K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، پیشکسوت مطرح باشگاه پرسپولیس در صحبت‌های غیرمنتظره انتقادات بسیار تندی را علیه وزارت ورزش، وزیر ورزش و جوانان و همچنین داورزنی معاون ورزش قهرمانی این وزارتخانه مطرح کرد.

 اتفاقات اخیر باشگاه پرسپولیس و حاشیه‌هایی که در خصوص عملکرد مدیریت این باشگاه به وجود آمده یک بار دیگر فضای پرسپولیس را در آستانه لیگ برتر دچار حواشی کرده است. گفتگویی جالب با علی پروین پیشکسوت مطرح باشگاه پرسپولیس که در زیر می‌خوانیم.

 

*در آستانه آغاز لیگ برتر قرار داریم. می‌خواستیم نظر شما در باره پرسپولیس و کالدرون سرمربی این تیم بدانیم. 

قبل از اینکه بخواهم در باره پرسپولیس و سرمربی جدید آن صحبت کنم بهتر است درباره شرایط کلی پرسپولیس و حتی استقلال حرف بزنم چون واقعا چیزهایی می‌بینم که دلم به درد می‌آید.اتفاقاتی از سوی وزارت ورزش و جوانان رخ داده که به نظر من برای این است که پرسپولیس و استقلال نابود شوند. آقای سلطانی‌فر! از زمانی که شما به وزارت ورزش آمدید متاسفانه فقط یک کار برای پرسپولیس و استقلال کردید و آن این بود که دائما هیأت مدیره و مدیرعامل این دو باشگاه را تغییر دادید و این مسئله نشان می‌دهد که یک جای کار می‌لنگد. بهتر است بروید و ایراد کارتان را پیدا کنید. به نظر من شما یا مشاوران خوبی ندارید یا مشاوران شما اطلاعات غلطی می‌دهند. 

*به نظر می‌رسد از دست وزارت ورزش خیلی گلایه دارید. درست است؟

به نظر شما چرا نباید شاکی باشم؟ شما لیست استخوان خرده کرده‌ها و پیشکسوتان پرسپولیس و استقلال را روی میز بگذارید و می‌بینید که هر کدام هزار مربی و کارشناس دارند. آنهایی که در این مدت برای پرسپولیس و حتی استقلال کارهایی انجام داده‌اند چه گلی به سر این دو باشگاه زدند که ما پیشکسوتان نزدیم؟ ما هر کاری کردیم برای خوشحالی هواداران بوده و حالا جالب است که هر بار پرسپولیس یا استقلال دچار مشکلی می‌شوند یا مسائلی درون آنها به وجود می‌آید وزیر ورزش خود را کنار می‌کشد.آقای وزیر ورزش! شما رئیس مجمع این دو باشگاه هستید.

 

* مسئولان وزارت ورزش با مردم روراست نیستند

*به نظر شما در این شرایط وزیر ورزش فقط باید این معضلات را برطرف کند؟

مگر غیر از این است؟ آقای سلطانی‌فر باید تصمیم درستی بگیرد. آقای سلطانی‌فر! یادتان می‌آید که در سال 97 در جلسه‌ای که با هم داشتیم شما گفتید که برای پرسپولیس 90 میلیارد و برای استقلال 82 میلیارد آورده داشتید؟ خدا پدر ایرانسل را بیامرزد چرا که شما آورده‌ای نداشتید بلکه این کار را یک اپراتور تلفن همراه انجام داد. شما چه آورده‌ای داشتید؟ من فقط یک جمله را درباره وزارت ورزش و مدیران آن فهمیده‌ام و آن این است که شما با مردم روراست نیستید. قسم می‌خورم اگر این اسپانسر هم نبود سرنوشت استقلال و پرسپولیس شبیه سرنوشت پاس، بانک ملی، دارایی و ... می‌شد. این تیم‌ها همگی از تیم‌های ریشه‌دار فوتبال ما بودند که با همین رفتارهای مدیریتی نابود شدند.

*آقای پروین! در فضای مجازی هواداران پرسپولیس نگران آینده این باشگاه هستند. در جریان این مسئله قرار دارید؟

هواداران چه گناهی کردند که اینقدر حرص و جوش بخورند؟ درا ین شرایط سخت اقتصادی تنها دلخوشی هواداران همین فوتبال است که میلیون‌ها نفر از مردم کشورمان با آن روزگار خود را سر می‌کنند.دولتمردان برای جمع کردن چنین جمعیت انبوهی چند صد میلیارد دلار باید هزینه کنند؟ متاسفانه با تصمیمات سلطانی‌فر و دوستانش همین دلخوشی‌ها را هم از مردم می‌‌گیرند.

*به نظر شما سلطانی‌فر و همکارانش در وزارت ورزش باید چه تصمیمی در خصوص این دو باشگاه بگیرند؟

من مشکلی با تصمیماتی که می‌گیرند، ندارم اما در این چند سال کدام تصمیم آقایان درست بوده است؟ هر بار فردی را از قوطی درآوردند و به عنوان مدیرعامل باشگاه انتخاب کردند. باید فردی مثل داورزنی برای پرسپولیس و استقلال تصمیم بگیرد؟ اگر داورزنی تصمیم‌ گیرنده است پس سلطانی‌فر چه کاره است؟ 

 

* داورزنی به جای پرسپولیس و استقلال به فکر مشکلات خانوده‌اش باشد

*به هر حال داورزنی معاون وزیر ورزش است و از مدیران این وزارتخانه به حساب می‌آید؟

به نظر من بهتر است داورزنی به جای رسیدگی به وضعیت پرسپولیس و استقلال درباره مسائل خانوادگی‌اش تصمیم بگیرد که می‌دانم این روزها مشکلات زیادی دارد!  مطمئن هستم که باز هم یک نفر را از قوطی در می‌آورند و مدیر عامل می‌کنند! آقای سلطانی‌فر! به شما دلسوزانه می‌گویم که پرسپولیس و استقلال متعلق به هواداران و پیشکسوتان هستند. در پرسپولیس پیشکسوتانی مثل محمود خوردبین، حسین کلانی، حمید استیلی و... داریم و در استقلال هم  پیشکسوتانی مثل علی جباری، حسن روشن و ... حضور دارند که اینها استخوان خرد کرده فوتبال هستند. از این افراد بهتر چه کسی را برای مشورت و مدیریت می‌خواهید؟ البته من تاکتیک شما را می‌دانم و تا صدایی بلند می‌شود و عده‌ای شعار می‌دهند سریع خودتان را کنار می‌کشید. اما دیگر این مسائل فایده ندارد. چرا که شما رئیس مجمع پرسپولیس و استقلال هستید. باز هم می‌گویم داورزنی چه کاره است که برای پرسپولیس و استقلال تصمیم بگیرد؟ 

 

*اما وزارت ورزش تاکید دارد که پرسپولیس و استقلال را به هواداران بدهد. به نظر شما چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟ 

این حرف‌ها شعار است.  این شعارها را برای هواداران سر می‌دهند اما ما قدیمی‌ها این دو باشگاه را متعلق به مردم می‌دانیم. اگر واقعا پرسپولیس و استقلال را متعلق به مردم می‌دانند آیا تا به حال شده که حرف هوادارانشان را گوش دهند و خواسته‌های آنها را عملی کنند؟ بهتر است به خاطر درآمد 90 میلیاردی پرسپولیس و 82 میلیاردی استقلال دعاگوی اپراتور تلفن همراه باشند و هواداران هم به جان ایرانسل دعا کنند نه مسئولان وزارت ورزش!  با این همه معتقدم که باید این دو باشگاه بزرگ و مردمی توسط اپراتور تلفن همراه مدیریت شوند؟ 

 

* سلطانی‌فر فقط به فکر استیضاح نشدن است

* آقای پروین! به نظر شما دلیل سرگردانی هواداران و مسئولان باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال چیست؟

باید بگویم که آقای سلطانی‌فر در 365 روز سال دنبال فدراسیون‌هاست و می‌خواهد مشکلات آنها را حل کند و بیشتر دنبال این است که در این 365 روز استیضاح نشود! حالا اگر نگران استیضاح شدن هستید پس پرسپولیس و استقلال را به هوادارانش بدهید.

*تا به حال شما را اینقدر عصبانی ندیده بودیم.

بله واقعا عصبانی هستم و این بار دیگر اجازه نمی‌دهیم آقایان سلطانی‌فر و داورزنی یک نفر را از قوطی خارج کنند و به عنوان مدیر برای استقلال و پرسپولیس بگذارند.

*اگر با پیشکسوتان و استخوان خرد کرده‌‌های این دو باشگاه مشورت صورت بگیرد به نظر شما تصمیمات بهتری گرفته خواهد شد؟

برای هزارمین بار می‌گویم آقایان منتظر هستند یک پیشکسوت فوت کند و به ورزشگاه شهید شیرودی بیایند تا او را تشییع کنند و بعد هم بروند به کارشان برسند. قبلا معرفت داشتند و علاوه بر ورزشگاه شهید شیرودی به بهشت زهرا هم می‌آمدند اما الان دیگر بهشت زهرا هم نمی‌آیند و در همان شهید شیرودی کار را تمام می‌کنند!

حرف آخر ، علی نظرمحمدی، سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت گفت که هواداران در فصل پیش رو از این تیم انتظار قهرمانی در لیگ برتر نداشته باشند.

علی نظرمحمدی در واکنش به اینکه گفته می‌شود سپیدرود به دلیل مشکلات مالی شرایطی بحرانی دارد، گفت: مشکلات مالی تا به امروز پابرجا بوده است، ولی مسئولان استانی، محلی و همچنین باشگاه سپیدرود در تلاش هستند تا هر چه زودتر مشکلات را برطرف کنند و اتحاد خوبی هم شکل گرفته است.

آقای زارع، استاندار محترم، آقای جعفرزاده، نماینده محترم مجلس، خانم بخشی، مدیرکل ورزش و جوانان استان و همچنین آقای الماس‌خاله، رئیس هیئت فوتبال در تلاش هستند تا مشکلات برطرف شود و به امید خدا این اتفاق رخ خواهد داد.

سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت خاطرنشان کرد: مشکلات ثبت قرارداد، صدور کارت بازی و برخی مسائل دیگر به زودی و ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده برطرف خواهد شد و باشگاه هم به تعهدات مالی خود در قبال بازیکنان و کادر فنی عمل خواهد کرد تا همه‌ی ما با روحیه‌ای مضاعف آماده شروع مسابقات لیگ باشیم. فقط از هواداران سپیدرود می‌خواهم که نسبت به گذشته صبورتر باشند، چون مشکلات زیادی از فصول گذشته در این تیم وجود داشته است و نیاز به زمان داریم تا این مشکلات برطرف شوند.

وی در خاتمه اظهار داشت: هواداران سپیدرود نباید در این فصل توقع داشته باشند تا این تیم به لیگ برتر صعود کند و همین که ما جلوی انحلال تیم را بگیریم کار بزرگی انجام داده‌ایم. هواداران باید در کنار تیم باشند و حمایت‌شان را ادامه دهند. این تیم از لحاظ بازیکن، کادر فنی و مدیریت یک تیم جدید است و ما نیاز به زمان داریم تا یک شرایط پایدار را ایجاد کنیم. تیم ما نیاز به همدلی و رفاقت دارد و هواداران هم باید از تیم‌شان حمایت کنند.

حرف آخر ، مسعود حیدری، مدیرعامل باشگاه سپیدرود با اعلام استعفای خود از مدیریت این باشگاه از مسئولان استانی خواست به کمک تیم ریشه دار گیلان زمین بشتابند.

مسعود حیدری با بیان اینکه بیش از این نمی توانم زیر بار فشار مشکلات تاب بیاورم و تا امروز همکاری مناسبی از سوی مسئولان استان با سپیدرود نشده است، گفت: مشکلاتی که سپیدرود در این سال ها با آن درگیر است و شرایط اسفناکی که منجر به سقوط شد، آن را در شرایط بدی قرار داده است.

وی در ادامه افزود: سپیدرود به دلیل دست به دست شدن های پی در پی و تغییرات زودهنگام مالکیتی که در ۵ سال اخیر بیش از ۱۳، ۱۴ بار مالک و مدیر به خود دیده است، امکان انجام هیچ برنامه بلند مدت در بخش ساختاری و اقتصادی که منجر به رسیدن درآمد پایدار شود را نداشته است.

مدیرعامل مستعفی سپیدرود ادامه داد: تغییرات پی در پی علاوه بر اینکه موجب آسیب دیدن جدی برند سپیدرود شده است، سبب شده تا صاحبان صنایع و سرمایه تمایلی به سرمایه گذاری در یکی از مهمترین برندهای ورزشی و اجتماعی کشور نداشته باشند و به همین دلیل سپیدرود که یکی از معدود تیم های خصوصی واقعی کشور است وقتی نتواند در بخش جذب اسپانسر موفق باشد بدون تردید محکوم به فرجام بد خواهد شد.

وی با بر شمردن مشکلات سپیدرود در ابتدای ورودش، گفت: مشکلات پس از سقوط، خالی شدن تیم از بازیکنان به دلیل عقد قراردادهای یک ساله و غیر حرفه ای حتی در سنین زیر ۲۳ سال، بدهی های مالی و شکایات طلبکاران به کمیته انضباطی فدراسیون و از همه مهمتر اعتراضات پی در پی هواداران پرشمار سپیدرود که نگران سرنوشت و آینده این تیم برای حضور پر قدرت در فصل جدید فوتبال ایران بودند تنها نمونه هایی از خیل مصایب ابتدایی ورود ما به سپیدرود بود.

حیدری اقدامات صورت گرفته در دوره مدیریت کوتاه مدتش را این چنین بیان کرد: ورود همزمان ما با انتخاب آقای نظرمحمدی به عنوان سرمربی که از ابتدا گزینه اصلی ما برای این پست بود موجب شد تا با توجه به کارنامه مثبت پیشین ایشان در صعود به لیگ برتر این پیام به هواداران و تیم های رقیب داده شود که سپیدرود قرار است دوباره بزرگی از نو آغاز کند. همچنین تجهیز دو دفتر برای تسهیل امور باشگاه در دو قسمت شمال و جنوب شهر و تقسیم اموربین همکاران موجب شد تا بلافاصله با احیا و تشکیل ساختار اداری، مالی، حقوقی، فرهنگی و رسانه ای، پزشکی، تیم های پایه و … انضباط اداری را به سپیدرود بازگردانیم.

وی افزود: سپیدرود خالی شده از بازیکن را با جذب بیش از ۳۰ بازیکن رده بزرگسال و زیر ۲۳ سال که در کارنامه بیشترشان سابقه صعود به لیگ برتر وجود دارد، احیا کردیم تا استخوان بندی سپیدرود شکل بگیرد. در بعد لجستیکی با تجهیز وسایل تمرینات، خرید البسه تمرین و مسابقه، اعزام تمامی بازیکنان و کادرفنی به یک اردوی ۸ روزه باکیفیت و مطلوب در تهران شامل تمرینات صبح و عصر، شرکت در تست پزشکی ایفمارک، برگزاری مسابقات دوستانه اقامت و تغذیه در یک هتل با استانداردهای بالا توانستیم به صورت نسبی رضایت کادرفنی را جلب کنیم.

حیدری در ادامه گفت: در قسمت بدهی های سپیدرود که بزرگترین خطر بالقوه این باشگاه می باشد در وهله نخست با توافق دو بازیکن خارجی فصل پیش که خطر شکایت و عواقبی همچون کسر امتیاز و سقوط به لیگ پایین تر را داشت از بروز یک فاجعه جلوگیری کردیم و در حد توان مالی و اعتبار با طلبکاران فصل گذشته که چک کریمی را داشتند توافق و تسویه حساب صورت گرفت که می توانست این روند ادامه دار باشد.

با تشکیل بخش حقوقی بر خلاف سنوات گذشته علاوه بر حضور و دفاع حقوقی در دعواهایی که برعلیه باشگاه اقامه می شود برای نخستین بار پرونده های قدیمی و فعلی که قابلیت طرح دعوای حقوقی به سود باشگاه را دارند در دستور قرار گرفت و بسیاری از آنها می تواند منجر به گرفتن رای مالی از فدراسیون به سود سپیدرود شود. در قسمت اقتصادی به زودی باشگاه مشتریان سپیدرود با قابلیت عرضه بسته های تشویقی اقتصادی و تجاری که البته سود دهی آن زمانبر اما پایدار خواهد بود فونداسیون استقلال مالی سپیدرود را بنا کردیم و همانطور که پیشتر گفته شد بارور شدن آن منوط به پایداری مدیریتی سپیدرود است.

در بخش فرهنگی و رسانه ای با احیای دوباره سایت رسمی باشگاه که در گذشته یکی از ۳ سایت پربازید کشور در بین باشگاه های ایران بود فضا را برای اطلاع رسانی در سطح حرفه ای، بولد شدن سپیدرود و انتشار اخبار مرتبط با باشگاه در مهمترین رسانه های رسمی کشور محیا کردیم.

وی با تاکید بر اینکه ما وارث مشکلات ۵ ساله اخیر هستیم و هنوز طلبکارانی از ۵ سال پیش با در دست داشتن چک یا قرارداد به ما مراجعه می کنند، گفت: هم اکنون پنجره نقل و انتقالات به دلیل نزدیک به ۸۰۰ میلیون رایی که صادر شده، بسته است و امکان ثبت قرارداد و حضور در لیگ دسته اول وجود نداشته که با رایزنی با طلبکاران و فدراسیون در حال حل شدن است.

در سال های گذشته هزینه لجستیک سپیدرود که در لیگ برتر و دسته اول بود توسط شهرداری تامین می شد و البته این مهم به داماش که در لیگ دسته دوم بود هم داده می شد اما تا امروز پرداخت این کمک از سوی شهرداری نامعلوم است.

پرداخت کمک یک میلیاردی دولت که متعلق به سال گذشته بوده تا امروز انجام نشده که شاید اگر در زمان خودش محقق میشد امروز سپیدرود همچنان در لیگ برتر حضور داشت و مساعدت و تصویب دوباره این کمک در سال جدید هم نامعلوم است.

در پایان به عرض می رساند هواداران یکی از قدیمی ترین تیم های کشور با بیش از ۵۱ سال قدمت از ما می پرسند که چگونه است مردم اصفهان و تبریز و خوزستان و بوشهر و تهران به صورت صد در صد آشکار از کمک های چند ده میلیاردی دولت استفاده می کنند و ما در شهری که به شهر اولین ها زمانی مشهور بوده در کوچه پس کوچه های بی کسی جا مانده ایم!؟
هواداران سپیدرود غم سقوط را با ساخته شدن دوباره تیم مرحم کردند و توقع غیر عرفی ندارند و از ما می خواهند که صدای شان را به گوش مسئولین برسانیم که ما را هم به چشم فرزندان ایران نگاه کنند و از این همه تبعیض که می بینند خسته اند و دل شکسته.

حرف آخر ، مالک ملوان در بیانیه‌ای از هواداران،پیشکسوتان و مردم انزلی درخواست همکاری کرد

بسمه تعالی

با سلام؛

به استحضار مردم غیور و خونگرم بندرانزلی و عاشقان واقعی ملوان می رسانم چنانچه در بیانیه قبلی نیز اعلام کرده بودم بنده پیش از انتخاب گزینه نهایی به عنوان سرمربی تیم با گزینه های بزرگ و نام آشنای فوتبال کشور جهت سپردن هدایت تیم بزرگ ملوان مذاکراتی را انجام داده بودم و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم تا علی لطیفی را به عنوان سرمربی تیم انتخاب کنیم.

در بحث انتخاب سرمربی باید بگویم علی لطیفی گزینه باشگاه بوده اما در این بین افرادی سو استفاده کرده و عنوان داشته اند که مسئولان انزلی با وی مذاکره کرده و به عنوان سرمربی انتخاب کرده اند در حالیکه شخصا با او وارد مذاکره شدم.

تمامی انتخاب های ما در باشگاه ملوان با حساسیت های بیشتری انجام می شود چرا که نیت مان این است که بهترین‌ها را انتخاب کرده و برای مردم و هواداران ملوان رقم بزنیم و تیم‌ را به جایگاه اصلی خود که لیگ برتر و سطح اول فوتبال است برسانیم.

لذا از تمامی دوستان خواهشمندیم که بدنبال ضربه زدن به تیم بزرگ ملوان نباشند بنده بر انتخابم صحه می گذارم و یقین دارم این تیم با بازیکنان و کادرفنی بزرگی که جذب شده است حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و مطمئن باشید تیم ملوان خیلی زود به عنوان مدعی اصلی قهرمانی و صعود به لیگ برتر تبدیل خواهد شد.

از کلیه دوستان خواهش می کنم غرض ورزی ها را کنار بگذارند چرا که به این مسئله تاکید دارم که به کمک تمامی پیشکسوتان ، مردم و هواداران بندرانزلی بسیار نیاز داریم که در کنار ما باشند و به یاری ما بشتابند.

همانطور که مستحضر هستید تیم ملوان حدود ۱۰ روز دیگر بایستی در اولین بازی خود در لیگ به میدان برود کمک کنید که از این مدت بسیار کم به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم تا آمادگی لازم را کسب کرده و تیم بزرگی را ساخته و روانه مسابقات کنیم چرا که باید در لیگ با تیم هایی رو به رو شویم از ماه ها قبل تا دندان مسلح شده و آمادگی بالایی را دارند.

در بحث نقل و انتقالات نیز بهترین بازیکنان لیگ برتر و یک را جذب کرده و در حال به خدمت گرفتن بقیه بازیکنان هستیم مطمئنا ملوان به تیمی تبدیل خواهد شد که شما دوست دارید پس به من ، کادرفنی و بازیکنان اعتماد کرده و فقط به ملوان کمک کنید. این اطمینان را به شما می دهم که ملوان برای انزلی بوده و همیشه در آنجا خواهد بود.

اطمینان خاطر داشته باشید زمانی که مشکلات اصلی ما که مختص تیم بزرگسالان ملوان است و دغدغه اصلی انزلی چی ها نیز می باشد برطرف شود از تمامی پیشکسوتان انزلی و باشگاه ملوان که بدنبال منافع شخصی نیستند در تمام تیم های رده سنی باشگاه استفاده خواهیم کرد.

یکی از دغدغه اصلی من سازندگی فوتبال انزلی است تا بار دیگر بازیکنان بزرگی از فوتبال انزلی به فوتبال کشور معرفی شده و افتخار آفرینی کنند.

در پایان جا دارد از جناب مهندس خسته بند نماینده محترم بندرانزلی در مجلس ، فرماندار و تمام مسئولین انزلی که در چند روز اخیر سبب دلگرمی بنده شده و دلشان برای ملوان و مردم انزلی می تپد تشکر کنم و بار دیگر تاکید می کنم که به کمک مردم ، هواداران ، پیشکسوتان ، لیدرها و همه مسئولان انزلی نیاز داریم تا به ما و ملوان کمک کنند تا این تیم به روزهای خوش خود بازگردد و به مدعی اصلی قهرمانی تبدیل شود.

دست همه تان را میفشارم

محسن میرابی

 حرف آخر ،مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی در جمع خبرنگاران، مهاجرت مزدک میرزایی با هدف کار در یک شبکه معاند را یک اشتباه استراتژیک توصیف کرد.

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی در جمع خبرنگاران درباره مهاجرت گزارشگرانی مانند مزدک میرزایی به خارج از کشور بیان کرد: کاری که مزدک میرزایی انجام داده نه اتفاقی حرفه‌ای است و نه اتفاقی عام. ما متاسف هستیم که مزدک میرزایی رفته است ولی رفتن او دلیل نبودن کار در حوزه ورزش نمی‌تواند باشد.

میرباقری درباره مهاجرت این گزارشگر ورزشی اظهار کرد: این یک اشتباه استراتژیک بود که میرزایی مرتکب شد. هر جور که نگاه کنیم به صلاح نبود او چنین تصمیمی بگیرد و بخواهد به شبکه‌ای برود که عنادش با مردم ایران روشن است و تفکر وهابیت و تفکر سعودی را در چنین موقعیتی ترویج می‌کند.

معاون سیما اظهار کرد: این از فهم کم سیاسی اوست. البته او آدم سیاسی نبود. ما علاقمندیم که او به کارش برگردد و سرکارش قرار بگیرد. شرایط هم برای بازگشت او کاملا فراهم است.

میرباقری در پایان در پاسخ به سوالی درباره خبرهای منتشرشده درباره آرشیوی که احتمال دارد میرزایی با خود برده باشد هم عنوان کرد: قرار بود او برنامه‌ای بسازد و اگر واحد آرشیو سیما را هزار در نظر بگیریم، او نهایت یک هزارم درصد از این میزان را در اختیار داشت.

با انتشار آیین‌نامه انضباطی سال ۲۰۱۹ فیفا، فوتبال ایران در آستانه خطری بزرگ قرار گرفته است.

حرف آخر ، فیفا به تازگی از آیین‌نامه انضباطی سال ۲۰۱۹ خود رونمایی کرده و در آن به مواردی اشاره کرده می‌تواند برای فوتبال ایران دردسرساز باشد.

فیفا در گام اول روی تبعیض جنسیتی و نژادی تمرکز کرده است و با نهادهای مربوط به فدراسیون جهانی، درصورت تخلف از این اتفاق برخورد خواهد کرد و ربطی این موضوع به فوتبال ملی و داخلی ندارد و باید قوانین هم در بازی‌های داخلی و هم در بازی‌های خارجی رعایت شود. با مکاتباتی که ایران ورزشی با فیفا انجام داده است، معلوم شده که فدراسیون‌ها باید قوانین خود را مطابق با آیین‌نامه جدید تطبیق دهند و درصورت هر گونه اختلاف اشتباه خود را اصلاح کنند.

مورد دیگری که در فوتبال یک چالش بزرگ است، مسئله واگذاری تیم‌هاست؛ فیفا در آیین‌نامه جدید خود با شفافیت تمام اعلام کرده که اگر تیمی امتیازش را واگذار کند، بدهی‌هایش هم به صاحب امتیاز واگذار می‌شود؛ در فوتبال ایران سال‌ها این اتفاق به مناقشه‌ای میان مالکان اسبق و فعلی امتیاز تیم، تبدیل شده بود و با این قانون عملا این مشکل حل شده است.

موضوع بزرگ دیگری که هنوز هم فیفا روی آن پافشاری می‌کند، اتمام بازی به نفع یک تیم در اواسط مسابقه با نظر داور است. این اتفاق در تاریخ فوتبال ایران نتایج دربی‌ها را تعیین کرده و  تا همین چند سال قبل، داور بازی پرسپولیس و داماش در ورزشگاه آزادی، به‌دلیل فحاشی‌های که به او صورت گرفته بود، تصمیم به اتمام مسابقه گرفت و درنهایت پرسپولیس بازی را ۳-۰ باخت.

در آخر هم مورد قابل تاملی که فوتبال ایران و جهان را دچار چالش می‌کند، این است که بازیکنانی که با هر عملی (از جمله تمارض) باعث شوند داور تصمیمات غلطی بگیرد حداقل ۲ جلسه محروم می‌شوند. این اتفاق گامی بزرگ است که فیفا در جهت بازی جوان‌مردانه برداشته و انتظار می‌رود با حضور VAR و این قانون، تمارض و فریب داورها به حداقل برسد.

حرف آخر ، مسابقات فوتبال ساحلی بانوان کشور با قهرمانی تیم ایمن سنگر استان گیلان پایان یافت.

مسئول روابط عمومی هیات فوتبال استان گیلان عصر یکشنبه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: در مرحله نهایی این رقابت ها که به میزبانی تیم شهدا چلیچه در شهرکرد برگزار شد، تیم فوتبال ساحلی بانوان ایمن سنگر گیلان با اقتدار و با برتری برابر تمامی رقبای خود عنوان قهرمانی کشور را به خود اختصاص داد.

علیرضا وهابی افزود: تیم فوتبال ساحلی بانوان ایمن سنگر گیلان در مرحله نهایی این رقابت ها ابتدا با نتیجه هشت بر چهار تیم شهرداری بم را شکست داد و در دومین دیدار نیز با نتیجه پرگل ۱۲ بر ۲ برابر پارس دکل گستر اراک به برتری دست یافت.

وی ادامه داد: نماینده گیلان در فوتبال ساحلی بانوان کشور در آخرین دیدار خود و برای کسب مقام قهرمانی رو در روی تیم شهدای چلیچه میزبان این مسابقات قرار گرفت که در نهایت توانست در یک بازی پرگل و برتر با نتیجه ۱۳ بر چهار حریفش را شکست دهد تا مقام قهرمانی را به خود اختصاص دهد.

مسئول روابط عمومی هیات فوتبال گیلان بیان کرد: همچنین وجیه ژاله بازیکن ارزشمند تیم فوتبال ساحلی ایمن سنگر گیلان با به ثمر رساندن ۲۱ گل، عنوان برترین گلزن این دوره از رقابت ها را به خود اختصاص داد .

مرحله اول رقابت های فوتبال ساحلی قهرمانی بانوان کشور با حضور هفت تیم در دو منطقه برگزار شد که در نهایت چهار تیم پارس دکل گستر اراک، ایمن سنگر گیلان ،شهرداری بم و شهداء چلیچه به مرحله نهایی مسابقات صعود کردند که مرحله نهایی این رقابت ها نیز به صورت دوره ای و به مدت چهار روز در  شهرکرد برگزار شد.

حرف آخر ، در حالی که اعلام شده بود که الزام فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مربوط به بازی‌های ملی است اما رئیس کمیته استیناف صدور مجوزها در اظهارات جدیدی عنوان کرد که فیفا تا نهم شهریور برای فراهم کردن شرایط حضور بانوان در بازی‌های لیگ برتر فرصت داده است.

سازمان لیگ فوتبال برای آغاز لیگ نوزدهم الزاماتی را برای باشگاه‌های لیگ برتری تعیین کرده که به واسطه آن باید مقدمات رعایت آیین‌نامه‌های امنیتی فیفا و AFC در ورزشگاه‌ها فراهم شود و گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیکی برای فروش بلیت‌های بازی‌های لیگ برتر از این طریق در ورزشگاه‌ها قرار گیرد.

البته تاکید سازمان لیگ بر این الزامات باعث نشده که حرف و حدیث‌های دیگری پیرامون علت تعویق آغاز لیگ نوزدهم به وجود نیاید. یکی از موضوعاتی که در این مدت به آن اشاره شده، فراهم شدن شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست؛ موضوعی که به خاطر نامه ۲۸ خرداد جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا به فدراسیون فوتبال ایران درباره حضور بانوان مطرح شد.

در نامه جیانی اینفانتینو به فدراسیون فوتبال ایران نوشته شده که باید تا تاریخ ۲۴ تیر ۹۸ اقدامات و  هماهنگی‌های لازم با دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور بانوان در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر انجام شود و به صورت تضمین به فیفا اعلام شود.

فیفا در این نامه به صورت مشخص به بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر اشاره کرده و هیچ توضیحی راجع به بازی‌های داخلی نداده است. موضوعی که ایسنا درباره آن از کاظم اولیایی، عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای هم پرسید و او در توضیحش گفت: در حال حاضر این موضوع در سطح ملی است. فعلا بحث اینفاتنینو و رئیس جمهور در سطح ملی است و خوشبختانه برای حضور بانوان در بازی‌های ملی موافقت شده است. این اقدام هم برای امسال نیست. همچنین ورود بانوان جزو ضوابط نیست اما می تواند در فرصت مناسب اجرا شود. عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر به خاطر الزام حضور بانوان نیست.

با این حال داریوش مصطفوی، رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای در گفت‌وگوی تلوزیونی که روز جمعه از او منتشر شد، اظهارات متفاوتی داشت. او در این گفت‌وگو گفت: تا نهم شهریور فیفا مهلت داده است تا تکلیف حضور زنان در استادیوم مشخص شود، شوخی هم ندارد. دست دولت هم نیست؛ ممکن است من زنده نباشم ولی به زودی زنان برای تماشای فوتبال در استادیوم حاضر می‌شوند. فیفا نگفته فقط زنان در بازی‌های ملی وارد استادیوم شوند. فیفا می‌گوید زنان در ایران در بازی‌های لیگ هم باید بتوانند وارد استادیوم شوند و جدی هم هشدار داده است.

صحبت‌های جدید مصطفوی که برخلاف صحبت‌های اولیایی و همچنین نامه ۲۸ خرداد فیفا به فدراسیون فوتبال است، این ابهام را به وجود می‌آورد که آیا فیفا نامه جدیدی به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده که در آن به حضور بانوان در بازی‌های داخلی اشاره شده است؟

به هر حال سرنوشت لیگ نوزدهم هنوز مشخص نیست و سازمان لیگ فوتبال تاریخ برگزاری قرعه‌کشی و آغاز لیگ برتر را مشخص نکرده است. مسئولان سازمان لیگ در این مدت تاکید داشتند که مشخص نبودن تاریخ آغاز لیگ برتر به خاطر آماده نبودن ورزشگاه‌ها بوده ولی در هر صورت همچنان ماجرای حضور بانوان در بازی‌های لیگ برتر به عنوان یکی از دلایل تعویق لیگ نوزدهم مطرح است.

صفحه1 از27

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.