K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، مدیر حج و زیارت گیلان از ثبت‌نام هفت هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح خبر داد و خاطرنشان کرد: زائران حتما از طریق سامانه سماح ثبت‌نام را انجام دهند و بدون ثبت‌نام اقدام به خروج از ایران نکنند.

حسن فعال در نشست ستاد اربعین استانداری گیلان، با اشاره به حذف روادید کشور عراق برای زائران ایرانی اربعین حسینی، اظهار کرد:‌ نیاز به کنسولگری عراق نداریم و زائران گیلانی می‌توانند با در دست داشتن گذرنامه از مرز مهران عبور کنند.

وی با بیان اینکه زائران اربعین حسینی از اول محرم بدون روادید به عراق اعزام می‌شوند، گفت:‌ کاروان‌های عتبات عالیات عراق نیز تا 24 مهرماه اعزام می‌شوند و نیاز به روادید ندارند.

مدیر حج و زیارت گیلان از ثبت‌نام هفت هزار زائر گیلانی اربعین در سامانه سماح خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ طی روزهای منتهی به اربعین حسینی تعداد ثبت‌نام‌کنندگان افزایش می‌یابد لذا زائران حتما از طریق سامانه سماح ثبت‌نام را انجام دهند و بدون ثبت‌نام اقدام به خروج از ایران نکنند.

فعال با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی سامانه سماح ویژه اربعین حسینی از طریق صداوسیما، عنوان کرد: کارگزاران سامانه سماح در مرزهای ایلام و کرمانشاه نیز آماده ثبت‌نام زائران هستند و تنها مبلغ 22 هزار تومان بابت بیمه زائر پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اعزام 24 هزار زائر گیلانی اربعین در سال گذشته، اضافه کرد‌: مبلغین حج و زیارت استان در موکب‌های آستارا و مهران حضور دارند و به سوالات زائران در حوزه‌های دینی پاسخ خواهند داد.

محمدباقر باقرزاده، مدیرکل صداوسیمای گیلان نیز، از راه‌اندازی قرارگاه رسانه‌ای در موکب آستارا خبر داد و تصریح کرد:‌ برد رسانه‌ای حضور زائران خارجی اربعین حسینی در ایران و حال و هوای معنوی آنان برای زیارت کربلا مد نظر قرار دارد.

وی با اشاره به اعزام یک تیم خبری به کربلا جهت پوشش زنده تصویری خدمات‌رسانی موکب‌های گیلان به زائران اربعین حسینی، یادآور شد:‌ همزمان با برپایی موکب‌ها در کربلا، این فعالیت‌ها به صورت زنده و روزانه پوشش داده خواهد شد تا مردم بتوانند نتیجه کمک‌های خود به موکب‌ها را ببینند.

حرف آخر ، استاندار گیلان گفت: اربعین سال گذشته ۲۴ هزار نفر از گیلان به زیارت مرقد امام حسین(ع) و عتبات عالیات رفتند و امسال براساس پیش‌بینی‌ها بالغ بر ۳۵ هزار زائر از استان عازم کربلا و نجف می‌شوند. لذا همه‌ی خدمات رسانی‌ها باید افزایش یابد.

ارسلان زراع در ستاد اربعین استان اظهار داشت: خدمت در ستادهای اربعین، فراتر از چارچوب وظایف اداری و براساس عشق و ارادت به امام حسین (ع) و خاندان اهل بیت است.

وی افزود: یکی از مهمترین دستاوردهای اربعین، ایجاد انس، الفت، اتحاد و شور و نشاطی است که برای مسلمانان در این راهپیمایی عظیم ایجاد می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تدابیر درست و اصولی برای بهره‌گیری از رویداد عظیم اربعین به لحاظ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اتخاذ شود تا از برکات این رویداد عظیم بهره گیری کنیم.

وی گفت: این مهم تنها از طریق دولت و دستگاه‌های اجرایی میسر نمی‌شود بلکه لازم است از ظرفیت‌های خیرین و مشارکت مردمی در این حرکت باشکوه استفاده شود.

استاندار گیلان افزود: اربعین سال گذشته ۲۴ هزار نفر از گیلان به زیارت مرقد امام حسین(ع) و عتبات عالیات رفتند و امسال براساس پیش‌بینی‌ها بالغ بر ۳۵ هزار زائر از استان عازم کربلا و نجف می‌شوند. لذا همه‌ی خدمات رسانی‌ها باید افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه گیلان میزبان زائرین خارجی نیز می‌باشد افزود: تمهیدات لازم برای استقبال و اسکان موقت این زائرین به شایستگی اندیشیده شود.

حرف آخر ، رامین قاسم زاده، مدیر جهاد کشاورزی فومن اظهار داشت: چهار ویلا که بدون مجوز در زمین های کشاورزی فومن ساخته شده بود با حکم قضائی تخریب شد.

 ۴ ویلا که بدون مجوز در زمین های کشاورزی فومن ساخته شده بود با حکم قضائی تخریب شد.

مدیر جهاد کشاورزی فومن گفت: این ویلاها در مجموع با ۴۵۰ متر مربع زیر بنا در خارج از طرح هادی و در اراضی باغی و شالیزاری روستای ازبر بالای این شهرستان ساخته شده بود.

رامین قاسم زاده افزود: با تخریب ۴ ویلای غیر مجاز ۹ هزار متر مربع ار اراضی باغی و شالیزاری در روستای ازبر بالا فومن آزاد شد.

حرف آخر ، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در حال حاضر کنترلی بر مباحث دلالی در محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد.

مسعود الماسی گفت: گیلان دومین استان تولیدکننده برنج کشور است و به طور میانگین 750هزار تن برنج سفید در گیلان تولید می شود.

وی افزود: به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب سالجاری پیش بینی شده بود، امسال با افزایش 8 تا 10درصدی تولید برنج سفید در گیلان مواجه شویم و خوشبختانه این پیش بینی درست از آب درآمد.

الماسی خاطرنشان کرد: هم اکنون بخش عمده برنج در شالیکوبی ها در حال سفید شدن است و پس از پایان این مرحله میزان دقیق برنج سفید تولید شده در گیلان اعلام خواهد شد.

املش بزرگترین پرورش دهنده راتون گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای افزایش تولید برنج در گیلان افزایش پرورش راتون است، گفت: هم اکنون پرورش این محصول در استان در حال انجام است و بیشترین محصول راتون در شهرستانهای شرقی گیلان از جمله در شهرستان املش در حال پرورش است.

الماسی ادامه داد: راتون برنجی گران تر و سالم تر از برنج اولیه است که علاوه بر افزایش درآمد کشاورزان موجب افزایش تولید برنج استان هم می شود.

وی با اشاره به اینکه امید می رود امسال کشاورزان سود مناسبی را از فروش محصول خود کسب کنند، تصریح کرد: یکی از مسائلی که موجب می شد کشاورزان نتوانند سود مناسبی از فروش برنج داشته باشند، واردات برنج خارجی بود که خوشبختانه به دستور دولت، توزیع برنج خارجی در بازار به بعد از فروش برنج های داخلی موکول شده است.

دست دلالان باید در فروش برنج کوتاه تر شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: قیمت فروش برنج به صورت عمده 7 درصد کمتر از فروش این محصول به صورت جزئی است.

وی افزود: یکی دیگر از عوملی که موجب می شود قیمت برنج از مزرعه تا بازار تفاوت کمتری داشته باشد، کوتاه تر شدن دست دلالان برنج است.

الماسی با بیان اینکه در حال حاضر کنترلی بر مباحث دلالی در محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد، گفت: اگرچه برخی از دلالان منصف تسهیل کننده فروش برنج داخلی در بازار هستند، اما اگر نظارتی بر کار دلالان این محصول صورت گیرد، سود بیشتری از فروش برنج نصیب کشاورزان خواهد شد.

حرف آخر ، استاندار گیلان با اشاره به حمایت دولت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای اتمام پروژه‌های درمانی اظهار داشت: در تلاشیم که با حمایت دولت بیمارستان‌های نیمه‌تمام شهرستان‌های لنگرود، تالش و رشت را در موعد مقرر به بهره‌برداری برسانیم.

ارسلان زارع با همراهی علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از احداث بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان رشت بازدید کردند و از نزدیک در جریان روند عملیات اجرایی این پروژه که تاکنون ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، قرار گرفتند.

استاندار گیلان در حاشیه این بازدید با اشاره به حمایت دولت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای اتمام پروژه‌های درمانی اظهار داشت: در تلاشیم که با حمایت دولت بیمارستان‌های نیمه‌تمام شهرستان‌های لنگرود، تالش و رشت را در موعد مقرر به بهره‌برداری برسانیم.

زارع با بیان اینکه دولت برای اتمام بیمارستان‌های نیمه ‌تمام در شهرستان‌های لنگرود و تالش دارای برنامه‌ریزی دراز مدت در این عرصه است تأکید کرد: اتمام بیمارستان هزار تخت‌خوابی سایت لاکان رشت مستلزم مشارکت تمام دستگاه‌های اجرایی است و تصمیمات لازم در رابطه با آن اتخاذ می‌شود.

همچنین مرکز جامع پژوهشی و آموزشی سرطان نیز در سایت لاکان رشت در حال ساخت است که تا امروز ۲۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد از این رو این مرکز جامع به نحوی طراحی شده که به عنوان یک بیمارستان پژوهشی و درمانی خدمات‌دهی داشته باشد.

بیمارستان هزار تخت‌خوابی نیز در سایت لاکان رشت راه‌اندازی می‌شود تا مردم از خدمات تخصصی آن بهره‌مند شوند

استان گیلان در مجموع ۳۵ بیمارستان دولتی و خصوصی دارد که هزار و ۲۶۴ تخت را در خود جای داده است.

حرف آخر ، مدیرعامل منطقه آزاد انزلی افزایش ترانزیت و درآمد ارزی، اتصال منطقه به کریدورها و تبدیل منطقه به بورس کالا را در کنار سایر فعالیت‌های صنعتی و اجتماعی از اهداف منطقه آزاد انزلی برشمرد.

رضا مسرور با تأکید بر ارائه عملکرد مطلوب منطقه آزاد انزلی در سطوح مختلف اظهار کرد: معتقدیم نباید وقت خود را صرف امور جاری کرد، بنابراین کارهایی که از سوی منطقه آزاد انزلی انجام‌شده قابلیت پیگیری از سوی رسانه‌ها را دارد.

وی با بیان اینکه چشم‌انداز و حرکت منطقه آزاد انزلی در راستای برنامه طرح جامعه انجام می‌شود، افزود: منطقه آزاد از طرح و برنامه‌ریزی استراتژیک مجدد در راستای توسعه خودداری اما روی تفکر استراتژیک کارکرده است.

افزایش ترانزیت، استراتژی‌های منطقه آزاد انزلی

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی یکی از مهم‌ترین عملکرد سازمان را ایفای نقش منطقه آزاد در افزایش مبادلات تجاری و ترانزیت برشمرد و گفت: بندرانزلی در مسیر کریدورها به‌ویژه کریدور شمال و جنوب و کریدور تازه تأسیس از سوی چین – قزاقستان و چین و انزلی قرارگرفته است و نقش به سزایی را در افزایش مبادلات تجاری خواهد داشت.

مسرور با بیان اینکه در تلاشیم تا منطقه آزاد انزلی را مرکز ترانزیت کالاهای استراتژیک و غیراستراتژیک سوق دهیم، تصریح کرد: در این راستا باید زیرساخت‌ها فراهم شود و الحمدالله این زیرساخت‌های حیاتی نسبت به سال ۸۸ تاکنون به شکل قابل‌توجهی افزایش‌یافته است گرچه در آن سال‌ها منطقه آزاد و بندر کاسپین شرایط مناسبی را نداشتند.

وی با بیان اینکه تمام‌وقت و هزینه‌های منطقه آزاد انزلی صرف تقویت زیرساخت‌ها شده و می‌شود، گفت: در سال ۹۶ بعد از مهندسی ارزش صورت گرفته، بندر کاسپین ایجاد و بخش خصوصی اسکله‌ها را ساخت و در کنار اینکه منطقه آزاد نیز در بخش اسکله‌سازی ورود کرده و ابتدای سال ۹۶ نخستین کشتی وارد منطقه و اسکله توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

یکی از اهداف منطقه آزاد، اتصال آن به کریدورها است

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اتصال به کریدورها را از دیگر برنامه‌های منطقه آزاد انزلی دانست و افزود: برخی از کریدورها در کشور تنها نامی از آن‌ها شنیده و عملاً از آن‌ها ردپایی دیده نمی‌شد اما امروزه منطقه آزاد در این زمینه نیز ورود کرده و در تلاش است تا بااتصال خود به این کریدورها تراز تجاری و ترانزیت را در منطقه و جهان افزایش دهد.

مسرور با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی منطقه آزاد در عرصه بین‌المللی خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و امضای تفاهم‌نامه همکاری با طرفین چینی و قزاقستانی خوشبختانه طی پنج ماه گذشته ۱۸ کشتی از این کشورها از طریق گیلان وارد کشور شدند.

تلاش سازمان برای تبدیل منطقه آزاد به بورس کالا

وی با اشاره به توجه سازمان به تبدیل‌شدن منطقه آزاد به بورس کالا گفت: مسیر افزایش ترانزیت، ایجاد زیرساخت و تبدیل منطقه آزاد به منطقه‌ای برای بورس کالا مسیری است که هیچ‌کس یارای تغییر آن را ندارد.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به راه‌اندازی بورس کالا در سال ۹۴ در منطقه آزاد انزلی افزود: در این بورس کالا علاوه بر تجار ایرانی، بازرگانان خارجی می‌توانند کالای خود را در بورس عرضه کنند و این مهم بسیار ارزشمند است.

مسرور با تأکید بر اینکه منطقه آزاد انزلی باید در تقویت زیرساخت‌ها گام‌های اساسی بردارد، تصریح کرد: پروژه اسکله رورو یکی از خلأهای منطقه آزاد بود که خوشبختانه با امضای تفاهم‌نامه همکاری با مجموعه خاتم‌الانبیا از سر گرفته‌شده و مهم‌تر از پروژه اسکله رورو اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی است که مزیت نسبی به ریل رشت-آستارا و رشت-انزلی دارد.

درآمد ارزی، مهم‌ترین هدف منطقه آزاد

وی مهم‌ترین نقش منطقه آزاد انزلی را ایجاد درآمد ارزی برای کشور برشمرد و گفت: هدف اصلی از ایجاد مناطق آزاد برای کالای ضروری و مسافر و بار نیست بلکه هدف اصلی منطقه آزاد ایجاد درآمد ارزی برای کشور است.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به مزیت گردشگری موجود در گیلان افزود: گردشگری در گیلان باوجود منطقه آزاد انزلی متحول شده است و تجارت گردشگری ما در سال ۹۲ طی یک سال یک‌میلیون نفر بود درحالی‌که طی سال گذشته شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از فاز گردشگری منطقه آزاد انزلی استفاده کرده‌اند.

مسرور با بیان اینکه در تقویت گردشگری منطقه آزاد مداوم باید طرح‌های جدید طراحی و ایجاد شود، گفت: ایجاد اسکله‌های تفریحی در انزلی، تالش و آستارا و لینک کردن آن‌ها با یکدیگر گردشگری دریایی جان گرفته و در افزایش درآمد ارزی و اقتصاد منطقه بسیار اثرگذار است.

وی با اشاره به توفیقات منطقه آزاد انزلی در حوزه صنعت بیان کرد: سهم منطقه آزاد انزلی از صادرات یک میلیارد دلاری مناطق آزاد کشور، ۴۰۰ میلیون دلار، یعنی ۴۰ درصد سهم صادرات از آن منطقه آزاد انزلی است.

نقش منطقه آزاد در میزبانی از صنایع پاک و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با تأکید بر اینکه به‌هیچ‌وجه به صنایع آلاینده در منطقه اجازه فعالیت داده نمی‌شود، تصریح کرد: علاوه بر اینکه اجازه نمی‌دهیم صنایع آلاینده وارد منطقه آزاد انزلی شود مسیر و زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده‌ایم و چندین شرکت در این زمینه با زمینه اشتغال بالا مشغول فعالیت هستند و در این حوزه منطقه آزاد انزلی در بین مناطق آزاد کشور رتبه نخست را دارا است.

مسرور از ایجاد پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود: مجوز این پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی از وزارت راه و شهرسازی در حال گرفتن است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز دانشگاهی در منطقه آزاد انزلی گفت: در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه‌ای در منطقه آزاد انزلی با حضور وزیر افتتاح‌شده و در حال امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه شهید بهشتی جهت حضور در منطقه آزاد صورت گرفته است.

مسرور با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تأسیس واحد بین‌الملل در منطقه گفت: با تأسیس واحد بین‌الملل شاهد افزایش توریسم علمی و آموزشی در کشور و استان خواهیم بود.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به اقدامات اجتماعی صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد، بیان کرد: ساخت چندین مدرسه، اجرای آسفالت در بسیاری از معابر، احداث مسجد و خانه عالم و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی دیگر که در افزایش رضایتمندی مردم بسیار اثرگذار است.

ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۰ هزار نفر/ ۷ درصد تولید ناخالص گیلان در منطقه آزاد انزلی است

مسرور با بیان اینکه میزان سطح اشتغال در منطقه آزاد انزلی از مرز ۲۰ هزار نفر نیز فراتر رفته، گفت: این عدد در سال ۹۲ در حدود ۶ هزار نفر بود و آمارها نشان از رشد قابل‌توجه ایجاد اشتغال در منطقه را می‌دهد درحالی‌که منطقه آزاد تنها ۰.۶ مساحت استان گیلان را به خود اختصاص داده است و گفتنی است که بیش از ۷ درصد تولید ناخالص استان گیلان در این منطقه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مدل درآمدی منطقه آزاد انزلی تحول پیداکرده، بیان کرد: ما ریالی از دولت اعتبار نمی‌گیریم و سیاست ما این‌گونه است که با حمایت بخش خصوصی و تجار درآمد کسب و در منطقه هزینه می‌کنیم و فاز تحول در این منطقه در ابتدای کار است و رسانه‌ها در این مسیر بسیار نقش‌آفرین هستند.

حرف آخر ، معاون سابق اقتصادی استانداری گیلان گفت: تشکیل اتاق تعاون بانوان یک ضرورت انکارناپذیر در مسیر توسعه اقتصادی است.

سیدمحمد احمدی در دیدار با جمعی از بانوان نخبه و فعال ورزشی، فرهنگی، علمی و اجتماعی مرکز گیلان با بیان اینکه از جمعیت حدود یک‌میلیون نفری شهرستان رشت ۵۰درصد را بانوان به خود اختصاص داده‌اند، گفت: بانوان رشتی در حوزه اشتغال و کار‌آفرینی، فرهنگی و علمی و ورزشی سرآمد هستند و باید بیش از گذشته از ظرفیت بانوان در برنامه‌های توسعه‌ای بهره برد.

وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی حوزه زنان نیز خاطرنشان کرد: باید در این حوزه فعال باشیم تا با ریشه‌یابی آسیب‌ها آنان را رفع کنیم و به نظر می‌رسد در مراکز استان‌ها نیازمند راه‌اندازی شورای عالی زنان و خانواده با اختیارات تام باشیم.

فرماندار سابق شهرستان رشت با اشاره به قهرمانی جهان سارا بهمنیار در رقابت‌های کاراته تصریح کرد: بهمنیار و بانوان قهرمان ورزشی سفیر مهربانی، عزت، اقتدار و سربلندی زنان کشورمان هستند و قهرمانی زنان و دختران ایرانی نشان‌دهنده جایگاه والایشان در کشور است.

احمدی با نقد آمار طلاق در گیلان و به ویژه رشت خاطرنشان کرد:فقر و بیکاری از مهمترین عوامل طلاق در استان است که با ارتقای سواد رسانه‌ای و اشتغال‌زایی و ارتقای سطح معیشت خانواده‌‌ها می‌توان این آمار را به صورت چشمگیر کاهش داد.

وی با ابراز اینکه خانواده با مدیریت بانوان اداره می‌شود، اظهار کرد: امروز حضور زنان و دختران پرتلاش و بافرهنگ گیلانی در عرصه‌های بین‌المللی دانشگاهی، هنر و ورزش زبانزد بوده و مایه افتخار است‌.

معاون سابق استانداری گیلان در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان بانوان فعال فرهنگی رشت در خصوص راهکارهای موفقیت اقتصادی زنان گفت: خلاقیت و نوآوری در ذات بانوان گیلانی نهفته است و به شخصه معتقدم باید تعاونی‌های ویژه بانوان را در حوزه گردشگری، صنایع دستی، کشاورزی، ورزشی، آموزشی و اقتصاد مقاومتی گسترش داد.

احمدی ادامه داد: تشکیل اتاق تعاون بانوان، حمایت بیمه‌ای از زنان شاغل و خانه‌دار نیز باید مورد تقاضای بانوان باشد و می‌توان با کمک دولت و مجلس صندوق‌های غیررسمی محلی بانوان را به بانک تعاون زنان ارتقا داد‌.

حرف آخر ، زارع با اشاره به درخواست‌ها و پیشنهاداتی که در سفر رییس جمهوری به گیلان درخصوص توسعه تولید ماهی در قفس به عنوان یک پروژه اولویت‌دار استان مطرح و تصویب شد افزود: در این سفر ۲۵ میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای پرورش ماهی در قفس تصویب شد.

ارسلان زارع در دیدار با رییس سازمان شیلات کشور با اشاره به اینکه استان گیلان به عنوان یک رکن مهم در تولید خاویار در کشور است اظهار داشت: تولید خاویار یک فرصت خوب و ارزآور واشتغال‌زا محسوب می‌شود و بر این اساس باید هدف‌گذاری کنیم تا تولید گیلان در سال ۱۴۰۰ از مرز ۴ تن گذر کند.

 وی جایگاه گیلان را در بازسازی ذخایری ماهیان رتبه نحست کشور عنوان کرد گفت: ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان سال گذشته تولید و رهاسازی شد که این میزان برای اولین بار اتفاق افتاده است.

استاندار با اشاره به اینکه قانون برنامه ششم توسعه سهمی خوبی را برای گیلان در زمینه اشتغال آبزی‌پروری دیده است افزود: تا پایان برنامه،  تولید۲۰۰ هزار تن انواع ماهی در قفس پیش بینی شده است که سهم استان گیلان بیش از ۸۰ هزار تن است.

زارع با اشاره به درخواست‌ها و پیشنهاداتی که در سفر رییس جمهوری به گیلان درخصوص توسعه تولید ماهی در قفس به عنوان یک پروژه اولویت‌دار استان مطرح و تصویب شد افزود: در این سفر ۲۵ میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای پرورش ماهی در قفس تصویب شد که ۵۰ درصد آن امسال اختصاص می یابد.

استاندار گیلان اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خوب دولت تدبیر و امید در عرصه شیلات افزایش و تقویت سهم آبزی‌پروری و کاهش فشار برروی دریا و افزایش درآمد صیادان است.

زارع تصریح کرد: با مشارکت صیادان، مردم و آموزش می‌توان کمک بیشتری برای تولید ماهی در قفس انجام داد.

وی با بیان اینکه باید از اکوسیستم دریا بیشتر محافظت کنیم  اظهار داشت: می‌بایست با نگاه توسعه پایدار و رویکرد حفظ محیط زیست به اقتصاد دریامحور توجه کنیم.

نماینده عالی دولت گفت: علاوه بر بازسازی ذخایر با اعتبارات دولتی و مشارکت مردم بر حفاظتی که توسط یگان حفاظت اتفاق می افتد واقعا به همراهی مردم بیش از پیش نیاز داریم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان این که می‌توان از ظرفیت خوب آب بندان‌ها و آب شیرین در آبزی‌پروری استفاده کرد، عنوان داشت: در استان ۹ هزار هکتار آب بندان وجود دارد و باتوجه به محدودیت اراضی بیش از ۳ هزار هکتار آن ظرفیت آبزی‌پروری دارد که می‌توان از این ظرفیت با رویکرد تولید و اشتغال استفاده بیشتری کرد.

وی به استفاده از ظرفیت تولید آبزی‌پروری در روستاها در مقیاس کوچک اشاره و خاطر نشان کرد: آب منطقه‌ای با همکاری و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی و با حمایت‌های شیلات و جهاد کشاورزی، این ظرفیت ها را شکوفا کنند.

استاندار اظهار داشت: استان گیلان با سابقه‌ای طولانی در بخش شیلات به عنوان کانون اشتغال صید و صیادی کشور است .

وی خاطر نشان کرد: فعالیت های  شیلاتی در بخش آبزی پروری و صیادی گیلان در کشور یک نقطه قوت محسوب می شود ولی باید کوشش کنیم این سهم را بیشتر و میزان تولید را تقویت کنیم.

در ادامه این جلسه رییس شیلات کشور با اشاره به کارآزمودگی مردم استان گیلان به فعالیت‌های شیلات و کشاورزی گفت: سرمایه‌گذاری و پشتیبانی‌ در این حوزه خیلی زود تبدیل به تولید و اشتغال پایدار در استان می‌شود.

نبی اله خون میرزایی گفت: از ۶ تن خاویار کشور ۲.۵ تن آن توسط گیلان تأمین می‌شود که قطب اصلی کشور محسوب می‌شود.

صفحه1 از73

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.