K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، مدیریت فوتبال ایران روزهای سیاهی را تجربه می‌کند. هر روز یک خبر و افتضاح جدید از مدیران فوتبالی منتشر می‌شود ولی آب از آب هم تکان نمی‌خورد.

وضعیت فوتبال ایران طوری شده که هر مربی یا بازیکن خارجی‌ای که به ایران می‌آید هیچ تضمینی وجود ندارد که تا پایان قراردادش در کشور بماند. طی همین چند هفته گذشته سه مربی مطرح خارجی شاغل در ایران تیم‌هایشان را ترک کردند. خروجی که دستپخت میدران فوتبالی داخلی و همه عوایدش به نفع مربیان خارجی‌ است و دودش نیز به "چشم حیران" فوتبال ایران و هواداران آن می‌رود.

در ابتدا مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود که به دیرکرد فدراسیون در پرداخت مطالباتش قراردادش را یک طرفه فسخ کرد. بعد از آن دنیزلی به خاطر برخی مشکلاتی که هم در ایران و هم در خانواده‌اش داشت از تراکتور جدا شد. روز دوشنبه هم آندره‌آ استراماچونی، سرمربی سابق استقلال قراردادش را یک طرفه فسخ کرد و تهران را ترک کرد.

گویا مساله اصلی استراماچونی واریز پول بصورت انک اندک به حسابش از طریق حساب‌های شخصی بوده و باعث شده در ایتالیا حسابش بلوکه شود. سوال این‌جاست که آیا استراماچونی در زمان عقد قرارداد از مشکلات انتقال پول اطلاع نداشته؟ یا اینکه باشگاه استقلال این موضوع را از او پنهان کرده است؟

 حتما باشگاه استقلال از این موضوع اطلاع داشته و با این وجود به با این مربی ایتالیایی قرارداد امضا کرده است. مدیران استقلال از تحریم‌ها و مشکلات در انتقال پول به اروپا باخبر بوده‌اند و بدون اینکه راه چاره‌ای بدون دردسر پیش‌بینی کنند با استراماچونی قرارداد بسته‌اند.

در ماجرای دنیزلی مشکلات مالی تاثیر چندانی بر جدایی او نداشت و او در مصاحبه‌ای بعد از رفتن از ایران از مشکلات خانوادگی و همچنین برخی مسائلی که در ایران باعث برهم خوردن تمرکزش شده بود، به عنوان دلایلی برای جدایی از تراکتور نام برد.

ویلموتس هم که حقوقش دیر پرداخت شده بود براساس بندی، قراردادش را پیش از بازی با عراق یک طرفه فسخ و اعلام کرد مدیران فدراسیون اگر قصد همکاری دارند باید یک قرارداد جدید با او امضا کنند. باید بپرسیم فدراسیون در این حد هم اطلاع نداشته است؟ یا اینکه با خوش خیالی کار را به دست قضا و قدر سپردند و پیش خودشان گفتند هرچه پیش آید خوش آید!

هر چند تجربه ثابت کرده حضور مربیان با کیفیت خارجی در ایران باعث جذاب‌تر شدن و افزایش کیفیت لیگ برتر و همچنین تیم ملی می‌شود اما با وجود تحریم‌ها و مشکلات مالی ایران، مدیران فوتبالی وقتی می‌دانند از پس هزینه‌های این مربیان برنمی‌آیند یا راهکاری برای پرداخت پول ندارند چرا باز هم ریسک می‌کنند و با آن‌ها قرارداد امضا می‌کنند؟

ویلموتس و استراماچونی هم مثل برانکو و کی‌روش و هر شخص خارجی دیگری که تا امروز به فوتبال ایران آمده، تا آخرین سنت قراردادشان را دریافت می‌کنند و احتمالا پرونده‌های جدیدی در فیفا برای فوتبال ایران باز می‌شود و این وسط انگشت به دهان می‌مانیم که چرا با وجود تکرار چندین باره این اتفاقات هیچ نهاد نظارتی‌ای به مشکلات و فسادهای فوتبال ایران وارد نمی‌شود؟

شاید هم فوتبال مطلوب مدیران کشور، همین شکل بی‌نظم و بی در و پیکری است که اکنون رخ داده است.

در این سه مورد هر علتی دخیل باشد قطعا ضعف مدیریتی بیشترین تاثیر را دارد. مدیرانی که بیشترشان به تحصیلات آکادمیک در حوزه مدیریت ورزشی ندارند و معلوم نیست بر چه اساسی به چنین جایگاه‌هایی رسیده‌اند.

دنبال کردن فوتبال در ایران دیگر لذتی ندارد، وضع باشگاه‌های ایرانی روز به روز بدتر می‌شود، هواداران برای تنها دو ساعت لذت بردن از فوتبال رنج‌های زیادی را متحمل می‌شوند. مقصر اصلی این اتفاقات افرادی هستند که در راه خصوصی‌سازی ورزش و فوتبال ایران سنگ‌اندازی می‌کنند و مدیرانی را بر سرکار می‌گذارند که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و تنها با مدیریت منحصر بفردشان زمینه پادشاهی خارجی‌ها در فوتبال ایران را رقم می‌زنند.

حرف آخر ، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ نظام‌نامه جامع مدیریت سالن‌های ورزشی خبر داد و گفت: طبق دستورالعمل‌هایی که داریم سالن‌های ورزشی باید تا ساعت ۵ بعدازظهر در اختیار دانش آموزان باشند. از ساعت شش بعدازظهر به بعد با کاهش مراجعه دانش آموزی و در ساعات خالی امکان اجاره سالن‌های ورزشی وجود دارد.

مهرزاد حمیدی، از ابلاغ نظام‌نامه جامع مدیریت سالن‌های ورزشی خبر داد و اظهار کرد: هفته گذشته بعد از سال‌ها با امضای وزیر آموزش و پرورش نظام اداره و مدیریت سالن‌های ورزشی به همه استانها ابلاغ شد. روی این نظام‌نامه کار بسیاری کرده بودیم تا سالن‌ها از بهره وری لازم برخودار شوند.

وی افزود: برای تدوین این دستورالعمل دغدغه‌های مختلف مورد بررسی عمیق قرار گرفتند و کارگروهی روی این حوزه متمرکز شد تا بتوانیم بهترین استفاده را از امکانات ورزشی که در اختیار داریم داشته باشیم و ورزش دانش آموزی نیز منتفع شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در سال ۹۲، ۳۱۰۰ سالن ورزشی داشتیم که امروز به بیش از ۳۵۰۰ سالن رسیده است، در واقع در این مدت بیش از ۴۰۰ سالن اضافه شده است گفت: طبق دستورالعمل‌هایی که داریم سالن‌های ورزشی باید تا ساعت ۵ بعدازظهر در اختیار دانش آموزان باشند. از ساعت شش بعدازظهر به بعد با کاهش مراجعه دانش آموزی و در ساعات خالی امکان اجاره سالن‌های ورزشی وجود دارد.

حمیدی ادامه داد: بخشنامه مشترکی با معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارتخانه نیز ارسال کردیم که بر اساس آن اجاره حجمی سالن‌های ورزشی ممنوع است، اما در مجموع درآمد سالن‌های ورزشی برای حفظ و نگه داری سالن‌ها و توسعه ورزش دانش آموزی باید هزینه شود.

حرف آخر ، جودوکار سابق ایران و دارنده مدال طلای جهان با حمایت ویژه رییس جمهور مغولستان، گذرنامه این کشور را دریافت کرد و قرار است در مسابقات مسترز چین نیز برای این کشور مبارزه کند.

پس از آن‌که سعید ملایی جودوکار سابق ایران و دارنده مدال طلای جهان با پایان رقابت‌های جهانی ژاپن از بازگشت به ایران خودداری کرد، با حمایت ویژه رییس فدراسیون جهانی جودو راهی آلمان شد و چندی پیش نیز اعلام شد اداره مهاجرت آلمان با اعطای پناهندگی به این جودوکار ایرانی نیز موافقت کرده است.

ملایی چند روز پیش در گرنداسلم ژاپن با پرچم فدراسیون جهانی جودو نیز مبارزه کرد و خیلی زود از دور رقابت‌ها کنار رفت.

اما پس از این اتفاق، ملایی با دعوت رسمی خاتماگین باتولگا رییس‌جمهور مغولستان و رییس سابق فدراسیون جودوی این کشور به اولان‌باتور پایتخت مغولستان رفت و ضمن دیدار با رییس جمهور این کشور، به عنوان شهروند مغولستان پذیرفته شد و گذرنامه این کشور را دریافت کرد.

از آنجا که تغییر کشور باعث حذف امتیازات یک ورزشکار برای کسب سهمیه المپیک می‌شود، رییس جمهور مغولستان به دنبال این است که با استفاده از قدرت خود و مکاتبه با فدراسیون جهانی جودو، این مشکل را برطرف کند تا ملایی برای این کشور در المپیک توکیو مبارزه کند.

رقابت‌های جودوی مسترز چین ۱۰ روز دیگر برگزار می‌شود و نام سعید ملایی هم با پرچم فدراسیون جهانی و هم در قالب تیم مغولستان در لیست نفرات حاضر در این رقابت‌ها به چشم می‌خورد.

طبق اعلام فدراسیون جهانی جودو، در وزن ۸۱- کیلوگرم رقابت‌های مسترز چین ۳۸ جودوکار حضور خواهند داشت.

ملایی هم‌اینک در رده سوم رنکینگ وزن ۸۱- کیلوگرم برترین‌های جهان جای دارد و یکی از بخت‌های اصلی کسب مدال طلای المپیک توکیو خواهد بود.

حرف آخر ، در مسابقات قایقرانی بادبانی قهرمانی کشور ورزشکاران گیلانی موفق به کسب مقام قهرمانی در هر دو بخش پسران و دختران شدند.

مسئول روابط عمومی اداره ورزش و جوانان گیلان روز شنبه در این باره گفت: در سومین دوره مسابقات قهرمانی کشور قایقرانی بادبانی کشور به میزبانی بندرلنگه،

ورزشکاران دختر و پسر گیلانی با درخشش خود موفق به کسب مقام قهرمانی و مدال طلای این رقابت ها شدند.

مرتضی روزلدوست افزود: در جریان این رقابت ها و در مسابقات بخش پسران ، علیرضا سبیل گشتی ورزشکار شایسته گیلانی مقام نخست کشور را کسب و مدال طلای این رقابت ها را به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: همچنین محمد میلانی دیگر ورزشکار شایسته نوجوان استان گیلان عنوان نایب قهرمانی و مدال نقره این مسابقات را کسب کرد تا گیلان در رقابت های بادبانی بخش پسران مدال های طلا و نقره را تصاحب کند.

وی بیان کرد: در رقابت های بخش دختران نیز، تبسم چینی ساز از استان گیلان موفق به کسب عنوان نخست و قهرمانی مسابقات قایقرانی بادبانی کشور شد تا تیم گیلان در بخش دختران نیز مقام قهرمانی را کسب کند.

ورزلدوست خاطرنشان کرد: مسابقات قایقرانی بادبانی قهرمانی کشور با حضور زبده ترین ورزشکاران متولد سال ۸۳ الی ۹۰ استانهای  مختلف کشور در شش دور در بندرلنگه طبق قوانین فدراسیون بین المللی و فدراسیون قایقرانی ایران برگزار شد.

حرف آخر ، حسن میرقائمی کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی ژیمناستیک که به تازگی و تنها به دلیل اختلاف نظرش با رییس فدراسیون ژیمناستیک، با دخالت پلیس 110 از سالن تمرین ودر حضور شاگردانش بیرون انداخته شده، می‌گوید وزیر ورزش باید برای ژیمناستیک فکری کند وگرنه این رشته نابود می‌شود.

در اقدامی جدید و تعجب‌آور مسئولین فدراسیون ژیمناستیک کاپیتان سابق تیم ملی، داور و مربی بین المللی این رشته را از سالن ژیمناستیک بیرون کردند. حسن میرقائمی که دارای سوابق درخشانی در ژیمناستیک است به عنوان مربی در سالن ژیمناستیک برادران شهید آذرپی مشغول تمرین شاگردانش بود. در روز یکشنبه میرقائمی با ممانعت مسئول سالن برای ورود به آن مجموعه روبرو شد اما او به داخل سالن رفت. طولی نکشید که مسئول سالن در تماس با پلیس، میرقائمی را به عنوان فردی مزاحم در سالن معرفی و خواستار اخراج وی از سالن شد.

این اولین باری نیست که فدراسیون ژیمناستیک دست به چنین کارهایی می‌زند. پیش از این از ورود و فعالیت شاهرخ نور مربی سابق تیم ملی نیز به یکی از سالن های ورزشی به علت مصاحبه انتقادی از فدراسیون جلوگیری شده بود. هم‌چنین پیش از این سرمربی ترامپولین به دلیل مصاحبه از کارش برکنار شد.

باید دید نفر بعدی چه کسی است که از سمت خود  اخراج می‌شود؟

حسن میرقائمی کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی و  داور بین‌المللی درباره این اتفاق گفت: من کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی و همچنین کارشناس خبره فدراسیون و داور بین المللی ژیمناستیک هستم. به دلیل مصاحبه انتقادی که در 18 آبان از عملکرد فدراسیون داشتم از مجموعه ژیمناستیک حذف شدم. ماجرا از این قرار است که من آنالیزهایی در خصوص مسابقات قهرمانی آسیا 2 سال پیش و مقایسه آن با زمان کنونی انجام دادم و متوجه شدم که تیم ملی کنونی افت کرده و این مقایسه را من در گفت‌وگویی رسانه‌ای کردم. متاسفانه بعد از این مصاحبه بیمه من قطع شد و سه روز پیش من را از سالنی که تمرین می‌دادم بیرون کردند. حتی به من گفتند که نمی‌توانید به مجموعه وارد شده، آموزش دهید و حتی برای اخراج من از سالن پلیس آوردند.

او افزود: من به آنان گفتم که شما نمی‌توانید همین‌طوری من را از سالن بیرون کنید و باید نامه از فدراسیون ژیمناستیک بیاورید، ولی در پاسخ به من گفتند که نامه نمی‌دهیم اما شما اجازه ندارید اینجا تمرین بدهید. وقتی وارد سالن شدم و هنگامی که تمرین می‌دادم در حشور اولیا و هنرآموزان پلیس ۱۱۰ آمد و من را از سالن بیرون انداخت!

کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی ژیمناستیک گفت: درگاهی (رئیس فدراسیون ژیمناستیک) فرافکنی می‌کند. درحالی که به صورت صادقانه موضوعی را کارشناسی کردم چرا باید بیمه من قطع شود؟ و از ورود به سالن منع شوم.

میرقائمی افزود: من قهرمان ملی کشور هستم و برای این کشور ۴۰ سال مدال آورده‌ام. آیا باید با یک انتقادی که از رئیس فدارسیون می‌کنم من را از سالنی که از بچگی تمرین می‌کرده‌ام بیرون کنند؟ من تنها نیستم که این اتفاق برایش پیش آمده است و اوضاع برای آقای نور، خرسندل، راضی نژاد هم همین‌گونه است. مگر می‌شود همچون اتفاقاتی رخ دهد و کسی صدایش هم درنیاید؟ ورزش به کجا می‌رود؟ آقای وزیر کجایید و چه کار می‌کنید؟ مگر می‌شود به ورزشکار قهرمان بگویند که اجازه تمرین دادن نداری؟ فقط به خاطر یک مصاحبه باید بیرون کنند...؟

این مربی اسبق تیم ملی گفت: من کارشناس این کار و دانشجوی دکترا تربیت‌بدنی هستم. هرکس ضد "درگاهی" حرف بزند می‌خواهند او را حذف کنند. این خانم افرادی را دور خود جمع کرده که فقط بله و قربان بگویند. فقط همین!

او در خصوص عملکرد فنی تیم ملی گفت: به هیچکس قصد ندارم توهین کنم، ولی کسایی که کنار خانم درگاهی هستند ضعیف‌اند و هرچه آدم قوی و پیشکسوت قهرمان بوده کنار گذاشته شده است. سرمربی تیم ملی چه سابقه‌ای دارد؟ سرمربی جوانان چه سابقه‌ای دارد؟

میرقائمی افزود: رئیس کمیته‌ها همگی رؤسا هیات‌ها هستند تا به درگاهی رای دهند و سال بعد هم رئیس فدراسیون باقی بماند. درگاهی فرافکن است و آمارهای نادرست به مردم و مسئولین می‌دهد. هیچ‌کس هم نیست که جلوی او بایستد و بگوید که این آمارها درست نیست. درگاهی که در برنامه زنده صحبت می‌کرد از آمارهای خوب خبر می‌داد ولی بازی های آسیایی با قهرمانی آسیایی فرق دارد!

کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی ژیمناستیک در خصوص عدم اعزام ملی پوشان به مسابقات آلمان گفت: من در جریان این موضوع بودم و اصلا عدم اعزام ملی پوشان مسابقات آلمان به دلیل اسباب کشی نبود، بلکه فدارسیون برای دریافت ویزا دیر اقدام کرده و سفارت آلمان هم به فدراسیون گفت که دیر آمده‌اید و فرصتی برای صدور ویزا نیست.

وی ادامه داد: در ورزش چه خبر است که خبره‌ها و خاک خورده‌های ژیمناستیک اخراج می‌شوند و هیچ کس هم برایش مهم نیست. حتی حق انتقاد نداریم و اگر انتقاد کنیم ما را حذف می‌کنند! فدراسیونی که نمی‌تواند مدیریت داشته باشد و سوء مدیریت و فرافکنی می‌کند و با ارتباط با نمایندگان مجلس برای ماندن تلاش می‌کند باید برکنار شود. از وزارت ورزش شنیدم که می‌خواهند دبیر ژیمناستیک را عوض کنند ولی همچنان ایشان سرجای خود قرار دارد. ژیمناستیک مشکلات قضایی هم دارد ولی به من ربطی ندارد زیرا که من کارشناس فنی هستم. با وجود این همه مشکلات چرا وزارت ورزش و وزیر محترم کاری نمی‌کند؟ باید ورزش ژیمناستیک به قهقرا رفته و نابود شود؟! ورزش ژیمناستیک ورزش مادر است و باید یک شخص دلسوز بالای سر این ورزش باشد.

 میرقائمی افزود: آقای رمضانیان‌پور که حامی ایشان بوده و جزو هیات رئیسه است و همینطور مهندس هاشمی طبا از مجموعه ژیمناستیک جدا شده‌اند. وقتی این دو نفر به از هیات رئیسه بیرون آمدند پس ببیند در فدراسیون چه خبره است.

کاپیتان و مربی اسبق تیم ملی ژیمناستیک در پایان گفت: کجای دنیا یک قهرمان ملی را از سالن بیرون می‌کنند؟ من از ۶ سالگی ژیمناستیک کار کرده‌ام و کاپیتان جوانان و بزرگسالان همزمان بودم و ۲۰ سال در بوندسلیگا رقابت کردم و نام ایران را بالا بردم آیا شایسته است که این‌گونه با من رفتار شود؟ من جزو 8  داور بین المللی ایران هستم. درگاهی باعث شده که من از داوری بین المللی ساقط شوم و به من اجازه نمی‌دهد که با خرج خودم به مسابقات داوری بروم. هر داور بین المللی نیاز دارد بین دو المپیک ۴ داوری داشته باشد و درگاهی اجازه نمی‌دهد که من به مسابقات بروم و اینگونه سرمایه ملی انسانی را ساقط می‌کند. فقط من مانده‌ام که این حرف‌ها را باید به چه کسی بزنم!

حرف آخر ، با پیگیری‌های وزیر ورزش و جوانان برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در زمان دیگری به میزبانی ایران قطعی شد.

وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد که برای حفظ حق میزبانی ایران از سوی اتحادیه جهانی کشتی، مسعود سلطانی فر با تماس های تلفنی با سفرای ایران در ژاپن و روسیه خواستار پیگیری حضور نمایندگان این کشورها در مسابقات جام جهانی تهران شد که در نهایت با تلاش های کمیته ملی المپیک، فدراسیون کشتی، تماس با مامیا شویلی رییس فدراسیون کشتی روسیه و کمک های وزارت خارجه و استفاده از ظرفیت سفرای گرجستان، ژاپن و روسیه در تهران، با تغییر تاریخ برگزاری، مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در تهران قطعی شد.

پیش از این قرار بود در پایان هفته جاری این رقابت‌ها در تهران برگزار شود که اتحادیه جهانی این رقابت‌ها را به حالت تعلیق درآورد.

رییس فدراسیون کشتی ژاپن

در تاریخ جدید به تهران می رویم و در جام جهانی شرکت می کنیم

رحمانی موحد سفیر ایران در ژاپن امروز صبح در تماس تلفنی با فوکودا رئیس فدراسیون کشتی ژاپن در خصوص برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در تهران گفتگو و تبادل نظر کرد.

 در تماس تلفنی رحمانی سفیر ایران در ژاپن با فوکودا رییس فدراسیون کشتی ژاپن، سفیر ایران با اشاره به روابط دوستانه دو کشور و همکارهای ورزشی به ویژه در زمینه کشتی، از وی  خواست با توجه به تغییر برنامه مسابقات جام جهانی در تهران، فدراسیون ژاپن نظر مثبت خود را با تاریخ جدید اعلام نماید.

رحمانی در پایان با بیان این که فوکودا ضمن تشکر، روابط ورزشی بین دو کشور را خوب و دوستانه توصیف کرد، گفت: این فدراسیون در رویداد های بین المللی که در تهران برگزار شود، شرکت نموده و با تاریخ جدید برگزاری مسابقات نیز موافقت خواهد نمود و برای حضور در مسابقات جام جهانی به تهران می روند.

سخنگوی وزارت ورزش و جوانان گفت: وزیر ورزش و جوانان از دکتر ظریف خواست به سفرای روسیه، ژاپن و گرجستان اعلام کند، با آسودگی خاطر به ایران برای مسابقات جام جهانی سفر کنند.

حرف آخر ، به نقل ازوزارت ورزش و جوانان، مازیار ناظمی مدیر کل اطلاع رسانی وزارت ورزش اعلام کرد: برای برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی آقای سلطانی فر با دکتر ظریف صحبت کرده است و تقاضا کردیم از مسیر وزارت خارجه با سفرای کشورهای ژاپن، روسیه و گرجستان در ایران مذاکره شود و شرایط امن ایران به مسئولین سیاسی ورزشی کشورهای متبوع منعکس گردد.

وی در پایان گفت: وزیر گفته ایران کشوری بزرگ، مقتدر و فرهنگی است و تیمهای کشتی فرنگی در جام جهانی تهران با آسودگی خاطر شرکت نمایند.

حرف آخر ، منشور اخلاق ورزش توسط وزیر پیشین دادگستری رونمایی شد.

در نخستین همایش کمیسیون اخلاق، از منشور اخلاق ورزش رو نمایی شد. نکته قابل توجه این است قرار بود در این همایش رضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک و مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان حضور داشته باشند اما به علت بارش برف و ترافیک سنگین به همایش نرسیدند.

از این رو مصطفی پورمحمدی، وزیر پیشین دادگستری از منشور اخلاق ورزش رو نمایی کرد و سپس همایش را ترک کرد.

تعدادی از رییسان فدراسیون‌ها، عبدالحمید احمدی معاون وزیر، کیکاوس سعیدی سرپرست دبیرکلی کمیته ملی المپیک و ژاله فرامرزیان معاون وزیر در این مراسم حضور داشتند.

صفحه1 از33

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.