K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور خبر داد: گفت: رئیس جمهور به منظور سخنرانی در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد فردا به باکو سفر می‌کند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، به دعوت رسمی آقای «الهام علی اف» رئیس‌جمهور آذربایجان روز پنجشنبه دوم آبان‌ماه به این کشور سفر می‌کند.

علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور ضمن اعلام این خبر، گفت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی برای حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به باکو سفر می‌کند.

وی اظهارداشت: رئیس‌جمهور علاوه بر سخنرانی در این اجلاس و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی، دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با رئیس‌جمهور آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران – باکو و روند اجرای موافقتنامه‌ها و طرح‌های مشترک بررسی می‌شود.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور گفت: رئیس‌جمهور کشورمان همچنین در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد ، دیدارهای جداگانه‌ای با برخی سران حاضر در این اجلاس خواهد داشت که طی آن، در مورد مهمترین مسائل مورد علاقه طرفین، منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و رایزنی خواهد شد.

رئیس‌جمهور شامگاه جمعه به تهران باز خواهد گشت.

یادآوری می‌شود جمهوری آذربایجان در پی این اجلاس، ریاست جنبش عدم تعهد را برای یک دوره سه ساله ( 2022- 2019) برعهده می‌گیرد.

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال 1961 میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد. هم اکنون 120 کشور جهان عضو رسمی و 17 کشور نیز عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند که می‌توان گفت این جنبش، تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و 55 درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.

 

رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی آقای «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان فردا (پنجشنبه) به این کشور سفر می‌کند.

 

حرف آخر، آقای علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور ضمن اعلام این خبر، گفت: آقای حسن روحانی برای حضور و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سران کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد به باکو سفر می‌کند.
آقای معزی افزود: رئیس جمهور علاوه بر سخنرانی در این اجلاس و تشریح و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی، دیدار‌های دوجانبه‌ای نیز با رئیس جمهور آذربایجان خواهد داشت که در آن مهمترین مسائل در روابط تهران – باکو و روند اجرای موافقتنامه‌ها و طرح‌های مشترک بررسی می‌شود.
وی همچنین گفت: رئیس جمهور کشورمان در حاشیه اجلاس سران کشور‌های عضو جنبش عدم تعهد، دیدار‌های جداگانه‌ای با برخی سران حاضر در این اجلاس خواهد داشت که طی آن، در مورد مهمترین مسائل مورد علاقه طرفین، منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و رایزنی خواهد شد.
رئیس جمهور شامگاه جمعه به تهران باز خواهد گشت.

حرف آخر ، دبیر کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس در واکنش به انتشار خبر صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: وقوع حتی یک مورد صندلی فروشی هم اضافی است اما این موضوع باید به دقت بررسی شود.

منوچهر جمالی در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که از کشف حداقل 200 مورد صندلی‌فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داده بود اظهار داشت: صندلی فروشی به معنی تضییع آشکار حقوق افراد است بنابراین این موضوع با دقت بیشتری بررسی شود.

دبیر کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس با بیان اینکه وی در جلسه‌ای که موضوع کشف صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در آن مطرح شده حضور نداشته است عنوان کرد: خواسته تمام نمایندگان از جمله نماینده مردم تهران در مجلس این است که این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد که البته حتماً این اتفاق خواهد افتاد. 

جمالی واگذاری جایگاه و صندلی دانشگاه‌های برتر کشور به دانشجویانی که از توانمندی تحصیلی، هوش و استعداد بالایی برخوردارند را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: به غیر از بحث سهمیه‌ها مابقی ظرفیت دانشگاه‌های برتر کشور باید از این طریق تکمیل شود و هر روش دیگری غیر از این امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم رودبار در مجلس تنزل یافتن سطح و کیفیت آموزش در کشور را تنها یکی از اثرات بسیار مخرب بحث صندلی فروشی در دانشگاه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: مشکل این جاست که اگر این موضوع صحت داشته باشد قطعاً ضرر و زیان ناشی از آن متوجه کل جامعه می‌شود و همه به خاطر آن آسیب می‌بینند.

وی به بحث قاچاق معکوس دارو و وضعیت فعلی کشور نیز در این حوزه اشاره کرد و گفت: به علت پایین بودن قیمت دارو در داخل کشور و  تغییر این نرخ در آن سوی مرز، بحث قاچاق معکوس دارو رخ می‌دهد اما برای مبارزه و مقابله جدی با این پدیده راهکارهایی وجود دارد که به عقیده بنده باید به سمت عملی کردن آن حرکت کنیم.

دبیر کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس واقعی کردن قیمت دارو را راه حلی مناسب برای مقابله با قاچاق معکوس دارو دانست و ابراز داشت: در صورت انجام این کار و برای اینکه به قشر نیازمند جامعه و بیماران خاصی که داروهای مورد استفاده آنان گران قیمت است آسیب وارد نشود باید از آنان به صورت جدی حمایت کرد.

جمالی گسترش خدمات بیمه‌ای و بهبود پوشش‌های حمایتی آن از بیماران خاص و قشرهای آسیب‌پذیر جامعه را پس از واقعی کردن قیمت دارو امری لازم و ضروری خواند و گفت: تا زمانی که در کشور با چند قیمتی بودن داروها مواجه باشیم مشکل قاچاق دارو وجود خواهد داشت بنابراین برای اصلاح این وضعیت باید برنامه‌ای دقیق تدوین شود.

به گزارش تسنیم، در تاریخ 28 مهر نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی از کشف حداقل 200 مورد صندلی فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفته بود حدود یک سال قبل این پرونده پیگیری شده و موارد مختلفی از فروش صندلی در دانشگاه‌ها محرز شده است.

بر طبق همین خبر وی منشأ اصلی فروش صندلی در دانشگاه‌ها را بازگشت تعداد بالایی از دانشجویان خارج از کشور اعلام کرد و اظهار کرده بود که فروش صندلی در دانشگاه‌ها فقط محدود به این افراد نمی‌شود بلکه موارد دیگری بدون اینکه در خارج از کشور تحصیل کرده باشند نیز در دانشگاه‌های برتر مشغول به تحصیل شده‌اند.

لازم به ذکر است که همه این بحث‌ها در شرایطی مطرح شده است که منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز اخیراً در واکنش به این اظهارات مطرح شده نبود حتی یک مورد صندلی فروشی در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت علوم را مورد تأکید قرار داده است.

حرف آخر:  یادداشتی به قلم مهدی فریدی کلورزی.

مهدی فریدی کلورزی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، در یادداشتی به ضرورت حضور مؤثر جوانان در عرصه‌های تصمیم‌گیری پرداخته و به موضوع مطرح شدن نام بخشدار جوان خشکبیجار برای تصدی معاونت سیاسی فرمانداری رشت و عدم توجه منتقدان به عملکرد او، اشاره کرده است.

گام دوم انقلاب، محکم و با صلابت خواهد بود اگر حضور جدّی و مؤثر جوانان در تمام عرصه‌های مدیریتی کشور محقق شود. رهبر معظم انقلاب نیز با عنایت به چنین ضرورتی، محور اصلی بیانیه‌ی گام دوم انقلاب را به جوانان اختصاص دادند.

ورود به زمانه‌ی نو نیازمند حضور در زمینه‌های نوین است و جوانان، حامل اندیشه‌های نو برای حضور قدرتمند در زمینه‌های نو هستند.

می‌توان البته بی‌توجه به ضرورت‌های زمانه و با چشم بستن بر جهش‌های محیرالعقول جوامع بشری در دهه‌های اخیر، به هر بهانه‌ای در راه ورود جوانان کارآمد و شایسته‌ی این مرز و بوم به عرصه‌های خدمتگزاری سنگ‌اندازی کرد و عنان امورات خلق‌الله را به دست مدیرانِ بی‌انگیزه، بی‌تحرک و معترض‌ساز سپرد؛ اما سرانجام واقعیت‌های تلخ ناشی از بی‌تدبیری رخ خواهد نمود و همگان را به وادی بلا خواهد کشاند.

گیلان‌زمین از روزگاران دور، دروازه‌ی مبادلات فکری و فرهنگی ایران با جهان بوده و با اتکاء به سرمایه‌های گران‌سنگ انسانی خویش در برهه‌های تاریخ‌ساز این مملکت، همواره نقشی بی‌بدیل و پیشرو داشته و در توسعه‌یافتگی نیز در قیاس با سایر مناطق کشور حائز رتبه‌های برتر بوده است. مع‌الاسف سالیانی‌ست که گویا بر پا و بال‌های این پرنده‌ی سپیدِ همواره در اوج، وزنه‌هایی آویخته و زمین‌گیرش کرده‌اند. کافی‌ست سری به شهرک‌های صنعتی‌اش بزنیم یا به نظاره‌ی مزارع و باغاتش بنشینیم یا به مراکز فرهنگی‌اش بنگریم. در توضیح این بی‌رونقی و پژمردگی گیلان، می‌توان دهها دلیل اقامه کرد؛ اما اگر نیک مداقه کنیم، شاید علت‌العلل پس رفتن گیلان در زمان را باید ناشی از فقدان یا کمبود مدیران کارآمد، باانگیزه و آگاه به ضروریات زمانه در بدنه‌ی مدیریتی استان قلمداد نمود.

پس از سالها بی‌رغبتی به حضور مؤثر جوانان در عرصه‌های تصمیم‌گیری و عواقب زیان‌بار این روش و منش، ورود جوان‌ترین استاندار کشور به گیلان و تکیه بر مسند استانداری، بارقه‌های امید را در دل جوانان و بانوان گیلانی زنده کرد. تأکیدات رهبر انقلاب و دستورات رئیس جمهور مبنی بر استفاده از ظرفیت عظیم جوانان و بانوان، در تمام میادین سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، دست استاندار جوان را برای پیشبرد پروژه‌ی «جوان‌سالاری» در گیلان باز گذاشت و حضور قابل توجه جوانان و بانوان در سطوح مدیریتی، علیرغم بعضی انتقادات و با وجود برخی کاستی‌ها، چنان مؤثر افتاد که بنا بر اظهارات استاندار کنونی «با ورود جوانان در عرصه های مدیریتی، شاهد کارنامه قابل قبولی از آنان هستیم».

با این اوصاف، در هفته‌های اخیر و به دنبال مطرح شدن نام یکی از موفق‌ترین مدیران جوان استانداری برای تصدی معاونت فرمانداری رشت، اظهار نظرهایی در مخالفت با این انتصاب صورت گرفته است. مخالفان، بدون توجه به پاکدستی بخشدار جوان خشکبیجار و کارنامه‌ی بر جای مانده از دوران خدمتگزاری او در این بخش، به ویژه در زمینه‌ی مبارزه با فساد و تلاش برای به سامان رساندن پروژه‌های عمرانی و …، عمدتاً سلایق سیاسی خویش را مبنای مخالفت و مقیاس ارزیابی قرار داده‌اند؛ اما کافی بود تا از نزدیک شاهد پیگیری‌های مجدّانه‌ی این مدیر با انگیزه برای رفع مشکلات مردم و توفیقات وی در این راه باشند و یا به جای انتقاد از حضور او در یک سخنرانی قانونی و با مجوز از شورای تأمین استان – که متأسفانه با ورود تنش‌آمیز مخالفان به محل سخنرانی، به درگیری‌های محدودی منتهی شد – توجه خود را به نقش وی در کاهش تنش و جلوگیری از درگیری معطوف می‌ساختند تا شاید به جای تقبیح حضور وی در آن مراسم قانونی – که بنا به دستور مقام مافوق برای کاهش تنش‌های احتمالی صورت گرفته بود – زبان به تقدیر از وی گشوده و در این صورت چه بسا لحن و محتوای اظهارنظرها و بیانیه‌های صادره به عدالت نزدیک‌تر می‌بود.

حسن‌پور، صبغه و سابقه‌ی سیاسی و حزبی دارد؛ کتمان هم نمی‌کند و اصولاً چه نیازی‌ست به کتمان و انکار؟! فعالیت در احزاب رسمی کشور، نه تنها نقطه‌ی ضعف نیست بلکه برای یک مدیر سیاسی، چه بسا یک ضرورت است. با این حال، حضور پر رنگ و مؤثر او در یک جریان سیاسی، نافی خدمت بی‌شائبه‌ی بخشدار جوان به مردم نبوده است؛ فارغ از هر گرایش و سلیقه‌ی سیاسی مراجعان.

امید است با سعه‌ی صدر تمام دلسوزان و در سایه‌ی درایت مسئولان، شاهد حضور بیش از پیش جوانان باکفایت، پویا و پرتحرک ...

 

... خویش به حرکت شتاب‌آلودشان در فتح قله‌های ترقی ادامه خواهند داد؛ چه ما همراه‌شان باشیم و چه نباشیم. شرایط کشور ایجاب می‌کند که فارغ از تنگ‌نظری و به دور از طرد و نفی سرمایه‌های خویش، همگان همّت کنیم برای گذر کشور از تنگناهای صعب و سخت پیشِ رو.

«اَمائیم کَس‌کَسِ پشت / اَمائیم پنج‌تا انگشت / جمع‌آبیم تا بیبیم مُشت».

حرف آخر ، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در پیامی به رئیس‌جمهور و نخست وزیر عراق، با قدردانی از تلاش همه مردم، مسئولان، علما و به‌ویژه مقام مرجعیت برای تأمین امنیت کامل و میهمان‌نوازی از زائرین اربعین حسینی، تصریح کرد: این گردهمایی بیش از پیش نشان داد که اربعین فقط یک مناسبت تقویمی نیست، بلکه معجزه ماندگار تاریخی و قوی‌ترین رسانه برای معرفی فرهنگ حسینی و قیام عاشورایی است.

 

متن پیام حجت‌الاسلام حسن روحانی به آقای "برهم صالح " رئیس‌جمهور  و آقای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای برهم صالح

رئیس جمهور محترم عراق

جناب آقای عبدالمهدی

نخست وزیر محترم عراق

 در راهپیمایی بزرگ و باشکوه اربعین حسینی که امسال با حضور و مشارکت بی‌نظیر و میلیونی عاشقان ولایت و مشتاقان آزادی و آزادگی برگزار شد، بار دیگر حماسه‌ای جاودانه و به‌یادماندنی خلق و پیام آزادگی و جوانمردی عاشورا به گوش همه جهانیان رسانده شد. این گردهمایی بیش از پیش نشان داد که اربعین فقط یک مناسبت تقویمی نیست، بلکه معجزه ماندگار تاریخی و قوی‌ترین رسانه برای معرفی فرهنگ حسینی و قیام عاشورایی است.

این همایش جهانی سرشار از برکات است که هر سال بیش از پیش ابعادی آشکارتر می‌یابد و تجلی همبستگی و اتحاد و نزدیکی صمیمانه ارادتمندان رسالت و ولایت به‌ویژه در بین مردم دو کشور ایران و عراق و تشکیل جبهه‌ای واحد علیه ظلم، تبعیض و خشونت است.

اینجانب لازم می‌دانم از همه مسئولان، علما و به‌ویژه مقام مرجعیت که با تأمین امنیت کامل و میهمان‌نوازی از زائرین، از هیچ کوششی دریغ نکردند، صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم.

همچنین تلاش مردم متدین و فداکار عراق و موکب‌داران عزیز آن کشور که خالصانه و سخاوتمندانه پذیرای میلیون‌ها زائر ایرانی و دیگر کشورهای اسلامی بودند، شایسته نهایت تجلیل و قدردانی است.

با آرزوی توفیقات روزافزون جنابعالی و تمامی تلاشگران برگزاری این مراسم باشکوه، پیوند دوستی، سربلندی و اقتدار هرچه بیشتر دو کشور دوست و برادر ایران و عراق را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

حسن روحانی 

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

حرف آخر ، به نقل از سپاه نیوز، در پی دستگیری سرشبکه کانال معاند آمدنیوز و ابراز محبت و عنایت علمای بزرگ، مسئولین محترم نظام، فرماندهان گرانقدر و آحاد مردم عزیزمان از اقدام و قدرت اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سرلشکر سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران پیام قدردانی و تشکر صادر کردند.

 

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قَدْ مَكَرَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَأَتَى اللَّهُ بُنْیَانَهُم مِّنَ الْقَوَاعِدِ فَخَرَّ عَلَیْهِمُ السَّقْفُ مِن فَوْقِهِمْ وَأَتَاهُمُ الْعَذَابُ مِنْ حَیْثُ لَایَشْعُرُونَ(26)

خداوند متعال را شاکریم که در ایام بزرگداشت اربعین حماسه‌ساز حسینی(ع) این فریاد رسای مظلومان مقتدر تاریخ، قامت‌فرازانی که راه و رسمشان در گمنامی است، بار دیگر ضربتی محکم بر دشمن در خانه‌اش فرود آوردند و معیار قدرت اطلاعاتی سپاه را به‌محک گذاشتند و نماد و شاهد مثال آشکاری از سیطره اطلاعاتی فرزندان انقلابی رهبری عزیز و ملت بزرگمان را بر نظام‌های اطلاعاتی عنکبوتی مستکبران آفریدند.

همچنین از ابراز لطف و عنایت علمای بزرگ، مسئولین محترم نظام، فرماندهان گرانقدر و آحاد مردم عزیزمان تشکر نموده و از این که موجبات خوشحالی ملت سرافراز ایران اسلامی فراهم شد، پیشانی شکر بر زمین می‌ساییم.

با این ابتکار عمل و اقدام اطلاعاتی طراز جهانی و حرفه‌ای، یکی از کورسوهای جنگ روانی دشمن در ناامن‌سازی ذهنی و راه‌اندازی آشوب‌های خیابانی، اختلاف‌افکنی ما بین نخبگان و مسئولین، نشر اکاذیب و شایعه، ترویج بدبینی و ناامیدی در مردم خاموش گردید و غافلگیری بر سرویس‌های اطلاعاتی استکباری تحمیل شد.

امید وافر داریم به‌برکت خون مطهر شهدا و صبر و استقامت تمامی همرزمان جبهه مبارزه با کفر در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی، سرشت عاشورایی سپاه در سایه رهبری معظم انقلاب، سرمایه‌ای برای پیش‌قراولی لشکر فائقه امام زمان(عج) باشد.

حرف آخر ، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر این‌که «باید قیمت دارو واقعی شود» در عین حال گفت که واقعی شدن و یا افزایش قیمت دارو نباید از جیب مردم رخ دهد. دولت باید با دادن یارانه افزایش قیمت دارو را از کانال بیمه‌ها جبران کند.

محمد حسین قربانی، با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر بهداشت درباره‌ افزایش دو برابری قیمت داروهای خاص داخلی گفت: اگر قرار به تورم چند برابری باشد به تبع آن باید قیمت محصول نهایی هم واقعی شود. چون در غیر این صورت رانت به وجود می‌آید. این شامل حوزه درمان هم می‌شود. اگر تعرفه درمان واقعی نباشد قطعا با توجه به هزینه‌های جانبی آن کیفیت درمانی پایین می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه «باید قیمت تمام شده محصول متناسب با هزینه‌های تولید باشد» افزود: البته دارو به عنوان سبد کالای استراتژیک مردم شرایط دیگری دارد باید دولت از طریق یارانه‌ها، دارو را با قیمت مناسب به دست مردم برساند. منظور دادن یارانه از مسیر بیمه‌ها است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد وزیر بهداشت برای افزایش قیمت برخی از داروها را منطقی خواند و گفت: امروز بیشتر تولید کنندگان دارو در حال ورشکستگی هستند چون دیگر تولید دارو برای آنها مقرون به صرفه نیست. این که ما قیمت دارو را پایین نگه داشته که با این وضعیت علاوه بر ایجاد رانت شاهد قاچاق دارو به آن طرف مرزها باشیم منطقی نیست لذا باید با توجه به اقتصاد مقاومتی و لزوم توجه به تولید کنندگان قیمت دارو را واقعی کرد.

قربانی ادامه داد: در این بین اگر افزایش قیمت دارو باعث ایجاد بار سنگین به مردم می‌شود دولت باید ورود کرده و به دارو یارانه دهد. یارانه باید از کانال بیمه‌ها اختصاص پیدا کند در این شرایط کارخانه‌های تولیدی ورشکسته نشده و مردم هم به راحتی می‌توانند داروی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

به گفته‌ وی دولت نباید از جیب مردم قیمت دارو را افزایش دهد بلکه باید همچون کالاهای اساسی به دارو از طریق بیمه‌ها یارانه دهد.

حرف آخر: سران کشورهای فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام حمایت دو کشور از توافق هسته‌ای ایران، درعین حال خواستار پایبندی تهران به تمام تعهداتش در ذیل این توافق بین‌المللی شدند.

فرانسه و آلمان درحالی از ایران خواستار پایبندی به تعهدات برجامی شده اند که خود، تحت فشارهای دولت دونالد ترامپ، تا کنون به تعهدات خود در قبال این توافقنامه عمل نکرده اند.

جمهوری اسلامی ایران نیز براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و با هدف ترغیب دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی برای پایبندی و حفظ آن، برخی تعهدات خود در قبال برجام را کاهش داده و در صورتی که دیگر طرف اقدام عملی برای اجرای تعهدات خود انجام ندهند، گام‌های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجام ادامه خواهد یافت.

به گزارش نشریه "اکتوالیته" فرانسه، سران فرانسه و آلمان در این بیانیه که پس از دیدارهای دوجانبه و نشست وزرای دولت های آلمان و فرانسه در شهر تولوز صادر شد؛ اعلام کردند که "آنها می خواهند ایران یک بار دیگر به تعهدات خود در مورد توافق هسته‌ای عمل کند. "

این دو رهبر اروپایی همچنین نگرانی خود را از افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به دنبال حمله به زیرساخت های سعودی و علیه آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز اعلام کردند.

نشست وزیران کابینه های دو دولت فرانسه و آلمان، با هدف تعمیق روابط دوجانبه و در آستانه اعمال تعرفه‌های جدید گمرکی از سوی آمریکا بر صادرات محصولات اروپایی برگزار شد.

دو کشور از سیاست های اروپایی در مقابل تحریم های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا حمایت کردند.

در حاشیه این نشست، رهبران آلمان و فرانسه از شعبه مرکزی شرکت هواپیمایی ایرباس در تولوز فرانسه دیدن کردند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه چهارشنبه ۲۴ مهر به خبرنگاران گفت: این کشور همچنان به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای ایران متعهد بوده و از ایران می خواهیم به تمام تعهدات برجامی خود عمل کند.

«اگنس واندر مول» تاکید کرد: ایران باید از ورود به یک مرحله جدید در چارچوب کاهش تعهدات برجامی خوددداری کند که این اقدام چیزی جز افزایش تنش‌ها به دنبال نخواهد داشت.

او افزود: ایران باید با آژانس بین‌المللی هسته‌ای هم در چارچوب توافق هسته‌ای و هم در چارچوب دیگر تعهدات هسته‌ای‌اش به طور کامل همکاری کند.  

سخنگوی وزارت خار جه فرانسه تاکید کرد: این کشور بر اساس چارچوب های مشخص شده توسط رئیس جمهوری در بیاریتز و نیویورک به طور کامل به تعهدات خود در خصوص کاهش تنش ها متعهد است.

جمهوری اسلامی ایران بعد از آن‌که آمریکا در اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران خارج شده و همه تحریم‌ها را بازگرداند، هشدار داد که اگر دیگر کشورهای عضو توافق بویژه اروپایی ها به تعهدات خود عمل نکنند، تعهدات هسته‌ای اش را طبق برجام کاهش می‌دهد.  

در این چارچوب و بعد از بی‌عملی اروپا، ایران در سه مرحله تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده و تاکید کرده که در صورت عدم اقدام عملی اروپا برای فراهم کردن امکان فروش نفت، مرحله چهارم را عملی خواهد کرد.

صفحه1 از113

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.