حرف آخر،   دکتر ارسلان زارع صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه شورای معادن گیلان به شروع فعالیت مجدد ۱۱ معدن غیرفعال استان با تسهیلات ایجاد شده اشاره و اظهار کرد: این معادن علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های شغلی به تأمین مصالح موردنیاز استان نیز کمک شایانی می‌کند. 

وی با بیان اینکه ۱۷ معدن سلب صلاحیت شده از بهره‌برداران نیز در مرحله‌ی واگذاری قرار دارد؛ بر ضرورت تسریع فرآیند قانونی تأکید و تصریح کرد: در هر فعالیتی که نظارت‌ها به شایستگی انجام گیرد، با کمترین مشکل مواجه هستیم و این از موضوعات جدی مورد انتظار است. 
 
 نماینده عالی دولت در گیلان سازمان صمت استان را موظف به رسیدگی و بررسی دقیق مسائل مرتبط با منابع طبیعی، محیط زیست و جانمایی راه دسترسی مطمئن و ایمن قبل از صدور هرگونه مجوز اکتشاف و بهره‌برداری معدن کرد و گفت: همگان نسبت به مسائل زیست محیطی دغدغه مند هستند و باید در این راستا شاهد کمترین تخریب و آسیب باشیم.
 
 وی استفاده شایسته از ظرفیت قانونی اعطای معافیت حداکثر تا ۲۰ درصدی حقوق دولتی برای بهره‌برداران معدن را مورد تأکید قرار داد و این اقدام را بسترساز ایجاد انگیزه در این افراد درخصوص انجام مسئولیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی دانست.
 
 در این جلسه گزارش دبیرخانه شورای معادن استان درخصوص عملکرد این شورا در سال ۱۳۹۹ و پنج ماه نخست امسال ارائه کرد و روند فعالیت سه معدن در مناطق مختلف استان و نحوه اجرای تبصره ۵ ماده ۱۴ قانون معادن درخصوص اعطای معافیت قانونی به بهره‌برداران معدن مورد بررسی قرار گرفت.