فرهنگی |#9b59b6

فرهنگی

تهیه‌کننده سریال «پایتخت» گفت: قراردادی یک ساله برای ساخت «پایتخت ۶» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.

حرف آخر ، تهیه‌کننده سریال «پایتخت» از انعقاد قرارداد ساخت فصل ششم برای نوروز خبر داد.

الهام غفوری تهیه‌کننده سریال «پایتخت» تصریح کرد: قراردادی یک ساله برای ساخت «پایتخت ۶» با تلویزیون منعقد شد تا هم محسن تنابنده تمرکز بیشتری روی متن داشته باشند و هم اینکه بتوانیم تمامی بازیگران را در اختیار داشته باشیم.

‎وی افزود: چون امسال این قرار داد از اول سال بسته شده است و ما زمان یک ساله برای این قرارداد در نظر گرفتیم توانستیم با کلیه عوامل «پایتخت» هم قرارداد ببندیم.

‎این تهیه‌کننده تأکید کرد: انعقاد این قرارداد در آغاز سال کمک کرد که بتوانیم تیم سریال را جمع کرده و با بازیگران قرارداد ببندیم. خیالم از این جهت که بتوانم عوامل اصلی کار را داشته باشم راحت شده است چون اعتقاد دارم اگر تلویزیون بخواهد کار «پایتخت» را برای نوروز تولید کند با توجه به اینکه بازیگرانش پُر کار هستند و در پروژه‌های دیگر حضور دارند باید از ابتدای سال این قرارداد بسته شود.

‎غفوری با اشاره به اینکه نگارش فیلمنامه «پایتخت ۶» را محسن تنابنده آغاز کرده است توضیح داد: محسن تنابنده همیشه سرپرست گروه نویسندگان و طراح فیلمنامه «پایتخت» بود البته امسال زحمتش مضاعف شده است چون پیش از این کار، نگارش را مرحوم خشایار الوند بر عهده داشت ولی با توجه به اینکه امسال محسن تنابنده در این زمینه تنها شده فعلا شخصاً نگارش را بر عهده گرفته تا احتمالاً در آینده بتوانیم نویسنده‌های دیگری را هم به کار اضافه کنیم.

این تهیه کننده تلویزیون خاطرنشان کرد: در حال حاضر کار متن فیلمنامه را به پیش می‌بریم، بعد از اینکه متن‌ها به اندازه‌ای رسید که شرایط تولید داشته باشیم، پیش تولید را آغاز می‌کنیم و آماده تصویربرداری می‌شویم.

‎غفوری همچنین ضمن بیان اینکه سری جدید «پایتخت» برای نوروز ۹۹ ساخته می‌شود عنوان کرد: محسن تنابنده، احمد مهرانفر، ریما رامین‌فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری، علیرضا خمسه، سارا و نیکا فرقانی اصل و هومن حاجی‌عبداللهی از بازیگران این سریال هستند.

‎وی درباره ویژگی‌های سریال «پایتخت ۶» و ماجراهایی که در داستان قرار است رخ دهد گفت: طراحی اولیه کار را محسن تنابنده انجام می دهد و من هنوز در جریان نیستم که قرار است در «پایتخت ۶» چه اتفاقی بیفتد و هر چه هست در فکر تنابنده پخته می شود و شکل می‌گیرد ولی تلاش بر این است که کاری جذاب‌تر از «پایتخت»های قبلی باشد، این حساسیت در حال حاضر روی نگارش فیلمنامه وجود دارد.

‎تهیه‌کننده سریال «پایتخت» در پایان درباره سرانجام فیلمی که قرار بود به صورت تک قسمتی از مجموعه «پایتخت» ساخته شود گفت: آن فیلم ممکن است روزی ساخته شود ولی با توجه به اینکه شرایط تغییر می‌کند و «پایتخت» هم همیشه به موضوعات روز می‌پردازد آن قصه یک قصه نیمه تمام ماند که ویژه نوروز ۹۸ بود. ما خیلی تلاش کردیم که کار را به عید فطر مرتبط کنیم اما قصه طوری طراحی شده بود که فقط مناسب نوروز و تحویل سال بود. اتفاقات به گونه‌ای رقم خورد که صبح، عید شروع می‌شد و امسال نیز چون عید، مصادف با روز پدر بود قصه بر این اساس پیش رفته بود. سال آینده نیز عید و روز پدر در یک روز نیستند که ما بتوانیم از این موقعیت استفاده کنیم برای همین فعلاً برای آن اپیزود تصمیم خاصی گرفته نشده است.

سلبریتی‌ها دیگر حاضر نیستند در لانگ شات (نمای دور) با حسن روحانی در یک قاب باشند، چون محبوبیت‌شان نزد طبقه متوسط از میان خواهد رفت.
 
حرف آخر ، مهمترین عامل باخت احمدی‌نژاد پس از انتخابات ۱۳۸۸ این بود که روی محوری حرکت کرد که مشاورانش برایش تعیین کرده بودند. احمدی نژاد، سکان همراهی با توده‌های فرو دست را به سوی طبقه متوسط و مناسبات وابسته به این طبقه چرخاند. احمدی‌نژاد منتخب طبقات پایین دستی و محروم بود و با استفاده از آراء آنان روی کرسی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ نشست، اما پس از انتخابات، حلقه مشاورانش او را به سوی حمایت و همنشینی با چهره‌های شاخص هنری یا به تعبیر امروزی سلبریتی‌ها هدایت کردند، طیف یا گروهی که روی آراء و نظرات طبقه متوسط بشدت تاثیر گذار هستند. در واقع برگزاری جشنواره فیلم کیش و بردن هنرمندان به این جزیره و یک تفریح سینمایی دورهمی وسیع اولین گام دولت برای نزدیک شدن به چهره‌های شاخص هنری بود.

در واقع رفتارشناسی دولت دهم بسیار شبیه کارگزاران دوم خرداد شد و جذب چهره‌های سرشناس هنری و مشروعیت بخشیدن به آنان به دستورکار دولت دهم تبدیل شد. در واقع از همین دوران بود که سلبریتی‌ها با گسترش فضای مجازی و تعیین کننده بودنشان در فضاهای رقابتی برجسته شدند و در انتخابات‌های اخیر این طیف از چهره‌های سرشناس تاثیر مستقیم و غیر مستقیم در انتخابات اخیر داشتند. اگر انتخابات ۱۳۹۶ را بخواهیم تحلیل و تفسیر کنیم، باید دولت مستقر در سال ۱۳۹۶ دولت سلبریتی‌ها نامگذاری کنیم.

در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ رادیکال‌ترین و افراطی‌ترین حمایت سلبریتی‌ها از حسن روحانی صورت پذیرفت. حتی سلبریتی‌ها چنین آرایشی در انتخابات ۱۳۸۸ نداشتند. به عنوان نمونه بسیاری از سینماگران از دهه شصت شمسی از وضعیت سانسور و ممیزی سینما دل خوشی نداشتند و بایادآوری آن روزهای سخت، از پیوستن و حمایت از جنبش سبز پرهیز می‌کردند اما در حمایت از حسن روحانی تقریباً اجماع گسترده‌ای در میان هنرمندان وجود داشت.

با فروریختن برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، کاستی‌های دولت در توسعه اقتصادی و مهار تورم بیشتر به چشم آمد و سلبریتی‌هایی که در سال ۱۳۹۶ وعده تا ۱۴۰۰ با روحانی را به مردم می‌دادنند، کمتر از دوسال روی قول نماندند.

در روزهای اخیر مراسم دیدار رئیس جمهور با برخی از اهالی فرهنگ و هنر دیدار کردند. دیداری عمدتاً به صورت یک مراسم افطاری گسترده برگزار می‌شد. اما سال گذشته زمانی که سلبریتی‌ها احساس کردند تا ۱۴۰۰ نمی‌توان روی دیوار دولت یادگاری بنویسند، کارت‌های دعوت به مراسم در فضای مجازی منتشر کردند و عدم حضور خود را در این مراسم اعلام کردند. شاید مردم و همان طبقه متوسطی که دل در گروی سلبریتی‌ها دارد، عکس‌های دیدار هنرمندان با رئیس جمهور را مرور کنند به زحمت بتواند چهره فریدون جیرانی را شناسایی کند.

هیچکدام از افراد دعوت شده، چهره‌های سرشناسی نیستند و حضور حمیدرضا نوربخش و منوچهر شاهسواری و فعالان صنفی تئاتری نشان می‌دهد که هیچکدام از سلبریتی‌ها دست چندم تلویزیون هم حاضر به پذیرش چنین دعوت‌هایی نیستند و مقایسه عکس‌های سال گذشته با امسال نشان می‌دهد ریزش و عدم محبوبیت در میان سلبریتی‌هاست.

این فاجعه و قطع امید سلبریتی‌ها از دولت قرار بود سال گذشته رخ دهد که خانه موسیقی و خانه سینما رسماً وارد گود شدند و مانع از اتفاقات بعدی شدند. بر اساس شنیده‌ها تحریم سال گذشته افطاری رئیس جمهور شکل گسترده‌ای داشت و در دقیقه ۹۰، خانه سینما، به داد تشریفات نهاد ریاست جمهوری رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گفت: برنامه تردد کتابخانه‌های سیار در ۷ محله کم‌برخوردار شهرستان رشت اجرا می‌شود که باید ماشین‌های مناسب جهت این کار تأمین شود.

حرف آخر ، پریسا کرمی عصر دیروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت اظهار داشت: سالن آمفی‌تئاتر بخش کوچصفهان و خمام دو فضای فرهنگی هستند که از قابلیت خوبی برخوردار بوده و نیاز به اختصاص بودجه لازم دارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به ضرورت گسترش فضاهای مطالعاتی خاطرنشان کرد: کتابخانه امام حسن‌ مجتبی(ع) در سبزه میدان رشت و دیگر کتابخانه‌ای که در بخش کوچصفهان قرار دارد از جمله کتابخانه‌هایی هستند که در داخل فضای پارک قرار دارند.

کرمی با اشاره به امنیت کتابخانه‌هایی که در داخل پارک قرار دارند ابراز داشت: تردد ماشین‌های کتابخانه سیار در 7 محله کم‌برخوردار شهرستان رشت در برنامه و دستور کار ما قرار دارد که ضروری است ماشین‌های مناسب جهت این کار تأمین شود.

وی افزود: برنامه "پایتخت کتاب" یک روند فرهنگی است که در بسیاری از شهرها اجرا شده و در راستای این برنامه، مجموعه‌ای از اِلمان‌ها، فعالیت‌های فرهنگی در حوزه کتاب و هماهنگی با کتابخانه‌های عمومی در سطح شهر ایجاد می‌شود و باید بتوانیم امتیاز پایتخت کتاب را برای شهر رشت کسب کنیم.

کرمی با اشاره به ضرورت حمایت و استفاده از توانمندی‌های خیرین در راستای افزایش یا ایجاد فضای مطالعه گفت: در سال جدید، مبلغی برای بهره‌برداری کتابخانه مسکن مهر در نظر گرفته شد که با توجه به جمعیت مسکن مهر در این حوزه باید بتوانیم از حمایت خیرین برخوردار شویم.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت نیز در این مراسم اظهار داشت: شهرستان رشت دارای 13 باب کتابخانه نهادی است که در با مجموعه فعالان فرهنگی در حال خدمت‌رسانی به مردم است.

مرتضی اکبری با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی رشت از لحاظ امکانات در مقایسه با سایر کتابخانه‌های سطوح استان گیلان در رتبه 16 قرار دارد ابراز داشت: در حال حاضر 2 درصد از مردم رشت عضو کتابخانه‌های شهرستان رشت هستند.

وی با بیان اینکه زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت حدود 4 هزار و 300 مترمربع است خاطرنشان کرد: طی برنامه، این زیربنا در این شهرستان باید به 5 هزار و 600 مترمربع افزایش و ارتقاء یابد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت به امانت‌دهی 16 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های شهرستان رشت اشاره کرد و ابراز داشت: کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت در بخش امانت‌دهی در رتبه دوم استان قرار دارد.

اکبری افزود: برنامه‌های تجهیزاتی و عمرانی مطلوبی نیز در سطح کتابخانه‌های عمومی رشت انجام شده که در این راستا برنامه‌هایی مانند تجهیز دوربین‌های مداربسته در کتابخانه‌ها، خرید سیستم‌های سرمایشی، خرید موکت برای بخش کودکان و خرید قفسه‌های کتاب و دیگر برنامه‌ها انجام و اجرا شد.

وی با اشاره به برخی برنامه‌های آتی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی نظیر احداث کتابخانه مسکن مهر، تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت و خرید و تجهیز ماشین کتابخانه سیار و دیگر برنامه‌ها در دستور کار قرار گرفت و اجرایی می‌شوند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش، تاریخ تعطیلات سینماها را در ایام شب‌های قدر ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

حرف آخر ، غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره تعطیلات سینماها در ایام شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در ماه مبارک رمضان بیان کرد: با توجه به آنکه حلول ماه مبارک رمضان ۱۷ اردیبهشت ماه اعلام شد تاریخ تعطیلی سینماهای سراسر کشور در ماه مبارک رمضان به این شرح است:

سوم خردادماه (هجدهم رمضان و شب نوزدهم ماه مبارک رمضان) و اولین شب قدر سینماهای سراسر کشور از ساعت ۱۸ تعطیل هستند.

چهارم خردادماه (نوزدهم رمضان و روز ضربت خوردن امام علی (ع)) سینماهای سراسر کشور تمام روز تعطیل خواهند بود.

پنجم خردادماه (بیستم رمضان و دومین شب قدر) سینماها از ساعت ۱۸ تعطیل است.

ششم خردادماه (بیست‌ویکم رمضان و شهادت حضرت علی(ع)) کل روز سینماهای سراسر کشور تعطیل خواهند بود.

هفتم خرداد (بیست‌ودوم رمضان و سومین‌ شب قدر) سینماها از ساعت ۱۸ تعطیل هستند.

حرف آخر ، طبق سنت هرساله، شاعران در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل بیت(در شب نیمه ماه مبارک رمضان) به دیدار رهبر انقلاب می‌روند و افطار را میهمان ایشان هستند.

امشب نیز طبق سنوات گذشته شاعران جوان و پیشکسوت افطار را در محضر رهبر انقلاب مهمان هستند و پس از آن مهمترین جلسه شعر خوانی سال در محضر معظم له برگزار می‌شود.

این جلسات چند دهه بدون وقفه ادامه داشته و اغلب ساعت‌ها به طول می‌انجامد، در این دیدار صمیمانه که با اقامه‌ نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب و صرف افطار آغاز می‌شود شاعران داخلی و خارجی شعر می‌خوانند و رهبر انقلاب مواردی را در پایان این جلسه مطرح می‌کنند که چراغ راه شاعران برای سال پیش رو محسوب می‌شود.

دیدار سالانه شاعران با مقام معظم رهبری امشب سی ام اردیبهشت ماه همزمان با شب میلاد کریم اهل بیت(ع) برگزار خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه همدلی و وحدت موجب پیشرفت در شاخص‌های کتابخوانی استان شده است، گفت: سرانه مطالعه در استان طی ۶ ماه دوم سال ۹۷ رشد 17/5 درصدی داشته است.

حرف آخر ، پریسا کرمی برنامه‌ریزی منسجم را لازمه توسعه جامعه به‌دور از آسیب و آفت دانست و اظهار داشت: باید با برنامه ریزی آگاهانه و مطابق با آموزه های دینی افق زندگی را ترسیم کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه باید با برنامه‌ریزی مطلوب در جشنواره رضوی ارادت خود را به علی بن موسی الرضا(ع)، هشتمین امام شیعیان نشان دهیم، تاکید کرد: جشنواره رضوی گامی جهت نشان دادن ارادت به خاندان اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا است.

وی خواستار همدلی کتابداران و رابطین فرهنگی در برگزاری مطلوب جشنواره کتابخوانی رضوی شد و اعلام کرد: همین همدلی و وحدت موجب پیشرفت در شاخص‌های کتابخوانی استان شده است.

کرمی از رشد ۱۷ و نیم درصدی سرانه مطالعه در استان طی ۶ ماه دوم سال ۹۷ خبر داد و افزود: جشنواره کتابخانه رضوی نماد یک فعالیت نو در عرصه کتابخوانی است.

وی استقبال مردم از این جشنواره را نشان دهنده تعییر ذائقه مردم به سمت فعالیت‌های فرهنگی اعلام و بیان کرد: همین امر منجر به مشارکت مردم در فعالیت‌های فرهنگی و کتابخوانی و در نهایت ارتقا سطح دانش مخاطبین طبق افق ۱۴۰۴ است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان ترویح فرهنگ کتابخوانی را نیازمند مشارکت همگانی دانست و خاطرنشان کرد: همه ما موظف به ترویح فرهنگ کتابخوانی در قالب‌های مختلف چون برگزاری مسابقه کتابخوانی، نشست کتابخوان و … به منظور رشد و توسعه کشور هستیم.

«خانه منسوب به فردوسی» در روستای پاژ برای مرمت در دستور کار قرار گرفت، اما مشاور ساماندهی روستای پاژ که قرار است مشکلات موجود در حریم آرامگاه فردوسی را مطالعه و برطرف کند، هنوز به دکل‌های برق که حریم آرامگاه را مخدوش کرده‌اند، نرسیده است.
 

حرف آخر ، احسان زهره‌وند - مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس با بیان این‌که طرحِ مرمت تهیه شده و مصوبات برای کار گرفته شده‌اند، ادامه می‌دهد: در مرحله‌ی نخست یعنی مرمت و استحکام‌بخشی بنا، اعتباری معادل ۱۴۰ میلیون تومان تأمین شده، قرارداد آن بسته شده و از حدود چهار روز آینده کار شروع می‌شود.

او مرحله‌ی بعدی ساماندهی این خانه و محوطه‌ی اطراف آن را موکول به آزادسازی تپه می‌داند و می‌افزاید: حدود ۱۰ خانه روی تپه قرار گرفته‌اند که باید با همکاری دهیاری یا بخشداری، زمین معوض در اختیار آن‌ها قرار بگیرد و بتوانیم آن خانه‌ها را جابجا کنیم، در نهایت با پاکسازی تپه‌ی تاریخی، فضا را به سمت اقامتگاه‌های بومگردی و فروشگاه‌های صنایع دستی ببریم.

وی با تاکید بر این‌که خانه‌ی مورد نظر فقط منسوب به فردوسی است و متعلق به او نیست، ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که روستای «پاژ» زادگاه فردوسی است و آن خانه به واسطه‌ی شاخصه‌هایش روی یک تپه تاریخی قرار گرفته، این طور بین مردم بومی پیچیده شده که این خانه برای اوست، اما در واقع همه می‌دانیم که هیچ خانه‌ای از آن زمان باقی نمانده و سبک خانه‌های دوره‌ی فردوسی به این صورت نیست.

او با بیان این‌که پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی توس، با استفاده از این پتانسیل قصد دارد زادگاه فردوسی و روستای پاژ را معرفی کند، اضافه می‌کند: این پروژه توسط مشاور طراحی شده و در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به تصویب رسیده است.

مشکلاتی که هنوز به اول راه برطرف شدن هم نرسیده‌اند

حرف‌های مسئول پایگاه میراث فرهنگی توس برای سروسامان دادن این محوطه‌ی تاریخی، امید بخش است، امیدی که باید امیدوار بود فقط در حد حرف نباشد، درست مانند «دکل‌های کاشته شده در حریم آرامگاه فردوسی» که سال‌هاست قصد برداشتنش را دارند و انگار هنوز هیچ قدمی برایش برداشته نشده است.

اما همین که حرف از وضعیتِ نابهنجار توس می‌شود، اتفاق‌های مختلف است که پشت یکدیگر صف می‌کشند از «فعالیت معادن غیرمجاز که در حریم درجه ۳ و ۴ شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی» فعالیت دارند و به قول شهردار منطقه ۱۲ مشهد در دو سال گذشته «بیش از ۲۰ سال است که برداشت شن و ماسه از حریم کشف رود صورت می‌گیرد و روزانه هزار کامیون از روی بقایای شهر تاریخی توس عبور می‌کند و شن و ماسه را به غارت می‌برند.» گرفته تا گروه‌هایی که به قول مسئول طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس – با ادعای سرمایه‌گذاری در توس، طرح‌ها و پروژه‌هایی را برای این شهر پیشنهاد داده‌اند که کوچک‌ترین سنخیتی با ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی این مجموعه را ندارد.»

یا طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس در دهه ۸۰ که «تصمیم بر آن شد که ساکنان روستاهای توس «سفلی» و «علیا» جابجا شوند و عرصه زمین‌ها از ساخت و ساز خالی و آزاد شود و جمعیت روستای «اسلامیه» نیز افزایش نیابد و مجوز ساخت و ساز بیشتر به آن داده نشود.» اما حالا همان هم با صحبت‌های دیگری رو به رو شده است.

و حتی تبلیغاتی که برای خرید و فروش خانه‌های تاریخی توس بر در و دیوار شهر جا خوش کرده‌اند...

مشاور هنوز به دکل‌های برق توس نرسیده

اما اکنون زهره‌وند - مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی توس - به ایسنا می‌گوید: برای طرح جامع و تفصیلی توس در محدوده سه هزار و ۶۰۰ هکتاری که محدوده ۱۶۰ هکتاری میراث فرهنگی را نیز شامل می‌شود، مشاور پروژه کار خود را انجام می‌دهد تا براساس آن، طرح جامع، راهبردی و تفصیلی را به ما ارائه دهد.

او با تاکید بر این‌که مشاور باید مطالعات را انجام دهد و نتایج نهایی را به میراث‌فرهنگی اعلام کند، ادامه می‌دهد: عملاً روستا جابجا نمی‌شود، روستاها اکثراً تثبیت می‌شوند. اما این طرح جامع باید تهیه و تکمیل شود تا شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای فنی سازمان مصوبات را بگیرند و ابلاغ کند تا در نهایت اجرایی شوند.

وی اضافه می‌کند: سه روستا روی پهنه تاریخی توس قرار دارد که از این بین دو روستا فریز شده و اجازه‌ی ساخت و ساز اضافی به آن‌ها داده نمی‌شود و یک روستا نیز در برنامه‌ریزی‌ها احتمالاً جابجا شوند.

زهره‌وند اما درباره‌ی وضعیت دکل‌های قرار گرفته در حریم توسِ تاریخی اظهار می‌کند: مشاور هنوز به دکل‌ها نرسیده است، تا کنون حدود ۴۰۰ هکتار معدن غیرمجاز را تعطیل کرده و سپس ساخت‌وسازها را فریز کرده‌ایم و در ادامه پهنه‌های سکونتی را پیدا کردیم تا مشاور طرح جامع ارائه کند و در نهایت سراغ دکل‌ها می‌رویم.

او با تاکید بر این‌که طرح تفصیلی برای محوطه‌ی تاریخی توس راهگشاست، اظهار می‌کند: ساماندهی هفت هکتار جلو خان آرامگاه که عصر چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت رونمایی شد، تصویب یک طرح مصوب برای بلوار پردیس توس در ۳۰ هکتار و امضای قرارداد بازسازی و مرمت برج و باروی توس با سه و نیم میلیارد تومان را از جمله اقداماتی دانست که در راستای منویات مقام معظم رهبری بر ارزش‌های والای منطقه، حفظ و زدودن آن از هر گونه تعدی و تجاوز تأکید داشتند.

مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از حضور دیپلمات‌های و دانشجویان خارجی در جشنواره خوراک ملل در تهران خبر داد.

حرف آخر ، محمد علی کیانی در نشست هم اندیشی مسئولان برگزاری نخستین جشنواره خوراک ملل در سازمان فرهنگی اکو گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان حامی معنوی و تسهیل گر حضور نمایندگانی از دیگر کشور ها در این جشنواره مشارکت دارد.
وی با بیان اینکه فرهنگ پل ارتباطی بین سیاست و اقتصاد است، افزود: غذا یکی از شاخه های فرهنگ است که می تواند سبب نزدیکی جوامع به یکدیگر شود.
کیانی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از رایزن های فرهنگی سفارت ها در تهران، دعوت کرده و آنها نیز اظهار علاقه کردند.
وی اضافه کرد: برخی از این سفارتخانه ها برای غرفه گرفتن و معرفی خوراک و غذای کشور خود اظهار علاقه کردند و برخی بنیادهای غیر دولتی خارجی علاقمند شرکت در نخستین دوره خوراک ملل در تهران هستند.
کیانی از حضور ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در ایران خبر داد و افزود: این افراد نیز علاقمند به گرفتن غرفه غذا و شرکت در این جشنواره هستند.
رئیس نخستین جشنواره خوراک ملل از آغاز فعالیت کارگروه بین الملل این جشنواره خبر داد و افزود: علاقمندی زیادی از کشورهای خارجی برای حضور و شرکت در این جشنواره وجود دارد.
جلال ذکایی با اشاره به رونمایی از ثبت ملی سه غذای ایرانی در این جشنواره افزود: در این جشنواره سه غذای ایرانی ثبت ملی می شوند.
وی با اشاره به اینکه طعم چگونگی تهیه و مصرف غذا در کنار فرهنگ ملت ها شکل می‌گیرد، گفت: این ویژگی ها ما را به فرهنگ دیگر ملل نزدیک می کند به این ترتیب تجربه چشیدن غذا با فرایند حضور و درک آن همراه می شود.
رئیس نخستین جشنواره خوراک ملل گفت: غذا یک زبان مشترک و مهمتر یک حق جهانی است که مانند هر زبان دیگری برای ارتباط اشتراک در احساسات و عواطف و هیجان به کار گرفته می شود.
ذکایی افزود: خوراک موجب پیوند صمیمی میان تاریخ و فرهنگ مردم جامعه میزبان با دیگر جوامع و گردشگران و بازتاب دهنده فرهنگ یک کشور یا ملت در نظر گرفته می‌شود.
وی افزود: بنابراین غذا یکی از محصولات ایده آل برای ارائه به عنوان یک جاذبه در مقصد گردشگری ظرفیت‌های بسیاری دارد.
نخستین جشنواره خوراک ملل ۲۰ تا ۲۵ مرداد سال جاری در مرکز نمایشگاهی برج میلاد برگزار می‌شود. وزارت خارجه، وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، سازمان ارتباطات اسلامی، سازمان اکو، شهرداری تهران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از حامیان برگزاری این جشنواره هستند.

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.