حرف آخر
حرف آخر

حرف آخر

حرف آخر، «علی لاریجانی» در جلسه علنی امروز- سه شنبه- مجلس و در پاسخ به تذکرات جبار کوچکی نژاد نماینده رشت و محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر اظهارداشت: حزب جمهوری، حزب اسلامی بود.حزب جمهوری اسلامی در داخل خودش با ولایت فقیه مشکلی نداشت و مشکل این حزب اصلا این نبود و رهبران آن تابع ولایت فقیه بودند و مشکل دیگری به وجود آمد.
محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در تذکری گفت: حزب به معنای غربی و روشی که در پارلمان های دنیا وجود دارد در اسلام نیست حزب جمهوری اسلامی چرا به این سمت رفت دعوایش نیز همین بود که آیا باید از دستور ولی فقیه اطاعت کرد یا دستورات حزب در اولویت قرار دارد به همین جهت در آستینش مار پرورش داد.
این سخنان ابطحی با تذکر جبار کوچکی نژاد نماینده رشت رو به رو شد. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ابطحی الفاظی را برای احزاب به کار برد که در کشور ما درست نیست.
وی افزود: به عنوان مثال اگر حزب جمهوری اسلامی نبود معلوم نبود که چه بر سر انقلاب می آمد. شهید بهشتی و شهید باهنر از حزب جمهوری بودند، اگر بعضی از احزاب نتوانستند به خوبی عمل کنند، نباید عملکرد سایر احزاب را زیر سوال برد.
در ادامه محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در اخطاری با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی گفت: اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحا یا تلویحا نسبت سویی به فردی داده شود و یا عقیده و اظهار او را برعکس جلوه دهند، حق اظهار نظر دارد.
وی افزود: سخن من این بود که حزب به معنای غربی و روشی که در پارلمان های دنیا وجود دارد در اسلام نیست. حزب جمهوری اسلامی چرا به این سمت رفت دعوایش نیز همین بود که آیا باید از دستور ولی فقیه اطاعت کرد یا دستورات حزب در اولویت قرار دارد به همین جهت در آستینش مار پرورش داد.
ابطحی ادامه داد: پایه حزبی که در غرب تشکیل شد بر پایه لیبرالیسم و اومانیسم است در حالی که حزب ساز و کار خاص خود را دارد اگر ما می خواهیم نظام پارلمانی مبتنی بر حزب باشد باید شیوه کشورداری را عوض کنیم. نمی شود وصله و پینه کرد.
وی افزود: کوچکی نژاد بیان کرد که ابطحی فتوا داده در اسلام حزب نیست ولی من می گویم باید بر اساس موازین اسلام حزب داشته باشیم.

علیرضا زاکانی هفته گذشته در مناظره با تاجزاده اظهارداشت: آقایان ناطق نوری و علی لاریجانی کسانی بودند که سال 76 می خواستند انتخاب آقای خاتمی باطل شود.
 

گیل ندا،  یک منبع آگاه اعلام کرد: اظهارات علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا مبنی بر این که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376، علی لاریجانی درخواست ابطال انتخابات را کرد، تهمت و دروغ است.

این منبع آگاه امروز - یکشنبه - در گفت و گو با خانه ملت درخصوص اظهارات زاکانی در مناظره با مصطفی تاجزاده فعال سیاسی اصلاح طلب مبنی بر این که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1376، علی لاریجانی درخواست ابطال انتخابات را کرده است، افزود: این گفته ها دروغ و تهمت است و باعث تاسف است که برخی برای رسیدن به اهداف و اغراض سیاسی خود پایبند به امور دینی، اخلاقی و انسانی نیستند.

به گزارش ایرنا، علیرضا زاکانی هفته گذشته در مناظره با تاجزاده اظهارداشت: آقایان ناطق نوری و علی لاریجانی کسانی بودند که سال 76 می خواستند انتخاب آقای خاتمی باطل شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان گفت: 21 پروژه آموزش فنی و حرفه ای استان به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر آماده افتتاح است.

 

گیل ندا، محمد حسینی افزود: افتتاح دو کارگاه کشت کار گلخانه ای هیدروپونیک، هفت مرکز آموزش آنلاین و افتتاح 11 آموزشگاه آزاد در شهرستان های مختلف استان گیلان از جمله این پروژه هاست.
وی از برگزاری نخستین همایش تحول اقتصادی گردشگری در گیلان با توجه به تاکیدات استاندار در شورای مهارت استان خبر داد و اظهار داشت: این همایش فردا (اول بهمن) توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان در سالن الغدیر استانداری برگزار می شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان ایجاد تحول در آموزش های گردشگری را از اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: این امر منجر به تحول اقتصادی و رونق گردشگری اعم از هتل ها، رستوران ها و مجموعه های گردشگری در این استان می شود.
وی بیان داشت: تحول اقتصادی گردشگری شامل مدیریت منابع انسانی، پیشران صنعت گردشگری، مکانیسم برآورده سازی وعده های برند در بنگاه ‌های گردشگری، الگوهای کلیدی آموزش مهارتی در بهبود بهره‌ وری صنعت گردشگری، مدیریت تضمین کیفیت خدمات در گردشگری، تجربه های موفق بین المللی در خلق مزیت رقابتی مراکز گردشگری با توسعه منابع انسانی از محورهای این همایش است.
حسینی خاطر نشان کرد: همایش تحول اقتصادی گردشگری، اولین همایشی است که در سطح مدیران گردشگری گیلان و برای آشنایی با تکنیک های مدیریت در این حوزه برگزار می شود.
در زمان حاضر، 21 مرکز دولتی ، 153 کارگاه ثابت در مراکز دولتی، 215 مربی شاغل در بخش دولتی، 628 موسسه کارآموزی آزاد فعال فنی و حرفه ای با دو هزار و 226 مربی شاغل در این موسسه ها در استان فعال است. 

غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری تهران گفت: مرتضوی در زندان است، یک نفری دروغی را می‌گوید بقیه به دنبالش می‌روند.

 

گیل ندا،   بازار شایعات همچنان پیرامون برخی محکومان و متهمان بسیار داغ بوده است و اساسا برخی افراد و جریانات نیز با دامن زدن به این شایعات به دنبال ماهی‌گیری از آب گل آلود هستند. یکی از این شایعات که چند روزی است فضای رسانه‌ای را تحت‌الشعاع قرار داده است، ماجرای حضور یا عدم حضور سعید مرتضوی قاضی و دادستان سابق تهران در کشور است.خبر دیده شدن سعید مرتضوی مدیرعامل اسبق سازمان تامین اجتماعی در نجف و اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه مرتضوی بعد از خروج از کشور در اربعین، هنوز به کشور بازنگشته و خود را به زندان معرفی نکرده است.

چندی پیش، سعید مرتضوی در نامه‌ای از اولیای دم مقتول تقاضای بخشش کرد که دادگاه تجدید نظر نیز به دلیل اظهار ندامت وی، حکم حبس پنج ساله وی را به دو سال تقلیل داد و پس از این ماجرا و صدور حکم، عکس وی به عنوان زائر اربعین کربلای حسینی در رسانه‌ها منتشر شد، اما ماجرا به همین جا ختم نشد و برخی رسانه‌ها خبر از عدم حضور مرتضوی در تهران خبر دادند.

دو روز پیش به‌نقل از توییت یک خبرنگار، نوشته‌بود مرتضوی برای خدمت‌رسانی در روند ساخت حرم‌های شریف در نجف به‌سر می‌برد و از مسئولان خواسته‌ بود که این خبر را رد یا تایید کنند. مسعود‌نوری مدعی‌شده‌بود که وکیل مرتضوی خبر حضور مرتضوی در نجف را داده است.

به دنبال این موضوع، سعید ایوبی، وکیل سعید مرتضوی، در گفتگویی اعلام کرد که مرتضوی در نجف نیست و در زندان، حبس می‌کشد و با کسی درباره ماندن مرتضوی در عراق گفتگو نکرده است.

در همین راستا، این موضوع را از غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری تهران پیگیری کرد که او اینطور پاسخ داد: مرتضوی در زندان است، یک نفر دروغی را می‌گوید و عده‌ای را به دنبال خود می‌کشاند که متاسفانه رسانه‌ها به دنبال آن می‌روند. روز گذشته نیز در مورد عدم صحت این موضوع اطلاع رسانی شد.

بر اساس این گزارش، شواهد و گفته‌ها نشان می‌دهد که مرتضوی هم اکنون در زندان به‌سر برده و دوران محکومیت خود را طی می‌کند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به پیشنهادی برای شفاف‌سازی مالیات پزشکان در لایحه بودجه ۹۸ گفت:آنچه درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می‌شود رقمی حدود ۷هزار میلیارد است که متأسفانه رقمی بسیار کمتر به عنوان مالیات سالیانه از این بخش، پرداخت می‌شود.

 

گیل ندا،  عباس گودرزی درباره پیش‌‌بینی بندی در لایحه بودجه ۹۸ مبنی بر مکلف شدن پزشکان در استفاده از دستگاه‌های خودپرداز (پوز) به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و وجود برخی فشارها برای حذف این بند اظهار کرد: پیشنهاد این بند توسط کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ موضوع عجیبی نیست و همه اقشار جامعه باید مالیات‌شان را بپردازند.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ادامه داد: مالیات بر درآمد که تنها شامل کارمندان و کارگران نمی‌شود؛ چرا این اقشار به محض دریافت حقوق‌شان باید مالیات پرداخت کنند اما برخی به راحتی و بی‌توجهی نسبت به این مهم، از پرداخت مالیات سر باز زنند؟!

وی با تأکید بر اینکه «مالیات» مربوط به گردش کار کشور و جزو حقوق مردم و بیت‌المال است، عنوان کرد: بخش بزرگی از جامعه پزشکان مالیات‌شان را پرداخت می‌کنند و از این جهت شایسته نیست بخش دیگری که مالیات‌شان را نمی‌پردازند، آبرو و حیثیت دسته اول را هم خدشه‌دار کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقوله مالیات بحث اقلیت و اکثریت مطرح نیست، ابراز کرد: با توجه به اینکه مالیات جزو حقوق مردم است، تصمیمات اتخاذ شده در کمیسیون تلفیق را منطقی و معقولانه می‌دانم و امیدوارم ضمن تصویب، نظارتی که بر اجرا گذاشته می‌شود باعث ساماندهی وضع نابسامان موجود در حوزه مالیات بر درآمد پزشکان باشد.

وی همچنین اشاره‌ای به دیگر بند پیشنهادی این کمیسیون که به تصویب رسید، داشت و گفت: همچنین در راستای ایجاد شفافیت و ساماندهی مالیات بر درآمد پزشکان، تصمیم گرفته شد تا مالیات اسناد پزشکی، حین ارائه مستندات و مدارک پزشکی به بیمه کسر شود.

گودرزی بار دیگر با پسندیده دانستن این اقدام، ابراز کرد: آنچه که درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می‌شود رقمی حدود هفت هزار میلیارد تومان است که متأسفانه رقمی بسیار کمتر به عنوان مالیات سالیانه از این بخش، پرداخت می‌شود؛ امیدواریم که این بندها ضمانت اجرایی لازمی برای تحقق خلأ موجود در این بخش باشد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در پی انتشار سخنانی به نقل از محمد صادق حسنی یکی از نمایندگان شهرستان رشت در مجلس تحت عنوان«رویه مدیریتی سازمان برنامه در گیلان مانع پیشرفت و توسعه استان شده است» توضیحاتی را ارائه کرد.

 

گیل ندا، در جوابیه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان آمده است:

با عنایت به رسالت مندرج در شرح وظایف سازمان برنامه و بودجه کشور که راهبری و رصد توسعه کشور از جمله وظایف محوله آن محسوب شده، سازمان مدیریت و برنامه استان گیلان پس از احیای مجدد در سال ۱۳۹۴ همواره در جهت ایجاد همگرایی بیشتر کارشناسان خود در زمینه ادبیات و مفاهیم توسعه کوشید و از ابتدا با دعوت از بزرگان و اساتید رشته های مختلف این فرصت را در فضایی اداری_آموزشی فراهم نمود که خوشبختانه پس از چند جلسه با فراگیر ترشدن موضوع و ضرورت ایجاد همگرایی بیشتر در ادبیات و مفاهیم توسعه بین سازمان ها و ادارات استان این جلسات گسترده تر شد.

در این جلسات که درپایان ساعات اداری پنجشنبه های آخر هر ماه برگزار می شود و تا امروز ۴۲ جلسه آن تشکیل شده امر توسعه از ابعاد مختلف (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی…) مورد ارزیابی قرار گرفته که تا به امروز برخی از علما و اساتید برجسته این کشور نظیر آیت الله سید مصطفی‌ محقق‌ داماد، پروفسور پرویز کردوانی، دکتر فرشاد مؤمنی، دکتر مجید مخدوم ، دکتر حسین راغفر ، دکتر علی جنتی، دکتر داود دانش جعفری، سردار محسن رشید، دکتر فرهاد دژپسند و … در آن به طرح نظرات خود پرداخته اند که در فضایی کاملا تخصصی و کارشناسانه مورد نقد و بررسی مدعوین قرار گرفته است.

در ابتدای همه این جلسات که صرفا برای بدنه کارشناسی و مدیریتی استان تشکیل می گردد! بارها توسط ریاست محترم سازمان تاکید شده که نظرات سخنرانان به مفهوم مورد تایید بودن توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نمی باشد و طرح آن صرفا برای آشنایی بیشتر با دیدگاه های مختلف توسعه در جامعه علمی کشور و به جهت اعتلای دانش بدنه مدیریتی و کارشناسی استان می باشد. با اینحال جناب حسنی نماینده محترم مردم فرهیخته شهرستان رشت، در کمال تعجب در سخنان اخیر خود در حالی برگزاری این سلسله همایش ها رادر سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان زیر سوال برده اند که خود با حضور در جلسه چهاردهم که با سخنرانی سرکار خانم دکتر زهرا کریمی و با موضوع ” پیامد تداوم رکود بر بازار کار ایران” برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر ویژه از ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سطح بالای این همایش ها را مورد تقدیر قرار داده اند. که برای یادآوری و تنویر افکار عمومی لینک فیلم آن اظهارات تقدیم ایشان و مردم شریف استان گیلان میگردد.

چند روز پیش محمدصادق حسنی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی به نشست‌های سازمان برنامه و بودجه گیلان واکنش نشاد داد که به شرح ذیل است:

با توجه به تلاشهای شبانه روزی دکترنوبخت در زمینه بودجه که باید آن را ستود و تقدیر کرد چرا زیرمجموعه ایشان به جای گذاشتن نشست هایی در زمینه پیشرفت پروژه ها در استان و نشست های تخصصی در زمینه بودجه در جهت کمک به منافع مردم برخلاف وظیفه اصلی خود و سیاست و منش دکترنوبخت حرکت می‌کنند.

 حسنی جوریابی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نسبت به نشست‌های پایان هفته در سازمان برنامه و بودجه گیلان واکنش نشان داد.

نماینده مردم رشت با تاکید بر اینکه نباید مردم را فقط در زبان محرم بدانیم اظهار کرد:  بنده بعنوان یک نماینده مجلس که یک نهاد نظارتی است از سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و ریاست آن این سئوال را دارم که هدف از برگزاری این نشست‌های سیاسی در این برهه حساس در یک سازمان غیرسیاسی و تخصصی آن هم بودجه ای چیست؟!…

اینجانب بعنوان یک نماینده اصلاح طلب برای دکترزیباکلام بعنوان یک چهره دانشگاهی احترام زیادی قائلم،ولی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، که دانشگاه نمیباشد تا نشست های پیاپی با حضوراساتید دانشگاهی، پروازی از تهران برگزار نماید، مگر در سازمان برنامه و بودجه چنین نشست هایی برگزار می شود که دراستان گیلان برگزارشود؟!…

این نشست که به احترام بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی می باشد باید مانند اکثراستانها در یکی از دانشگاههای استان و یا یکی از سالنهای اجتماعات به مدیریت یکی از احزاب یا جریانهای سیاسی برگزار شود نه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی…

این سازمان نباید با نیمه تعطیل کردن یک روزکاری یا حتی یکساعت کاری با دعوت از کارکنان خود (که اگرحضورنداشته باشند مورد غضب قرارمیگیرند) و مدیران و مسوولان و فرمانداران و فعالان سیاسی اجتماعی، یک سازمان تخصصی و بودجه ای را تبدیل به یک حزب سیاسی کند.

با توجه به تلاشهای شبانه روزی دکترنوبخت درزمینه بودجه که باید آن را ستود و تقدیرکرد چرا زیرمجموعه ایشان بجای گذاشتن نشست هایی در زمینه پیشرفت پروژه ها در استان و نشست های تخصصی در زمینه بودجه در جهت کمک به منافع مردم برخلاف وظیفه اصلی خود و سیاست و منش دکترنوبخت حرکت میکنند.

آیا مدیریت این سازمان در این نشست ها هدفی جزایجاد شوی تبلیغاتی و رنگارنگ کردن کارنامه نه چندان خوش رنگ خود دارد؟! در این شرایط سخت که کشور از هرطرف مورد تحریم های ظالمانه دشمنان خود قرارگرفته صرف کردن هزینه هایی این چنین از بیت المال آن هم در یک ارگان دولتی چه معنی و خروجی برای استان دارد؟!

این نشست ها بجای توسعه استان بیشتر باعث عقب افتادگی آن میشود. چرا که زمانی که می بایست در خدمت توسعه و پیشرفت استان و در باز کردن گره های مشکلات مردم صرف شود،صرف بازی های سیاسی می شود.رویه مدیریتی سازمان برنامه در گیلان مانع پیشرف و توسعه استان شده است.نباید در جنگ اقتصادی مهمترین سازمان یک استان در تعطیلات زمستانی به سر ببرد.

من خود به شخصه در اتاق هیچکدام از مدیران چنین هزینه هایی که در اتاق رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان شده است را مشاهده نکرده ام، اتاق دکترنوبخت بعنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یک اتاق ساده و معمولی میباشد دراستانداری هم اتاق استاندار چه در زمان دکترنجفی و چه در زمان دکترسالاری هیچ تغییری نکرده است ولی ایشان اتاقی لوکس با صرف هزینه های گزاف ساخته است که چشم هر بیننده ای را خیره میکند

سازمان برنامه گیلان شفاف سازی کند که در طول این سالها چه قدر هزینه بابت رنگ و لعاب ساختمان مربوطه کرده و چه افرادی با چه ضوابطی پیمانکار بوده اند؟!نباید مردم را فقط در زبان محرم بدانیم و مردم حق دارند با دیدن این اتاق نسبت به مدیران بدبین شوند. ما انقلاب کردیم که این مسائل برچیده شود باید بر طبق رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب اشرافی گری و این نگاه از بالا به پایین را حذف کرد.

با پهلوگیری کشتی تجاری دیبا با حضور استاندار گیلان، نمایندگان مجلس، مقامات کشوری و استانی و فعالان اقتصادی در مجتمع بندری کاسپین، نخستین محموله تجاری از مبدا بندر نینگبو در شرق چین وارد منطقه آزاد انزلی شد.

 

گیل ندا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در حاشیه این مراسم با اشاره به تلاش های سه سال گذشته مجموعه مدیریتی خود به منظور راه اندازی این مسیر جدید تجاری، گفت: اهمیت کریدور جدید میان دو کشور ایران و چین زمانی مضاعف می شود که متوجه طرح بزرگ چین با عنوان “یک کمربند یک جاده” شویم، به این معنی که این کریدور تجاری به عنوان مسیر جایگزین میان چین و اروپا به ایفای نقش خواهد پرداخت.

رضا مسرور با بیان اینکه ظرف۳ سال گذشته مذاکرات متعددی با مسئولین بخش دولتی و خصوصی کشورهای چین و قزاقستان در خصوص کریدور جدید تجاری در این مسیر با عنوان مسیر جنبی برگزار شد، اضافه کرد: با پهلو گیری نخستین محموله که کالا را از شرقی ترین نقطه چین در مسیر کریدور چین ـ قزاقستان ـ ایران به حرکت درآورده، فرصت ترانزیت کالا از طریق این مسیرتجاری به اروپا و کشورهای منطقه فراهم می شود تا مسیر جدید به عنوان بخشی از طرح بزرگ چینی ها به ایفای نقش بپردازد.

مسرور در ادامه به مسیر طی شده این محموله کالایی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: این محموله حاوی قطعات دوچرخه، لوازم موتورهای صنعتی، کاغذ دیواری، لنت خودرو و… است که از بندر نینگبو توسط خط ریلی داخلی چین به منطقه خورگوس در مرز این کشور با قزاقستان منتقل شده و سپس از طریق خط ریلی در طول کشور قزاقستان به بندر اکتائو وارد و از طریق این بندر با یک فروند کشتی، محموله کالایی ترانزیت شده به بندر کاسپین وارد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تأکید بر اینکه هم اکنون اهمیت و نقش اتصال ریل به بنادر انزلی و کاسپین بسیار افزایش یافته، خواستار تسریع در این مهم به منظور افزایش قابل توجه درآمدهای ارزی کشور شد و خاطر نشان کرد: فعالین اقتصادی توجه داشته باشند که زمان و هزینه کمتر از مزایای این مسیر تجاری در مقایسه با مسیر موجود میان دو کشور است.

گفتنی است؛ مزایای کریدور جدید ایران و چین که پس از چندین سال پیگیری از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده در گسترش مبادلات دو کشور و توسعه تجارت در دریای خزر بسیار حائز اهمیت است و نسبت به مسیر های موجود از طریق دریای زرد، اقیانوس هند و بندرعباس در جنوب ، در کاهش مدت زمان و کاهش هزینه ها تاثیر گذار است که این موضوع از مهم ترین ویژگی های این کریدور است و با توجه به اینکه منطقه آزاد انزلی نزدیک ترین منطقه آزاد به پایتخت بوده کالاهای وارداتی در کوتاه ترین زمان ممکن در پایتخت توزیع می شود.

مسیر ترانزیتی جدید چین ـ قزاقستان ـ ایران به منظور ایجاد مسیرهای جدید ترکیبی میان ایران و چین با محوریت منطقه آزاد انزلی، افزایش ظرفیت حمل و نقل بار در دریای خزر است و با شروع فعالیت این کریدور امکان ترانزیت ۱۰ میلیون تن کالا فراهم شده است.

لازم به ذکر است؛ نینگبو شهری در شمال شرقی استان ججیانگ چین در ۲۵ کیلومتری دریای شرقی چین و به عنوان یکی از بنادر صنعتی و تجاری مهم این کشور از قرن هفتم تا به امروز شناخته میشود و آن را نمونه کوچکی از شهر شانگهای در اقتصاد چین قلمداد می کنند و بندر نینگبو از لحاظ توان عملیاتی در ارسال محموله های بازرگانی رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده، به همین منظور انتقال بار از شرقی ترین نقطه چین به عنوان منطقه ای کاملاً توسعه یافته در این مسیر می تواند در ایجاد مسیرهای جدید ترکیبی میان ایران وچین با محوریت منطقه آزاد انزلی، افزایش ظرفیت حمل و نقل بار دردریای خزرنقش موثری داشته باشد.

حامد کاویانپور که هفته گذشته به دلایل نامشخصی بازداشت شده بود، فیلمی از خودش منتشر کرد و به توضیح دلیل بازداشتش و البته نحوه آزادی‌اش پرداخت.

 

گیل ندا،  ستاره بازنشسته پرسپولیس به اخبار منتشرشده مبنی بر دستگیری‌اش در هفته قبل واکنس نشان داد.

ستاره سابق پرسپولیس در حالی که پشت به دوربین است با سوال فیلمبردار هیجان‌زده می‌شود و به سمت دوربین بازمی‌گردد و می‌گوید: «آقا ما نه فرار کردیم. چه چیزهایی گفتند و چه چیزهایی نوشتند. امان از دل بد. ما یک حساب مالی، یک تسویه‌حساب مالی داشتیم. از آن کلان‌ها نبود، از آن آقازاده‌ای‌ها هم نبود. خیلی از دوستان کمک کردند و زحمت کشیدند و مشکلات برطرف شد. الان هم آمدیم شمال.»

او در پایان ویدئو از هوادارانش تشکر می‌کند.

خالد الجرادی، سفیر عمان در امارات به رویارویی تیم ملی فوتبال کشورش در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ برابر ایران واکنش نشان داد.


گیل ندا،  به نقل از روزنامه الشبیب عمان، خالد الجرادی درباره بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و عمان در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا که از ساعت 19:30 دقیقه امشب (یکشنبه) آغاز می‌شود گفت: تیم ملیفوتبال عمان با وجود دشواری هدفی که پیش‌رو دارد می‌تواند در بازی امشب برابر ایران به پیروزی برسد. هر چند تیم ملی فوتبال ایران یکی از نامزدهای قهرمانی جام ملت‌های آسیا 2019 است و این توانمندی را در جام جهانی 2018روسیه به اثبات رساند.

سفیر عمان در امارات ادامه داد: ایران دارای بازیکنان باتجربه‌ای در چنین رقابت‌هایی است اما به بازیکنان تیم ملی فوتبال عمان نیز اعتماد زیادی برای بازی با ایران داریم. عمان در بازی‌های سخت چهره متمایزی از خود به نمایش می‌گذارد.

سالم الوهیبی، رئیس فدراسیون فوتبال عمان نیز با اعلام اعتماد کامل به بازیکنان تیم ملی کشورش برای رویارویی با ایران اظهار داشت: می‌خواهم از وزارت ورزش عمان جهت خرید 6 هزار بلیت این بازی جهت توزیع میان هواداران قدردانی کنم. هواداران سلاح ما در این بازی حذفی هستند. به ویژه این که تماشاگران ایرانی نیز حضور قدرتمندی در ورزشگاه خواهند داشت.

محمد هاشمی اظهار کرد: وقتی می‌خواهیم در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی صحبت کنیم باید شرایط قبل از پیروزی انقلاب را با امروز مقایسه کنیم و متوجه تفاوت ها باشیم.

 

گیل ندا، شرایط قبل از انقلاب در سال‌های دهه ۴۰ به بعد منجر به انقلاب شد و روحانیت نیز در همان دوره به صحنه آمد. در این دهه در کشور ما آزادی سیاسی وجود نداشت و شرایط اقتصادی مطلوب نبود؛ از نظر عمرانی در کشور آبادانی به وجود نیامده بود. نزدیک به ۹۰ هزار روستا داشتیم و از این تعداد روستا کمتر از هزار روستا از نعمت برق برخوردار بودند. در کشور فقط یک جاده اتوبانی وجود داشت که در مسیر ارتباطی فرودگاه به هتل استقلال ساخته شده بود. آمریکایی ها ۶۵ هزار کارشناس نظامی و صنعتی در ایران داشتند.

او افزود: وضع ایران از نظر بین المللی به گونه‌ای بود که کارشناسان آمریکایی در ایران حق توحش می‌گرفتند. چیزی مثل سختی کار و بدی آب و هوا که امروز هم در قانون ما وجود دارد. آمریکا ملت ایران را ملتی وحشی به حساب می آورد و در حقوق کارکنان خود حق توحش را محاسبه می کرد. به شاه این افتخار را داده بودند که در جهت حفظ منافع آمریکا به مقام ژاندارمی منطقه ارتقاء یابد. ایران و اسرائیل در زمان شاه رابطه نزدیکی داشتند و ایران به اسرائیل نفت می داد آنها هم خدمات امنیتی را توسط موساد به شاه می‌دادند. درآمد نفتی زیادی وجود داشت ولی این درآمد صرف عمران و آبادانی کشور نمی شد و مستقیماً به حساب شاه و شاهزاده ها و خانواده سلطنتی واریز می شد و یا صرف هزینه های غیر ضروری می شد. ما کشوری اسلامی و سنتی بودیم اما در همان زمان تاریخ شمسی و قمری را تغییر دادند؛ در حقیقت بحث اسلام زدایی از کشور مطرح بود. در سال های قبل از انقلاب سه هزار نفر زندانی سیاسی داشتیم. همه آنها از یک قشر نبودند در میان آنها سیاسی، روحانی، طلبه، کمونیست، ملی گرا، مجاهد، کارگر و دانشجو وجود داشت و اگر این سه هزار نفر را بررسی کنید متوجه خواهید شد که از هر قشری با رژیم شاه مخالف بودند.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کشور برای استقلال خواهی بهای سنگینی داده است گفت: با انقلاب اسلامی ما از سیطره و نفوذ آمریکا خلاص شدیم و استقلال سیاسی خود را که تا آن زمان تحت سیطره آمریکا، انگلیس و روسیه بود به دست آوردیم و این از نتایج انقلاب در بخش استقلال بود. اما کشور برای استقلال خواهی مردم و امام بهای سنگینی داد. در سال‌های اول انقلاب، منافقین ۱۷ هزار نفر را ترور کردند سپس عراق و صدام را تحریک کردند. ارتش و تجهیزات صدام روسی بود کشورهای منطقه نیز منابع مالی زیادی در اختیار صدام گذاشتند و هزینه های جنگ صدام علیه ایران تامین شد. تجهیزات جاسوسی را مستقر کردند و اطلاعات جنگ را به عراقی ها دادند. ما برای استقلال بهای بسیاری دادیم. در ۱۶ استان و ۸۳ شهرستان و ۲۷۰۰ روستا تخریب ۱۰ تا۱۰۰ درصد داشتیم. حاصل این حملات دو میلیون آواره بود که در ۴۰۰ اردوگاه در نقاط دور از مرز عراق زندگی می‌کردند.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: آمریکایی ها تا امروز دست از دشمنی بر نداشته اند و همچنان خواهان تغییر رفتار ایران هستند. آن زمان شاه نوکر آمریکا بود و ایران امروز یک قدرت بسیار قوی در حوزه خاورمیانه است و تاثیری جهانی دارد و یکی از وزنه‌ها در فضای بین الملل است و روی ایران حساب می شود. ترامپ اعلام می‌کند ما ۷ هزار تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده ایم و هیچ دستاوردی نداشتیم. این مرهون جمهوری اسلامی است. قبل از پیروزی انقلاب دو قدرت بیشتر در دنیا نبود یکی قدرت شرق که کشورهای کمونیستی و سوسیالیستی بودند و دیگری قدرت غرب، و جهان در میان این دو قدرت تقسیم شده بود.

او در ادامه افزود: امام به درستی به آقای گورباچف پیام دادند و گفتند «برای مطالعه کمونیست باید به موزه تاریخ رفت». همین کمونیست، رغیب جدی اسلام بود. در کمونیست و سوسیالیست گفته می شود دین، تریاک توده ها است و آنها با دین چنین برخوردی داشتند. امام در نامه خود به آقای گورباچف می نویسند مشکل تو امروز اقتصاد و … نیست مشکل تو این است که ۷۰ سال اسلام زدایی کرده ای و باید برگردی و جبران کنی. کشوری که ابرقدرت بود و دین اسلام و ادیان را تریاک توده ها می‌دانست توسط یک روحانی نقد و تحلیل می‌شود و این شرایط ساده به دست نیامده بود. قبل از انقلاب که در آمریکا تحصیل می‌کردم دوستانی که من در آنجا پیدا کردم از من می پرسیدند اهل کجا هستم و من می‌گفتم ایرانی و آنها چیزی از ایران پیدا نمی‌کردند. تمام دانسته های آنها از ایران در گربه ایرانی خلاصه می شد و بعد قالیچه ایرانی و حشیش ایرانی که در نشنال جغرافی درباره ایران نوشته شده بود.

او کرسی های شیعه شناسی را از دستاوردهای انقلاب دانست و گفت: امروز صدها کرسی شیعه شناسی در بهترین دانشگاههای دنیا تاسیس شده است. در قم از ۲۲۸ کشور طلبه داریم. رویشی از جهت بین المللی نسبت به اسلام داشتیم که توجهی به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) ایجاد شد. ارزش هایی که در مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد مورد توجه واقع شد. من اعتراف می کنم که ما در داخل ریزش داشتیم و جوانان امروز مثل دوران ما در اوایل انقلاب نیستند. آنها مثل ما نیستند و مساله آنها، امروز دین نیست که این هم دلایلی دارد. من در دومین روز ورود به آمریکا به کنفدراسیون رفتم که دو هزار دانشجوی ایرانی آنجا جمع شده بودند ظهر که شد و برای ناهار تعطیل کردند از مسئول کنفدراسیون پرسیدم نمازخانه اینجا کجاست؟ مسجد کجاست؟ او یک نگاه فقیه اندر سفیه کرد و به من گفت تو اگر می خواستی نماز بخوانی چرا به آمریکا آمدی؟! گفتم کجا باید می‌رفتم؟! گفت باید به نجف و پیش خمینی ات می رفتی! مساله ما در آن روزها دین و نماز و روزه و اعتقاداتمان بود ولی امروز مساله تعداد زیادی از جوانها دین نیست و اینها جزو ریزش های ما است.

هاشمی در خصوص دستاوردهای انقلاب در زمینه آزادی اظهار کرد: آزادی امروز که در اثر انقلاب برای کشور به وجود آمد با خفگان نظام پهلوی قابل قیاس نیست. قبل از انقلاب دو روزنامه داشتیم و این تعداد مطبوعات وجود نداشت ما در آن سالها تریبون آزاد نداشتیم. ولی هرچه از سالهای اول انقلاب فاصله می گیریم به دلیل برخی مسائل از جمله توهمات سرنگون کردن نظام، آزادی ها کمی محدود شد اما باز هم تفاوت از زمین تا آسمان است. آزادی در دنیا دو تعریف دارد. یکی مکتب لیبرالیسم که آزادی را بی بند و باری می داند و عده ای از جوانان ما به دنبال آن آزادی لیبرالی هستند ولی زیربنای فکر ما اسلام است و در دین اسلام، آزادی به یک سری ضوابط و قوانین محدود است.

او در رابطه با اظهارات اخیر در خصوص مساله حجاب گفت: برخی از قیدهایی که وجود دارد به دلیل اصولی است که در دین ما وجود دارد. اگر اینگونه موارد را بپذیریم و بدانیم که وقتی جامعه ای مبتنی بر مکتب فکری‌ای اداره می شود و ضوابط و ارزش های آن مکتب پذیرفتنی است در این صورت ما مشکلی پیدا نمی‌کنیم. در حقیقت مشکلات از زمانی شروع می‌شود که ما آن را نمی‌پذیریم. وقتی من دینی را قبول نداشته باشم بر سر موضوعی مثل حجاب مساله خواهم داشت و این نوع ایرادات را وارد می کنم و آزادی هایی را که در لیبرالیسم هست و در اسلام نیست را محدودیت می دانم. ما آیه صریح قرآن داریم که می‌گوید «و فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ» «بشارت بده به بندگان من کسانیکه اقوال مختلف را بشنوند و بهترین آنها را انتخاب کنند». اخیرا عده‌ای می گویند حجاب را به رفراندوم بگذارید، ولی مگر می توان احکام دینی را با رفراندوم عوض کرد؟! خواست مردم باعث نمی شود حکمی قبح اسلامی یا گناه شرعی خود را از دست بدهد.

هاشمی با بیان اینکه همه اصول آزادی در تمام مراحل انتخابات رعایت نمی‌شود اظهار کرد: از نظر آزادی باید بگویم جامعه ما آزادی مشروط دارد ضمن اینکه ما در همه اوضاع هنوز آزادی نداریم و مشکلاتی داریم و این مساله دلایل خود را دارد. ما هم در جاهایی به رفتار حکومت اعتراض داریم. جامعه و تیپ روشنفکر امروز به بحث نظارت استصوابی اعتراض دارد. ما می‌گوییم مردم باید حق انتخاب داشته باشند. از نظر جمهوری، مبنا انتخابات است. ما انتخابهای زیادی داشتیم؛ بنابراین ابزار را داریم ولی همه اصول آزادی در تمام مراحل انتخابات رعایت نمی شود. یعنی مردم از دادن حق رأی به اشخاص محروم می شوند و یا اینکه با عبارت رجال در قانون اساسی خانم‌ها را از کاندید شدن برای ریاست جمهوری منع کرده اند. محدودیت هایی این چنینی داریم و بودن این ها را قبول نداریم ولی شرایط کشور اینگونه است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه جناح های فعال در حاکمیت نمی‌توانند برخی از اشخاص را تحمل کنند ادامه داد: در کشور ما حزب به معنای واقعی وجود ندارد ولی جناح داریم و این جناح های فعال در حاکمیت نمی‌توانند برخی از اشخاص را تحمل کنند و برای آنها محدودیت هایی به وجود می آورند. این کارها نه دلیل قانونی دارد و نه دلیل شرعی. حرمت شکنی در دین هم گناه محسوب می شود برخی تریبون ها در حال توهین به افراد هستند و هرجایی منافع خود را در خطر می بینند نسبت به اشخاص رفتار ناشایستی دارند. یادم هست آقای هاشمی گفتند من امروز خیالم راحت است و می‌توانم راحت سرم را بگذارم و بمیرم چون مردم راه خود را پیدا کردند و در انتخابات حرف خودشان را می زنند ما دیدیم که در دو سه انتخابات اخیر هاشمی نبود ولی مردم حرف خود را زدند و به جریان این طرف رأی دادند.

هاشمی ائتلاف را تنها راه پیروزی در انتخابات دانست و گفت: با توجه به ضریب نفوذ سازمان‌های مختلف در مردم تجربه‌ی من نشان می‌دهد در انتخابات فقط می توان با ائتلاف پیروز شد. به طور مثال جناح اصولگرا از اول انقلاب تا به حال در حدود بیست درصد نفوذ مردمی داشته است. جناح اصلاح طلب نیز همینطور بوده و در حدود ۲۰-۲۱% نفوذ مردمی و جناح اعتدالگرا در حدود ۳۷-۳۸ درصد نفوذ مردمی دارد. اگر دو طیف با هم ائتلاف کنند برنده انتخابات می شوند. اکثریتی که یک جناح را برنده انتخابات کند در کشور ما وجود ندارد؛ بنابراین لازمه پیروزی ائتلاف است.

او ادامه داد: امروز بین جناح اصلاح طلب و اعتدالگرا قرابتی به وجود آمده است و تصور می شود آنها با هم هستند و در این انتخابها هر کدام با هم باشند به روال عادی برنده میدان خواهند بود. تریبون های تندرو در حال تخریب و تهمت هستند تا رأی مردم را بزنند و مردم به آن سمت نروند ولی تجربه در کشور ما نشان داده است که مردم به سمت کسی که فحش می دهد نمی روند. اگر این کارها نتیجه عکس نداشته باشد نتیجه مطلوبی هم برای آنها نخواهد داشت. مشترکات دو جناح اعتدالگرا و اصلاح طلب با هم بیشتر است و تندروهای جناح اصولگرا در حال توهین و تخریب این افراد هستند. آقای خاتمی و آقای هاشمی مورد ظلم و تحقیر قرار می‌گیرند و احمدی نژاد که اینهمه علیه قوه قضاییه حرف زده، عضو مجمع تشخیص است. مردم اینها را می‌بینند و به حساب می آورند. عده ای سازمانی و تشکیلاتی هستند و به این سمت می‌روند ولی عامه مردم انتخاب دیگری دارند.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام رد صلاحیت افراد شناخته شده را عامل پیروزی افراد گمنام دانست و گفت: در دوره گذشته اشخاص شناخته شده تایید نشدند، تمام لیست کارگزاران رد صلاحیت شدند درحالی تمام افراد حزب مؤتلفه را تایید کردند. بررسی در کار نبود و مردم با این رفتار، افراد گمنامی را انتخاب کردند. پیروزی یک فرد شناخته نشده در مقابل یک چهره اصولگرا در حقیقت واکنش مردم به رفتار شورای نگهبان است. ما در این چهل سال هم دستاورد داشتیم و هم کاستی هایی وجود دارد من تعصب انقلابی ام را دارم و از ابتدا داشتم و فکر می کنم کار خوبی انجام شده ولی فارغ از این تعصب، دستاوردهای انقلاب ما به مراتب بیشتر بوده است. شرایط امروز ایران وضعیت خوبی است و نه تنها ایران بلکه مکتب فکری و ایدئولوژی ما در دنیا نیز مطرح شده است.

او ادامه داد: روزی که امام اعلام کرد من جمعه به ایران می روم من در پاریس در خدمت امام بودم موجی راه افتاد و مجله لکس پرس عکس روی جلد هفته خود را به امام اختصاص داد و زیر عکس نوشت «مردی که جهان را تکان داد» این اتفاق چهل سال قبل رخ داد و آثار آن تکان را امروز می بینیم. برخی از مسائل و مشکلاتی که وجود دارد حرکت های ایضایی است که توسط ناراضیان داخلی و خارجی سازماندهی می شوند ولی هیچ کدام از این حرکتها در حدی نیستند که به اصل نظام آسیب بزنند. ما امروز به گروه‌های مختلف تقسیم شده ایم. کسی آنها را زیر یک چتر نیاورده است ولی در زمان امام همه ما زیر یک چتر بودیم و حتی مخالفین هم زیر چتر امام بودند. برخی رفتار ها باید جمع شود و همه منافعی مشترک داشته باشیم.

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: همه نسبت به انقلاب تعهد دارند و می‌خواهند نظام باشد. امام می‌گفتند در هر کاری مردم را مشارکت بدهید امروز می بینیم شروع کرده اند به تخریب امام(ره)، ولی اگر امام را تخریب کنید چه کسی را داریم؟! یاران نزدیک امام یا از دنیا رفته اند و یا خانه نشین هستند. ۱۰ سال از اتفاق ۸۸ گذشته است نباید مادام العمر نسبت به هم کینه داشته باشیم. دشمن می خواهد ما با هم نباشیم نباید در زمین دشمن بازی کرد.

صفحه1 از221

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.