چین سازمان‌های آمریکایی را به تلافی اقدام اخیر ترامپ تحریم کرد

چین سازمان‌های آمریکایی را به تلافی اقدام اخیر ترامپ تحریم کرد

حرف آخر ، چین به تلافی قانون حمایت از معترضان هنگ‌کنگی که اخیرا توسط دونالد ترامپ امضا شد، سازمان‌های آمریکایی از جمله دیده‌بان حقوق بشر را تحریم کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز، دوشنبه اعلام کرد، کشورش مجموعه تحریم‌هایی را بر سازمان‌های غیردولتی آمریکایی اعمال کرده است.

این اقدام چین در واکنش به رئیس جمهوری آمریکاست که با امضای خود، لایحه حمایت از معترضان هنگ‌کنگی را به قانون ایالات متحده تبدیل کرد.

قانون "حقوق بشر و دموکراسی"، دولت آمریکا را موظف می‌کند که سالانه وضعیت خودمختاری هنگ‌کنگ از چین را بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری گفت: اخیرا دولت آمریکا بدون توجه به اعتراضات چین قانون "حقوق بشر و دموکراسی" در هنگ کنگ را مصوب کرد، این اقدام نقض خطرناک قانون بین‌الملل و معیارهای اصلی روابط بین‌الملل و مداخله در امور داخلی چین است.

به گفته این سخنگو، پکن شدیدا به این اقدام معترض است و تحریم‌های اعمال شده شامل سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی آمریکا از جمله آکادمی ملی دموکراسی،‌ دیده‌بان حقوق بشر مستقر در آمریکا و فریدِم هاوس (خانه آزادی) هستند.

دولت چین این نهادها را به حمایت از فعالیت‌های افراط گرایی و خشونت آمیز در هنگ کنگ متهم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت، دیده بان حقوق بشر مستقر در آمریکا از سوی مقام های دولت پکن تحریم شده است.

وزارت خارجه چین همچنین حضور هواپیماهای نظامی آمریکایی در هنگ‌کنگ‌ و پهلو گرفتن کشتی‌های جنگی آمریکایی در سواحل هنگ‌کنگ را تعلیق کرده است.

پکن پیشتر در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه این کشور منتشر شد، تاکید کرده بود که اقدام برای مداخله در امور هنگ‌کنگ محکوم به شکست است.

چین هشدار داده بود، آمریکا در صورت ادامه "اقدام خودسرانه" در خصوص هنگ‌کنگ باید مسؤولیت پیامدهای اقدام متقابل این کشور را بر عهده بگیرد.

دولت هنگ‌کنگ که تحت حمایت دولت پکن است نیز اظهار کرده بود که این قانون پیام اشتباهی را به معترضان می‌رساند و "مداخله آشکار" در امور داخلی این دولت‌شهر است.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

حرف آخر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.