K2 Listing

K2 Listing

هفته گذشته و در اوج بررسی اعتبار نامه نمایندگان خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دوتن از نمایندگان مجلس سعی بر رد اعتبار نامه دلخوش نماینده صومعه سرا استان گیلان را دارند که یکی از آنها علیرضا زاکانی بود. اما پشت پرده اعتراض زاکانی به اعتبارنامه دلخوش چیست؟

حرف آخر،   هفته گذشته و در اوج بررسی اعتبار نامه نمایندگان خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دوتن از نمایندگان مجلس سعی بر رد اعتبار نامه دلخوش نماینده صومعه سرا استان گیلان را دارند که یکی از آنها علیرضا زاکانی بود. اما پشت پرده اعتراض زاکانی به اعتبارنامه دلخوش چیست؟

این اولین اعتراض به اعتبارنامه نمایندگان نبود و  آخرین نیز نخواهد بود اما نام و سوابق نمایندگان معترض به اعتبارنامه دلخوش جای تامل داشت. در ابتدای لیست دونفره معترضان نام روح الله نجابت، نماینده جوان و تازه کار شیراز به چشم می خورد. او پیش ازاین نه همکار دلخوش در مجلس بوده که شناخت نسبی از وی داشته باشد و نه حوزه انتخابیه دلخوش یعنی صومعه سرا قرابتی با شیراز دارد که اطلاعاتی به نجابت رسیده باشد. هرچند در مورد پرونده دلخوش به نظر می رسید او جلو افتاده بود و حتی ادعا کرد که با قول دلخوش برای شفاف سازی از ماجرا دست کشیده است. نفر دوم اعتراض اما نماینده شاخص تری بود که ظواهر امر بر می آید که نقش اصلی ماجرا را برعهده داشت. نفر دوم کسی نبود جز علیرضا زاکانی منتخب فعلی قم و نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی 

 علیرضا زاکانی کیست و چرا به اعتبارنامه دلخوش معترض است؟

علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا است که در انتخابات اخیر به دلیل هراس از تکرار تجربه ی شکست انتخابات سال ۹۴ به سبک «لاریجانی دوره دهم» از قم کاندیدای مجلس شد. با توجه به آمار مشارکت این دوره تهران، از قبل هم مشخص بود که نرخ مشارکت پایین خواهد بود و کدام اقشار پای صندوق خواهند رفت اما زاکانیِ ظاهرا اصولگرا و نماینده سابق مجلس از قرار نگرفتن در لیست اصولگرایان تهران هراس داشت و حدس  می زد حتی اصولگرایان هم حاضر نیستند افرادی چون رسایی، کوچک زاده و زاکانی را در لیست خود قرار دهند به همین دلیل زاکانی حوزه انتخابیه قم را برگزید تا شاید بعنوان یکی از سه نماینده به مجلس راه یابد.

به هرترتیب او به قم رفت تا مسیرش به مجلس آسان و کم خطر باشد. غافل از اینکه حاشیه روز ثبت نام گریبانگیرش می شود! خبرنگار مطالبه گر قمی چندین بار از او خواست نام فقط یک محله قم را بگوید که او با بیان «التماس دعا» محل مصاحبه را ترک کرد!

به هر ترتیب زاکانی به زحمت توانست به عنوان سومین منتخب قم به مجلس شورای اسلامی راه یابد. با این وجود حاشیه های مصاحبه او علاوه بر رسانه های قم، و در فضای مجازی کشور نیز داغ شد. این در حالی بود که او خود را در مصاحبه اش فرد رسانه ای می داند!
لینک 

اما دلیل خصومت زاکانی با دلخوش چیست؟
اگر کوتاه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم نشریه «پنجره» عامل اختلاف زاکانی و برخی از همکاران سابق او از جمله دلخوش است. برای دانستن تمام ماجرای عجیب زاکانی باید جزییاتی را مرور کرد:

زاکانی درست یکسال بعد از نمایندگی دوره هشتم، به عنوان مسئول هفته نامه «پنجره» با سازمان تبلیغات اسلامی قراردادی امضا می کند تا در راستای  به اصطلاح بصیرت افزایی  اقدام کند!


در سال ۱۳۹۰ مبلغ تفاهم نامه همکاری او و سازمان تبلیغات اسلامی ۵۰۰ میلیون تومان بوده این در حالی است که بودجه سازمان تبلیغات اسلامی از محل خزانه کشور تامین می شود و زاکانی همزمان بابت نمایندگی اش از خزانه کشور دستمزد دریافت می کرد. با این حال او ادعا می کند:« همان روزها در کمیسیون اصل ۹۰ مشغول بررسی تخلفات و مفاسد اقتصادی بوده»

اقداماتی از این دست سبب شد همکاران او در جلسات خصوصی و در رسانه ها پیگیر لغو قرارداد شوند تا او از این رانت دور شود. در آن مقطع یکی از همان همکاران معترض دلخوش نماینده صومعه سرا بود و شاید زاکانی که تصور میکرد دلخوش در مجلس اصولگرای یازدهم تنهاست سعی کرد انتقام خود از دلخوش را بگیرد اما تیرش به سنگ خورد.

مشخص نیست اگر زاکانی آن روزها نماینده مجلس نبود و به گفته خودش همان کار اصلیش رسانه را دنبال می کرد باز هم می توانست ۵۰۰ میلیون تومان قرارداد ببندد؟! جالب است بدانید میانگین دریافتی یک خبرنگار حرفه ای در خبرگزاری مهر (وابسته به همان سازمان تبلیغات اسلامی) در سال ۱۳۹۹ در حد و اندازه های قانون کار است.

زاکانی  یکی از معدود نمایندگان دوره یازدهم است که دارای سابقه محکومیت قضایی است. هرچند شورای نگهبان این اتهام را موثر در رد صلاحیت او ندانست اما محکومیت قضایی هم تاکنون سبب نشد  از اتهام زنی دست بردارد.

نماینده مردم قم که مدعی سوابق رسانه ای است با شروع به کار مجلس یازدهم، مدعی ریاست مجلس نیز شد اما خیلی زود از رقابت با قالیباف کنار کشید. می گویند یکی از دلایلی که همکاران دوره یازدهم از او حمایت نکردند مصاحبه ها و اتهامات  او علیه دیگران بوده است. امری که باعث می شود  کمتر نماینده ای او را در قامت یک رئیس مجلس ببیند. هرچند او در ماجرای تاج گردون توانست با اظهاراتش یک فرصت دیگر برای بررسی اعتبارنامه نماینده گچساران به دست اورد، اما به نظر می رسد برای عدم توانمندیش برای به دست آوردن کرسیهای ریاست مجلس و یا کمیسیون ها نشان داد که بیشتر می تواند تنها یک نماینده پرسروصدا لقب بگیرد. 

شاید با مرور رخدادهای مجلس در روزهای اول  به نظر می رسد باید این حواشی را تمام شده دانست و بهتر آنکه شاهد همدلی و همگرایی مجلسیان برای حل مسائل بزرگ باشیم. شاید  زاکانی اگر اسم خیابان های قم را بداند بهتر می تواند خودش را نشان دهد.

پشت پرده اعتراض زاکانی به اعتبارنامه دلخوش + اسناد

حرف آخر،  برخی از نام ها در ادبیات سیاسی این شهر لقب بازنده ادوار و یا ورشکسته سیاسی را با خود یدک میکشند که قطعا و یقینا ولی الله عظمتی یکی از شاخص های این تعریف است.
فرماندار اسبق رشت به وضوح در دوره مدیریتی خود با بی برنامه گی و ارائه یک عملکرد مردود نشان داد که تنها تعهد! شرط کافی برای حضور در حوزه های تخصصی نیست و این امر وقتی بیشتر نِمود پیدا کرد که برای حضور چند باره در انتخابات مجلس دست یاری به سوی ورشکسته های جویای نان و نام دیگری شد و از اینجا بود بازی باخت باخت برای وی کلید خورد.

در تصور بسیاری از تحلیل گران عظمتی از اشتباهات گذشته درس گرفته و جهت حضوری دوباره در عرصه انتخابات یا ورود نمی کند و یا پیرامون خود را از برخی عناصر تطهیر میسازد لیکن در کمال تعجب به جای تسویه و پالایش برخی از سابقون میدان و ابتکار عمل را به چهره های تمامیت خواه و منفوری داد که هر یک دارای عقبه ای سیاه در حوزه های مدیریتی و اجتماعی و سیاسی هستند و به نوعی برای سرنگونی یک نامزد انتخابات به تنهایی کافی میباشند!!

پس از اعلام لیست اصولگرایان و عدم حضور نام عظمتی در این لیست باید دید این اتاق فکر قدرت طلب که در همین مدت کوتاه بارها نشان داده اند بیشتر از صلاح و خیر کاندیدای خود به دنبال منفعت شخصی هستند وی را به کدامین میدان مین روانه می کنند و آیا سردار دیروز به دلسوز امروز جریان اصولگرایی تبدیل شده و بنا به قول و وعده خود حاضر به انصراف به نفع اصولگرایان خواهد شد و یا اطرافیان وی ارزشی های این شهر را به ارزشهای دنیوی خواهند فروخت و به چند پارگی اتحاد اصولگرایان دامن خواهند زد؟؟؟

حرف آخر، ساعتی پیش لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گزینه های مدنظر خود را معرفی نمود. گزینه هایی که در آن دو نماینده سابق و فعلی مجلس در آن حضور داشتند و نفر سوم آن محمدرضا احمدی سنگری بود.

 

فارغ از کیفیت فنی و مدیریتی حاضرین در لیست موسوم به شانا، آنچه که مورد توجه است اشتباه استراتژیک شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی است. جایی که هیچ سهمی برای جوانان یا بانوان در نظر گرفته نشده است. در روزهای گذشته زمزمه های بسیاری در خصوص حضور گزینه ای جوان و با سابقه مدیریتی مشخص همچون رضا عاشری شهردار اسبق منطقه پنج شهرداری رشت در لیست اصولگرایان منتشر شد که این امر اتفاق نیفتاد.

عدم حضور گزینه ای جوان همچون رضا عاشری که خود فرزند شهید بوده و از سوی دیگر سابقه مدیریتی قابل اتکایی نیز دارد می توانست چه در بحث همراهی اجتماعی و چه در بحث همگام شدن جوانان با لیست شانا اثرگذار باشد. اما این مهم هیچگاه اتفاق نیفتاد و اصولگرایان با لیستی وارد میدان شدند که احتمال آن وجود دارد تا حداقل یک نفر از آنان از رقیب فرضی شکست خورده و نتواند دروازه خالی را گل کند!

حرف آخر،  سردار سید علی آقازاده با گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره)، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم بیان داشت: معمولا در همه حاکمیت های سیاسی دارای ارکان اجرایی مثل دولت و ارکان ترمیمی مثل قوه مقننه و قضایی هستند و این ارکان دو مسیر را طی می کنند. در جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان یک حاکمیت سیاسی با دو مقوله مردم و دولت روبروست. بنابراین با استقرار حاکمیت در جمهوری اسلامی ایران با استفاده از از همه ظرفیت ها شاهد رشد مثبت شاخص های توسعه ای بودیم.

وی با اشاره به استفاده از ساز و کار توسعه ای در همه حاکمیت های سیاسی خاطرنشان کرد: وقتی رشد شاخص ها مثبت باشد شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود.

وی با تاکید بر وجود ظرفیت فرهنگی غنی در ایران خاطرنشان کرد: یکی از پایه های قدرت ایران اسلامی داشتن تمدن دینی، ملی و مذهبی ماست. این ظرفیت در افزایش قدرت ملی نقش بسزایی داشته است. لذا اگر شاهد رشد مثبت شاخص های توسعه ای پس از پیروزی انقلاب با همه تهدیدها بودیم به جهت برخورداری ملت ایران از تمدن دینی بوده است.

او گفت: قوه قضائیه به عنوان بازوی عدالت باید از برنامه های توسعه ای پشتیبانی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم خاطرنشان کرد: اگر کشور ایران به لحاظ شاخص های مدیریت و نظارت عملکردی مثبت داشت، ما سریع تر مسیر توسعه و پیشرفت همه جانبه را طی می کردیم البته ناگفته نماند پس از انقلاب شاهد توسعه های خوبی در همه جنبه ها بوده ایم.‌

نماینده مردم رشت در دور هشتم مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم بهره مندی مردم ایران از مدیریت کارآمد و عدالت خواه خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر کشور ایران در برخی از شاخص های توسعه به جای قوت و فرصت دچار چالش شده و بر این اساس شاهد عقب ماندگی شدید در جامعه هستیم و این به جهت مدیریت ناکارآمدی است که نتوانستیم از منابع و نیروی توانمند و کارآمد استفاده کنیم.

آقازاده با تاکید بر وجود تورم و گرانی خاطرنشان کرد: آقایان ادعا می کنند که گرانی موقت است اما مردم ما همچنان زیر بار و فشار تورم قرار گرفته و ما فقط قول و قرار ها را می شنویم. تنها ۲۵ درصد واحدهای صنعتی گیلان در حال فعالیت است و این حاکی از ناکارآمدی مدیران استانی و نمایندگان در زمینه اشتغال است.

وی افزود: در بحث بنزین بسیاری از دولتمردان و نمایندگان اظهار بی اطلاعی می کنند و با توجه به اینکه مجلس و قوه مقننه در راس امور قرار دارد اما قوه مجریه و دولت ارزشی برای جایگاه مجلس قائل نبوده و کار مجلس به جایی رسیده که با انعقاد قراردادهای کلان میلیاردی به تقویت فساد و ترویج دنیاطلبی رانت خواری دامن زده و زمینه های فساد در دولتمردان را فراهم کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس هشتم از هم بپوشانی مجلس و دولت سخن گفت و یادآور شد: دولتمردان در حال چپاول و رانت خواری و…‌ هستند و هیچ کس هم نمی تواند جلوی آنها بایستد. امروز متاسفانه پروژه ای با تامین اعتبار و برای مدت معلوم اجرایی مشخص می شود اما به دلیل فسادهای متعدد، اجرای پروژه برای چندین سال به تعویق می افتد.
امید است با اتحاد و بکارگیری نیروهای توانمند از هرگونه فساد و رانت جلوگیری شود.

سید علی آقازاده با تاکید بر اینکه مسیر ما پیروی از همه صالحان و بزرگان دین است، گفت: هرجایی که انقلاب نیاز به ایثارگری و دفاع از انقلاب و تمامیت ارزی داشته باشد ما بایستی حضور فعالانه داشته باشیم.

حرف آخر، وي با تاکید بر ضرورت شناسایی محیط و ظرفیتهای استانی و شهرستانی تصریح کرد: استان گیلان و شهرستان رشت دارای منابع خوبی در حوزه سطحی و زیرزمینی است و ما باید با استفاده از این ظرفیتها در مسیر توسعه بیشتر شهرمان گام برداریم.

وی با اشاره به فقدان عرصه مدیریتی سالم در استان است، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بالقوه موجود در استان با لحاظ کردن سازوکاری موثر و کاربردی در جامعه می توان مدیریت راهبردی را در جامعه محقق ساخت.

سید علی آقازاده با تاکید بر ضرورت حضور داوطلبانه مدیران در عرصه توسعه ای خاطرنشان کرد: امروز لایه های مدیریتی باید داوطلبانه و دلسوزانه باشد و تیم کارشناسی و نظارتی باید با لحاظ کردن احساس مسئولیت انقلابی در همه عرصه های اجتماعی حضور داشته باشند. بنابراین اگر لایه مدیریتی ما نیروهای مومن کارآمد و توانمند و دلسوزانه باشد شاهد توسعه در همه حوزه ها خواهیم بود.

وي تصریح کرد: در شرایط کنونی اوج ناکارآمدی را در لایه مدیریتی شاهدیم و این توهین به نیروهای باانگیزه و مومن است و اگر یک لایه مدیریتی توانمند بالادستی داشته باشیم در همپوشانی زمانی فعالیتهای خوبی خواهیم داشت.


آقازاده با تاکید بر ضرورت حضور حداکثری مردم پای صندوقهای رای یادآور شد: امید است با انسجام و همدلی ابتدا نسبت به حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای گام برداریم و سپس با حضور نخبگان با ایجاد دیوار محکم از پایمال شدن حقوق مردم جلوگیری شود لذا از نخبگان پاک و ناب انتظار می رود که همواره حضوری روشنگرانه در جامعه داشته باشند تا از تضییع حقوق مردم توسط داوطلبان و چپاولگران و دغلبازان جلوگیری شود.

سردار آقازاده در پایان گفت: اگر در مقابل زیاده خواهان سکوت کنیم، مانیز همراه و هم تیم آنان خواهیم شد. بنابراین با پیروی از سیره ائمه اطهار مطالبه گری را سرلوحه کار خود قرار داده و با سکوت شریک اعمال جنایات گرایانه دغلبازان و چپاولگران نخواهیم شد.

حرف آخر، سید علی آقازاده در جمع ورزشكاران با تاکید بر فعالیتهای فرهنگی و نظامی خود خاطرنشان کرد: من امروز علیرغم داشتن سبقه نظامی خود، بیش از هر چیزی به فعالیتهای فرهنگی خود می بالم و همواره در تصمیم گیری های خود سعی بر آن داشتم تا از مشورت دوستان بهره مند شوم و با نگاه تشویقی باعث رشد بالندگی افکار دوستان باشم.

وي افزود: هر ورزشکار و عنصر فرهنگی و میدانی با تحمل مرارت ها به اجتهاد ورزشی می رسد و میراث گرانبهای عدالت و مردانگی را به ارث می گذارد.

وی با تاکید بر انجام فعالیت های میدانی خود از دهه ۴۰ اذعان داشت: امروز متاسفم که با ظرفیتهای تخصصی و ورزشی با وجود همه مرارت ها و مشقت ها معامله می شود و کار حرفه ای دوستان مورد هتک حرمت قرار می گیرد و آنچه که مورد شان و لیاقت نیروهای حرفه ای ورزشی و به عبارتی مجتهدان اجتماعی است زیر سوال می رود و متاسفانه نیروهای ورزشی ما توان دستیابی به حق خود را ندارند.

سيدعلي آقازاده خاطرنشان کرد: امروز بر محیط های ورزشی جفا می شود و عده ای از بیرون با نگاه طمعکارانه به ورزش نگاه می کنند.

وي اذعان داشت: در دوره نمایندگی اینجانب همواره به ورزش اولويت می دادم و از تجاوز به حقوق مردم جلوگیری می کردم، اما همواره کسانی که دارای قدرت هستند با بهره برداری نامشروع به حقوق مردم تجاوز می کنند. لذا باید با همدلی و همراهی به سالم سازی محیط های مدیریتی بپردازیم چرا که محیط مدیریتی باید مدافع حقوقی مردم باشند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه مدیران بازداشت شده ذاتا" متخلف نبوده اند گفت: این مدیران با وجود ضعف هایی که داشتند تحت تاثیر و فشار مدیران بالادستی قرار گرفته و فعالیتهای نامشروع مدیریتی داشته اند‌ و اميد است در آينده نسبت به سالم سازي عرصه هاي مديريتي و علي الخصوص عرصه هاي مديريت ورزشي گام هاي مثبتي برداشته شود.

 

حرف آخر،   در این نشست دکتر علی نوبخت- رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و رییس هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان، با بیان اینکه در دهه های اخیر در حوزه پیوند عضو، رشد چشمگیری داشته ایم، گفت: تا کنون بالغ بر پنجاه هزار پیوند کلیه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۷۳ انجمن علمی پیوند عضو در کشور تشکیل شد، خاطر نشان کرد: از سال ۹۴ نیز با تاسیس انجمن اهدای عضو ایرانیان، مساله اهدای عضو از مرگ مغزی‌ها وارد پروسه جدیدی شد و کارهای بزرگی در جهت  امر فرهنگ سازی اهدای عضو و آگاه سازی مردم نسبت به این مساله  انجام شد.

وی از راه اندازی انجمن اهدای عضو گیلان خبر داد و افزود:  نخبگان و اساتید گیلان و همچنین رسانه های جمعی نقش بسزایی در فرهنگ سازی و آگاه سازی  جامعه دارند تا خانواده ها بدانند با اهدای عضو، جان ۸ نفر از مرگ نجات پیدا می کند و  اهدای نسوج نیز ۵۳ نفر را از  معلولیت رهایی می بخشد.

رییس هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان بیان کرد: در حال حاضر بالغ بر پنج میلیون کارت اهدای عضو در کشور صادر شده است، ولی انتظار می رود با توجه به جمعیت ایران، این رقم افزایش یابد.

وی ضمن تقدیر از تیم پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خواستار هماهنگی بیشتر بین واحدهای پیوند عضو  شد.

سردار سیدعلی آقازاده نماینده اسبق مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در دیدار با جمعی از مهندسین شهر رشت، گفت: مهم ترین درخواست مردم از نمایندگان مجلس فقط یک چیز است، که آنها فقط به وظایف ذاتی خود بپردازند.

حرف آخر،  نماینده اسبق مردم شریف رشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به طور مثال در یک مراسم پل یا راه آسفالت و… افتتاح میشود نماینده مجلس پیش قراول همه مسولین اجرایی می‌باشد و در صف افتتاح حضور دارد که این تفکر را القا کند که من نماینده این کار را انجام داده ام در حالی که وظیفه اجرایی برعهده مسولین اجرایی است و وظیفه نماینده چیز دیگریست.

  

صفحه1 از132

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.