اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

استاندار گیلان گفت: لیست اماکن دولتی بلا استفاده در اختیار سپاه گذاشته شود تا از آن به‌عنوان مراکز ترک اعتیاد استفاده کند.

حرف آخر ، مصطفی سالاری امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان اظهار داشت: افزایش آمار ورودی‌ افراد مبتلا به اعتیاد به هر طریقی اصلاً صحیح نیست زیرا فردی که بی‌جهت برای تست اعتیاد برده شود، اگر جواب تست منفی باشد باعث بدبینی افراد نسبت به عملکرد ما می‌شود.

نماینده عالی دولت در استان گیلان گفت: کمیته هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، آمار اماکن دولتی بلا استفاده را تهیه کند تا طبق توافق قبلی فهرست مدارس بلااستفاده تهیه و در اختیار سپاه گذاشته شود تا مراکزی را برای ترک اعتیاد فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه در کارهای فرهنگی بویژه در فضای مجازی باید تولید محتوا با خلاقیت انجام شود تصریح کرد: باید از ظرفیت مثبت فضای مجازی برای تولید محتوای مناسب جهت مقابله با اعتیاد به‌ویژه در بین جوانان استفاده کرد.

سالاری با بیان اینکه فضای مجازی نوعی ابزار برای بازنشر و انعکاس است گفت: فضای مجازی صرفاً تولید کننده پیام، تذکر، اخطار و آموزش نیست بلکه بایستی از طریق این فضا محتوا تولید کنیم و اطلاعات درست را از طریق آن به جامعه و جوانان انعکاس دهیم.

استاندار گیلان تاکید کرد: هرگاه قانون جدیدی را در حوزه مواد مخدر مصوب می‌کنیم، متخلفان هم به دنبال اصلاح و تغییر شیوه عمل خلاف می‌روند تا با مجازات شدیدتر مواجه نشوند و از خلا قانون سوء استفاده نکنند.

وی با اشاره به افزایش کشفیات و دستگیر شدگان در حوزه مواد مخدر در دوسال اخیر طبق گزارشات نیروی انتظامی افزود: تفاوت رفتار و افزایش جرایم قاچاق مواد مخدر و عوامل دیگری مانند تکنیک‌ها و تکنولوژی‌هایی که نیروی انتظامی در دستگیری و کشف داشته است در این امر موثر بود.

نماینده عالی دولت در استان گیلان ابراز داشت: سوداگران مواد مخدر برای منافع مالی خود دست به گسترش اعتیاد بین جوانان می‌زنند و ما موظف هستیم که منافع مالی آنها را جدی‌تر مورد هدف قرار دهیم.

سالاری با بیان اینکه تمامی استان‌ها می‌توانند پیشنهادهای مختلفی بدهند تا زمینه ساز بازنگری قانون بشود تصریح کرد: باید هر راهکاری که به کاهش و کنترل عرضه مواد مخدر کمک می‌کند پیشنهاد دهیم تا بتوانیم گام مثبتی در جهت بهبود وضعیت فعلی برداریم.

به گزارش تسنیم، در این جلسه مدیران دستگاه‌های اجرایی به بیان گزارشی از مصوبات جلسه قبل پرداختند و با دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم اتخاذ شد.

اعضای شورای اسلامی شهر رشت با اختصاص ۵۰ میلیون تومان از شهرداری رشت برای سفر به مقر یونسکو به علت عدم خروجی طرح شهر خلاق خوراک مخالفت کردند.

حرف آخر ، نود و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت با حضور اعضای این شورا و مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به منظور بررسی آخرین وضعیت احداث موزه دفاع مقدس و همچنین بررسی لوایح مختلف عصر امروز در رشت برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه اظهار داشت: در صورت صلاحدید اعضای شورا طی سفری به تهران، در وزارت کشور بحث صدور ابلاغ حکم شهردار رشت را پیگیری کنیم تا ایشان هر چه سریع‌تر کار خود را در شهرداری آغاز کنند.

سید امیرحسین علوی گفت: در وضعیت کنونی کشور که دشمن با تمام امکانات در صدد ضربه زدن به جمهوری اسلامی است بایستی با تمام توان خود و با حفظ شرایط موجود با صلابت از این بحران عبور کنیم و حافظ منافع کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم.

وی صلابت کشور را مدیون نیروهای نظامی دانست و تصریح کرد: پس از گذشت چهار دهه از انقلاب، در حال حاضر نسل مدیریتی ایران در حال تغییر است و افراد با تجربه‌تر در حال انتقال تجربه‌های خود در زمینه‌های مختلف به جوانان هستند و همه ما باید برای پاسداشت این ارزش‌ها تلاش کنیم.

علوی با اشاره به احداث موزه دفاع مقدس در شهر رشت خاطرنشان کرد: احداث یک موزه مناسب که در شأن بیش از 8 هزار شهید استان گیلان در دوران دفاع مقدس باشد بسیار اهمیت دارد و همه اعضای شورا وظیفه دارند تمام حمایت‌های لازم در این رابطه را با مسئولان و نهادهای مربوطه داشته باشند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان  نیز در این جلسه اظهار داشت: موزه مربوط به دوران دفاع مقدس در رشت کم کم در حال آماده شدن است و امیدوارم با مساعدت همه مسئولان استان و همچنین اعضای شورای شهر رشت مراحل تکمیل این طرح ارزشمند به خوبی پیش رود.

عباس بایرامی با تبریک سوم خرداد و سالروز فتح خرمشهر گفت: فتح خرمشهر به دست رزمندگان غیور ایرانی معادلات منطقه را به هم ریخت و رشادت‌های رزمندگان ما باعث تعجب و شگفتی جهانیان شد؛ بیش از هزار رزمنده گیلانی در عملیات بیت‌المقدس حضور داشتند و استان گیلان 260 شهید را در این عملیات تقدیم نظام کرد.

وی با بیان اینکه پنج هزار کیلومتر از خاک ایران طی عملیات بیت‌المقدس از دشمن پس گرفته شد تصریح کرد: رزمندگان ما در این عملیات توانستند برای نخستین بار از رودخانه کارون عبور کنند در حالیکه دشمن هرگز گمان نمی‌کرد که رزمندگان ما با تجهیزات کم بتوانند از پس چنین کاری برآیند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان افزود: از اعضای شورا انتظار داریم که برای تکمیل تاریخ شفاهی دفاع مقدس و ثبت و ضبط آن به ما کمک کنند، همچنین هزار و 25 دانشنامه درباره دفاع مقدس در حال حاضر موجود است اما کامل نیست و از همه مسئولان و اعضای شورا می‌خواهم که در این رابطه مساعدت لازم با ما را داشته باشند.

بایرامی با اشاره به دو یادمان شهدای گمنام در شهر رشت تاکید کرد: در حال حاضر دو یادمان شهدای گمنام در شهر رشت وجود دارد که یکی از آنها در بوستان ملت رشت واقع شده است و از اعضای شورا تقاضا می‌کنم که جهت رفع نقایص این یادمان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با گله‌مندی از تاخیر 12 ساله در تکمیل موزه دفاع مقدس در استان گیلان اظهار داشت: در گذشته برای پیدا کردن زمین مناسب برای احداث این موزه مشکل داشتیم که در حال حاضر رفع شده است و طراحی سازه‌ای و معماری این موزه در زمینی که متعلق به سپاه است و موقعیت جغرافیایی خوبی نیز دارد، انجام شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز در این جلسه تصریح کرد: موزه دفاع مقدس از حیث انتقال میراث معنوی آن دوران به نسل‌های بعد بسیار حائز اهمیت است و متولیان استانی و شهرستانی باید با داشتن تعامل سازنده با یکدیگر برای رسیدن به فاز اجرایی عملیات تکمیل این موزه اقدام کنند.

محمدحسن عاقل‌منش خاطرنشان کرد: اعتبارات لازم برای تکمیل این طرح از شهرداری رشت در نظر گرفته شده است و باید هر طور که شده با کمک نهادهای مختلف و حتی کمک‌های مردمی عملیات اجرایی این موزه تا قبل از شروع هفته دفاع مقدس آغاز شود.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری در خصوص تعلق گرفتن 50 میلیون تومان از محل شهرداری رشت تحت عنوان هزینه سفر چند تن از اعضای این سازمان به یونسکو گفت: تاکنون هیچ دستاوردی در رابطه با طرح شهر خلاق خوراک مشاهده نشده است و تعلق این هزینه از طرف شهرداری هیچ دستاوردی جز بدبین کردن مردم به شورای شهر رشت ندارد.

بهراد ذاکری با انتقاد از اینکه هنوز هیچ بستری برای ترویج غذاهای سنتی گیلان به وجود نیامده است خاطرنشان کرد: وقتی می‌خواهیم پولی را از بیت‌المال هزینه کنیم باید ببینیم که آیا سودی برای شهر و مردم دارد یا خیر و با توجه به تجربیات ناموفق گذشته با پرداخت این هزینه از شهرداری رشت مخالفت می‌کنم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این رابطه اظهار داشت: بنده هیچ مخالفتی با سفرهایی که دستاورد مثبتی برای مردم شهر رشت داشته باشد ندارم اما در دو سال گذشته هیچ برنامه مدونی از برنامه‌های شهر خلاق خوراک ندیدیم.

فاطمه شیرزاد خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم مبلغ 50 میلیون تومان برای آماده کردن زیرساخت‌های شهر خلاق در رشت در نظر گرفته شود و دکه‌های غذا در خیابان شهدای ذهاب ساماندهی شود؛ در حال حاضر با وجود مشکلات زیاد در شهر رشت هنوز هیچ خروجی از سفرهای گذشته یونسکو مشاهده نشده است و من نیز با این طرح مخالف هستم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی نیز در این جلسه اظهار داشت: از حسنی، نماینده مردم رشت درخواست دارم که مراقب رفتارهای خود باشد؛ امضای اخیر ایشان با نمایندگان آذربایجان برای استیضاح وزیر ورزش جای تاسف دارد و باعث می‌شود که ما از حمایت خود از ایشان پشیمان شویم.

فرهام زاهد تصریح کرد: تاکنون هیچ اقدامی از سمت شورا و سایر نهادهای دولتی در رابطه با جذب گردشگر و استفاده از مواهب طبیعی گیلان رخ نداده و هر چه که بوده در قالب بخش خصوصی اتفاق افتاده است؛ ما هنوز نتوانستیم غذاهای سنتی گیلان را به طور کامل به سایر استان‌های کشور معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود که تا هم اکنون در زمینه شهر خلاق خوراک چه اقداماتی شده است و چه کارهایی باید برای سنوات آینده انجام دهیم گفت: باید مشخص شود که وظیفه ما در قبال یونسکو چیست و چه امتیازی باید از آنها کسب کنیم؛ باید بدانیم که بیت‌المال را در کجا هزینه می‌کنیم، از این رو مشخص شدن این قضیه که برند شهر خلاق خوراک به نام چه کسی بوده، ضروری است.

نائب رئیس شورا و عضو کمیسیون عمران و توسعه شهری نیز در این جلسه در رابطه با انعقاد قرارداد با شرکت تعاونی مصرف کارکنان شهرداری رشت به منظور تامین رانندگان استیجاری افزود: از فعالیت شرکتی که بتواند سوددهی سالانه داشته باشد و به وضعیت پرسنل شهرداری رسیدگی کند استقبال می‌کنیم اما شرایطی نیز باید در این رابطه لحاظ شود.

رضا رسولی تاکید کرد: شهرداری رشت امکان تفحص و دسترسی درباره فعالیت‌های این شرکت ندارد و این ایراد باید رفع شود، همچنین انتقال سهام به کارکنان باید با مساوات باشد و اقدامات لازم برای جایگزین کردن جوانان با بازنشستگان در سال 98 انجام شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه امروز فرهنگ‌های گوناگون باطل به ویژه عرفان‌های نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوی خود هستند، گفت: باید با استفاده از جشنواره کتابخوانی رضوی زمینه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهی و توحیدی را فراهم کنیم.
 

حرف آخر ، آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان امروز، ۳۰ اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انسان با مطالعه و کتابخوانی زنده است، اظهار کرد: برای شناسایی استعدادها و لیاقت‌های انسان‌های هر جامعه‌ای باید به میزان مطالعه مردم آن جامعه توجه شود.

وی با اشاره به اینکه ملت‌های پیشرو و در مسیر رشد و تعالی اهل مطالعه، دانش و فضل هستند، گفت: جدایی انسان از کتاب، دفتر و قلم مساوی با جهل انسان است. قرآن کریم نیز کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند را مساوی معرفی نمی‌کند.

امام جمعه رشت به جایگاه علم، عالم و دانش در اسلام اشاره کرد و ادامه داد: جایگاهی که در اسلام برای این موضوع ترسیم شده در هیچ فرهنگ، مذهب و آئینی وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در گیلان ادامه داد: یکی از مواردی که باید در جامعه اسلامی به ویژه شیعی مد نظر قرار گیرد این است که مسلمانان الگوهای تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار زیادی دارند و اهل بیت(ع) بهترین الگوها هستند.

وی با تاکید بر اینکه انسان‌ها باید بدانند الگوهای آنان از نظر رفتار، گفتار و کردار چگونه هستند، تصریح کرد: امروز بشریت باور دارد که اهل بیت پیامبر(ص) بهترین الگوی تربیت و کرامت است.

این کارشناس دینی در ادامه با بیان اینکه اگر بخواهیم از الگوهای اسلامی و شیعی برای زندگی خود بهره گرفته و به دنیای امروز معرفی کنیم باید در ابتدا آنها را به درستی بشناسیم، افزود: باید بدانیم رفتار، کردار و گفتار اهل بیت(ع) برای حیات طیبه انسان چه بوده و این مهم نیز تنها در سایه مطالعه زندگی و سیره آنها به دست خواهد آمد.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه در طول تاریخ علمای اسلام چه شیعه و چه سنی درباره زندگی اهل بیت عصمت و طهارت به صورت مفصل کتاب نوشته‌اند، اضافه کرد: اگر بخواهیم برای سرفصل‌های زندگی خود الگویی پیدا کنیم هیچ چیزی جز اهل بیت(ع) وجود ندارد.

وی ایجاد بستر مناسب برای مطالعه به‌ویژه برای نسل جوان اعم از حوزوی و دانشگاهی در زمینه احوالات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را بهترین اقدام برای جامعه اسلامی عنوان و اظهار کرد: جوانان باید به مطالعه خود محوریت دهند و چه بهتر این محوریت مطالعه زندگی اهل بیت(ع) باشد.

امام جمعه رشت با اشاره به کاهش میزان مطالعه و عدم رغبت جوانان به کتاب و کتابخوانی با گسترش فعالیت فضاهای مجازی و حجم بالای کتاب، افزود: مسئولان و متولیان امر باید حجم کتاب‌ها را کاهش داده و آنها را به صورت جیبی، همراه و در اندازه‌های کوچک تهیه و منتشر کنند.

وی با بیان اینکه بعد از آماده شدن زمینه‌های مناسب می‌توانیم به مطالعه عمق داده و آن را سطح‌بندی و رده‌بندی سنی کنیم، گفت: باید برای هر فردی به فراخور اندازه فهم، بینش، درک و تخصص آن زمینه و بستر مطالعه فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان همچنین به چهار علت سفر امام رضا(ع) از مدینه به ایران اشاره و بیان کرد: اگر جوانان در همین چهار محور مطالعه کنند قطعا به نقاط بسیار زیبایی درباره زندگی امام رضا(ع) برای رشد و تعالی زندگی خود دست خواهند یافت.

وی به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و یادآور شد: این جشنواره چند سالی است که با محوریت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همکاری آستان قدس رضوی و دستگاه‌های مختلف در استان‌های کشور اجرا می‌شود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه جشنواره مذکور می‌تواند در ترویج فرهنگ ولایت‌مداری مردم گیلان و تقویت آن اثرگذار باشد، تصریح کرد: در سایه جشنواره رضوی می‌توانیم جوانان را ترغیب کنیم که در درباره امام رضا(ع) مطالعه کنند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه امروز فرهنگ‌های گوناگون باطل به ویژه عرفان‌های نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوی خود هستند، ادامه داد: باید با استفاده از جشنواره کتابخوانی رضوی زمینه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهی و توحیدی را فراهم کنیم.

وی خواستار تقویت این حرکت مردمی برای رسیدن به دستاوردهای فرهنگی در سطح جامعه به‌ویژه استان گیلان شد و خاطرنشان کرد: امروز گسترش رسانه‌های مجازی بخشی از زندگی مردم بوده و یکی از جاهایی که می‌توانیم فرهنگ رضوی و کتابخوانی را تعریف کنیم همین فضای مجازی است و باید از آن بستری مناسب برای توسعه فرهنگی رضوی ایجاد کنیم.

به گزارش ایکنا،‌ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از ابتدای اردیبهشت‌ماه در کتابخانه‌های سراسر کشور به صورت آنلاین، مکتوب و پویش کتابخوانی برای سنین کودک، نوجوان، بزرگسال و خانوادگی آغاز شده و تا ۲۸ خردادماه ادامه دارد لذا علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه «razavi.iranpl.ir» در این جشنواره و مسابقه بزرگ کتابخوانی شرکت کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه تصور بیشتر بودن میزان ابتلا به سرطان در استان گیلان نسبت به سایر استان‌های کشور نادرست است، تصریح کرد: طبق آمار رسمی از هر 100هزار نفر در گیلان، 136 نفر مبتلا به سرطان هستند که این میزان از میانگین کشوری کمتر است، اما باید برای همین تعداد نیز به فکر راه چاره باشیم.

 

حرف آخر، مصطفی سالاری در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی گیلان اظهار داشت: مهمترین نکته در خصوص اجرای طرح ملی کنترل فشارخون، اطلاع رسانی درست است.

وی افزود: چگونگی اطلاع رسانی درباره اینکه چند درصد از جمعیت استان گیلان در معرض تهدید بیماری فشار خون هستند بسیار مهم است و این کار باید از طریق رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و صدا و سیمای مرکز گیلان صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه اینکه تصور بیشتر بودن میزان ابتلا به سرطان در استان گیلان نسبت به سایر استان‌های کشور نادرست است، تصریح کرد: طبق آمار رسمی از هر 100هزار نفر در گیلان، 136 نفر مبتلا به سرطان هستند که این میزان از میانگین کشوری کمتر است، اما باید برای همین تعداد نیز به فکر راه چاره باشیم.

استاندار گیلان با اشاره به بالا بودن میزان مرگ و میر استان در حوادث رانندگی خاطرنشان کرد: برای کاهش آمار تلفات ناشی از حوادث رانندگی بایستی به فکر اصلاح زیرساخت‌ها باشیم و برای بهبود وضعیت رانندگی از پیش دبستانی برای افراد به طور صحیح فرهنگ سازی کنیم.

وی اجرای طرح ملی کنترل فشارخون را مقدمه‌ای برای تکمیل نظام ارجاع الکترونیک دانست و افزود: باید روی نسخه نویسی و تجویز دارو نظارت بیشتری صورت گیرد تا هم میزان مراجعات بیماران به پزشکان کم شود و هم هزینه‌های درمان برای مردم کاهش یابد.

 سالاری با انتقاد از نحوه پوشش بیمه‌‌ای بیماری‌ها گفت: پوشش بیمه‌ای بیماری‌ها نباید دارای تاریخ باشد زیرا ابتلا به بیماری ارادی نیست و از طرفی بایستی با حذف نسخه‌نویسی‌های تکراری و بی‌مورد، میزان هزینه‌های درمان بیماری را کم کنیم و نظام ارجاع الکترونیک به این منظور طراحی شده است.

وی خواستار بررسی میزان نمک استفاده شده در نانوایی‌های استان گیلان شد و تاکید کرد: از هم اکنون سازمان صنعت معدن و تجارت استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بررسی میزان نمک استفاده شده در نانوایی‌ها اقدام کنند و بررسی های و راهکارهای انجام شده را در جلسه بعد اعلام کنند.

گفتنی است در این جلسه برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی به بیان نقطه نظرات و پشنهادات خود پرداختند و با رهنمود و دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.

رئیس‌کل دادگستری گیلان اظهار داشت: کندی در بررسی پرونده‌های مربوط به تغییرکاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی مجرایی برای فساد و انجام کار‌های غیرقانونی است.

حرف آخر ، احمد سیاوش‌پور گفت: دستگاه‌های متولی امور اراضی باید از زمین‌های کشاورزی مراقبت کنند و پایش مستمر داشته باشند و برای این کار هیات هایی در شهرستان تشکیل شده است.

سیاوش پور با اشاره به اینکه پرونده های زیادی در خصوص تغییر کاربری اراضی در شهرستان های گیلان بدون تصمیم گیری باقی مانده است، افزود: روند کند بررسی این پرونده‌ها و عدم تصمیم‌گیری موجبات فساد و انجام کارهای غیرقانونی را فراهم می کند.

وی تصریح کرد: در جلساتی که بزودی با امور اراضی و فرمانداران شهرستان‌ها برگزار خواهد شد علت عدم تصمیم گیری و روند کند بررسی پرونده های مربوط به تغییر کاربری اراضی بررسی می شود.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به وجود کمیسیون ماده ۹۹ شهرداری‌ها برای بررسی تخلفات ساخت و سازهای غیرمجاز در خارج از محدوده شهری گفت: قاضی یکی از اعضای این کمیسیون ۳نفره است که رای صادر می‌کند و همانند رای کمیسیون ماده ۱۰۰ ضمانت اجرایی دارد.

سیاوش پور تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد زیادی پرونده در ماده ۹۹ است که متاسفانه به رغم اینکه چند سالی است رای صادر شده اما اجرایی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه قانون گذار به دستگاه های متولی حفاظت از اراضی کشاورزی و ملی اجازه داده است که در ابتدای اقدامات غیر قانونی در خصوص تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز وارد عمل شود گفت: اگر دستگاه های مسئول این کار را به خوبی انجام دهند از بسیاری از هزینه های سنگینی که دولت باید برای تخریب بناهای غیرمجاز بپردازد جلوگیری می شود.

رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: اهمال در جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز موجب افزایش این بی اعتمادی بین شهروندان و خسارت به بیت المال می شود.

سیاوش پور با بیان اینکه برخی از دستگاه های متولی حراست از اراضی ملی نداشتن اختیارات را بهانه قرار می‌دهند، تصریح کرد: در این زمینه خلا قانونی وجود ندارد و فقط باید به موقع وارد شد، احساس تعهد کرد و کار قانونی درست انجام داد.

وی در ادامه به سهل انگاری در خصوص ساخت و ساز غیرمجاز در حاشیه رودخانه اشاره کرد و افزود: متاسفانه این مشکل در گیلان به وضوح دیده می شود که نمونه بارز آن خانه های کنار دو رودخانه شهر رشت است.

رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: سیلاب اخیر کشور برای مسئولان، دستگاه های دولتی و قضایی، متولیان حراست از اراضی ملی و مردم درس عبرت بود.

سیاوش پور تاکید کرد: مردم باید در خصوص ساخت و سازها بیشتر مراعات کنند.

وی گفت: متاسفانه برخی افراد برای منافع شخصی خود هیچگونه آینده نگری و توجه ای به حفظ محیط زیست و بیت المال ندارند.

رئیس کل دادگستری گیلان بر حفظ شان نظارتی دستگاه قضا تاکید کرد و افزود: در این زمینه ایراداتی است که باید رفع شود و این اراده در قوه قضاییه شکل گرفته است که در بحث حقوق عامه کوتاه نیاید، باکسی تعارف ندارد، ضمن حفظ حرمت و احترام در حفظ حقوق عامه قاطع برخود خواهد کرد.

سیاوش پور در ادامه بر حفظ حریم رودخانه ها تاکید کرد و افزود: اجرای شیوه نامه حفاظت از رودخانه ها که استانداری ابلاغ کرده است نقش موثری در کاهش تصرف غیرقانونی حاشیه ۵۴رودخانه گیلان دارد.

وی در پایان تاکید کرد: دادستان به عنوان مدعی العموم می تواند در هرجایی که حقوق عامه مورد تعرض قرار می گیرد ورود کند اما این به معنای سلب مسئولیت از دستگاه های متولی امر نیست

  حرف آخر ، منتخب اول شورای شهر در جلسه صحن علنی روز گذشته با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و قبولی طاعات همه مسلمانان جهان اظهار داشت:
متاسفانه در روزهای اخیر اخبار و اتفاقات خوبی را در حوزه ورزش پرطرفدار فوتبال و بالاخص دو تیم پرطرفدار سپیدرود و داماش مشاهده نمی کنیم که این موضوع با توجه به جایگاه تاریخی و اجتماعی این دو باشگاه در شهر رشت و خیل متعصبین و علاقمندان به آنها باعث نگرانی جدی در رشت گردیده است.
مظلومیت تیم فوتبال داماش در زمین خود و ظلم روا شده به این تیم و عدم قضاوت صحیح البته با اتکا به نظر کارشناسان امر که منجر به عدم سعود این باشگاه به رقابتهای لیگ یک گردید باعث ایجاد یأس عمومی و ایراد لطمات روحی و روانی به رشتوندان گردیده است و حمایت همه جانبه از فرزندان برومند این شهر در قالب هر دو باشگاه فوتبال سپیدرود و داماش با ایجاد مطالبه جدی نمایندگان استان گیلان از وزیر ورزش و رییس فدراسیون فوتبال امری واجب و جزو وظایف ذاتی منتخبین مردم میباشد.

دکتر احمد رمضانپور ابراز داشت:شورای پنجم با تمام انتقادی که بر عملکرد آن وارد است هیچ گاه شورایی تک رو محسوب نشده و اعضای آن با وجود اختلاف سلایق موجود همواره سعی در اتخاذ بهترین راهکار مد نظر خود برای عبور از هر بحرانی بودند لذا در این بین گاهی برخی از عوامل باعث تاخیر در تصمیمات شده اند که با وجود ایستادگی حداکثری اعضای شورا در مقابل این قبیل پدیده ها متاسفانه در مواردی اندک این اتفاق رخ داده است لیکن شهروندان فرهیخته رشت با درکی جامع از شرایط تاکنون در تمامی این مسیر با صبری مثال زدنی از منتخبین خود حمایت کرده اند و این مهم بالاترین دلگرمی برای نمایندگان شورای شهر محسوب می گردد.

عضو شورای شهر رشت افزود: شورای شهر در طول نه ماه اخیر افرادی را به عنوان شهردار منتخب به وزارت کشور معرفی کرد لیکن به هر دلیلی گزینه های مطروحه مورد وثوق مسئولین قرار نگرفته و صلاحیت آنها احراز نگردید لذا شورا نشینان به وظیفه خود در ماههای اخیر در چهارچوب اختیارات خود پرداختند و امروز نیز انتظار من از همکاران گرامی این است که با حفظ هماهنگی و وحدت رویه از بین گزینه های موجود و با توجه به شرایط فردی با اکثریت آرا انتخاب گردد تا در دو سال پیش رو با اتکا به ظرفیتهای موجود در رشت، توانایی های خود و حمایت همه جانبه همه مسئولین شهر اتفاقات خوبی را برای رشت و رشتوندان رقم بزند.

وی ادامه داد: جذب سرمایه گذار و ایجاد فضای امن و مطمئن در این حوزه، ایجاد منابع درآمد پایدار برای شهرداری بدون فشار به شهروندان، تامین حداقل امکانات رفاهی برای مردم و رونق تولید و اشتغال باید در اولویت مدیریت شهری قرار گیرد تا با تلاش همه جانبه همه نیروهای انقلابی به شرایط خوبی در این حوزه ها دست یابیم.

در پی اتفاقات عجیب چند روز اخیر در فوتبال کشور و باخت مشکوک تیم سپیدرود در لیگ برتر کشور و همچنین شکست ناباورانه تیم داماش در دیدار پلی آف لیگ دسته دو کشور بهراد ذاکری عضو جوان شورای شهر رشت با انتشار نامه ی سرگشاده خطاب به نمایندگان مجلس استان گیلان خواستار پیگیری این موضوع و استیضاح وزیر ورزش شد.

حرف آخر، عضو شورای شهر رشت در ابتدای این نامه آورده است: گرچه اشتباهات داوری در تمامی مسابقات ملی و جهانی نیز رخ می دهد و میتواند ناشی از نقصان و کوتاهی غیرعمدی انسانی در تصمیم گیری آنی باشد، اما توالی و تکرار اشتباهات علیه تیمهای گیلانی، آن هم در زمانی کوتاه و مقطعی حساس از توطئه و دستهای پشت پرده برای حذف تیمهای گیلانی از صحنه رقابت های ورزشی خبر می دهد.

‎ذاکری در ادامه ی نامه ی سرگشاده ی خود آورده است: مساله فساد و زد و بندهای غیرورزشی و غیراخلاقی در فوتبال ایران امری غیرقابل انکار است و قطعا دستگاههای تخصصی نظارتی در امور ورزش برای مبارزه با جریان مفسد و باندهای ضدورزش در بدنه ی ورزش کشور تلاش خود را برای ریشه کنی فساد و رانتهای سیاسی و اقتصادی به کار بسته اند، اما به نظر می رسد فساد سیستماتیک کارد به استخوان ورزش گیلان رسانده است.

عضو شورای شهر رشت در ادامه نامه سرگشاده خود به نمایندگان مجلس استان گیلان نوشته است:

‎بنده به عنوان یک طرفدار تیمهای فوتبال استانم ، گمان می کنم زمان سکوت و دست روی دست گذاشتن و تماشا کردن گذشته است، جوانان طرفدار گیلانی امروز در ورزشگاهها سنگ تمام گذاشته اند، حتی شاهد بودیم برای نخستین بار در تاریخ ورزش گیلان ، هواداران و تماشاگران تیمها مختلف گیلانی برای تشویق و هواداری تیمهای هم استانی خود ، همدل و متحد شده اند.به نظر می رسد در نگاه کلی، کادر فنی ، مربیان و بازیکنان تیمها نیز کوتاهی نکرده اند و با تمام بضاعت خود برای پیروزی تیم هایشان تلاش کرده اند اما این ناداوریهای پیاپی و مشکوم موجب باخت و حذف تیمهای گیلانی شده است.

‎ذاکری در بخش پایانی نامه ی سرگشاده خود اینگونه نوشته است:

‎وقت آن است که از جایگاه ویژه تماشاگران که آن هم به نیت همراهی با ورزشکاران یا استفاده تبلیغاتی از آن ، گهگاهی به آن سر می زنید و در کنار ورزشکاران و ورزش دوستان قرار می گیرید پایین بیایید و ضمن تشکیل جلسه اضطراری مجمع نمایندگان استان ، از وزیر ورزش و جوانان که اتفاقا ، سابقه مدیریت ارشد در استان را دارد و در حرفهایش ظاهرا همیشه دلسوز و همراه مردم گیلان است درباره حق کشی های پیاپی علیه فوتبال گیلان در صحن علنی مجلس سوال کنید و در صورت لزوم به مقدمات استیضاح وی نیز بیندیشید.

‎ذاکری اینگونه نامه خود را پایان داده است:
‎صدای متمدنانه و به دور از هر گونه خشونت طرفداران فوتبال گیلان در سکوی ورزشگاهها و در رسانه های عمومی رسا و بلند است ، وقت آن رسیده که شما به عنوان نمایندگان قانونی این مردم این صدا را در قالب استیضاح وزیر و از تریبون خانه ی ملت بلند تر و رساتر اعلام کنید.

حرف آخر ، متن این نامه به شرح زیر میباشد:


بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض ادب و احترام محضر شهروندان عزیز، فرهیخته و صبور شهر رشت لازم می دانم در خصوص حواشی روزهای اخیر و در راستای روشنگری افکار عمومی به تشریح برخی مسائل بپردازم.

در جلسه پیشین صحن علنی شورای اسلامی شهر اینجانب در مخالفت با حذف تبصره 10 ضوابط اجرایی بودجه سال 1398 که به این شرح میباشد:
"از آنجایی که نیروی انسانی هر سازمان از مهمترین منابع آن سازمان محسوب می گردند لذا در راستای پرداخت عادلانه ایجاد انگیزش و استقرار نظام ارزشی مدیریت منابع انسانی جهت تبیین روش های ایجاد انگیزش در دستیابی به اهداف مدیریت شهری مطابق نظام ارزشی کارکنان، شهرداری مجاز است نسبت به ارائه ما به ازای دریافتی پرسنل کلیدی مطابق سطوح ابلاغی در کلیه سطوح سازمانی اعم از معاونین، مدیران، روسا، مسئولینو کارشناسان جهت افزایش بهره وری و کارایی آنان به صورت ماهیانه، با عنوان حق کارایی و بهره وری و پاداش با صلاحدید و نظر شهردار در چهارچوب بودجه مصوب سالیانه و چارت ابلاغی سازمان شهرداریها پرداخت نماید."
توضیحاتی را ارائه کردم که متاسفانه پس از جلسه توسط برخی از جریان های معلوم الحال با تحریف و مغلطه و ایراد تهمت های متعدد قصد تخریب وجه اینجانب، فرافکنی و تشویش اذهان عمومی و سازمان بازرسی استان گیلان را داشتند.

قابل به ذکر است حقیر بعنوان منتخب مردم در شورای اسلامی شهر و بواسطه تجربه چهل ساله خدمت به مردم این دیار نقدی کاملا منصفانه و با هدف اصلاح رویه موجود را داشتم و در این بین با هیچ شخص، گروه و طیف و یا سازمانی قصد رویارویی نداشته و در عین حال از هیچ فرد و یا افراد حقیقی حمایت نکردم.

عرض بنده تذکری تخصصی در خصوص اعمال تبصره فوق و ایجاد وحدت رویه در عملکردها میباشد چرا که در حال حاضر این تبصره در شهرهایی همچون تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و چند شهر دیگر در حال اجراست و نکته اینجانب در خصوص شفافیت در این مورد و درخواست استعلام بازرسی استان گیلان از سازمان بازرسی کل کشور و اتخاذ وحدت رویه در این خصوص بود.

از سوی دیگر باید توجه داشت در حوزه مدیریت شهری فرمانداری نقش شورای نگهبان را برای مصوبات شورای اسلامی شهر ایفا می کند و تایید فرمانداری بر مصوبات، آنها را از لحاظ قانونی مشروع و لازم الاجرا خواهد کرد و قرائت متضاد مصوبات تایید شده شورای شهر وجهه خوبی از پارلمان محلی در افکار عمومی ایجاد نمی کند و زیبنده تر آن است که ساز و کاری ایجاد گردد تا نهادهای نظارتی قبل از مصوب کردن شورا و یا پیش از تایید فرمانداری نظرات خود را اعمال سازد.

پس از چهل سال خدمت کارنامه اینجانب در خصوص حساسیت در حفظ بیت المال روشن است و اعتماد عمومی شهروندان پس از بیش از یک دهه خانه نشینی خود مبرهن رضایت همشهریان عزیز از عملکرد حقیر در چهار دهه گذشته میباشد که برای من باری گران و البته باعث مباهات است.همواره در اتخاذ مواضع خود تاکید داشته و دارم در پرداخت ها عدالت محوری باید رعایت گردد و نجومی بگیران و نجومی خواهان جایی در زنجیره انقلاب نخواهند داشت.

در خصوص سازمان بازرسی به عنوان یک نهاد انقلابی موفق در ساختار نظام نیز عرض می دارم یکی از افتخارات اینجانب تلاش برای گرفتن زمین ساختمان فعلی سازمان بازرسی، اخذ اعتبار لازم از اعتبارات استانی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، کمک به تجهیز و شروع بکار این سازمان در استان گیلان میباشد و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست و همیشه خود را در کنار این سازمان می دانم.در مجلس ششم و پس از هتاکی یک نماینده و ایراد اتهام به سازمان بازرسی و آیت الله رییسی بعنوان رییس وقت این سازمان تنها نماینده ای بودم که موضع ای مشخص گرفته و در نطق خود بر لزوم حمایت نمایندگان در راستای اقتدار این سازمان تاکید کردم و در این راستا جلساتی با آیت الله فقید شاهرودی رییس وقت قوه قضاییه داشتم.
قدمت ارادت من به عنوان یک یار انقلابی قدیمی به آقای مسرور بیش از سه دهه میباشد و قضات و کارمندان این سازمان را جزو شریف ترین پرسنل فعال در نظام جمهوری اسلامی می دانم.

حال اگر ادبیات اینجانب و یا مغلطه و فرافکنی برخی رسانه نماهای باج خواه و معلوم الحال باعث ایجاد کدورت در قلوب این سربازان شریف نظام و انقلاب گردیده است به نوبه خود از این عزیزان عذرخواهی و دلجویی کرده و از خداوند متعال برای آنها در مسیر پیش رو موفقیت روز افزون را خواستارم.

در آخر هم خطاب به برخی رسانه نماهای معلوم الحال و منفور در بین افکار عمومی رشتوندان که ممارست آنها در ایجاد نفاق بین مردم و منتخبین آنها و توطئه های همیشگی با هدف تخریب افراد مصداق بارز عناد با مردم و مسئولین نظام میباشد باید بگویم احمد رمضانپور نرگسی خود را عضوی از خانواده انقلابی بازرسی میداند و قطعا اگر نقدی است تنها از روی دلسوزی و پرداختن به امور محوله خود در جایگاه نمایندگی شهروندان است. از این اقدامات خود دست شسته و توبه کنید که ادامه این مسیر شما را به پرتگاه نزول از انسانیت سوق خواهد داد.


احمد رمضانپور نرگسی
عضو شورای اسلامی شهر رشت

 
 

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.