بین الملل |#54acd2

بین الملل

حرف آخر ، رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار این ادعا که تهران خواهان گفت‌وگو با واشنگتن است، گفت، اما ایران از بیم خدشه‌دار شدن غرورش با آمریکا تماس نمی‌گیرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد دوشنبه (امروز) مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران خواهان گفت‌وگو با ایالات متحده است، اما به دلیل غرور ایرانی، نمی‌داند چطور باید مذاکره را آغاز کند.

وی که در شهر «موریستاون» نیوجرسی در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت نفتکش ایرانی «گریس ۱» (آدریان دریا ۱) که بامداد امروز «جبل طارق» را ترک کرد، گفت: «بحث تازه‌ای ندارم، جز اینکه ایران هم دوست دارد گفت‌وگو کند. باید بگویم «ایران هم.» چون چین هم می‌خواهد گفت‌وگو کند. ایران هم می‌خواهد گفت‌وگو کند. آن‌ها فقط نمی‌دانند چطور به آنجا برسند. ببینید، آن‌ها آدم‌های مغروری هستند، اما اقتصادشان در حال سقوط است. دارد سقوط می‌کند. تورمشان به سقف رسیده. اوضاعشان واقعا خراب است.»

ترامپ ادامه داد: «آن‌ها نفتی نمی‌فروشند. ما تحریمشان کردیم و آن‌ها خیلی کمتر، خیلی خیلی کمتر از آن چیزی که فکر می‌کردیم نفت می‌فروشند. قطره قطره. خیلی دنبال یک توافق هستند. فقط نمی‌دانند چطور تماس بگیرند، چون آدم‌های مغروری هستند و من این را درک می‌کنم. اما احساسم این است که شاید اوضاع با ایران راست و ریس شود، شاید هم نشود.»

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «اگر حواستان باشد، می‌بینید که آن‌ها قایق‌های ما را نگرفته‌اند. کشتی‌های ما را نگرفته‌اند. کشتی گرفته‌اند، اما کشتی‌های ما را نه. بهتر هم هست که این کار را نکنند. اما این را می‌گویم: واقعا فکر می‌کنم که ایران می‌خواهد به آنجا (گفت‌وگو با آمریکا) برسد. آن‌ها پتانسیل خیلی بزرگی دارند. در مورد کره شمالی هم همین را می‌گویم. کره شمالی هم پتانسیل عظیمی دارد.»

ترامپ سپس گفت: «ایران هم پتانسیل عظیمی دارد و می‌توانیم خیلی زود چیزی ترتیب دهیم، اما آن‌ها درست نمی‌دانند که چطور شروع کنند، چون آدم‌های مغروری هستند. خیلی مغرور هستند. اما کشورشان دارد سقوط می‌کند. اقتصادشان فاجعه است. باید کاری کنند. ببینیم چه پیش می‌آید.»

ترامپ که در طول حضورش در کاخ سفید از توافق‌های بین‌المللی متعددی از جمله برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده، پیش از این هم بارها مدعی شده است که آماده گفت‌وگو با تهران برای دستیابی به توافقی تازه است. او در عین حال ادعا کرده است که ایران هم به دنبال مذاکره با آمریکاست. وی با این وجود به تشدید تحریم علیه مردم ایران ادامه داده و ملت ایران را «تروریست» خوانده است.

حرف آخر ، در حالی که رسانه‌ها از آزادی نفتکش ایرانی گریس-۱ و حرکت قریب‌الوقوع آن از جبل الطارق خبر داده‌اند، یک دادگاه در واشنگتن حکم توقیف برای این نفتکش صادر کرده است.

دادگاه عالی جبل‌الطارق با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس-1 (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد و رسانه‌ها به نقل از مقامات جبل‌الطارق اعلام کردند این کشتی آماه حرکت است.

پایگاه خبری «گیبرالتار کرونیکل» روز جمعه گزارش داد با توجه به تغییر خدمه نفتکش ایرانی گریس‌ــ‌1 (آدریان دریا) که روز پنجشنبه به‌حکم دادگاه عالی جبل‌الطارق رفع توقیف شد، احتمال به‌تعویق افتادن حرکت این کشتی تا روز یکشنبه وجود دارد.

اما رسانه‌های آمریکایی اواخر وقت جمعه به نقل از وزارت دادگستری این کشور اعلام کردند یک دادگاه آمریکا در واشنگتن حکم توقیف نفتکش ایرانی را صادر کرده است.

کاخ سفید پیش از این هم سعی کرده بود از حرکت گریس-1 جلوگیری کند و پس از ناکامی در تمدید توقیف این ابرنفتکش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خدمه این نفتکش را به تحریم تهدید کرد.

«مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای نفتکش گریس-1 را به دلیل انتقال نفت ایران به همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم کرد و گفت که خدمه آن ممکن است با جریمه‌هایی مانند منع ورود به آمریکا یا عدم صدور روادید روبه‌رو شوند. 

نفتکش گریس‌ــ‌1 که روز جمعه سازمان بنادر و دریانوردی از تغییر نام آن به «آدریان دریا» خبر داد، حدود 40 روز پیش به‌بهانه بی‌اساس «نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه» توسط شناورهای نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد.

حرف آخر ، امتیازدهی عربستان در سوریه، به شکلی خاموش و مخفی در تعامل با ایران نیز صدق می‌کند. دیگر در رسانه‌های سعودی خبری از سیاست دشنام دهی و حمله به ایران نیست.
 
هنگام شعله ور شدن جنگ یمن، رسانه‌های حامی، ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان، انیمیشنی منتشر کردند که در آن جنگی علیه ایران را رهبری کرده، در آن پیروز می‌شوند و فرماندهان ایرانی را دستگیر می‌کنند؛ اما این اعتماد به نفس کاذب سعودی‌ها در واقعیت مصداقی نداشت و اکنون، شاهد عقب نشینی واضح آنها، به‌ویژه در پرونده سوریه هستیم.

پیش از روی کار آمدن بن سلمان، عربستان سعودی با وجود دشمنی با ایران، یک گفتمان سیاسی و نظامی معتدل داشت؛ اما با واگذاری کلید‌های حکومت سعودی به بن سلمان، گفتمان نظامی عربستان شدت گرفت.
 
در ابتدای واگذاری زمام امور به بن سلمان، سعودی‌ها به دو عامل اطمینان داشتند؛ اول، در اختیار داشتن سلاح پیشرفته‌ای که می‌تواند باعث پیروزی آن شود و دوم، اعتقاد به شعله ور شدن جنگی علیه ایران به رهبری دونالد ترامپ.

با این که، ولی عهد سعودی در پیش بینی این دو مساله با کارشناسان غربی مشورت کرده بود، اما باید گفت: بن سلمان در پیش بینی‌های خود اشتباه کرده و موفق نشد خوانش درستی از اوضاع داشته باشد. در ادامه، جنگی را علیه یمن به راه انداخت، به این بهانه که قصد دارد با نفوذ ایران مقابله کند؛ اما تحولات به نحوی پیش رفت که ریاض خود را در شرایطی بی سابقه یافت.

به این ترتیب، واقعیت استراتژیک در خلیج فارس، در زمان حاضر، مبتنی بر درخشیدن ستاره ایران، به عنوان یک قدرت منطقه‌ای است. حال، ریاض دریافته است که به راه انداختن جنگی علیه ایران، به دلیل نتایج فاجعه بار آن برای منطقه و ایالات متحده، برای واشنگتن دشوار است.

اکنون، هدف ریاض، پیروزی بر حوثی هاست؛ که البته با وجود توانایی نظامی آنها، اگر نگوییم محال، امری به شدت سخت است. در این میان، واشنگتن به خوبی می‌داند که پیروزی حوثی‌ها در این نبرد، به معنای پایان حکومت آل سعود است.

دیگر، رسانه‌های سعودی از سیاست بد زبانی و حمله لفظی به ایران، تبعیت نمی‌کنند؛ بلکه تا حدی موضع میانه‌ای اتخاذ کرده اند، تا با سران تهران آماده مذاکره شوند.

در این شرایط، پیشروی حوثی‌ها و داشتن صفت «قدرت منطقه ای» در خلیج فارس، برای مقابله با نقشه‌های آمریکا و بریتانیا و نیز اطمینان سعودی‌ها از عدم ورود واشنگتن یا اسرائیل به جنگی علیه ایران، عربستان را به سمت سیاست امتیاز دهی خاموش، سوق داده است. در این راستا، عربستان افراط گرا و رادیکالی، که از ضرورت رفتن بشار اسد از قدرت سخن می‌گفت، حال تلاش می‌کند به دولت سوریه نزدیک شود.

این امتیاز دهی عربستان در سوریه، به شکلی خاموش و مخفی در تعامل با ایران نیز صدق می‌کند. سعودی‌ها از حجم حملات خشن خود به حوثی‌ها کاسته اند و همانطور که گذشت، دیگر در رسانه‌های سعودی خبری از سیاست دشنام دهی و حمله به ایران نیست. در واقع، امارات با تغییر سیاست خود در قبال ایران و تلاش برای نزدیکی به آن، در حال آماده سازی زمینه‌ای برای ریاض است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیامی خطاب به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تحریم وی از سوی دولت آمریکا باعث ترفیع جایگاهش شده است.

 حرف آخر ، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه با ارسال پیامی خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، تحریم وی از سوی دولت آمریکا را محکوم کرد و یادآور شد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تحریم‌های آمریکا جایگاهی رفیع‌تر یافته و با قدرت بیشتری حامی مستضعفان جهان خواهد ماند.

سید حسن نصرالله در پیام خود خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نوشته است:

«خدمت وزیر محترم امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران، برادر عزیز دکتر محمد جواد ظریف (دام حفظه و عزه)

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

وقتی سردمداران آمریکا تحریم شخص جنابعالی و افزوده‌شدنتان به لیست شرافتمندان را اعلام کردند، بنده و برادرانم تصمیم گرفتیم پیامی خدمت شما بفرستیم و همبستگی و احترام خود را ابراز کنیم؛ اما بنده ترجیح دادم صدور پیام را تا امروز یعنی 14 آگوست به تأخیر بیاندازم؛ روزی که مقاومت لبنان با حمایت و پشتیبانی کامل جمهوری اسلامی ایران توانست در طول جنگی 33 روزه در ماه‌های جولای و آگوست سال 2006 آمریکا و به اصطلاح اسرائیل را شکست دهد.

تصمیمات و طراحی در آن جنگ ظالمانه و تجاوز عظیم، آمریکایی بود و بر عهده‌ دولت فرومانده‌ جرج بوش پسر و کاندولیزا رایس و جان بولتون قرار داشت. ارتش اسرائیل به عنوان قدرتمندترین ارتش منطقه، به زعم آن‌ها، در این جنگ فقط ابزار اجرایی بود.
بولتون، که در آن زمان نماینده‌ آمریکا در شورای امنیت بود، در آن جنگ به یکی از مسئولان عرب گفته بود: «جایی برای فعالیت دیپلماتیک وجود ندارد چون جنگ جز با نابودی یا تسلیم حزب الله به پایان نخواهد رسید.» اما چند هفته بعد بولتون به آن مسئول عربی گفت: «ما باید همین لحظه جنگ را تمام کنیم.»
مسئول عرب به او گفته بود: آیا حزب الله را نابود کردید؟
گفت: نه.
گفته بود: آیا حزب الله را به تسلیم واداشتید؟
گفت: نه.
گفته بود: پس چرا دارید جنگ را تمام می‌کنید؟!
بولتون گفت: چون اگر جنگ ادامه پیدا کند "اسرائیل" گرفتار فاجعه‌ای عظیم خواهد شد.

عزیز و دوست ما، جناب وزیر،
بولتون که تهدید می‌کند نظام جمهوری اسلامی را سرنگون خواهد کرد، هیچ دستاورد و پیروزی‌ در طول زندگی‌اش نداشته است. در چنین روزهایی در سال 2006 آمریکا در برابر مقاومت مردمی کشوری با مساحت کم و گرفتار جبهه‌بندی‌های داخلی، عقب‌نشینی کرد و شکست خورد تا چه رسد به یک کشور منطقه‌ای بزرگ و ملتی متحد و نظامی منسجم و رهبری عظیم.

جناب وزیر، شما صدایی رسا در همه‌ محافل بین المللی هستید که واقعیت را فاش می‌سازید، حق را بیان می‌کنید و آن را رودرروی سرکش‌ترین طاغوت‌های جهان یعنی آمریکا و ترامپ و همه‌ افرادی از این جنس فریاد می‌زنید و این بزرگ‌ترین جهاد است.

آنها خواستند شما را محاصره کنند، دور سازند و بترسانند اما حضور و تأثیر شما قدرتمندتر شد و جایگاه شما ترفیع یافت و ان شاءالله همچنان این‌چنین مدافع مظلومان و مستضعفان و مقاومان خواهید ماند.

خداوند شما را حفظ، مراقبت، یاری و تأیید فرماید.

حسن نصرالله
14 آگوست 2019»

حرف آخر ، شبکه خبری سی بی اس نیوز آمریکا در گزارشی از تنگه هرمز، جریان نفت در این منطقه را برای اقتصاد جهانی حیاتی دانست و گفت فقط انگلیس و رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا اعلام آمادگی کرده‌اند.

خبرنگار این شبکه از عرشه یک لنج ایرانی در تنگه هرمز، گزارشی درباره اهمیت تنگه هرمز مخابره کرد و افزود: ارزش روزانه نفت خامی که از این منطقه عبور می کند معادل 1.3 میلیارد دلار است.

وی ادامه داد این رقم بسیار بالایی است که پای منافع بسیاری را به میان می‌کشد. آنها می‌خواهند که صدور نفت از این منطقه ادامه داشته باشد.

خبرنگار این تلویزیون آمریکایی اضافه کرد: ترامپ در برابر تهدیدها در این منطقه خواستار تشکیل یک ائتلاف دریایی شده است. فعلا تا اینجا بریتانیا گفته است به این ائتلاف می پیوندد. چند روز پیش هم اسراییل گفت آماده است که در این ائتلاف مشارکت کند.

ناظران سیاسی می گویند اعلام آمادگی تنها انگلیس و رژیم صهیونیستی برای مشارکت در ائتلاف دریایی ضد ایرانی، نشان تازه ای از انزوای دیپلماتیک آمریکا در عرصه بین المللی است.

دولت آلمان گفته است که به این ائتلاف نخواهد پیوست و خود را درگیر ماجراجویی دولت آمریکا نخواهد کرد.

این موضع آلمان خشم شدید مقام های دولت ترامپ را به دنبال داشته است.

حرف آخر ، کشاورزان آمریکایی هفته گذشته پس از اینکه چین رسما تمامی خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را به تلافی اقدام ترامپ در وضع تعرفه جدید لغو کرد، یکی از بزرگترین مشتریان خود را از دست دادند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعلام کرده که از اول سپتامبر روی ۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد کرد.

خروج چین از بازار آمریکا بداقبالی کشاورزان آمریکایی را که امسال سیل کم سابقه و موج گرمای شدید محصولاتشان را از بین برد و تشدید جنگ تجاری قیمت‌ها و سود آنها را کمتر کرد، کامل می‌کند.

باب کویلن که به مدت ۳۵ سال در داکوتای شمالی کشاورزی کرده است، به شبکه "سی ان بی سی" گفت: اوضاع اینجا واقعا خراب می‌شود. ترامپ بازارهای ما را از بین برده است. هیچ کس دیگر محصول ما را خریداری نمی‌کند و ما دیگر بازاری نداریم.

صادرات کشاورزی به چین سال میلادی گذشته نیمی کاهش داشت. طبق آمار وزارت کشاورزی آمریکا، چین در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱۹.۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی آمریکایی را وارد کرده و دومین خریدار بزرگ برای کشاورزان آمریکایی بود. اما خرید این کشور در سال ۲۰۱۸ که جنگ تجاری درگرفت، به ۹.۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

واردات کشاورزی چین از آمریکا امسال حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و کشاورزان غلات، لبنیات و دام آمریکایی در نتیجه این کاهش با افت درآمدشان روبرو شده‌اند. آمار وزارت کشاورزی آمریکا نشان می‌دهد در شش سال گذشته، درآمد کشاورزی از ۱۲۳.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به میزان ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده و به ۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسید.

کویلن که در حدود ۱۵۰۰ هکتار زمین گندم و آفتابگردان کاشته است، امسال با وجود رشد محصولش ۷۰ دلار در هر هکتار ضرر کرده است و یارانه‌های دولت تنها حدود ۱۵ دلار در هر هکتار را پوشش می‌دهد. وی می‌گوید هیچ انگیزه‌ای برای ادامه زراعت ندارد بجز این که هر چه داشته را در زراعت سرمایه‌گذاری کرده و نمی‌تواند به راحتی کنار بکشد.

زیپی دووال، رییس فدراسیون اداره کشاورزی آمریکا می‌گوید خروج چین ضربه سنگینی به هزاران کشاورز و دامدار آمریکایی بوده است.

خروج چین از بازار آمریکا بیشترین تاثیر را روی کشاورزان غلات دارد. چین بزرگترین خریدار سویای آمریکا بوده و سال گذشته حدود ۶۰ درصد از صادرات سویای آمریکا را خریداری کرد. تحلیلگران برآورد کرده‌اند که قیمت سویا از زمان آغاز جنگ تجاری، ۹ درصد کاهش پیدا کرده است. طبق آمار وزارت کشاورزی آمریکا، صادرات سویا به چین در فاصله سپتامبر ۲۰۱۸ تا مه ۲۰۱۹ به میزان ۷۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کاهش پیدا کرده است.

آمریکا در حال حاضر تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع کرده است در حالیکه چین واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار را هدف تعرفه قرار داده است. چین همچنین در نظر دارد روی واردات کالاهای کشاورزی آمریکایی که خریداری کرده است، تعرفه دریافت کند.

جبران خسارت جنگ تجاری

دولت ترامپ در ماه مه یک بسته کمک فدرال ۱۶ میلیارد دلاری را برای کشاورزان تصویب کرد. یک روز پس از اینکه چین خروج از بازار محصولات کشاورزی آمریکا را اعلام کرد، ترامپ به کشاورزان قول داد که حملات فزاینده چین به بخش کشاورزی آمریکا به آنها آسیب نخواهد زد و وعده داد اگر ضرورت داشته باشد، در سال ۲۰۲۰ کمک بیشتری خواهد کرد.

طبق آمار "گروه کاری محیط زیستی"، بیش از ۲۳۰۰ شهرستان که در سال ۲۰۱۶ به ترامپ رای دادند از برنامه کمکی دولت، پول دریافت کرده‌اند و شهرستان‌هایی که در سال ۲۰۱۲ به باراک اوباما رای داده بودند اما در سال ۲۰۱۶ ترجیح دادند به ترامپ رای بدهند، در مقایسه با شهرستان‌هایی که در هر دو انتخاب قرمز بودند، به احتمال زیاد از کمک دولت بهره مند می‌شوند.

برخی از کشاورزان گفته‌اند میلیاردها دلار کمک و یارانه‌ای که تاکنون دریافت کرده‌اند ضرری که در سودشان متحمل شده‌اند را به طور کامل جبران نکرده است. بسیاری می‌گویند ترجیح می‌دهند به جای دریافت کمک دولت، در بازار سود کنند.

الن ویلیامز که به مدت حدود ۵۰ سال در ایلینویز زراعت کرده است، اظهار کرد: جنگ تجاری به نفع هیچ کس نیست و یارانه‌های دولت هزینه ناعادلانه برای مالیات دهندگان است و این یارانه‌ها تنها هشت درصد از عایدی ناخالص وی در سال جاری را پوشش داده است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، کشاورزان پایگاه رای دهندگان مهمی برای ترامپ هستند که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شرکت کند. اگرچه وی هیچ نشانی از عقب‌نشینی از جنگ تجاری نداده است، اما به نظر می‌رسد کشاورزان گرفتار همچنان به وی وفادار مانده‌اند.

طبق نظرسنجی فارم پالس که ماه میلادی گذشته انجام گرفت، میزان محبوبیت ترامپ در میان کشاورزان ۷۹ درصد است و شمار زیادی از کشاورزان (۷۸ درصد) گفته‌اند که جنگ تجاری در نهایت به نفع کشاورزی آمریکا خواهد بود. بیش از ۷۵ درصد کشاورزان آمریکایی در انتخابات ۲۰۱۶ به ترامپ رای داده بودند.

حرف آخر ، تاجران نفت ایران به نیویورک تایمز گفته‌اند افراد مختلفی از اروپای شرقی گرفته تا ارمنستان، همه نوع مشوقی را در ازای فروش اطلاعات مربوط به نفت ایران به آن‌ها پیشنهاد داده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که آمریکا پس از خروج ترامپ از برجام و تحریم نفت ایران برای جاسوسی از این صنعت و آگاهی از تاجران ایرانی فعال در آن تلاش بسیاری کرده است.

این روزنامه در گزارشی نوشت: از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا فروش نفت ایران را تحریم کرد، اطلاعات مربوط به فروش نفت به سلاح ژئوپلیتیک تبدیل شده که مورد طمع آژانس‌های اطلاعاتی غربی است.

براساس این گزارش، ایران ماه گذشته اعلام کرد که یک شبکه جاسوسی را متلاشی و ۱۷ نفر را به اتهام جاسوسی برای سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) دستگیر کرده است که برخی از آنان محکوم به اعدام شدند.

نیویورک تایمز افزود: دولت ایران درباره هدف این جاسوسی توضیحی نداد، اما اکنون مشخص شده این جاسوسی مربوط به تلاش‌های مخفی واشنگتن برای جمع‌آوری اطلاعات فروش نفت ایران بوده است.

ترامپ در اظهاراتی که نیویورک تایمز آن را «بسیار غیرعادی» نامیده چرا که دولت آمریکا تقریبا هیچ وقت اتهام‌های جاسوسی را تایید یا رد نمی‌کند، ادعای جاسوسی این افراد برای سیا را رد کرد.

این در حالی است که مقام‌های آمریکایی در گفت: وگو با این روزنامه تایید کرده‌اند که صنعت نفت ایران از موضوع‌های مورد علاقه آمریکا و نهاد‌های اطلاعاتی آن است.

تاجران نفت ایران به نیویورک تایمز گفته‌اند افراد مختلفی از اروپای شرقی گرفته تا ارمنستان، همه نوع مشوقی را در ازای فروش اطلاعات مربوط به نفت ایران به آن‌ها پیشنهاد داده اند.

برخی از این تاجران گفته‌اند که افراد خارجی (وابسته به سیا) از ۱۰۰ هزار تا یک میلیون دلار را به آن‌ها پیشنهاد داده‌اند که یکی از شماره حساب‌های وزارت نفت ایران را افشا کنند. حتی به برخی از این تاجران ویزای آمریکا نیز پیشنهاد شده است.

الیزابت روزنبرگ مقام پیشین وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که واشنگتن اطلاعات مربوط به فروش نفت ایران را می‌خواهد تا میزان درآمد این کشور از نفت را بداند. وی افزود: آن‌ها می‌خواهند بدانند که چه مقدار باید به ایران فشار بیاورند.

وی اذعان کرد از آنجایی که ایرانی‌ها تنها براساس «اعتماد شخصی» کار می‌کنند، هدف دشواری برای نهاد‌های اطلاعاتی هستند. به گفته روزنبرگ، ایرانی‌ها از تله خبرچین‌ها و سازوکار‌های تجارت بین المللی نفت اجتناب می‌کنند و با احتیاط بسیار زیاد عمل می‌کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با تاکید بر اینکه کشورش برای پرداختن به موضوعات مرتبط با ایران و اظهار نظر در باره این کشور نیاز به هیچ مجوزی ندارد به صراحت نسبت به انتقاد های روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص واکنش نشان داد.

پاریس یک روز پس از هشدار توییتری ترامپ به ماکرون در باره گفتگو با تهران در پاسخ به این پیام تاکید کرد که برای اظهار نظر در باره ایران نیاز به «هیچ مجوزی» ندارد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه با تاکید بر اینکه کشورش برای پرداختن به موضوعات مرتبط با ایران و اظهار نظر در باره این کشور نیاز به هیچ مجوزی ندارد به صراحت نسبت به انتقاد های روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص واکنش نشان داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه در ادامه تصریح کرد: «فرانسه با لحاظ حق حاکمیت در باره ایران سخن می گوید. فرانسه به شدت در جهت صلح و امنیت در منطقه متعهد است و تلاش می کند، فرانسه همچنین تلاش دارد تا زمینه کاستن از تنش ها را فراهم کند و برای این کار به هیچ مجوزی نیاز ندارد.»

 لودریان در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه فرانسه برای همین منظور منتشر شده تاکید می کند که کشورش «همچنان به توافق هسته ای وین متعهد و همچون دیگر طرف های این توافق بین المللی به استثنای آمریکا به امضای خود پایبند است.»

ژان ایو لودریان، در ادامه ضمن اعلام پایبندی کشورش به مفاد برنامه جامع اقدام مشترک، برجام از ایران خواسته است که به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه بازگردد.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است: «تشدید تنش های موجود ابتکار عمل های سیاسی را برای فراهم کردن شرایط لازم جهت گفتگو طلب می کند. این همان چیزی است که رئیس جمهور ماکرون در کمال صراحت و شفافیت با شرکا و هم پیمانان به خصوص طرف های اروپایی امضاء کننده برجام در حال انجام آن است. او بی شک مقامات آمریکایی را در جریان این تلاش ها قرار می دهد. کلیه تلاش های لازم بایست برای جلوگیری از تبدیل وضعیت پر تنش کنونی به یک رویارویی خطرناک در پیش گرفته شود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه با انتشار توییتی هشدار گونه خطاب به امانوئل ماکرون نوشت که «هیچ‌کس حق صحبت با ایران از جانب آمریکا را ندارد.» رئیس جمهوری آمریکا در این پیام های توییتری تاکید کرده بود که تهران به شدت به دنبال گفتگو با واشنگتن است اما پیام های متناقض از سوی آنهایی که ادعای نمایندگی از آمریکا را دارند دریافت می کند.

 ترامپ همچنین در همین راستا تصریح کرده بود که می داند که امانوئل ماکرون قصد انجام کار خوبی را دارد اما هیچکس نباید به نمایندگی از ایالات متحده از جانب آمریکا سخن بگوید و هیچ کس (در خصوص پرونده ایران) آمریکا را نمایندگی نمی کند.

رئیس جمهوری آمریکا در پی خروج از برجام در هشتم مه سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) ضمن تشدید فشارهای سیاسی، اقتصادی و تهدیدهای نظامی بر ضد ایران بارها مقامات تهران را به گفتگو دعوت کرده است.

این دعوت به گفتگو همچنان از سوی ایران که خواهان برداشته شدن کلیه مجازات های اقتصادی از جمله تحریم های نفتی و بانکی است رد می شود.

امانوئل ماکرون که هیچگاه نقش میانجی گری خود را پنهان نمی کند برای یافتن راهی جهت خروج بن بست کنونی تاکنون بارها با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تلفنی گفتگو کرده است.

صفحه1 از54

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.