ارزنده ای در این حوزه در اختیار ما قرار دادند جهت بازدید از خط یک مشهد که به صورت lrt ایجاد گردیده به همراه برخی از اعضای شورای شهر به شهر مقدس مشهد سفر کردیم.

-سفر خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

از فرصت موجود استفاده شد و در کنار بازدیدهای میدانی که از پروژه های ریلی مشهد صورت گرفت دیدارهایی با رییس شورای شهر، رییس کمیسیون اقتصادی، رییس کمیسیون عمران و رییس کمیسیون حقوقی و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد انجام شد و بهمراه دوستان از برخی دیگر از پروژه های مشهد مقدس همچون باغ گیاه شناسی در زمینی به مساحت حدود ۲۸ هکتار بازدید بعمل آمد و تبادل نظر شد.

محدودیت منابع و البته لزوم توجه به ایده های نوین، امروز دکترین مدیریتی روز دنیا علی الخصوص برای شهرهای در حال توسعه را به بازدید میدانی از طرح های مشابه و تبادل نظر در خصوص اجرای آن دعوت می نماید لذا با توجه به قرابت های موجود فی ما بین رشت و مشهد در اجرای برخی طرح ها پیشنهاد می شود شهردار محترم با معاونین و مدیران ستادی خود حتما برای بازدید به مشهد مقدس تشریف برده و از نزدیک با ظرفیت هایی که میتوان برای رشت ایجاد کرد آشنا شوند.

-و حرف آخر
بازدید از مشهد مقدس حقیر را دوباره به فکر فرو برد که واقعا این فاصله محسوس بین رشت به عنوان شهر اولین های دیروز و سایر کلانشهر ها و شهرهای هم تراز آن دقیقا کی و به چه علت ایجاد گردیده است؟
آیا وقت آن نرسیده که مسئولین دولتی و نمایندگان استان و همه متولیان با پرهیز از حواشی گامهای خود را در مسیر توسعه رشت تسریع بخشند؟
امید میرود که با همت مضاعف رشت به جایگاه حقیقی خود دست یابد...

حرف آخر ، هویت هر شهر به احیای هنر و فرهنگ و پیشینه آن وابسته است و پرداختن به این مهم جزو اولویت های یک مدیریت شهری پویا میباشد. در اقدامی بجا در روز بیست و هفتم تیر ماه سال ۱۳۹۷ با ایده و طرح هنرمندان شاخص تئاتر گیلان و صدور مجوز شورای اسلامی شهر و حمایت و پیگیری های آقای دکتر نصرتی شهردار وقت و تولی گری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت برای اولین بار در سطح کشور اجرای تئاتر خیابانی در رشت کلید خورد و به دلیل حضور پای کار و مشتاقانه هنرمندان تراز اول تئاتر گیلان که در کشور نیز دارای جایگاه ویژه ای میباشند این طرح مورد توجه و استقبال شهروندان و گردشگران قرار گرفت.

خوشبختانه اجرای طرح تئاتر خیابانی به دلیل این امر که در ید اختیار هنرمندان تخصصی رشته تئاتر قرار گرفت به بهترین شکل ممکن در یک سال اول به سرانجام رسید و برگزاری باشکوه اختتامیه آن و حضور نمایندگان محترم مجلس، اعضای شورای شهر، شهردار محترم و جمعی از مدیران شهرداری و سایر سازمانها و حضور قابل توجه شهروندان خود بهترین گواه این مدعاست.باید توجه داشت برگزاری این طرح طی یک سال با بیش از سیصد و اندی اجرای میدانی مستلزم عبور از چالش ها و مشکلات قابل توجه ای بود که مدیریت شهری با استفاده از همه ظرفیت های خود موفق به عبور از آن گردید که این امر جای توجه و تقدیر از دست اندرکاران امر دارد.

امروز و در دوره پست مدرن و زندگی ماشینی یکی از مسائل مد نظر مدیریت شهری حتی در کلانشهرهای توسعه یافته ایجاد نشاط عمومی است و به طور حتم ایجاد بستر برای اجرای هنرهای تخصصی و پرمخاطب همچون تئاتر باعث ایجاد نشاط عمومی خواهد شد و برگزاری تئاتر در خیابان قطعا دربرگیری این نشاط عمومی را مضاعف خواهد کرد.
برگزاری این طرح و استقبال کم نظیر آن در شهر فرهنگی رشت از سوی شهروندان ثابت کرد که ایده ها و طرح هایی که از غربال کارشناسی عبور کرده باشد و ظرفیت و بستر برای آن مهیا گردیده شود میتوانند به اجرای پروژه هایی موفق تبدیل شوند که در کارنامه مدیریت شهری به عنوان یک اقدام درست ثبت گردد لذا انتظار میرود علی الخصوص در حوزه فرهنگ و هنر که رشت همواره جزو رتبه های برتر در سطح کشور میباشد کارشناسان امر بیش از گذشته به جوانان فعال میدان داده و از ایده های آنها بیشترین استفاده را کنند.

رشت شناسنامه تئاتر ایران است و فقدان حتی یک فرهنگ سرا درخور شان جایگاه تئاتر رشت در شهر اولین ها جای بسی تاسف است و مسئولین باید حمایت و ایجاد لجستیک از رشته هایی همچون تئاتر را در دستور کار و اولویت خود قرار دهند.
انتظار میرود شهردار محترم رشت با مطالعه در خصوص تاریخ و فرهنگ رشت و شناخت کافی در خصوص علائق رشتوندان در این مسیر مستدام بوده و با جدیت به مسائل فرهنگی شهر بپردازد.

تجلیل و تقدیر از سالها زحمات اساتید و هنرمندان از دست رفته عرصه تئاتر رشت همچون استاد فرهاد پاکسرشت و مرحومه میرمعنوی را وظیفه خود میدانم و خواستار حمایت ویژه متولیان امر از همه هنرمندان علی الخصوص هنرمندان وادی تئاتر میباشم و ارتقا سطح معیشت و رفاه این قشر ارزشمند را به عنوان اولویتی فراموش شده یادآور می شوم و در این مسیر از جانب خود، سایر منتخبین مردم در شورای پنجم و مجموعه شهرداری اعلام آمادگی میکنم که مدیریت شهری با همه توانن در راستای ایجاد بستر و زیر ساخت های مورد نیاز در حوزه فرهنگ و هنر پای کار خواهد بود.

 
 

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.