اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

حرف آخر ، در جلسه کمیسیون عمران شورای شهر رشت لایحه مربوط به جوایز تشویقی ساخت و ساز در رشت بررسی و بندهایی از آن اصلاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت در این جلسه با تسلیت سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه(س) و گرامیداشت شانزدهم آذر مصادف با روز دانشجو اظهار کرد: ۱۶ آذر جزو تاریخ پر افتخار مردم ایران و نماد مبارزه با استکبار جهانی است.

احمد رمضانپور با بیان اینکه دانشجویان در آن سال ها در شانزدهم آذر پرچم مبارزه با استکبار را برافراشتند افزود: دانشجویان در اعتراض به سفر نیکسون به ایران اعتراضات شدیدی در آن سال به راه انداختند و در این راه نیز جان خود را فدا کردند.

 

وی با بیان اینکه دانشجویان انزجار خود را از رژیم منحوس پهلوی و اقداماتش نشان دادند تصریح کرد: دانشجویان همواره منشا حرکت های بزرگی در کشور بودند و در آن برهه نیز با این اقدام نگاه جامعه به دانشگاه ها معطوف شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به افزایش قیمت بلیط در دهه پنجاه بیان کرد: در دهه پنجاه رقم ناچیزی به هزینه بلیط اتوبوس اضافه شد و در آن دوران دانشجویان و مردم در یک حرکت مسالمت آمیز خواستار لغو این افزایش قیمت شدند و همواره دانشگاه ها مبدا تحولات فراوانی بوده است.

رمضانپور با بیان اینکه مدیریت صحیح در توسعه و پیشرفت زیر ساخت های شهر بسیار تاثیر گذار است افزود: اندیشه و قدرت ریسک پذیری مدیران متفاوت است و در حال حاضر دنیا به سمت مدیریت بدون پول حرکت می کند.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته تبریز یک روستای بزرگ محسوب می شد بیان کرد: با نگاه مدیریت بدون پول و مشارکت سرمایه گذاران این شهر در شرایط بسیار ایده آلی قرار دارد.

 

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت به وجود فرصت های بالقوه در رشت اشاره کرد و گفت: در دوران فعالیت ثابت قدم به عنوان شهردار رشت گام های موثری پیرامون مشارکت شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در رشت برداشته شد اما پس از آن با تغییر سیاست ها در بسیاری از بخش ها شرکت های خُرد با منابع مالی محدود برای همکاری با شهرداری انتخاب شدند که در بسیاری از مواقع برای تامین هزینه های اولیه با مشکل مواجه هستند.

رمضانپور با تاکید بر اینکه نقشه راه کمیسیون عمران شورای شهر رشت مدیریت بدون پول است افزود: مدیریت شهری در رشت باید از گره کور بی پولی خلاص شود.

وی با بیان اینکه برخی از پروژه های حوزه مدیریت شهری چندین سال است که مطرح شده اند تصریح کرد: برخی از پروژه ها ماده ۴۸ شامل حالشان شده است و در حال حاضر حوزه معاونت عمرانی شهرداری رشت در تلاش است تا با سامان بخشیدن به این پروژه ها در نهایت به جمع بندی های خوبی برسد .

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت به وضعیت رودخانه های رشت و سراوان اشاره کرد و گفت: درباره رودخانه ها و سراوان باید همگی کمک کنند و یکسری پروژه های مدیریت شهری که حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند باید در اسرع وقت تعیین تکلیف و به اتمام برسند.

 

رمضانپور با اشاره به اینکه در اجرای پروژه های مدیریت شهری خواست و نیاز شهروندان مورد توجه باشد بیان کرد: اتمام پروژه های نیمه تمام در اولویت قرار دارد و با اتمام این پروژه ها مردم از عملکرد شورا و شهرداری رشت مطلع می شوند.

رمضانپور با بیان اینکه برای پسماند شمال کشور ردیف ۱۸۰ میلیارد تومانی در بودجه مشخص شده است تصریح کرد: شهرهای ساری و نوشهر از این بابت از رشت جلوتر هستند و متاسفانه تا کنون سهم ۲۵ درصدی بابت احداث زباله سوز به رشت پرداخت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه با اختصاص اعتبار دولتی مراحل احداث زباله سوز سرعت می گیرد افزود: با اقدامات انجام شده طی ۶ ماه آینده بخش زیادی از مشکلات زباله سراوان به خوبی ساماندهی می شود و در حال حاضر با اختصاص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی به این مهم اقدامات خوبی در سراوان در دست اجرا است و تا پایان سال خبرهای خوشی از این بابت به اطلاع مردم رشت می رسانیم.

 

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به بررسی لایحه جایزه تشویقی در بخش ساخت و ساز در شهر رشت بیان کرد: در راستای اجرای ماده ۵۹ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۹۴ و به منظور افزایش نقدینگی و وصول مطالبات شهرداری، افزایش قدرت رقابت پذیری و رضایتمندی و تشویق به سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز جوایز تشویقی شهرداری رشت در بخش هایی اجرایی می شود.

رمضانپور به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت در گذشته در این باره مطالعاتی انجام داده است و باید از نتایج این مطالعات در این زمینه استفاده شود .

وی با انتقاد از اینکه شهر رشت به لحاظ سیما و منظر وضعیت مناسبی ندارد افزود: با تجمیع دکل های مخابراتی شاید بتوانیم تا حدودی از این نابسمانی جلوگیری کنیم و معتقدم باید با اپراتورهای مختلف نشست هایی داشته باشیم و با بحث و گفت و گوی بیشتر راهکاری مناسب از این بابت پیدا کرده و در تمامی موارد به حفظ سلامت شهروندان باید توجه شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از ایجاد سرانه فرهنگی در لایحه جایزه تشویقی در بخش ساخت و ساز در رشت حمایت شود اظهار کرد: در جوایز تشویقی در بخش ساخت و ساز باید به این مبحث نگاه ویژه ای معطوف شود.

 

رضا رسولی به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: در کیش اتفاقات خوبی از این بابت رقم خورده است و معتقدم در رشت نیز این تجمیع انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه پیگیر تجمیع دکل های مخابراتی در رشت هستم افزود: در گذشته شهرداری رشت از طریق مشاور در این باره مطالعاتی انجام داده است و قرار بود بر اساس مطالعات انجام شده جانمایی دکل ها انجام شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری رشت می تواند از این مبحث به عنوان یک درآمد پایدار استفاده کند تصریح کرد: معتقدم نباید به بروکراسی این لایحه اضافه شود و با تولی گری سازمان فاوا شهرداری رشت می توانیم این لایحه را به خوبی به سرانجام برسانیم.

رضا رسولی به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: در کیش اتفاقات خوبی از این بابت رقم خورده است و معتقدم در رشت نیز این تجمیع انجام شود.

 

وی با تاکید بر اینکه پیگیر تجمیع دکل های مخابراتی در رشت هستم افزود: در گذشته شهرداری رشت از طریق مشاور در این باره مطالعاتی انجام داده است و قرار بود بر اساس مطالعات انجام شده جانمایی دکل ها انجام شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری رشت می تواند از این مبحث به عنوان یک درآمد پایدار استفاده کند تصریح کرد: معتقدم نباید به بروکراسی این لایحه اضافه شود و با تولی گری سازمان فاوا شهرداری رشت می توانیم این لایحه را به خوبی به سرانجام برسانیم.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به لایحه سامان دهی دکل های مخابراتی در رشت اظهار کرد: نوع قرار گیری دکل ها در پشت ساختمان ها و حیاط مردم در رشت چندان قابل پذیرش نیست و در مجموعه پنج نوع دکل شامل پخش رادیو و تلویزیون، آنتن های نقطه به نقطه، آنتن های مخابراتی و اپراتورهای همراه اول و ... وجود دارد که امواج الکترو مغناطیسی پخش می کنند.

مهدی برزگر با بیان اینکه در بحث جانمایی این دکل ها دو دیدگاه وجود دارد افزود: دسته نخست طرفدار این هستند که چنانچه این دکل ها را توسعه دهیم از باب سلامت بهتر است و دسته دوم معتقدند با تجمیع این دکل ها توان خروجی الکترو مغناطیسی آن افزایش پیدا می کند.

وی با تاکید بر اینکه این دکل ها در تهران در پشت بام خانه ها و در رشت در حیاط برخی خانه ها احداث شده اند بیان کرد: برخی معتقدند که این امواج می تواند موجب سقط جنین و ایجاد نقص در نسل آینده، اختلالات عصبی و غیره شود.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به اینکه موافق تجمیع دکل ها هستم گفت: این اپراتورها شرکت های بسیار ثروتمندی هستند و باید با استفاده از این فرصت در کنار جانمایی علمی دکل ها یک بسته سرمایه گذاری خوب نیز برای رشت تعریف کنیم.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت به قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب ۱۳۶۷ در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این قانون اگر دکلی در جایی قرار است احداث شود دفتر حفاظت از اشعه که زیر مجموعه سازمان انرژی اتمی است باید صلاحیت احداث آن را تائید کند.

برزگر با تاکید بر اینکه اعضای شورای شهر رشت در برابر ایمنی و سلامت شهروندان مسوول هستند بیان کرد: در صورت تایید دفتر حفاظت از انرژی سازمان انرژی اتمی مشکلی درباره اجرای این لایحه وجود ندارد.

 

مدیریت تشخیص و وصول درآمد شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه حدود پنج ماه پیش لایحه جایزه تشویقی شهرداری رشت در بخش ساخت و ساز تدوین شد اظهار کرد: با توجه به اختلاف نظرهایی که در باره این لایحه وجود داشت جلسات متعددی به منظور رفع مغایرت ها برگزار شد.

مسعود آرستن با بیان اینکه بر اساس این لایحه در صورت اعتراض افراد به فیش صادره ، فیش مورد نظر بدون در نظر گرفتن موارد تشویقی جهت طرح در کمیسیون ماده ۷۷ ارائه می شود افزود: پس از اعلام رای کمیسیون ماده ۷۷ هر مبلغ فیش صادره شامل موارد تشویقی می شود.

سید مسعود موسوی مشاور دیگر کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ضوابطی که پیرامون ساخت و ساز در رشت مطرح می شود باید ساده تر باشد اظهار کرد: با این اقدام قابلیت رانت کم تری ایجاد می شود و متاسفانه در شهرداری رشت تعدد فیش ها برای یک پروژه قابلیت صدور دارد.

 

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به پروژه های در حال اجرای حوزه مدیریت شهری رشت اظهار کرد: پروژه پسماند در شهرداری رشت در اولویت امور قرار دارد و حالت امنیتی پیدا کرده است.

فرامرز جمشیدپور با بیان اینکه در سراوان زمین مورد نیاز را از منابع طبیعی دریافت کرده ایم افزود: در این منطقه سی هزار متر مربع خاک نباتی را برداشت کرده ایم و دو سوله با متراژ یک هزار و چهارصد متر مربع احداث کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکار در حال نصب تجهیزات مربوط به تصفیه خانه است بیان کرد: پروژه تصفیه خانه شیرآبه سراوان در ابتدا با ظرفیت نیم لیتر در ثانیه اجرایی شد و در حال حاضر توانایی تصفیه سه لیتر در ثانیه را نیز دارد.

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت به احداث دیوار ه حفاظفتی سراوان اشاره کرد و گفت: این دیواره حفاظتی طی دو ‌ماه آینده تکمیل می شود .

 

جمشیدپور با اشاره به به ایجاد استخر شیرآبه در سراون افزود: این پروژه به اعتباری بالغ برسه میلیارد تومان نیاز دارد و شیرابه ها در داخل این استخر وارد و به آرامش می رسند و پس از آن می توانیم برای تصفیه خانه ها پمپاژ کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت کارخانه کمپوست شهرداری رشت نیز افزایش پیدا می کند تصریح کرد: کارخانه کمپوست در ابتدا با ظرفیت روزانه پانصد تن احداث شد اما خروجی آن ۲۵۰ تن بود و در حال حاضر با سوله های ایجاد شده ظرفیت آن رو به افزایش است و تا پایان سال به پانصد تن افزایش پیدا می کند.

جمشیدپور با تاکید بر اینکه ایجاد سوله های جدید در کارخانه کمپوست مورد توجه است افزود: با احداث این سوله ها ظرفیت کارخانه کمپوست به روزانه هشتصد تن افزایش پیدا می کند.

 

نماینده سازمان فاوا شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اظهار کرد: ساماندهی دکل های مخابراتی که مربوط به سایت های مخابراتی در املاک عمومی شهر است و به نوعی موجب آشفتگی در فضای بصری شهری شده اند در دست بررسی است.

هانی عسگری با بیان اینکه به واسطه عدم وجود سیاست واحد هر کدام از اپراتورها در گذشته نسبت به ایجاد دکل های متعدد اقدام کرده اند افزود: در فاصله بیست متری دکل های رایتل، ایرانسل و همراه اول در کنار هم دارند و دراین راستا با ساماندهی دکل های مخابراتی به سمت بهینه سازی و استفاده از امکانات یکدیگر هدایت می شوند.

عسگری با تاکید بر اینکه در سالهای گذشته سامانه مشخصی به منظور ساماندهی این دکل ها در شهرداری رشت وجود نداشت بیان کرد: به واسطه نوع پوشش بام ها در رشت که شیروانی هستند نمی توانیم احداث دکل ها را بر روی بام خانه ها داشته باشیم.

لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی سطح رشت به منظور بررسی بیشتر به جلسه آینده کمیسیون عمران شورای شهر رشت موکول شد.

حرف آخر،   نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و منتخب اول شورای اسلامی شهر رشت با تسلیت سالروز وفات حضرت معصومه(س) با اشاره به مناسبت ۱۶ به عنوان روز دانشجو، از جایگاه و تاثیر خاص دانشگاه در بزنگاههای سیاسی تقدیر کرد و طی بیانیه ای از شهدای این قشر تجلیل کرد.در این بیانیه آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم


به طور حتم ۱۶ آذر، یکی از روزهای افتخار آفرین برای ایران و نماد مبارزه با استکبار جهانی است که در آن، جوانان غیور، آزاده و آگاه پرچمِ بیزاری از استبداد و استکبار را بار دیگر برافراشته و با خون مبین خود، بیرق آزادی خواهی را به اهتزاز درآوردند.

در چنین روزی مهدی شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی، در اعتراض به سفر نیکسون به ایران و اعطای دکترای افتخاری به وی در دانشگاه تهران، در برابر گلوله های رژیم منحوس پهلوی، سینه سپر کردند و عهدنامه خود با اسلام و مبارزه با ظالمان را با سرخی خونشان امضاء کردند تا پایه های زنگار گرفته حکومت ۲۵۰۰ ساله طاغوت به لرزه بیفتد.

دانشجو نماد بیداری و مظهر تحولات اساسی در جامعه است و تحقق آرمان آزادی و عدم سلطه پذیری بواسطه حضورِ پای کارِ همین جوانان پرشور معنی پیدا می کند.

16 آذر، یادآور رشادت دانشجویان در برهه های مختلف تاریخی این مرز و بوم و روز تکریم از این قشر نخبه جامعه است. چشمه جوشان استعدادی که همچنان خروشان و سرزنده است و هر زمان که نیاز باشد با وجود خویش درخت آزادی را آبیاری می کنند.

اینجانب ضمن پاسداشت 16 آذر و تبریک این روز به آحاد دانشجویان، به ویژه دانشجویان فرهیخته شهر رشت، از خداوند متعال درخشش روز افزون و تعالی این قشر تاثیرگذار را از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس و عضو شورای اسلامی شهر رشت

نماینده اسبق مردم رشت در مجلس پیرامون وضعیت اقتصادی گیلان گفت: وضعیت استان در مجموع ضعیف تر از خود دولت است.


به گزارش حرف آخر،  سردار سید علی آقازاده در جمع خبرنگاران با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: امیدواریم این شجره طیبه در خدمت آرمان و جبهه اسلامی قرار گیرد.

وی درباره گرانی و افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: در یک سال اخیر با تاکید رهبر، از مسئولان ذیربط اقتصادی اینگونه استنباط می شد که دولت رسما به حامل های انرژی تکیه نکند.

وی ادامه داد: بعد از یک سال جامعه به وضعیت آرام تری در شرایط تحریم می رسید که باید آن را حفظ می کردیم اما تصمیم دولت در افزایش قیمت ها تاثیر گذاشت.

فرمانده اسبق سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه دولت در اجرای طرح های اقتصادی موفق نبوده است، گفت: خروجی افزایش یک باره نرخ بنزین و تشدید گرانی ها بی اعتمادی مردم را نسبت به عملکرد دولت در شرایط فعلی بیشتر کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت و ضعف مدیریت در این دولت، شاهد افزایش گرانی هستیم.

سردار آقازاده گفت: تاکید رهبر بر این است که نگذارند قیمت ها برای مردم افزایش پیدا کند.

وی با تصریح بر اینکه مردم مشکلات را تحمل می کنند، خاطرنشان کرد: اجازه ندهیم دشمنان داخلی و خارجی از برخی ضعف ها سو استفاده کنند.

سردار آقازاده افزود: مردم در خرید مجموعه اجناس مدیریت کنند تا التهاب ایجاد نشود و قیمت ها افزایش پیدا نکند ضمن اینکه از این مسئولان انتظار نمی رود که بخواهند مشکلات را حل کنند.

نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مردم با یک بصیرت انقلابی معضل را حل و همکاری و نظارت بر قیمت ها داشته باشند و مدیریت کنند.

وی درباره وضعیت اقتصادی گیلان گفت: وضعیت استان در مجموع ضعیف تر از خود دولت است.

آقازاده در پایان تاکید کرد: هر چقدر کارنامه دولت در این سالها ضعیف بوده، عملکرد مسئولان گیلان ضعیف تر است و نرخ قیمت ها در بخش های اقتصادی از جمله تولید، صنعت، بازرگانی، کشاورزی و گردشگری، نشان می دهد که گیلان نمی تواند در وضعیت فعلی اوضاع بهتری داشته باشد.

بازدید سرزده دکتر سالاری از مرکز جامع سلامت شهری روستایی شماره یک شهرستان شفت

حرف آخر، به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در ادامه روند بازدیدهای ریاست این دانشگاه از مراکز درمانی شهری و روستایی که در راستای نظارت بر عملکرد پرسنل، بررسی و رفع نیازهای موجود صورت می گیرد صبح پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸ دکتر سالاری از مرکز جامع سلامت شهری روستایی شماره یک شهرستان شفت بازدید بعمل آورد.

در این بازدید زیر ساخت ها، آزمایشگاه و نحوه ارایه خدمات پزشک خانواده مورد بررسی و ارزیابی ریاست دانشگاه قرار گرفت.

برای اولین بار در کشور نشست هم اندیشی ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اساتید و نخبگان با موضوع بررسی علل کاهش نرخ باروری کمتر از حد جانشینی در گیلان و ارائه راهکارهای کاربردی در این زمینه برگزار گردید.

 

حرف آخر،  در این نشست که با محوریت منویات مقام معظم رهبری در حوزه سیاست های جمعیتی و دغدغه های معظم له در این خصوص برگزار گردید دکتر سالاری با تاکید بر اهمیت این موضوع از آمادگی کامل مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این زمینه خبر داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از عوامل اجرایی و برگزاری این نشست اظهار داشت: گیلان به دلایل مختلف دارای نرخ سالمندی بالا و میانگین جامعه آماری جوان پایین میباشد و ادامه این رویه به طور حتم در آینده باعث تبعات جبران ناپذیری برای جامعه ایجاد خواهد کرد.

دکتر سالاری با اشاره به اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه علوم پزشکی به عنوان تاثیرگذارترین افراد در این حوزه افزود: مجموعه علوم پزشکی در سطح کشور یقینا سهم قابل توجه ای در بررسی عوامل، ارائه راهکار و اصلاح رویه نادرست و غیر علمی گذشته دارد لیکن با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری در این موضوع سایر دستگاهها و متولیان امر نیز باید در کنار دانشگاه به نیل به اهداف مدنظر کمک کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این موضوع که تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و دفتر مقام معظم رهبری در این خصوص منعقد گردیده است پیگیری این امر رسما جزو رسالت و اولویت مجموعه علوم پزشکی میباشد.

رییس نهاد نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبریک ایام ولادت با سعادت پیامبر اعظم و امام جعفر صادق(ع) سیره اخلاقی پیامبر اکرم را علت تعلق خاطر مردم به ایشان دانستند و اساتید دانشگاه را مصداق این سیره اخلاقی در برهه کنونی دانست.

حجه الاسلام اسماعیلی اظهار داشت: با توجه به دغدغه های رهبری در خصوص رشد جمعیت و نشاط نیروی جوان در جامعه و نقش کلیدی دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه، برگزاری منظم و هدفمند این قبیل نشست های تخصصی را چراغ راه این مسیر دانست و استفاده از نظرات اساتید و متخصصین را تنها راه عبور از بحران کنونی دانست.

وی با اشاره به این موضوع که متاسفانه هنوز در عرصه اجرا اتفاق قابل توجه ای در این حوزه در سطح کشور انجام نشده است گیلان را پیشرو در این حوزه دانست و از رییس و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان تقدیر کرد.

در ادامه اساتید و نخبگان حاضر در جلسه با ارائه گزارش و آمار از وضعیت کنونی راهکارهای مد نظر خود را در این حوزه ارائه کردند.

حرف آخر ، در یکصد و چهارمین نشست کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت دکتر احمد رمضانپور با اشاره به اینکه هنوز نظام بودجه نویسی شهرداری درست و منظم نیست، گفت: در حال تهیه طرحی در زمینه بودجه نویسی هستم که به زودی به شورا ارائه می دهم تا پس از تصویب اعضای محترم اجرایی شود.

وی با بیان این موضوع که اساس کار در بودجه نویسی این است که در مجموع تنها نباید به منابع توجه شود بلکه اختیارات مدیر هم مهم است
خاطر نشان کرد: مدیری که اختیار جابه جایی نیروهای خودش را نداشته باشد و برنامه هایش به طور متمرکز از مرکز انجام شود، بدون شک نمی تواند برای پرسنل خود و مجموعه مورد مدیریتش برنامه ریزی کند.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به اینکه ساختار پرسنل و نیروی انسانی هر مجموعه به طور مستقیم به منابع ربط پیدا می کند، اضافه کرد: اگر قرار باشد بودجه ای پویا و فعال داشته باشیم بایستی با شهردار صحبت کنیم تا هر چقدر می تواند به مدیران مناطق و روسای سازمانها در چارچوب قوانین اختیار بدهد.

رمضانپور با تاکید بر این نکته که گرفتاریهایی که امروز شهرداری رشت در زمینه بودجه دارد ماحصل کار امروز و دیروز نیست بلکه مربوط به سالیان متمادی است که به ما به ارث رسیده است، گفت: بهترین راه افزایش درآمدها این است که راه وصول مطالبات را در بودجه مشخص کنیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در هر صحبتی که با شهردار رشت داشته ام بر وصول مطالبات شهرداری از دستگاه های مختلف تاکید کرده ام که البته این موضوع باید در بودجه به شهردار تکلیف شود.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت در پایان سخنانش افزود: بحث درباره بودجه بسیار مفصل است که به امید خدا در یک طرح مشخص با در نظر گرفتن همه ابعاد آن تقدیم خواهد شد.
گفتنی است یکصد و چهارمین نشست کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا با ریاست حجت جذب به بررسی مشکلات و تنگناهای مربوط به درآمد و هزینه های شهرداریهای مناطق پنجگانه رشت اختصاص یافته بود.

حرف آخر ، در جلسه شورای مرکزی انجمن(کانون) فرهنگیان گیلان که روز گذشته در دفتر این انجمن برگزار گردید ، "دکتر احمد رمضانپور" با حداکثر آرا به عنوان دبیرکل این انجمن در استان گیلان انتخاب گردید.

در این انتخابات آقایان:
-فریبرز ستوده به عنوان قائم مقام
-بابک کاظمی به عنوان منشی
-محمد امجدی به عنوان مسئول مالی
-کاظم داوودی به عنوان سخنگو
آرای لازم را کسب کرده و برای یک دوره منصوب شدند.

قابل به ذکر است این تشکل سیاسی و صنفی در سال ۱۳۸۲ از کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب مجوز فعالیت سیاسی و صنفی اخذ نموده و از همان سال ابتدایی در استان گیلان فعالیت خود را آغاز کرده است.

حرف آخر ، دکتر رمضانپور ، رئیس کمیسیون عمران شورای رشت در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و برنامه و بودجه شورا اظهار کرد: تعریض و بازگشایی خیابان ها اقدامی اصولی است و املاک موجود در مسیر باید تعیین تکلیف شوند

در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و برنامه و بودجه شورای رشت به انجام بلند مرتبه سازی بر اساس استانداردهای موجود تاکید شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای رشت در جلسه مشترک کمیسیون های عمران و برنامه و بودجه  شورا اظهار کرد: تعریض و بازگشایی خیابان ها اقدامی اصولی است و  املاک موجود در مسیر باید تعیین تکلیف شوند.
 
 احمد رمضانپور با بیان اینکه در دوره های گذشته در راستای تعریض خیابان ها و یا احداث کوچه ها به تعیین تکلیف املاک در مسیر دقت چندانی انجام نشد افزود: باید به شهرداری تاکید شود که پس از این در هنگام احداث خیابان ها و غیره به پیمانکار مسیر بازگشایی شده را تحویل دهیم.
 
وی با تاکید بر اینکه بی توجهی به چنین مباحثی برای شهرداری رشت بار مالی فراوانی به همراه دارد بیان کرد: یقینا زمانی که ملکی در مسیر پروژه قرار دارد در صورت عدم پرداخت به موقع هزینه تملک، مبلغ خرید ملک شامل مرور زمان شده و از این بابت هزینه بیشتری به شهرداری تحمیل می شود.
 
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت به بررسی برخی از پرونده های پرداخت غرامت با محوریت تملک املاک در شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: در گذشته حق تشرف در چنین مواردی در نظر گرفته می شد اما چند سالی است که این مورد حذف شده است.
 
رمضانپور با اشاره به دستور دوم جلسه امروز با موضوع بررسی ارزش معاملاتی ساختمان ها در رشت افزود: این موضوع در دومین سال از فعالیت شورای پنجم رشت نیز در کمیسیون عمران شورا مطرح و بررسی شد و کلیات آن در صحن شورا به تصویب رسید اما فرمانداری رشت با این مصوبه شورا مخالفت کرد.
 
 وی با تاکید بر اینکه باید جلوی تخلفات ساختمانی گرفته شود بیان کرد:  افزایش جریمه به تنهایی نمی تواند در مقابل تخلفات ساختمانی تاثیرگذار باشد و باید راهکارهای دیگری را نیز مورد توجه قرار دهیم.
 
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه رشت نیازمند بلند مرتبه سازی است تصریح کرد: این موضوع توسط دولت نیز به تائید رسیده و در حال حاضر در شهرهایی از جمله تبریز ساختمان های بیست طبقه در دست ساخت قرار دارد و معتقدم بحث بلند مرتبه سازی بر اساس استانداردهای موجود باید در رشت اجرایی شود.
 
رمضانپور به رفع مشکل تراکم در رشت اشاره کرد و گفت: باید در مبحث تخلف ساختمانی به تمامی موارد توجه داشته باشیم و شرایطی فراهم شود تا ارزش معاملاتی نیز بر اساس آئین نامه جدید اجرایی شود.
 
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت  با انتقاد از برخی ساخت و سازها در رشت افزود: در برخی از محلات رشت شاهد ساخت ساختمان هایی در شرایط بسیار  وحشتناک هستیم و باید برای حفظ حقوق شهروندان نیز به این مقوله توجه بیشتری معطوف شود.
 
از بلند مرتبه سازی استقبال می کنیم
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در بازگشایی مسیر و احداث خیابان ها باید به حقوق شهروندان توجه شود، اظهار کرد: در کارشناسی پرونده های تملک با طرفیت شهرداری رشت باید توجه بیشتری صورت بگیرد.
 
اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه از بلند مرتبه سازی استقبال می کنیم افزود: در حال حاضر ارزش معاملات ساختمانی در رشت با مبلغ ۳۳۶ تومان محاسبه می شود و معتقدم این افزایش در جلوگیری از تخلفات می تواند تاثیر گذار باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه برآورد قیمت تخلفات در محلات مختلف با یک قیمت ریالی یکسان قابل پذیرش نیست گفت: به عنوان مثال قیمت معاملاتی محلاتی همچون گلسار و جانبازان یکسان نیست و باید در این باره تجدید نظر شود.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت با اشاره به اینکه موافق افزایش ارزش معاملات ساختمانی در رشت هستم، بیان کرد: در برخی از نقاط رشت ساختمان هایی در حال احداث هستند که هیچ یک از مهندسین حاضر به تایید آن به واسطه عدم دارا بودن استحکام لازم  نیستند.

 

 
فرهام زاهد عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به ارزش معاملات ساختمانی در رشت اظهار کرد: چنانچه به لحاظ تخلف سازی ارزش معاملاتی ساختمان ها را بالا ببریم فرمانداری مخالفت نمی کند و این اقدام همچون بررسی جرایم مربوط به راهنمایی رانندگی است.
 
بر اساس یک طرح جامع درباره تخلفات ساختمانی اقدام شود
 
عضو کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رشت در خلاف سازی به دو بخش تقسیم می شود اظهار کرد: در بحث نسق سازی ها شاهد عمق فاجعه هستیم که قابل تفکیک نیستند.
 
 رضا رسولی با بیان اینکه باید بر اساس یک طرح جامع درباره تخلفات ساختمانی اقدام شود افزود: در شرایط فعلی و نحوه محاسبه تخلفات ساختمانی، نسق سازی رونق گرفته است و باید در این باره چاره ای بیاندیشیم.
 
در رشت صدور پروانه ساخت و ساز  ۱۸۰ روز به طول می انجامد
 
محمد حسن علیپور عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دانشگاه رشته ای به نام برنامه ریزی شهری تدریس می شود، اظهار کرد: این رشته در مباحث مدیریت شهری بسیار تاثیر گذار است.
 
مشاور کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه پیرامون تخلفات ساختمانی باید یک راهکار مناسب در نظر گرفته شود اظهار کرد: یکی از راهکارهای جلوگیری از خلاف سازی افزایش ارزش معاملاتی است.
 
مهدی برزگر با بیان اینکه افزایش ارزش معاملاتی در رشت باید مورد توجه باشد، افزود: در شرایطی در دولت تدبیر و امید سیاست بر بازسازی بافت فرسوده است که همچنان در شهر رشت شاهد اجرای ساخت دو طبقه بر روی پیلوت هستیم.
 
وی با تاکید بر اینکه در روند اصلاح طرح تفصیلی رشت باید تسریع شود، بیان کرد: نگاه ما به سازندگان ساختمانی به عنوان یک سرمایه گذار است که باید از وی حمایت شود.
 
مشاور کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه در کشورهای همسایه در حاشیه خلیج فارس پروانه ساخت و ساز ۴۸ ساعته صادر می شود گفت: در رشت صدور پروانه ساخت و ساز  ۱۸۰ روز به طول می انجامد و اگر شورای رشت این مهم را از طریق دولت الکترونیک برای شهروندان تسهیل کند جزو باقیات و صالحات برایشان محسوب می شود.
 
برزگر با تاکید بر ارتباط مستمر ما بین پارلمان ملی در مجلس شورای اسلامی و پارلمان محلی در شورا افزود: شورای رشت باید ارتباطی قوی تر با نمایندگان مجلس برقرار  کند و در حال حاضر برخی از مشکلات شهر رشت از حد بحرانی نیز عبور کرده و باید با دعوت از روسای کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی به صحن شورای رشت به رفع مشکلات بپردازیم.
 
وی به موضوع بلند مرتبه سازی در رشت اشاره کرد و گفت: در این باره مشکل قواره های زمین در رشت مطرح است و باید به سمت سیاستی حرکت شود تا مردم زمین های خود را تجمیع کنند.
 
مشاور کمیسیون عمران شورای رشت با بیان اینکه امروزه سرمایه گذار به دنبال عواید سرمایه گذاری است، تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت ناهماهنگی در عرصه ساخت و ساز ایجاد شده  و طرح تفصیلی رشت همانند توپ چهل تکه ای است که نمی توان روی آن حساب باز کرد.
 
مشاور دیگر کمیسیون عمران شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ساخت و سازهای خلاف در سطح رشت باید اقداماتی انجام شود، اظهار کرد: یکی از اقدامات بحث بازنگری در ارزش معاملاتی املاک بوده است.
 
هانی عسگری با تاکید بر اینکه دو هفته پیش کمیته ای با حضور فعالان صنعت ساختمان تشکیل شد افزود: در آن جلسه کف و سقف ارزش معاملاتی ساختمانی در رشت پیشنهاد داده شد که می تواند در کاهش مشکلات این حوزه تاثیرگذار باشد.
 
در این جلسه با لایحه افزایش ارزش معاملات ساختمانی در رشت بر اساس آئین نامه جدید موافقت شد و این لایحه به منظور تصویب نهایی به صحن شورا ارسال شد.

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.