حرف آخر
حرف آخر

حرف آخر

حرف آخر،  در دومین نشست مشترک هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان که صبح پنجشنبه ، دوازدهم تیرماه سال جاری با معاونان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه  برگزار شد ، ضمن ارایه گزارشی جامع در خصوص پروژه های مراکز آموزشی درمانی پورسینا ، رازی ، شفا و دانشکده پزشکی در مجموعه دانشگاهی سایت لاکان،  اجرای سریع پروژه های مذکور مورد بحث و تبادل نظر کارشناسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است ؛ اولین نشست مشترک دانشگاه علوم پزشکی گیلان با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا پنجم تیرماه سال جاری برگزار شد.

حرف آخر، به گزارش روابط روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت روز شنبه ۲۱ تیر دویست و هفدهمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری به صورت مشترک با کمیسیون برنامه بودجه و حقوقی با دستور:
-بررسی حق تفکیک پلاک ۱۲۹ کارکنان دارایی استان
-بررسی جوایز تشویقی تعرفه عوارض و بها و همسان سازی ارزش قیمت منطقه ای سال ۹۹
در صحن شورا برگزار گردید.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با اشاره به بررسی حق تفکیک پلاک ۱۲۹ کارکنان دارایی استان در صحن علنی و تصمیم اعضای شورا در بررسی مجدد این دستور ابراز داشت: یقینا سیاست اعضای شورای شهر حمایت و احقاق حقوق آحاد شهروندان می باشد و تصمیمات گذشته شورای پنجم در این قبیل مسائل مبرهن این ادعاست.

دکتر احمد رمضانپور افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست کلی نظام ایجاد مسکن برای هر خانواده ایرانی بود و این امر در دولت های مختلف پیگیری گردید.
در دولت آقای هاشمی فقید تعاونی ها با این هدف شکل گرفتند و خوشبختانه در سالهای ابتدایی در حوزه ساخت مسکن به موفقیت های چشم‌گیری در سطح کشور دست یافتند لیکن پس از چند سال به دلایل مختلف اغلب تعاونی ها با مشکلات متعدد روبرو شده، از مسیر خارج شدند و امروز همه ما میراث دار این مشکلات هستیم.

وی با اشاره به مشکل موجود کارکنان دارایی استان با اشاره به نظرات متغیر کارشناسان در برهه های متفاوت زمانی و با تاکید بر نگاه حمایتی نسبت به این قشر افزود: پیشنهاد می کنم سه کارشناس را جهت برآورد نهایی مشخص کرده و پس از بررسی های آنها و اعلام نظر قطعی کارشناسان جمع بندی و نظر نهایی را کمیسبون عمران اعلام خواهد کرد.

دکتر رمضانپور با اشاره به دستور دوم جلسه در خصوص جوایز تشویقی تعرفه بها و همسان سازی اظهار داشت: متاسفانه پس از بررسی های کارشناسی و تعدد جلسات در خصوص دفترچه عوارض خدمات سال جاری که در سال ۹۸ برگزار گردید، ابلاغ این دفترچه برمبنای تصمیمات اخذ شده از کارشناسان صورت نگرفت و نظرات مد نظر اعضای شورا اعمال نگردید و به همین دلیل تنها در تعداد محدودی از بلوک ها رویکرد اصلاحی صورت گرفت لذا باید در تعیین بودجه سال آینده که از آذرماه امسال در دستور کار شورا قرار می گیرد این امر در اولویت شده و تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با مثال بهره کم ولی فروش بالا ادامه داد: با توجه به شرایط نابسامان اقتصاد و اشتغال امروز یکی از صنوفی که درگیری و دربرگیری قابل توجه ای دارد سازندگان ساختمان هستند که البته پس از دوره رکود با قوانین بازدارنده مختلفی دست به گریبان هستند و قطعا یکی از وظایف شورای شهر به عنوان قانون گذار محلی رفع موانع برای این صنف می باشد.

منتخب اول شورای شهر رشت با گلایه از این موضوع که شاهد عدم تراز اقتصادی و بروز فاصله اجتماعی فاحشی در شهر هستیم اظهار داشت باید با ایجاد فضای امن سرمایه گذاری و ارائه بسته های تشویقی به هر نحوی سازندگان را از تراکم در شمال شهر منصرف و به سمت توسعه در جنوب شهر متمرکز کنیم و این امر تنها با برنامه ریزی حساب شده و حمایت از سازندگان امکان پذیر است.

حرف آخر، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان گفت : باید از شرایط ایجاد شده با توجه به تغییراتی اساسی که در بازارهای بین المللی بر اثر کرونا ایجاد شده است با حضور به موقع استفاده کنیم.

دکتر یونس رنجکش در کارگاه آموزشی و توجیهی مدیریت صادرات که با حضور فعالان اقتصادی و اساتید دانشگاه برگزار شد افزود : یکی از مهمترین بازارها مربوط به حاشیه دریای کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و روسیه است که در این شرایط می‌تواند جذابیت‌های بسیاری برای تولیدات ایران و صادرکنندگان داشته باشد.

وی اظهار کرد : با توجه به نیازهای موجود در این منطقه و شرایطی که در دوران کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده وجود دارد هر کشوری بتواند این نیازها را برطرف کند موجب برقراری روابط جدید در داد و ستد خواهد شد.

به گفته وی، ایران در این شرایط به دلیل برخورداری از مزیت‌های بسیار قادر خواهد بود با تدوین استراتژی مشخص و صادرات محور ضمن حمایت از تولیدات داخلی موجب رونق صادرات و رقم زدن موقعیت‌های بهتر در این بازار شود.

وی افزود : استان گیلان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن از دیرباز دروازه تجارت و صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای حاشیه کاسپین بوده است که این مزیت برای توسعه روابط تجاری در شرایط امروز می‌تواند موجب تقویت و نقش‌آفرینی بیشتر شود.

رنجکش ادامه داد : باید با حضور در نمایشگاه‌ها و برقراری روابط توسط هیات‌های بازرگانی در کشورهای عضو اوراسیا و همچنین بازارهای منطقه حاشیه دریای کاسپین در کنار بازاریابی‌های مناسب نسبت به شناخت بهتر از بازارهای نیاز از این فرصت در شرایط امروز برای تقویت داد و ستد با کشورهای استفاده کنیم.

وی گفت : شاید برخی تصور کنند که در شرایطی که دنیا با چالش بیماری ویروس کرونا روبرو است و روابط اقتصادی کشورها با مشکل روبرو و هزینه‌ها نیز افزایش یافته است چگونه می‌توان موفق شد که رمز این موفقیت در کسب موقعیت‌های جدید با خلاقیت و نواری در بازارها و جایگزین شدن به جای رقبا در این بازارها است.

وی افزود : نیازهای جدیدی اکنون در بازارها احساس می‌شود و اگر بازرگانان و تجار کشور بویژه استان گیلان به دلیل شرایط مطلوب که از نظر سوابق و شرایط جغرافیایی دارند نتوانند این بازارها را به دست اورند شاید در اینده موقعیت‌های نسبی امروز را هم از دست بدهند چون رقبای تجاری کشورهای دیگر بیکار ننشسته اند.

وی اظهار داشت : انچه که اکنون از طریق ایران به این کشورها صادر می‌شود حجم مبادلات با توجه به مزیت‌ها و فرصت‌هایی که در اختیار داریم بسیار ناچیز است که باید فکری اساسی در بهره‌مندی از بازارهای منطقه انجام شود.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان یادآور شد : سال گذشته با توجه به هدف گذاری‌هایی که در زمینه صادرات از گیلان به بازارهای منطقه انجام شده بود بیش از ۵۰۰میلیون دلار تحقق یافت که امسال نیز این هدف گذاری به ۶۰۰میلیون دلار پیش‌بینی شده است که ظرفیت تحقق آن بیش از این میزان است و باید بتوانیم از شرایط بهتر بهره ببریم.

وی آموزش صادرکنندگان و آشنایی بهتر با بازارهای منطقه، رفع موانع صادرات و تسهیلاتی در سیاست‌های حمایتی دولت و برنامه ریزی‌های بلند مدت و داشتن استراتژی صادرات محور در کنار همکاری‌های دستگاه‌های اجرایی و پشتیبان در حوزه تولید و صادرات و پر رنگ‌تر بودن نقش اتاق بازرگانی را از مهمترین اقدامات در زمینه سیاست‌های استان گیلان در این زمینه عنوان کرد.

در این کارگاه آموزشی اساتید و کارشناسان شرکت کننده در خصوص راهکارهای صادرات، چگونگی حضور در بازارهای منطقه، نقش نمایشگاه‌ها در بر قراری روابط تجاری و همچنین شرایط جدید تجارت و صادرات و نقش‌آفرینی کشورها و بازیگران جدید در این عرصه سخنانی ارایه کردند.

کارگاه آموزشی و ترویجی مدیریت صادرات از سوی اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان و با مشارکت و همکاری اتاق بازرگانی گیلان برگزار شد.

حرف آخر، کوید نوزده البته یک تفاوت فاحش با سایر ویروس های خانواده کرونا ویروس دارد و آن سهولت همه گیری آن است. این ویروس به راحتی از طریق سطوح و عدم رعایت فاصله مناسب منتقل می شود. حال فکر کنید بدون ماسک هم در محیط های کوچک و بسته تنگ هم بنشینید و مسیری را طی کنید.
از خطرناک ترین اماکن عمومی که برنامه ای برای آن در رشت در نظر گرفته نشده است و یا اگر هم برنامه ای باشد فقط بر روی کاغذ است تاکسی هایی هستند که در سطح شهر تردد می کنند.
سازمان حمل و نقل و بار و مسافر شهر داری رشت که متولی تاکسی های سطح شهر است از بی برنامه ترین سازمان هایی است که در شهرداری رشت مشغول خدمات رسانی به مردم است. جدا از وضعیت نابه سامان و بدون برنامه سرویس دهی تاکسی ها در رشت که اصلا قابل مقایسه با حتی شهر های کوچک اطراف نیست و پرداختن و نوشتن در مورد تک تک مشکلات مردم با تاکسی ها از قبیل نوع سرویس دهی ، عدم آموزش درست برخورد راننده تاکسی با مسافر ، نحوه اعطا مجوز تاکسی به رانندگان و نظارت درست بر عملکرد تاکسی ها و عدم نصب شماره های شکایت از عملکرد تاکسی و سرگردانی مردم و ... مثنوی هزار من کاغذ می شود. البته همه ما دیده ایم که راننده تاکسی مثلا نزدیک است با عابری تصادف کند و ترمز می کند و از تاکسی پیاده می شود و شتم هایی سر می دهد که مسافران خانم داخل تاکسی که هیچ ، تمام عابران خیابان هم نمی توانند با گرفتن گوش های شان این موضوع را هضم کنند و حال فکر کنید افق توسعه رشت بر مبنای گردشگری بنا نهاده شده است و هیچ آموزش و نظارت درستی هم وجود ندارد که اجرایی شده و نمود بیرونی داشته باشد. در باب حقوق تضییع شده مردم در رابطه با بی برنامه بودن این سازمان و خدماتی که ارائه می کنند بیشتر باید نوشت چون حق گرفتنی است وقتی توجهی به خدمات دهی که حق مردم است نمی شود.
اما در این روز های خطر ناک پانادمی و مرگ و میر مردم به کوید نوزده که باید رعایت پروتکل های بهداشتی شود سه مسافر در عقب می نشینند و در مسیر های مختلف شهر با تاکسی تردد می کنند.
این یعنی چرخه انتقال ویروس به کل شهر رشت و درگیری خانواده ها با ویروس مرگ آوری که تاکنون درمان و واکسنی هم ندارد.
شایسته است مدیر عامل سازمان حمل و نقل و بار و مسافر رشت که متولی تاکسیرانی شهر رشت هم هست پاسخگو باشد که چرا تاکنون که چندین ماه از فراگیری این ویروس گذشته و دوباره شهر رشت به مرز وضعیت قرمز نزدیک می شود هیچ برنامه موثر اجرایی نداشته است؟ سوال بعدی از کمیسیون بهداشت و خدمات شهری شورای اسلامی رشت است که به عنوان ناظر و البته طراح سیاست های بهداشتی شهر رشت (شهرداری) چه راهکارهایی ارائه داده و چه برخوردی با این سازمان خواهد داشت؟
فراموش نکنیم که همه ما در حفظ جان مردم مسوول هستیم و عدم انجام وظایف قانونی جرم محسوب شده و قابل مجازات است.

سروش علیزاده

حرف آخر،  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت شنبه ۱۴ تیرماه دویست و شانزدهمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری این شورا با دستور
- بررسی طرح مهندسین مشاور عمارت خورشید در خصوص دو ساختمان ساعت و فرهنگ و هنر
-بررسی طرح بهسازی ساختمان شورای اسلامی شهر رشت توسط مهندسین مشاور
در صحن شورای شهر برگزار گردید.

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری با اشاره به اهمیت و لزوم حفظ ابنیه تاریخی رشت اظهار داشت: رشت جزو شهرهایی محسوب می گردد که از لحاظ تاریخ و پیشینه بسیار حائز اهمیت است و نسل های بعد باید میراث دار این تاریخ پرافتخار باشند لذا از این جهت حفظ بناهای تاریخی که در گذر زمان شاهد و ناظر رویدادهای بزرگ تاریخی بوده و تا هم اکنون نیز آثار آن را می توان بر پیکره این ابنیه مشاهده کرد امری بسیار مهم محسوب می گردد.

دکتر احمد رمضانپور افزود: در خصوص احیای این ابنیه با توجه به کاربری گردشگری آنها باید در ابتدا مسائل ایمنی در اولویت قرار گیرد و در زمینه مرمت با استفاده از تجارب گذشته، نظر کارشناسان اداره میراث فرهنگی و رعایت اصول و کنوانسیون های مرمتی کمترین تغییر در شکل ظاهری این ابنیه های پر ارزش صورت گیرد.

وی ادامه داد: در کنار دقت و اهمیت به موضوعات فوق باید توجه داشت امروز در تمام دنیا حوزه گردشگری تبدیل به یک صنعت پردرآمد گردیده است که متاسفانه شهری همچون رشت با غنای تاریخی و شرایط توپوگرافی خاص خود که می توانست در این حوزه در سطح کشور به عنوان شهر پیشگام شناخته شود، به هر دلیلی از این مهم بی بهره است که کارشناسان فن باید با برنامه ریزی و ارائه طرح هایی که در عین‌ حفظ نقاط و ابنیه های تاریخی باعث ایجاد درآمد پایدار برای شهر و شهروندان گردد این عقب ماندگی را جبران کنند.

رمضانپور با اشاره به این موضوع که در بیش از سی سال پیش با تهیه طرح انتقال مجموعه شهرداری از ساختمان ساعت به مکان دیگر و تبدیل این ساختمان با رعایت اصول میراثی به مجموعه ای گردشگری و اقتصادی از مسببین عدم انجام این طرح ابراز گلایه کرد.
وی در انتها تاکید داشت مرمت سازی باید ارزش محور و با شناخت و اشراف کامل از ارزش های شهر و شهروندان صورت گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر رشت نیز با تایید سخنان دکتر رمضانپور ابراز داشت: همواره با تغییر کاربری بی برنامه ابنیه های تاریخی مخالف بوده و هستم و معتقدم این ابنیه ها سرمایه ملی بوده و باید در حفظ آن اهتمام ورزید.
اسماعیل حاجی پور افزود: حفظ این ابنیه نباید به مفهوم بی توجهی و رها کردن آنها به حال خود باشد بلکه اتفاقا باید با تجمیع نظرات کارشناسی از این سرمایه ها بالاترین بهره وری صورت گیرد.
وی با تقدیر از مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در خصوص رویکرد تعامل محور این سازمان احیای ابنیه تاریخی رشت را اولویتی در دستور کار مدیریت شهری دانست.

در ادامه خانم مهندس محمودی معاونت بازآفرینی سازمان عمران شهرداری رشت به همراه مشاور مطالعاتی پروژه گزارشی از وضعیت موجود و تیپ قرارداد و اقدامات صورت گرفته به رییس و اعضای کمیسیون عمران ارائه کردند.

حرف آخر، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم
عرش‌نشینان، انوار چراغانی شهری را به رخ می کشانند که خورشیدی جاویدان شبانه‌ روز منیر و مشکات آن است چه مبارک سحری و چه فرخنده شبی است!

یا امام رئوف! قلوب بی پناه ما را که، چون آیینه های ترک برداشته در گستره دنیای خاکی سرگردانند، در کنار ضریح مقدست ماوا ده که ما بندگان خطا کار نیازمند پرواز و وصال با فطرت الهی‌ خود هستیم.

ولادت امام رضا (ع) در یازدهم ذیقعده سال ١۴٨ هجری، مدینه غرق سرور بود و ملائک در آسمان ها نغمه و طرب سر میدادند و شکوفا شدن غنچه دیگری از گل‌های بوستان ولایت را که فضای عالم را معطر ساخته بود بشارت می‏‌دادند.
قطعا مرقد سلطان رافت مایه آبرو و برکات و خیر روزافزون هم میهنان ما بوده و هست و امید میرود به یمن این امام معصوم ایران و ایرانی از هر نوع گزند و بلا به دور خواهد بود.


احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

دستگاه CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا افتتاح شد و زمینه را برای توسعه توریسم سلامت در این شهرستان مرزی و بندری فراهم کرد.

حرف آخر،   عصردیروز یکشنبه_ یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان شهید بهشتی آستارا توسط دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهره برداری رسید.

دستگاه CT اسکن یا مقطع نگاری رایانه ای از جمله دستگاه های تشخیص پزشکی است که اندام های مختلف بدن را به صورت لایه به لایه تصویر برداری کرده و اندام های مورد نظر را به جهت کاربردهای تحقیقاتی و ‌درمانی تصویر برداری می‌کند.

برای خرید، استقرار و راه اندازی CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا حدودا پنج میلیارد تومان با استفاده از اعتبارات و ارز دولتی هزینه شده است.

شهرستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر از جمله بیمارستانهایی بوده اند که طی کمتر از یک سال اخیر در پی پیگیری های مستمر و مطالبه گرایانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه CT اسکن مجهز شده‌اند.

دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تامین زیرساخت‌های درمان دولتی حق گیلانیان است، اظهار کرد: در تلاشیم تا در آینده نزدیک بیمارستان‌های رازی، پور سینا، 17 شهریور، شهید نورانی تالش و امینی لنگرود را نیز مجهز به CT اسکن پیشرفته کنیم.

به گفته وی، نظام سلامت گیلان به هر دلیلی طی سالهای گذشته نسبت به رشد استان‌های همجوار خود و همچنین نسبت به متوسط کشوری عقب مانده و رفع این عقب ماندگی ها تنها به تلاش مستمر، بی منت و با همکاری مسوولان ملی از جمله مقام عالی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه کشور ممکن خواهد شد.

یقینا استقرار و تجهیز بیمارستانهای دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آنها به مراکز خصوصی که بعضاً هزینه های بسیار بالایی را در بر داشته، می کاهد و همچنین مانع از طولانی تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت CT اسکن می‌شود.

دستگاه مقطع نگاری رایانه ای مستقر در بیمارستان دولتی شهید بهشتی آستارا علیرغم اینکه تنها ۱۵ روز از زمان بهره برداری آن گذشته روزانه به ۱۰ تا ۲۰ نفر از بیماران خدمت ارائه می‌کند و با توجه به مرزی بودن شهرستان آستارا در توسعه توریسم سلامت نیز می‌تواند نقش آفرین باشد.

گفتنی است با توجه به تراکم جمعیت و گردشگرپذیر بودن شهرستان بندری آستارا و در پی آن افزایش تروما جاده ای در کنار سایر سوانح و حوادث غیرمترقبه، راه اندازی دستگاه CT اسکن یک نیاز مبرم منطقه به شمار می رفت در حالیکه در گذشته بیماران هم استانی آذری زبان در شرایط اضطراری به ناچار باید به مرکز استان و یا شهرستان های استان های همجوار مراجعه می‌کردند که بعضاً ماه ها دریافت این خدمت به تعویق می‌افتاد.

آمار ها، شاخص های سلامت و از همه مهمتر ابراز رضایتمندی مردم در استان در بیمارستانها و مراکز دولتی نشان از افزایش زیرساختهای درمانی به ویژه در بیمارستانهای شهرستانهای گیلان در جهت توزیع عادلانه خدمات سلامت خبر می‌دهد.

 

 حرف آخر، به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای گیلان، محمدی اصل مدیر کل زندانهای گیلان به اتفاق هیئت همراه در بازدیدهای دوره ای هفته قوه قضاییه از زندانهای گیلان ضمن حضور و بازدید از تمامی واحدهای زندان مرکزی با زندانیان دیدار چهره به چهره برگزار و از روند برنامه های قضایی آنان مطلع و دستورات قانونی لازم را برای مددکاران در تسهیل پرونده قضایی آنان  صادر کرد

محمدی اصل مدیر کل زندانهای استان گیلان در این بازدید ، تحمل کیفر مددجویان را در زندان با برنامه های سازنده  اصلاحی ، تربیتی و اشتغال روندی امیدوار کننده دانست و بیان داشت مددجویان بعد از آزادی با حرفه هایی که  در زمان تحمل کیفر می آموزند می توانند تصمیمات درستی را برا ی رسیدن به اهدافی که بتواند هم خود و هم جامعه کمک کنند بگیرند ،

محمدی اصل اشتغال مددجویان را راهگشای مشکلات آنان و خانواده هایشان عنوان و گفت : با وجود آموزش های علمی و کاربردی   در زندانها از جمله : قالی بافی ، نقشه کشی ساختمان ، کشاورزی ، برق صنعتی ، معماری ، صنعت خودرو ، صنایع دستی ، پرورش زنبور عسل ، ماهی های گرمابی و سردابی و … علاوه براینکه در زندان تحمل کیفر را برای آنان آسان  می سازد بلکه خود بستری را برای آنان فراهم می آورد  تا با کسب مدرک از عناوین حرفه های فوق بعد از آزادی از طریق مراقبت بعد از خروج زندانها به بانکها معرفی و برای ایجاد شغل مورد نظر تسهیلات دریافت کنند

مدیر کل زندانهای گیلان آمار برگشت پذیری افرادی که در زندان مهارت کسب نمودند  به چرخه جرم را بسیار اندک دانست و افزود : با رایزنی ها و برگزاری نشست های فنی و تخصصی در ایجاد برنامه های اشتغال کاربردی برای مددجویان تمام تلاش خود را داریم تا بتوانیم از بهترین منابع در راستای تحقق اهداف سازمان که همانا آموزش ، اصلاح و تربیت مددجویان برای بازگشت سعادتمندانه به جامعه است استفاده نماییم

وی با اشاره به سخنان محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشوردر خصوص اینکه بیان داشتند اصلاح و حرفه‌آموزی دو رویکرد تحولی سازمان زندان‌ها است گفت : در نشستهای متعدد و هم فکری های انجام شده ، پتانسیل های استانی شناسایی و برای هر نقطه از شهرستان که زندانی در آنجا تحمل حبس می نمایند دوره های توسعه آموزش کاربردی در نظر گرفته شد

وی در پایان با بیان اینکه در حال تدوین و شناسایی ظرفیتهایی هستیم که بدانیم کدامیک از آموزشهای کاربردی در زندانها بیشتربن جذب کار در جامعه را دارد به سخنان خود پایان داد

حرف آخر،  باگذشت قريب به يك ماه از شروع بكار مجلس يازدهم اقشارمردم به وبژه فعالان سياسي- اجتماعي - اقتصادي - فرهنگي با طرح موضوعات مختلف و براساس وعده ها و شعارهاي انتخاباتي از نمايندگان خود در خانه ملت انتظاراتي دارند كه برآورده شدن ويا در مسير درست قرارگرفتن وعده هاي يادشده تا حدودي ميتواند اميدهاي بسياري را در دل مردم ايجاد و توان حل مشكلات كشور از مجلس انقلابي را داشته باشند .
استان گيلان داراي ١٣ كرسي در پارلمان ملي ميباشد كه با فوت آقاي رمضاني دستك ( منتخب مردم آستانه اشرفيه) در حال حاضر استان با ١٢ نماينده كه افراد با تجربه و بعضأ داراي سوابق نمايندگي در دوره هاي گذشته و همچنين آشنا به مسائل كشور و استان در حال خدمت و انجام وظيفه ذاتي ميباشند .
در اين دوره از انتخابات از مهمترين شعارها و وعده هاي نمايندگان استان ، حل مشكلات معيشتي مردم ، مبارزه جدي با فساد ، سرعت بخشيدن به پروژهاي نيمه تمام استان ، استفاده از ظرفيت بخش خصوصي ، رفع معضل بيكاري و ..... ميتوان نام برد .
حال با مشخص شدن اعضاي كميسيونهاي مجلس و حضور نمايندگان گيلان در كميسيونهاي مهم و اثرگذارنظير برنامه و بودجه - عمران - امنيت ملي - شوراها - اجتماعي و اقتصادي انتظارات مردم گيلان از تاثيرگذاري نمايندگان خود در كميسيونها جهت هدايت منابع و استفاده حداكثري از ظرفيت قوانين بودجه سنواتي و برنامه توسعه و همچنين پيگيري مستمر و جدي و حرفه اي مطالبات به جا مانده از سالهاي گذشته و به نوعي جبران عقب ماندگيها و اقدامات اولويت دار بر اساس موارد طرح شده در راستاي عمل به وظايف و رسالت انقلابي خود و به منظور ارتقاء كارآمدي مجلس كه در رأس امور قراردارد كاملأ امري تحقق يافتني خواهد بود .
اما بخشي از اين انتظارات بقراربشرح ذيل ميباشد :
١) حل مشكل پسماند استان و سايت زباله سراوان و عزم جدي نمايندگان همراهي با مسئولين اجرايي در حل اين معضل به جا مانده از سالهاي گذشته .
٢) حمايت از شركت هاي دانش بنيان در استان كه در سالهاي اخير شاهد افزايش دانش محوري و دانش بنياني اقتصادها هستيم كه اين تحول در استان نيز ميبايستي سرعت گيرد .
٣) استفاده از ظرفيت نظارت در موضوعات مختلف بر اساس وظيفه ذاتي .
٤) تعامل با ساير قوا
انتظار از مجلس انقلابي آن است كه در عين پايبندي به وظايف و دقت در جايگاه قانوني خود ياريگر دولت در حل مشكلات كشور و استان باشد .
٥) اهتمام جدي به دو مقوله اقتصاد و فرهنگ كه مورد مطالبه جدي مقام معظم رهبري ميباشد از طريق ارائه طرح هاي مرتبط با توجه به نيازهاي كشور و استان .

٦)رسيدگي به وضعيت صنايع استان و نيز پيگيري بنگاه هاي اقتصادي كه توسط بانكها به تملك درآمده اند ( تعداداينگونه واحدها در استان قابل توجه ميباشد ) قطعا با حل مشكل فوق شاهد گام جدي در راستاي جهش توليد بر اساس فرامين رهبري معظم در استان خواهيم بود .
٧) فعال نمودن بنگاه هاي اقتصادي كه به هر دليل قادر به ادامه فعاليت نمي باشند با استفاده از ظرفيت كارگروه رفع موانع توليد استاني و ملي .
٨) تدوين قوانين جديد مرتبط با موضوعات اساسي و مورد نياز كشور و نظارت بر حسن اجراي قوانين موجود .
٩) شناخت دقيق از اولويتهاي توسعه استان و تلاش براي رفع موانع موجود .
در مركز خدمات سرمايه گذاري گيلان ٤ محور توسعه تعريف شده به شرح ذيل :
- توسعه همه جانبه .
- توسعه كشاورزي محور .
- توسعه صنعت محور .
- توسعه دريا محور .
١٠) تقويت ارتباط تخصصي ، همه جانبه ، آينده نگري با اقشار مختلف جامعه در جهت شنيدن صداي مردم و خواسته هاي آنها .
در انتها اضافه ميكنم تحقق موارد ذكر شده منوط به وحدت و همدلي نمايندگان براي حل مشكلات كشور و استان مي باشد .
سيدمحمداحمدي
معاون سابق هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري گيلان

به‌منظور ساماندهی و صدور مجوز فعالیت واحدهای سیار عرضه خوراک با رعایت پروتکل های بهداشتی، تفاهم نامه همکاری فی مابین سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری رشت و مرکز بهداشت این شهرستان منعقد شد.

حرف آخر،   در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که به امضای  «مرتضی عاطفی» ریاست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت و « جلال برشان» ریاست مرکز بهداشت شهرستان رسید، بر رعایت موارد بهداشتی توسط دستفروشان عرضه مواد خوراکی و همچنین ارتقاء کیفیت جاذبه های شهری تاکید شد.

عاطفی در این جلسه با قدردانی از زحمات ریاست قبلی در خصوص بسترسازی لازم جهت ایجاد این تفاهم نامه گفت: در گذشته تمایل چندانی توسط دستگاههای اجرایی جهت پذیرش فعالیت واحدهای سیار عرضه خوراک، گاری کبابی ها وجود نداشت و همین امر موجب شد تا اقدام عملی در این خصوص انجام نشود.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم که با نگاه حذفی و سد کردن راه صاحبان کسب و کار نمی توانیم به نتیجه مطلوبی دست یابیم افزود: با توجه به بیکاری موجود و جذابیت  گاری کبابی ها برای گردشگران باید با ایجاد ساز و کار قانونی دقیق، شرایط کسب مجوز فعالیت را به شکلی مدون و برنامه ریزی‌شده برای این واحدها قابل اجرا کنیم.

عاطفی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه را به فال نیک می گیرم و شهروندان همواره شهرداری را در کنار خود بدانند،ابراز امیدواری کرد انعقاد این تفاهم نامه منجر به ساماندهی این واحدهاو ارتقا جاذبه های شهری شود.

در ادامه این جلسه «جلال برشان» با قدردانی از این اقدام ارزشمند سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری و تصریح اینکه کنترل و نظارت بر واحدهای سیار عرضه خوراک از عهده اداره بهداشت به تنهایی خارج است اظهارداشت: شیوع بیماری کرونا و ضرورت حفظ و ارتقاء سلامت شهروندان همراه با افزایش سواد بهداشتی ما را مصمم به اجرای این تفاهم نامه کرده است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان رشت افزود: شیوع بیماری کرونا با وجود تمام سختی ها و مشکلات، موجب احیا روحیه وحدت، همکاری و همدلی شده و امیدوارم این اقدام ماندگار شود.

« بینش» معاون مرکز بهداشت رشت نیز در سخنانی با بیان اینکه رشت اولین شهری است که پروژه ساماندهی واحدهای سیار عرضه خوراک را اجرا می کند ابراز امیدواری کرد با تلاش همه دست اندکاران الگوی کشور در این حوزه شویم.  

صفحه1 از464

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.