K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، سخنگوی دولت گفت: مدیرعامل ایران خودرو امروز عوض می‌شوند و آقای علی‌آبادی که در مپنا بودند به ایران‌خودرو می‌روند. مدیرعامل سایپا مشکل خاصی نداشته و ممنوع‌الخروجی شش ماه ایشان بر اساس شکایت مشتری‌ها بود.

علی ربیعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به عید غدیر خم گفت: غدیر هم درس وَلایت است و هم درس وِلایت،  سال‌ها قبل شهید مطهری در یادواره مرحوم علامه امینی نوشت که این واقعه بزرگ تاریخی در حقیقت گسترش دایره اسلامی و برادری است که وَلایت در سایه ولایت برای ما به ارمغان آورده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: این عید را گرامی می‌داریم، صلح و صفا دوقلوی هستند که امروز هم گم شده‌اند و باید بگویم عید وَلایت و ولایت دوقلوهای امت اسلامی هستند.

تصادفی نیست که هفته دولت با نام رجایی و باهنر عجین شده است

وی ادامه داد: در سطح ملی معتقدم به ولایت نیاز داریم. ما ایرانیان با مودت و مهربانی بیشتر و مفروضات اجتماعی می ‌وانیم به وَلایت و ولایت برسیم.

ربیعی با بیان اینکه در سالگرد کودتای ۲۸ مرداد هستیم، گفت: دولت‌هایی در گذشته دولت ملی ما را بر نتافتند، دولتی که بر پایه ملت شکل گرفته بود، در تابستان ۱۳۳۲ و ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ ما ثابت کردیم دولت‌های ما برخاسته از ملت هستند.

وی افزود: در ۲۸ مرداد ۱۳۵۸ در  آزادترین انتخابات در نوع خودش با حاکمیت قانون در کشور جاری شد.  ۲۸ مرداد ۵۸ انتخابات آزاد مجلس خبرگان شکل گرفت. هم سرنگونی دولت ملی را در ۲۸ مرداد داشتیم و هم برکشیدن اولین پایه‌های نهاد متکی بر ملت را در ۲۸ مرداد شاهد بودیم.

ربیعی با بیان این‌که صحبت پیرامون ۲۸ مرداد به اعتقاد من برای ما راهگشا خواهد بود، اظهار داشت: برای درک درست از مسائل بین‌الملل برای نسل‌های جدید همواره باید به یادم بیارویم  آنچه که ساختیم را باید ادامه دهیم.

وی با اشاره به هفته دولت گفت: در آستانه هفته دولت هم هستیم من اجازه می‌خواهم دقایقی در این زمینه صحبت کنم مگر می‌شود در هفته دولت از رجایی و باهنر نام نبریم، تصادفی نیست که هفته دولت با نام رجایی و باهنر عجین شده به اعتقاد من این نامگذاری نشان می‌دهد که تروریسم کوردل موفق نشده و به نتیجه مطلوب نرسیده است.

مدیرعامل ایران خودرو امروز عوض می‌شود

ربیعی ادامه داد:  به عنوان سخنگوی دولت می‌خواهم بگویم امروز ما دارایی و ثروت معنوی عظیمی داریم که از میان آتش و دود و انفجار تروریستی برخاسته، یعنی جمهوری که دوباره جمهور شد و دولتی که دوباره دولتی شد و امروزه ما امتداد آن راه هستیم و ان‌شاالله این راه را ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: من نمی‌توانم در هفته دولت یاد رجایی نیفتم، خودم شنیدم رجایی گفت من روزی کاسه بشقاب فروش بودم و به یاد می‌آورم روزی چه کسانی به او حمله کردند گفتند که یک کاسه بشقاب فروش می‌خواهد کشور رو دولت را اداره کند!

سخنگوی دولت گفت: رجایی زندگی سختی داشت زندگی که با رنج بود و زندگی که در حقیقت با طبقات پایین اجتماعی بود. در دهه پنجاه مسئله ایران مسئله فرهنگی بود و باهنر و رجایی به اعتلای آن فکر می‌کردند.

ربیعی  در پاسخ به سوالی درباره صنعت خودرو گفت: قبلا هم گفته بودیم افزایش قیمت خودرو قانونی نبوده و باید دلیل آن را بررسی کنند. مدیرعامل ایران خودرو امروز عوض می‌شوند و آقای علی‌ابادی که در مپنا بودند به ایران‌خودرو می‌روند. مدیرعامل سایپا مشکل خاصی نداشته و ممنوع‌الخروجی شش ماه ایشان بر اساس شکایت مشتری‌ها بود.

وی ادامه داد: موضوع گرانی خودرو بررسی شد آن گرانی دلیلی نداشت و وزیر صمت تصمیم درست را گرفتند. اشتغال زیادی به خودرو پیوند خورده و بازار خودرو بازاری است که تاثیرش زیاد است. یکی از مسائلی که در بحث واگذاری مطرح می‌کنیم این است که یک موضوع ملی است. زیرساخت‌های بنیادین باید درست شود تا در چهارچوب ملی کنترل شود.

سیف و عراقچی هیچ سود شخصی در جریان مداخله در بازار ارز  نداشتند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه آقای رئیس‌جمهور دستور مداخله بانک مرکزی در بازار ارز فردایی را صادر کرده‌ و معاون سابق ارزی بانک مرکزی و جمعی از متهمان به همین دلیل محاکمه می‌شوند چرا ایشان مسئولیت این اقدام را بر عهده نمی‌گیرند؟ گفت: از زحمات آقای سیف و احمد عراقچی سپاسگزاریم اینها از مدیران پاک هستند و هیچ کدام نفع شخصی در این میان نداشتند ، بحث بر سر سیاست های تزریق ارز به بازار است.

وی گفت: تزریق ارز از طریق جاهایی غیر صرافی‌ها بوده و آمار و ارقامی از مداخلات دولت کشورهای کوچکتر از ما برای تعدیل و ثبات در بازار داریم که هیچ ایرادی هم ندارد و مجوز به هر روشی که باشد دست بانک مرکزی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با تخلف و فساد مبارزه می‌کند و مطمئن هستیم که آقای عراقچی و سیف هیچ سود شخصی در این کار نداشته‌اند، تاکید کرد: مداخله در بازار ارز طبیعی است هر مداخله‌ای بوده مسئولیتش با دولت است و مرجع درستی و اشتباه بودن این سیاست هم وجود دارد.

ربیعی ادامه داد: ۱۵۹ میلیون دلار خارج از آن چارچوب صورت گرفته است و مردم اطمینان داشته باشند که این مقامات به نفع خودشان سوء استفاده‌ای نکرده‌اند.

برخی کشورها با دو توییت دستخوش تلاطم می‌شوند

سخنگوی دولت گفت: فشارها و تهدیدهایی که آمریکا امروز علیه دولت ایران به وجود می‌آورد در راستای از هم پاشیده شدن فقط دولت ایران نیست بلکه هدف آمریکا ایران و نهاد دولت ملت در ایران است.

وی ادامه داد: خوشحالم که در آستانه هفته دولت اعلام کنم که ما از یک شکنندگی که بازار ما را به هم زد بود و تعادل منفی در کشور ایجاد کرد بود عبور کردیم به یک تعادل رسیدیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸ و ۹۹ به سمت تعادل مثبت حرکت خواهیم کرد و به امید خدا شاخص‌های اقتصادی بهبود پیدا کرده و بهتر خواهد شد.

وی با بیان این که برخی کشورها با دوتا توییت دستخوش تلاطم می‌شوند، گفت:‌ فشاری که آمریکا بر دولت و ملت ایران در این مدت چند ماه وارد کرد؛ حتی دولت‌های با رشد اقتصادی بالا و با ثبات را دستخوش تغییر و بی ثباتی می‌کرد و برای آنها مشکل ایجاد می‌کرد. یادمان نرود که ترامپ فکر می کرد ما در سه ماه فرو می پاشیم و این جمله را لابی‌های صهیونیستی گفتند که ایران خیلی بزرگ است و این جملات را خیلی گفتند و در رسانه‌ها تکرار شد.

در کنار رنج مردم قرار داریم 

ربیعی گفت: در آستانه هفته دولت می‌گویم با مردم تجدید پیمان می‌کنیم، ما در کنار رنج مردم قرار داریم  مشکلات و زندگی مردم را درک می‌کنیم، می‌فهمیم می‌بینیم. علائم ثبات بازار علائم ثبات ارز شاخص‌های بورس تجارت خارجی همه نشان می‌دهد که صادرات افزایش یافته است.

وی اظهارداشت:‌ برخی مخالفان در داخل و مخالفان جدی در خارج می‌خواستند با بازنمایی‌ها و برجسته سازی‌های ناروا روی روان جامعه تاثیر بگذارند امروز ما در کنار هم از این‌ها عبور کردیم. دولت و ملت با همدیگر از کنار مشکلات عبور خواهیم کرد.

به سمت برخورداری شهرهای کوچک از مکان‌های فرهنگی و اجتماعی حرکت می‌کنیم

ربیعی با اشاره به برنامه‌های هفته دولت و پروژه‌‌هایی که  به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:‌ امسال در هفته دولت از  پروژه‌های مختلف فرهنگی از جمله ساخت سینما در شهرهای کوچک بهره داری می شود. در وزارت نیرو، اشتغال روستایی و نفت و گاز هم پروژه های مختلفی بهره‌برداری می شود.

سخنگوی دولت یادآور شد:‌ دولت امسال پروژه های جتماعی- فرهنگی را در دست بهره برداری دارد، قطعا به سمت برخورداری شهرهای کوچک از مکان‌های فرهنگی و اجتماعی حرکت می‌کنیم، ساخت مکان‌های فرهنگی در شهرهای کوچک از جمله سینما را در برنامه‌های دولت داریم.

مسئولان دولت قبل باید درباره ماجرای مازیار ابراهیمی پاسخگو باشند

ربیعی درباره اظهارات مازیار ابراهیمی گفت: درباره این موضوع اطلاعات کلی وجود دارد، نکته دیگر این است که کار کارشناسی روی موضوع نشده است. متولیان این امر از کارشناسان ضدجاسوسی نبودند بلکه کارشناسان حوزه‌های دیگری بودند.

وی تاکید کرد: بنای دولت این است که این اتفاقات در این زیرمجموعه صورت نگیرد. این اتفاق در دولت‌های گذشته بوده است. آن‌ها باید پاسخ‌گو باشند

تمهیدات وزیر ورزش برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها در دیدارهای ملی

سخنگوی دولت درباره ضرب‌الاجل فیفا برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: باید بگویم الزام فیفا برای همه کشورهای عضو است.

وی ادامه داد: معتقدم حل مسائل و پروژه‌های اجتماعی دشواری‌های خودش را دارد، ابتدا ما باید به مسائل فرهنگی توجه کنیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: باید به برخی نگرانی‌ها توجه کنیم ولی اعتقاد و نظر خود ما این است با رعایت موازین و مراعات فرهنگی می‌توانیم این مسائل را حل کنیم.

وی ادامه داد: از آقای سلطانی‌فر در این باره سوال کردم، ایشان پاسخ دادند با دغدغه‌هایی که دارند قرار است با در نظر گرفتن این مکان و زمان در دیدارهای ملی بتوانیم حضور زنان را در ورزشگاه‌ها داشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: باید بگذاریم مسائل از مسیر اطمینان‌بخش پیگیری شود.

وی ادامه داد: آقای سلطانی‌فر پیگیری می‌کند که حضور بانوان در دیدارهای ملی را سامان بدهد، ما هم حمایت می‌کنیم و قصدمان این است که به سمت یک رفتار منطقی برویم تا به تماشاگران  زن بی‌حرمتی نشود.

خبر اجاره بندر چابهار اصلا درست نیست

ربیعی  با اشاره به اخباری مبنی بر اجاره بندر چابهار گفت: این موضوع اصلا درست نیست. ما قراردادی را با هند بستیم که در راستای توافق نامه چابهار است. این موضوع که در اخبار آمده قرارداد فرعی با هند است. آن‌ها ۱۸۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌خواهند انجام دهند. این کار به منظور واگذاری حاکمیت و کشور نیست. آنچه که در صحبت با مسئولان اقتصادی دریافتم این است که این اقدام به سرمایه‌گذاری در این منطقه کمک می کند.

ربیعی با اشاره به امکان استفاده روس‌ها از خطوط راهی و آبی ایران گفت: قطعا قرارداد عادلانه و اقتصادی به نفع کشورمان است.

علاوه بر نیاز بازار برای چند ماه کالای اساسی در انبار داریم

وی سپس با اشاره به موانع گمرکی که بر سر برخی کالاها و دریافت ارز آن‌ها ایجاد شده بود گفت: مسئولین این موضوع را بررسی کردند. تسهیل در انتقال این کالاها صورت گرفته است. رئیس کل بانک مرکزی و وزیر کشور و آقای دژپسند از این کالاها بازدید کردند.

ربیعی سپس گفت: میزان کالاهایی که در انبارها داریم از مدت مشابه سال گذشته بیش‌تر است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که شالیکاران برنج عرضه می‌کنند ما برنج وارد نمی‌کنیم. داستان سیب‌زمینی و پیاز که هر سال به کمبود می‌خوردیم با این پیش‌بینی واردات‌ها درست شده است. الان انبارداری ما درست است علاوه بر نیاز بازار برای چند ماه کالای اساسی در انبار داریم.

روز چهارشنبه اعضای دولت با رهبری دیدار می‌کنند

سخنگوی دولت درباره دیدار اعضای کابینه با رهبری گفت: روز چهارشنبه اعضای دولت با رهبری دیدار خواهند داشت

بازنشسته‌ای را در دولت به کار نمی‌گیریم

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره حضور بازنشستگان در دولت گفت: تا جایی که من می‌دانم بازنشسته‌ای را در دولت به کار نمی‌گیریم. برخی وزارتخانه‌ها مطابق قانون می‌توانستند در حدود یک درصد آن‌ها را به کار بگیرند و‌ در برخی نهادها با مجوز تعدادی به کار گرفته شدند.

مجادلات دردی را از جامعه دوا نمی‌کند

وی در ارتباط با اظهارت اخیر آیت‌الله یزدی درباره دولت و رئیس‌جمهور گفت: این مجادلات دردی را از جامعه دوا نمی‌کند. نظر ایشان یک نظر شخصی است نظر جامعه مدرسین این نیست. هرگونه لطمه به جامعه روحانیت لطمه به جایگاه مردم است. روحانیت از اهمیت زیادی برخوردار  است. در شرایطی که همه ما باید باهم از مشکلات عبور کنیم اینگونه مطالب درست نیست. دولت هم بنایی ندارد به این موضوع ورود پیدا کند و آن را یک نقد شخصی می‌دانیم.

دولت موافق تشکیل وزارتخانه جدید نیست

ربیعی همچنین در ارتباط با موضوع سازمان میراث فرهنگی نیز گفت: دولت موافق تشکیل وزارتخانه جدید نبوده و نیازی به آن نمی‌بیند.

حرف آخر ، سخنگوی شورای نگهبان به جدال لفظی دو عضو فقهای این نهاد واکنش نشان داد.

عباسعلی کدخدایی در توییتر، در این باره نوشت:

در هر جمعی از جمله شورای نگهبان دعوای طلبگی طبیعی است؛ گاهی صداها بلند شده و مباحث داغ، لیکن بعد از آن دوستی‌ها پابرجاست. دشمنان طمع نکنند! اعضای شورا با وجود اختلاف نظر، با هم برادرند؛ تذکار رهبر بزرگوار شایسته عنایت است: دشمن اصلی را با دوستانی که با آنها اختلاف نظر داریم اشتباه نگیریم.

حرف آخر ، به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس قوه قضاییه به مناسبت فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر خم در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان را که پرونده‌های عفو آنان در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده و واجد شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تغییر ساختار و شکل بودجه‌ریزی در کشور را ضروری خواند و گفت: دولت تا شهریور موظف به ارائه لایحه تغییر ساختار بودجه به مجلس است.

حرف آخر ، اسدالله عباسی با بیان اینکه کاهش وابستگی درآمدهای نفتی کشور به فروش نفت به‌ویژه در شرایط فعلی باید هرچه سریع‌تر در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد اظهار داشت: از دولت انتظار داریم تا شهریور لایحه تغییر ساختار بودجه را جمع‌بندی کرده و به مجلس ارائه دهد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با ابراز اینکه پس از تصویب و تأیید نمایندگان، بودجه سنوات آینده بر اساس موارد مندرج در لایحه تغییر ساختار بودجه تدوین می‌شود عنوان کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و مسائل اقتصادی موجود تغییر روند بودجه‌ریزی و کاهش حجم وابستگی به درآمدهای نفتی بسیار ضروری است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس تاکنون از عملکرد دولت جهت تغییر ساختار بودجه راضی بوده یا خیر تصریح کرد: طبق گزارشی که ماه گذشته توسط دولت به مجلس ارائه شد این روند مورد رضایت است اما باید برای ارائه به‌موقع آن از هدررفت زمان جلوگیری شود.

وی با تأکید به اینکه دولت باید راهبردهای تأمین منابع و مصارف را کاملاً مشخص و شفاف‌سازی کند ابراز داشت: این‌که صرفاً گزارشی تهیه و در مجلس قرائت شود کفایت نمی‌کند بلکه انتظار داریم دولت با یک اهتمام ویژه‌‌‌ای روی بحث تغییر ساختار بودجه کشور تمرکز کند و کارهای انجام‌شده در این بخش تنها در حد حرف باقی نماند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس با اشاره به اینکه دولت تا شهریور باید سازوکار تغییر اصلاح بودجه را به‌صورت عملیاتی شده تقدیم مجلس کند اظهار داشت: حذف تدریجی درآمدهای نفتی کنار تنظیم بحث یارانه‌های انرژی که البته قسمت اعظم آن به‌صورت پنهان است از مهم‌ترین بخش‌های این لایحه محسوب می‌شود.

عباسی مشخص شدن سازوکارهای مالیاتی و چگونگی افزایش درآمدهای این بخش را به‌عنوان یک درآمد پایدار و مطمئن مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: شرکت‌های دولتی و سایر بخش‌ها و منابعی که می‌توانند جایگزین درآمدهای نفتی با هدف کاهش تدریجی تکیه کشور به محل فروش نفت خام شوند باید مشخص شوند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه دولت در حوزه‌های یادشده فعلاً اقدام جدی و مورد انتظاری را انجام نداده است اضافه کرد: امید داریم دولت در مسیر تغییر ساختار بودجه‌ریزی در کشور و ارائه لایحه آن جهت تصویب و اعلام نظر کارشناسی‌ به مجلس تلاش بیشتری داشته باشد و از زمان فعلی به‌نحو لازم استفاده کند.

حرف آخر ، سفیر کشورمان در انگلیس نوشت: نفتکش «گریس ۱» تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد و نفت آن نیز بر اساس بارنامه رسمی،متعلق به شرکت ملی نفت ایران است.

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توئیتر خود نوشت: تغییر نام نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق این برداشت نادرست را برای برخی ایجاد نمود که این اقدام برای دور زدن تحریمها صورت گرفته است. در حالیکه ضرورت این اقدام از مخالفت پاناما با ادامه مسیر این نفتکش تحت پرچم آن کشور آغاز شد. بر اساس قوانین دریایی،پرچم کشتی تابع محل ثبت آنست.

وی ادامه داد: با تصمیم به قرار گرفتن نفتکش تحت پرچم ج.ا.ایران، لازم بود که ثبت نفتکش نیز در ایران انجام گیرد. طبعا با ثبت کشتی در ایران، نام جدید ایرانی برای آن انتخاب شد. تاکید میگردد که این کشتی تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد و نفت آن نیز بر اساس بارنامه رسمی،متعلق به شرکت ملی نفت ایران است.

حرف آخر ، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه اگر فرزندان مسئولان قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باید در مراکز تحصیلی کشورهای دوست تحصیل کنند، گفت: قرار است طرحی در این خصوص در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بررسی شود.

حجت الاسلام حسن نوروزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده طرح ممانعت از تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور تهیه شده،‌ گفت: این موضوع ابتدا از سوی معاون حقوقی قوه قضاییه مطرح شد ما نیز تصمیم گرفتیم که طرحی در این خصوص تهیه و در کمیسیون حقوقی مجلس بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه این فرزندان از جایگاه پدرشان استفاده می‌کنند و برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند، تصریح کرد: این افراد نباید در خارج از کشور تحصیل کنند، اول اینکه کشور ما به میزان کافی دانشگاه معتبر دارد ثانیا اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارند باید از مراکز تحصیلی و دانشگاه‌های کشورهای دوست مانند روسیه، چین و هند استفاده کنند، با وجود اینگونه مباحث ما لازم دانستیم که طرحی را در این خصوص تهیه کنیم.

حرف آخر ، وزیر کشور با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از شهرداری ها با کمبود درآمد و مشکلات ساختاری مواجه هستند، از ۴ برابر نیروی مورد نیاز در شهرداری های کشور خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در مجلس شورای اسلامی، به سوال علی ادیانی نماینده قائمشهر مبنی بر علت عدم اجرای کامل مواد (۱۷۳) و (۱۷۴) و بند ب ماده (۱۸۷) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چیست؟ پاسخ داد.

وزیر کشور با بیان اینکه دولت در خصوص مدیریت هماهنگ و یکپارچه شهری در محدوده شهرها، تحقق توسعه پایدار شهرها و تمرکز مدیریت و انجام بهتر وظایف در حوزه شوراها و شهرداری ها مجاز به انجام مجموعه اقداماتی بوده است، به همین منظور در وزارت کشور با توجه به وضعیتی که شهرداری ها در شرایط کنونی دارند و ضعف ها و آسیب هایی که متوجه آن ها است مجموعه اقداماتی را انجام داده ایم.

بیش از ۹۰ درصد از شهرداری ها با مشکلات ساختاری و کمبود درآمد مواجه هستند

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۹۰ درصد از شهرداری ها با مشکلات ساختاری و کمبود درآمد به ویژه درآمد پایدار و حجم بالای نیروی انسانی مواجه هستند، افزود: تقریبا ۴ برابر ظرفیت فعلی و رسمی در شهرداری ها نیرو داریم لذا با توجه به وضعیت عدم ثبات درآمدی که عموما به وضعیت صدور پروانه ها مرتبط می شود و مجوزهایی از این دست با کاهش ساخت و ساز مواجه هستیم به همین دلیل برای رفع مشکلات، از ظرفیت قانون برنامه پنجم توسعه استفاده کرده و اقداماتی برای رفع مشکلات انجام داده ایم.

رحمانی فضلی ادامه داد: مسئله مهم این است که با انبوهی از مقررات، قوانین و دستورالعمل ها در شهرداری ها روبه رو بودیم لذا تنقیح مجموعه قوانین شهرداری کار سنگینی بود که الحمدالله توانستیم در حوزه تنقیح قوانین در شهرداری ها وام های خوبی برداریم و بستر و زمینه تحرکاتی در زمینه ساختاری و عملکردی مبنی بر وضع قوانین جدید داشته باشیم.

مدیریت یکپارچه شهری یکی از مسائل مطرح و به حق در شهرداری ها

وزیر کشور مدیریت یکپارچه شهری را یکی از مسائل مطرح و به حق در شهرداری ها از دیرباز عنوان کرد و افزود: این مهم همواره مورد درخواست شهرداری ها بوده است لذا با توجه به مطالعات تطبیقی و کمک کارشناسان در این زمینه کار کرده و لایحه آن را به دولت آوردیم.

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به اهمیت شهرداری ها و ضرورت بررسی کارشناسانه و دقیق موضوع برای نخستین بار در دولت یازدهم کمیسیون این مسئله را مورد توجه قرار داده و مسئولیت آن با وزارت کشور است.

وزیر کشور با بیان اینکه لایحه مدیریت یکپارچه شهری به کمیسیون دولت رفته و طی جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته است، اضافه کرد: اجرای مدیریت یکپارچه شهری در شهرداری ها مستلزم پایش اختیارات دستگاه های اجرایی مشغول به کار در حوزه شهری و اضافه کردن آن به شهرداری ها است.

وی ادامه داد: این موضوع دارای دو اشکال است، ابتدا اینکه ساختار وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی به گونه ای تعبیه شده اند که هرگونه انفکاک و وظیفه مستلزم تغییرات بسیاری در ساختار آن ها و مقررات است، همچنین ملزم کردن شهرداری ها به انجام این وظایف مستلزم به کارگیری ساختار جدیدی است اما در حوزه واگذاری ها از طریق دستگاه های اجرایی نیز همیشه مقاومت شده است البته مقاومت آن ها نیز با توجه به دلایل و استدلال هایی است که همواره ارائه می دهند.

لایحه مدیریت یکپارچه شهری ابتدا باید به صورت الگو و نمونه فقط در کلانشهرها اجرا شود

رحمانی فضلی با بیان اینکه طرح فوق در کمیسیون مطرح و طی جلسات کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته است، مطرح کرد: در نهایت لایحه به دولت رفته و پس از بحث های مفصل مجددا به کمیسیون و وزارت کشور عودت شده است و نهایتا این مسئله منجر به این شده که اگر به مدیریت یکپارچه شهری آنگونه که در این لایحه پیش بینی شده دست یابیم حتما باید به صورت الگو و نمونه حداقل ابتدا در کلانشهرها اجرا شود و سپس به بقیه شهرها تسری پیدا کند.

وزیر کشور معتقد است: اجرای لایحه مدیریت شهری مستلزم تغییرات بسیاری در حوزه ساختاری قوانین، مقررات و نیروی انسانی است.

وی همچنین در خصوص لایحه درآمد پایدار توضیح داد: این مسئله جزو مواردی است که در شهرداری ها به عنوان یک معضل و آسیب جدی دیده شده اند، شهرداری ها برای اداره امور خود به درآمدهایی نیاز دارند اما اغلب این درآمدها به فعالیت های غیرپایدار مربوط می شود که این مسئله منجر به تغییرات بسیار سالانه شده، همچنین در بسیاری از شهرداری ها منجر به تراکم و اقدامات دیگر مانند منظر معماری شهری و ترافیک شهری شده که با این معضلات بیشتر در کلانشهرها مواجه هستیم.

وی از تلاش چندساله اخیر وزارت کشور با هماهنگی شورای شهر و شهرداری ها برای ممانعت از صدور مجوزهایی که فقط به نیت تامین منابع درآمدی است، خبر داد و افزود: پس از بررسی ها کارشناسی نهایتا تصمیم بر این شد که منابع ثابت خود را از طریق درآمدهای خود شهرداری ها و کمک های دولت و اخذ عوارض از طریق مردم و سایر فعالیت ها تامین کنیم.

وزیر کشور افزود: قانون به ما تکلیف کرده که این لایحه باید به کاهش عوارض صدور پروانه ساختمانی، تعیین نقش شهروندان در تامین درآمد، سهم دولت و ساز و کار مدیریت هزینه ای منجر شود و نهایتا لایحه درآمد پایدار در دولت تصویب شد.

رحمانی فضلی ادامه داد: لایحه فوق در تاریخ ۱۱ شهریور ۹۷ به مجلس ارسال و اکنون در کمیسیون های تخصصی مجلس در حال بررسی است. اگر مجلس کمک کند در این لایحه به صورت منطقی، درآمدهای پایدار و مستمر دیده شود و همچنین هزینه ها واقعی شوند البته با قید کردن هزینه ها مستلزم کاهش نیرو است تا بتوانیم امر بسیار مهمی را در حوزه شهرداری ها محقق کنیم.

تهیه ۹ مجموعه اسناد آسیب شناسی توسط وزارت کشور

وزیر کشور با بیان اینکه ۹ مجموعه اسناد آسیب شناسی توسط وزارت کشور تهیه شده است، توضیح داد: ۶ سند از این اسناد آسیب شناسانه در دولت تصویب و ابلاغ شده است، اسنادی همچون میادین بالاشهری، محیط زیست شهری و … بنابراین با توجه به فعالیت حوزه شهرداری ها و مجموعه متنوع وظایف، نیازمند است به صورت روزانه و در سطح کلان در مجلس، دولت و شورایعالی، هماهنگی بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین در خصوص سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل توضیح داد: اساسنامه این سازمان قبل از دولت یازدهم در شورای نگهبان تصویب شده بود اما تاکنون به دلیل گسترش ساختار و نیروی انسانی به عنوان سازمان مستقل به وزارت کشور ابلاغ نشده است اما دولت وزارت کشور را مسئول و متولی این سازمان کرده است که با همان ساختار موجود در استانداری ها مسئولیت ها را انجام دهد.

رحمانی فضلی در خصوص مستقل نبودن سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل بیان کرد: زمانی که یک سازمان مستقل نباشد ردیف بودجه و امکانات مستقلی نیز نخواهد داشت اما به دلیل اهمیت موضوع به خصوص در حوزه فرهنگی و اجتماعی در سواحل ردیف بودجه مشخصی پیش بینی شده است یکی از اصلی ترین موضوعات برای ما بوده است همچنین بحث آزادسازی سواحل را در رأس رسیدگی ها قرار داده ایم.

وزیر کشور با بیان اینکه برای موضوعات اجتماعی و فرهنگی سواحل ردیف بودجه مشخصی کنار گذاشته شده و روند کاهشی افراد غرق شده در استان های سه گانه شمالی از نتایج اجرای این طرح است، گفت: علاوه بر مسائل اجتماعی و فرهنگی، به لحاظ امنیتی و انتظامی تلاش هایی شده است تا این مناطق در شرایط مناسب تری قرار بگیرند.

ساخت و سازهای جدید در کناره دریا و رودخانه ها ممنوع شده است

وی همچنین در خصوص عقب نشینی ۶۰ متری ویلاها و ساختمان ها از محدوده رودخانه و دریا، توضیح داد: ساخت و سازهای جدید ممنوع شده است و مالکان باید تا تاریخ مشخصی اقدامات لازم را انجام دهند در غیر این صورت به محاکم قضایی معرفی خواهند شد البته اولویت رسیدگی را با نهادهای دولتی و غیردولتی گذاشته ایم چرا که اگر در ابتدا با این نهادها برخورد نشود در ادامه نمی توانیم با مردم برخورد کنیم.

حرف آخر ، رئیس هیأت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان بررسی تاسیس "بانک فرهنگیان" کمیسیون مشترکی از مجلس خبر داد و گفت: تبدیل این صندوق ذخیره فرهنگیان به بانک فرهنگیان فعالیت‌های مالی این صندوق را شفاف می‌کند.
 
جبار کوچکی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگاران، درباره تعیین تکلیف دارایی‌های فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان و سرنوشت این صندوق، عنوان کرد: طرحی برای تبدیل این صندوق به بانک فرهنگیان در دستور کمیسیون مشترک برنامه، بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد تا این بانک فعالیت شفاف زیر نظر بانک مرکزی داشته باشد.

فرهنگیان می‌توانند تا 5 درصد از حقوق و مزایای خود را در صندوق، سرمایه‌گذاری و دولت نیز مکلف شده که به همین میزان به این صندوق اعتبار تزریق کند تا به این طریق مبلغی برای بازنشستگی آن‌ها ذخیره شود

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک فرهنگیان باید در همه شهرها و مراکز استان‌ها شعبه داشته باشد تا فرهنگیان به این بانک دسترسی داشته باشند، افزود: این طرح دو بار در صحن علنی مجلس مطرح شده و برای بررسی بیشتر به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارجاع شده تا پس از بررسی، مجدداً در صحن علنی مطرح و تصمیم‌گیری شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، فرهنگیان می‌توانند تا 5 درصد از حقوق و مزایای خود را در صندوق، سرمایه‌گذاری و دولت نیز مکلف شده که به همین میزان به این صندوق اعتبار تزریق کند تا به این طریق مبلغی برای بازنشستگی آن‌ها ذخیره شود.

سود ناشی از اعتبارات به صورت شفاف به فرهنگیان ارائه می‌شود

وی افزود: همچنین سود ناشی از این اعتبارات باید در اختیار فرهنگیان قرار گیرد تا از همین منابع وام 2 درصدی به فرهنگیان ارائه شود ولی این صندوق انحرافات زیادی داشت که با تشکیل کمیته تحقیق و تفحص بسیاری از ایردات این صندوق محرز و در حال حاضر نیز این پرونده در قوه قضاییه در حال رسیدگی جدی است.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان نژاد تصریح کرد: با تأسیس یک بانک تابلودار تحت عنوان بانک فرهنگیان، معلمان و نیروهای آموزش و پرورش خدمات مثبتی را از این بانک دریافت خواهند کرد که این مسئله به بهبود اوضاع معیشتی معلمان کمک خواهد کرد.

صفحه1 از97

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.