درجلسه کارگروه تخصصی بهداشت،سلامت بیولوژیک پدافند غیرعامل استان؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی: پیشگیری بهترین راهکار در مقابله با شیوع آنفولانزا/ محدودیتی در مورد دارو و واکسن نداریم

درجلسه کارگروه تخصصی بهداشت،سلامت بیولوژیک پدافند غیرعامل استان؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی: پیشگیری بهترین راهکار در مقابله با شیوع آنفولانزا/ محدودیتی در مورد دارو و واکسن نداریم

حرف آخر ، صبح امروز جلسه کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت بیولوژیک پدافند غیرعامل استان با حضور مدیران عامل دستگاههای دولتی و سایر متولیان در حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار گردید.

در این جلسه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به این موضوع که امروز یکی از خطوط مقدم و حساس دفاع در برابر تهدیدهای مختلف حوزه پدافند غیر عامل میباشد اظهار داشت: با توجه به حساسیت و دربرگیری شرح وظایف پدافند غیر عامل نیل به اهداف راهبردی در این زمینه‌ مستلزم همدلی و همراهی همه نهادهای متولی میباشد.

دکتر مهرابیان افزود: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با شناخت و درک صحیح از اهداف و ماموریت پدافند غیر عامل با تمام ظرفیت در این را استوار میباشد و برنامه های خود را منطبق با اولویت های این اداره کل هماهنگ میکند و در این راستا اقدامات قابل توجه ای از جمله اقدامات لازم جهت ایجاد سوله بحران در محدوده لاکان و رایزنی برای خرید و ایجاد بیمارستان صحرایی را در دستور کار خود دارد لیکن ایجاد این بیمارستان که جزو ضروریت ها محسوب می گردد با توجه به شرایط اقتصادی دانشگاه علوم پزشکی مستلزم تزریق منابع مالی در سطح استانی میباشد.

وی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری آنفولانزا در استان گیلان ابراز داشت: شیوع بیماری های ویروسی در این فصل از سال مختص گیلان نبوده و در اکثر نقاط کشور شاهد این موضوع هستیم و خوشبختانه با رصد و مقایسه صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت آخرین وضعیت گیلان وضعیت پایدار اعلام شده و گیلان در مقایسه با سایر استان های کشور در موقعیت قابل قبولی در حوزه درمان و اقدامات پزشکی قرار دارد لیکن باید با تلاش مضاعف تبعات و مشکلات این بیماری را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

دکتر مهرابیان با بیان این مطلب که قریب به ۴۰۰ بیمار آنفولانزا در بیمارستانهای گیلان بستری شده اند بهترین راهکار مقابله با شیوع این بیماری را رعایت موازین بهداشتی و پیشگیری عنوان کرد و تاکید کرد: خوشبختانه با وجود همه محدودیت های موجود در زمینه تامین داروی مورد نیاز و واکسن هیچ مشکلی وجود نداشته و از سرکشی رابطین دانشگاه علوم پزشکی از شبکه های بهداشت سطح استان و تامین داروهای مورد نیاز به صورت مستمر خبر داد.

در ادامه مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان با تقدیر از تلاش های مجموعه علوم‌ پزشکی استان گیلان در زمینه‌ همکاری با اداره کل پدافند غیر عامل اظهار داشت: این مجموعه با تاکید مقام معظم رهبری و با بصیرت صحیحی که از تهدیدات موجود وجود داشت تشکیل گردید و شرح وظایف گسترده آن را به نوعی میتوان مجموعه اقدامات غیرمسلحانه در برابر هر نوع تهدیدی ذکر کرد.

مهندس شاه کویی افزود: شورای پدافند غیرعامل به ریاست استاندار به صورت فصلی جلسات خود را برگزار کرده و پس از اخذ نظرات کارشناسی ۱۲ کارگروه تخصصی خود در مورد مسائل مختلف سیاست گذاری مد نظر را صورت میدهد.
در کنار این شورا دو قرارگاه زیستی و سایبری نیز در حال فعالیت میباشند که امروز عمده تمرکز اداره کل پدافند غیرعامل معطوف به تهدیدهای سایبری میباشد.

وی با بیان این موضوع که تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل در دستور کار قرار دارد ادامه داد: با توجه به شرح وظایف گسترده پدافند غیرعامل تحقق اهداف مدنظر نیازمند همکاری همه نهادها و سازمانها میباشد و انتظار میرود که هر سازمان با شناسایی و انعکاس کارشناسی شده تهدیدهای موجود در حوزه خود به اداره کل پدافند غیرعامل نقش خود را در این بین به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.

در ادامه معاونت بهداشتی و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان گزارشی در زمینه عملکرد خود در راستای اهداف پدافند غیر عامل ارائه کردند.

اشتراک این مطلب

درباره نویسنده

حرف آخر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.