K2 Listing

K2 Listing

با پهلوگیری کشتی تجاری دیبا با حضور استاندار گیلان، نمایندگان مجلس، مقامات کشوری و استانی و فعالان اقتصادی در مجتمع بندری کاسپین، نخستین محموله تجاری از مبدا بندر نینگبو در شرق چین وارد منطقه آزاد انزلی شد.

 

گیل ندا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در حاشیه این مراسم با اشاره به تلاش های سه سال گذشته مجموعه مدیریتی خود به منظور راه اندازی این مسیر جدید تجاری، گفت: اهمیت کریدور جدید میان دو کشور ایران و چین زمانی مضاعف می شود که متوجه طرح بزرگ چین با عنوان “یک کمربند یک جاده” شویم، به این معنی که این کریدور تجاری به عنوان مسیر جایگزین میان چین و اروپا به ایفای نقش خواهد پرداخت.

رضا مسرور با بیان اینکه ظرف۳ سال گذشته مذاکرات متعددی با مسئولین بخش دولتی و خصوصی کشورهای چین و قزاقستان در خصوص کریدور جدید تجاری در این مسیر با عنوان مسیر جنبی برگزار شد، اضافه کرد: با پهلو گیری نخستین محموله که کالا را از شرقی ترین نقطه چین در مسیر کریدور چین ـ قزاقستان ـ ایران به حرکت درآورده، فرصت ترانزیت کالا از طریق این مسیرتجاری به اروپا و کشورهای منطقه فراهم می شود تا مسیر جدید به عنوان بخشی از طرح بزرگ چینی ها به ایفای نقش بپردازد.

مسرور در ادامه به مسیر طی شده این محموله کالایی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: این محموله حاوی قطعات دوچرخه، لوازم موتورهای صنعتی، کاغذ دیواری، لنت خودرو و… است که از بندر نینگبو توسط خط ریلی داخلی چین به منطقه خورگوس در مرز این کشور با قزاقستان منتقل شده و سپس از طریق خط ریلی در طول کشور قزاقستان به بندر اکتائو وارد و از طریق این بندر با یک فروند کشتی، محموله کالایی ترانزیت شده به بندر کاسپین وارد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تأکید بر اینکه هم اکنون اهمیت و نقش اتصال ریل به بنادر انزلی و کاسپین بسیار افزایش یافته، خواستار تسریع در این مهم به منظور افزایش قابل توجه درآمدهای ارزی کشور شد و خاطر نشان کرد: فعالین اقتصادی توجه داشته باشند که زمان و هزینه کمتر از مزایای این مسیر تجاری در مقایسه با مسیر موجود میان دو کشور است.

گفتنی است؛ مزایای کریدور جدید ایران و چین که پس از چندین سال پیگیری از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی راه اندازی شده در گسترش مبادلات دو کشور و توسعه تجارت در دریای خزر بسیار حائز اهمیت است و نسبت به مسیر های موجود از طریق دریای زرد، اقیانوس هند و بندرعباس در جنوب ، در کاهش مدت زمان و کاهش هزینه ها تاثیر گذار است که این موضوع از مهم ترین ویژگی های این کریدور است و با توجه به اینکه منطقه آزاد انزلی نزدیک ترین منطقه آزاد به پایتخت بوده کالاهای وارداتی در کوتاه ترین زمان ممکن در پایتخت توزیع می شود.

مسیر ترانزیتی جدید چین ـ قزاقستان ـ ایران به منظور ایجاد مسیرهای جدید ترکیبی میان ایران و چین با محوریت منطقه آزاد انزلی، افزایش ظرفیت حمل و نقل بار در دریای خزر است و با شروع فعالیت این کریدور امکان ترانزیت ۱۰ میلیون تن کالا فراهم شده است.

لازم به ذکر است؛ نینگبو شهری در شمال شرقی استان ججیانگ چین در ۲۵ کیلومتری دریای شرقی چین و به عنوان یکی از بنادر صنعتی و تجاری مهم این کشور از قرن هفتم تا به امروز شناخته میشود و آن را نمونه کوچکی از شهر شانگهای در اقتصاد چین قلمداد می کنند و بندر نینگبو از لحاظ توان عملیاتی در ارسال محموله های بازرگانی رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده، به همین منظور انتقال بار از شرقی ترین نقطه چین به عنوان منطقه ای کاملاً توسعه یافته در این مسیر می تواند در ایجاد مسیرهای جدید ترکیبی میان ایران وچین با محوریت منطقه آزاد انزلی، افزایش ظرفیت حمل و نقل بار دردریای خزرنقش موثری داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان میزان مطالبات دستگاه های تابعه وزارتخانه از دولت را قابل توجه عنوان کرد و گفت: دریافت مطالبات از دولت در حوزه های گوناگون به ویژه در بخش مطالبات بیمه ای بسیاری از مشکلات مالی را حل می‌کند.

 

گیل ندا، در نشستی با حضور مجمع نمایندگان گیلان، سازمان های وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تابعه آن مشکلات و مطالبات خود را برای پیگیری و حل آن توسط نمایندگان مجلس مطرح کردند.

 در این جلسه رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت شناسایی راهکارهای اختصاص منابع مالی بیشتر برای تحقق اهداف سازمانی در مسیر توسعه استان گفت: در این نشست آمارهای مختلف دستگاه های تابعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در استان از میزان برخورداری از بودجه ارائه و راه های افزایش بودجه و دریافت مطالبات معوق با همکاری نمایندگان مجلس بررسی شد.   ولی داداشی، با تاکید بر اینکه قرار شد ادارات و دستگاههای حاضر در این نشست آمار دقیقی از میزان مطالبات خود از دولت و پیشنهادهای خود را در حوزه اعتبارات و تسهیلات دولتی به دبیرخانه مجمع ارائه کنند افزود : نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات این بخش و مطرح کردن خواسته های به حق مردم در صحن خانه ملت آمادگی کامل دارند.

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گیلان نیز در این نشست ، بااشاره به اهمیت برگزاری چنین جلساتی با حضور نمایندگان مردم در خانه ملت ، گفت : نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می توانند با مطرح کردن مشکلات ادارات در صحن مجلس به ویژه در هنگام بررسی لایحه بودجه سال آینده ، در اختصاص و تامین منابع مالی گام های موثری بردارند.

عباس علیزاده  میزان مطالبات دستگاه های تابعه وزارتخانه از دولت را قابل توجه عنوان کرد و افزود : دریافت مطالبات از دولت در حوزه های گوناگون به ویژه در بخش مطالبات بیمه ای بسیاری از مشکلات مالی را حل می‌کند.

در این نشست همچنین جبار کوچکی نژاد یکی از سه نماینده رشت و اسدا… عباسی نماینده رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی و برخی مدیران کل و روسای ادارات حاضر در جلسه نظرات و پیشنهادهای خود را برای افزایش منابع مالی و حل مشکلات بیان کردند.

 آرکادی دوورکوویچ، معاون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، برای حضور در افتتاحیه مسابقات شطرنج بین المللی جام کاسپین(خزر) به گیلان سفر می کند.

 

گیل ندا، رئیس هیات شطرنج استان گیلان روز پنجشنبه اظهار داشت: دوورکوویچ که ریاست فدراسیون جهانی شطرنج را نیز در اختیار دارد، روز 23 بهمن ماه به رشت خواهد آمد تا در مراسم افتتاحیه هفدهمین دوره مسابقات شطرنج بین المللی جام کاسپین(خزر) شرکت کند. 
کیومرث بیات افزود: بر این اساس و طبق برنامه ریزی های انجام شده ، قرار است که استقبال ویژه ای از معاون رئیس جمهور روسیه و رئیس فدراسیون جهانی شطرنج انجام شود که در این راستا ، مراسم استقبال از دوورکوویچ با همکاری هیات اتومبیلرانی و موتورسواری استان گیلان از فرودگاه رشت تا منطقه آزاد انزلی محل برگزاری این دوره از مسابقات انجام خواهد شد. 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه هرساله شطرنجبازان معروفی در مسابقات بین المللی جام خزر حضور می یابند، به طور حتم با حضور رئیس فدراسیون جهانی شطرنج در مراسم افتتاحیه، در هفدهمین دوره این مسابقات شاهد حضور شطرنجبازان معروف بیشتری خواهیم بود. 
وی بیان کرد: هفدهمین دوره رقابت های شطرنج بین المللی جام کاسپین (خزر) از روز 23 بهمن ماه سال جاری با حضور زبده ترین شطرنجبازان ایرانی و همچنین شطرنجبازان معروف کشورهای صاحب نام این رشته ورزشی در منطقه آزاد انزلی آغاز خواهد شد. 
رئیس هیات شطرنج گیلان خاطرنشان کرد: هر ساله استان گیلان میزبان برگزاری این دوره از رقابت ها است که خوشبختانه از این مسابقات استقبال خوبی می شود و علاوه بر اینکه از لحاظ تعداد شرکت کنندگان این مسابقات در جایگاه ویژه ای قرار دارد، از لحاظ کیفی نیز در سطح بسیار بالایی برگزار می شود. 
بیات اظهار کرد: هفدهمین دوره مسابقات شطرنج بین المللی جام کاسپین (خزر) با حضور شطرنجبازان بانو و آقا و در جداول مختلف به مدت هشت روز در منطقه آزاد بندرانزلی گیلان برگزار می شود و در پایان نیز به شطرنجبازان برتر هر جدول ، علاوه بر اهدای حکم قهرمانی ، جوایز ارزنده نقدی نیز اهداء می شود. 

حمید‌رضا عدل معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه، از سد مخزنی شفارود، سد لاستیکی باغبانان فومن و پروژه سد مخزنی شهر بیجار استان گیلان بازدید کرد.

 

گیل ندا،  عدل با همراهی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان و معاون طرح و توسعه شرکت مدیریت منابع آب ایران از طرح سد مخزنی شفارود واقع در شهرستان رضوانشهر بازید کرد. 
ساخت سد مخزنی شفارود در غرب گیلان روی رودخانه شفارود و در فاصله 2.5 کیلومتری شهرستان رضوانشهر و 65 کیلومتری رشت در حال احداث است؛ این سد از نوع بتنی غلتکی (RCC) به طول تاج 300 متر ، ارتفاع از پی 101 متر با حجم مخزن 65 میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی 98 میلیون مترمکعب در سال و نیروگاه برق آبی 4.6 مگاواتی با استفاده از تسهیلات بین المللی فاینانس خارجی از نیمه دوم سال 1392 آغاز شده است.
این طرح با هدف تامین آب شرب به میزان 23 میلیون مترمکعب در سال ، تامین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه و جلوگیری از عوارض خشکسالی ها به میزان 45 میلیون مترمکعب، تامین آب مورد نیاز زیست محیطی، تامین آب مورد نیاز صنایع به میزان 10 میلیون مترمکعب در سال و کنترل سیلاب های فصلی و تولید انرژی برق آبی با پیشرفت فیزیکی 40 درصد در حال ساخت است.
همچنین معاون سازمان برنامه و بودجه از سد لاستیکی باغبانان فومن و پروژه سد مخزنی شهر بیجار و عملیات اجرایی خط انتقال بازدید کرد.
سد مخزنی شهربیجار از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی در فاصله هشت کیلومتری آبادی شهربیجار از توابع امامزاده هاشم در حدود 35 کیلومتری رشت بر روی رودخانه زیلکی است و آب 150 هکتار اراضی کشاورزی را تامین می کند.
سد باغبانان فومن نیز در غرب استان گیلان است.
از ویژگی‌های مهم سدهای لاستیکی سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره‌برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجراء آن است و با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سیکلی سدهای لاستیکی می‌توانند جایگزینی مناسبی برای سازه‌های مهار سیلاب ها در استان‌های شمالی کشور محسوب شوند.
توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه‌ها، افزایش سطح تراز آب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره‌سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه‌ها، بهره‌برداری تفریحی و توریستی، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه‌ها و هدایت آن به کانال‌های شبکه آبیاری و جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین اهداف اجرای طرح های لاستیکی در استان گیلان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گیلان با بیان اینکه علیرغم محدودیت‌های بوجود آمده و تحریم‌های صورت‌گرفته از سوی آمریکا در حوزه صنعت فرش ایران، شاهد رشد هستیم گفت: خوشبختانه فرش ایرانی در تمام دنیا متقاضیان خاص خودش را دارد و جایگزینی برای هنر قالیبافان ایرانی نیست.

 

گیل ندا، سیدمحمد احمدی در جلسه کارگروه فرش استان گیلان با اشاره به اینکه قریب به 2 میلیون نفر در سطح کشور در صنعت فرش‌بافی فعالیت دارند، گفت: حدود 13 هزار و 400 نفر فرش‌باف گیلانی در بخش‌های کارگاهی و خانگی مشغول فعالیت هستند که 9 هزار نفر از آنان تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

وی به وجود برخی مسائل و مشکلات صنفی در مسیر تولید فرش اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش ما بر این است تا با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود و از طریق راهبری، نظارت و تسهیل زمینه‌ها دغدغه‌های موجود را برطرف کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بر ضرورت توسعه و ترویج تولیدکنندگان فرش در سطح استان تأکید و تصریح کرد: از فرصت‌های برگزاری دوره‌های آموزشی در جهت جذب نوآموزان به صنعت فرش، ارتقاء مهارت قالیبافان و دوره‌های تخصصی برای طراحان، رنگرزان و ناظران فنی برای توسعه این صنعت استفاده می‌کنیم.

وی تولیدات صنایع دستی استان گیلان را بسیار فاخر ارزیابی و خاطرنشان کرد: ایجاد بستری برای عرضه دائمی محصولات تولیدکنندگان صنایع دستی به ویژه فرش‌بافان منجر به گسترش فعالیت در این بخش می‌شود.

سیدمحمد احمدی افزود: در مناسبت‌های مرتبط با حوزه صنایع دستی می‌توانیم با ایجاد نمایشگاه عرضه محصولات در مناطق پربازدید شهری از تولیدکنندگان صنایع دستی و قالی‌بافان حمایت کنیم.

جلسه کمیته مدیریت بحران در شرکت گاز استان گیلان به ریاست مدیرعامل برگزار وبر لزوم آمادگی شبانه روزی پرسنل شرکت گاز برای مواجهه با بحران تاکید شد.

 

گیل ندا،  حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در جلسه کمیته مدیریت بحرانشرکت با اشاره به برگزاری دومین جلسه این کمیته از طریق ویدئو کنفرانس اظهار داشت: در جلسه گذشته که قبل از وقوع سیل در مهرماه تشکیل شد کلیه هماهنگی ها از راه دور صورت پذیرفت و خوشبختانه توانستیم بحران های پیش آمده را با موفقیت مدیریت نمائیم.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش هواشناسی باد شدید با سرعت بالای 90 کیلیومتر در ساعت، همراه با بارندگی و بارش برف در ارتفاعات تا یک متر در استان بوقوع می پیوندد لذا ضروری است تمهیدات لازم را پیش بینی کرده و همانند سال های گذشته در جهت استمرار جریان گاز تلاش نمائیم.

 اکبر ادامه داد: بعلت وضعیت موجود مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز، گاز نیروگاه ها و کارخانجات سیمان را از مدار خارج و یا محدود کرده است تا پایداری جریان گاز در حوزه مشترکین خانگی برقرار بماند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان بر حضور فیزیکی تمامی رؤسا و کارکنان بصورت شبانه روزی تاکید کرد و اظهار داشت: لازم است کلیه پرسنل شرکت با آمادگی و هوشیاری کامل و نیز در اختیار داشتن سیستم های ارتباطی و سایر تجهیزات آماده مواجهه با اتفاقات احتمالی باشند.

در ادامه با تمامی روسای ادارات شهرستان ها ارتباط ویدئویی برقرار شد و رؤسای ادارات آمادگی کارکنان و تجهیزات در خصوص مواجهه با شرایط جوی پیش رو اعلام کردند.

در این جلسه علاوه بر گزارش شورای شهرستان ها، اعضای کمیته مدیریت بحران نیز گزارشی از وضعیت آمادگی تجهیزات و کارکنان برای مقابله با شرایط جوی پیش رو  ارائه کردند.

جلسه کمیته مدیریت بحران در شرکت گاز استان گیلان به ریاست مدیرعامل برگزار وبر لزوم آمادگی شبانه روزی پرسنل شرکت گاز برای مواجهه با بحران تاکید شد.

 

گیل ندا،  حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در جلسه کمیته مدیریت بحرانشرکت با اشاره به برگزاری دومین جلسه این کمیته از طریق ویدئو کنفرانس اظهار داشت: در جلسه گذشته که قبل از وقوع سیل در مهرماه تشکیل شد کلیه هماهنگی ها از راه دور صورت پذیرفت و خوشبختانه توانستیم بحران های پیش آمده را با موفقیت مدیریت نمائیم.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش هواشناسی باد شدید با سرعت بالای 90 کیلیومتر در ساعت، همراه با بارندگی و بارش برف در ارتفاعات تا یک متر در استان بوقوع می پیوندد لذا ضروری است تمهیدات لازم را پیش بینی کرده و همانند سال های گذشته در جهت استمرار جریان گاز تلاش نمائیم.

 اکبر ادامه داد: بعلت وضعیت موجود مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز، گاز نیروگاه ها و کارخانجات سیمان را از مدار خارج و یا محدود کرده است تا پایداری جریان گاز در حوزه مشترکین خانگی برقرار بماند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان بر حضور فیزیکی تمامی رؤسا و کارکنان بصورت شبانه روزی تاکید کرد و اظهار داشت: لازم است کلیه پرسنل شرکت با آمادگی و هوشیاری کامل و نیز در اختیار داشتن سیستم های ارتباطی و سایر تجهیزات آماده مواجهه با اتفاقات احتمالی باشند.

در ادامه با تمامی روسای ادارات شهرستان ها ارتباط ویدئویی برقرار شد و رؤسای ادارات آمادگی کارکنان و تجهیزات در خصوص مواجهه با شرایط جوی پیش رو اعلام کردند.

در این جلسه علاوه بر گزارش شورای شهرستان ها، اعضای کمیته مدیریت بحران نیز گزارشی از وضعیت آمادگی تجهیزات و کارکنان برای مقابله با شرایط جوی پیش رو  ارائه کردند.

 فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اعلام هواشناسی گیلان مبنی بر بارش برف طی پنجشنبه و جمعه هفته جاری، از دستگاه های اجرایی و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان خواست تا برای خدمات رسانی احتمالی در بارش برف آمادگی کامل داشته باشند.

 

گیل ندا، میرشمس مومنی زاده غروب سه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران در فرمانداری رشت افزود: اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان نه تنها در این ایام بلکه تا پایان اسفند و تعطیلات نوروزی بایستی آمادگی کامل داشته باشند تا در صورت بروز باران شدید و برف ، مشکلاتی برای مردم ایجاد نشود.
وی با بیان این مطلب که بخشداران در بخش ها و شهرداران در شهرهای شهرستان در مدیریت بحران مسئول بوده و بایستی پاسخگو باشند، اظهار داشت: همه اعضای ستاد مدیریت بحران رشت بایستی تلاش کنند تا در صورت بارش برف و باران شدید اختلالی در زندگی روزمره مردم نداشته باشیم.
مومنی زاده با تاکید بر ضرورت بازنگهداری راه ها در صورت بارش برف خاطر نشان کرد: باز بودن راه ها لازمه خدمات رسانی و امدادرسانی به موقع است بنابراین مسئولیت راهداری در این باره سنگین است ضمن این که در صورت لزوم با بهره گیری از همه امکانات و ظرفیت شهرستان رشت برای کمک اقدام خواهد شد.
فرماندار رشت با بیان این که بعد از راهداری ، مجموعه برق مسئولیت سنگینی در مدیریت بحران دارد، بیان داشت: قطع برق، قطع سایر خدمات را به دنبال دارد بنابراین ضروریست تا دست اندرکاران برق شهرستان رشت آمادگی لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه اداره آب در مناطق شهری و روستایی نیز بایستی آمادگی کامل داشته باشند، خاطر نشان کرد: بایستی در صورت قطع برق برای برقراری سریع آن برنامه ریزی لازم انجام گیرد تا خللی در زندگی مردم ایجاد نشود.
مومنی زاده با بیان این مطلب که پنجشنبه و جمعه هفته جاری 48 ساعته در فرمانداری شهرستان رشت آماده باش هستیم، اظهار داشت: همه مدیران مدیریت بحران بایستی در شرایط بحرانی پاسخگو بوده و در دسترس باشند.
شهرستان رشت با شش بخش ، 293 روستا و 18 دهستان، دارای 930 هزار نفر جمعیت است که 60درصد آنها شهری و 40 درصد روستایی هستند.

صفحه1 از46

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.