K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر،  در دومین نشست مشترک هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان که صبح پنجشنبه ، دوازدهم تیرماه سال جاری با معاونان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه  برگزار شد ، ضمن ارایه گزارشی جامع در خصوص پروژه های مراکز آموزشی درمانی پورسینا ، رازی ، شفا و دانشکده پزشکی در مجموعه دانشگاهی سایت لاکان،  اجرای سریع پروژه های مذکور مورد بحث و تبادل نظر کارشناسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است ؛ اولین نشست مشترک دانشگاه علوم پزشکی گیلان با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا پنجم تیرماه سال جاری برگزار شد.

دستگاه CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا افتتاح شد و زمینه را برای توسعه توریسم سلامت در این شهرستان مرزی و بندری فراهم کرد.

حرف آخر،   عصردیروز یکشنبه_ یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان شهید بهشتی آستارا توسط دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهره برداری رسید.

دستگاه CT اسکن یا مقطع نگاری رایانه ای از جمله دستگاه های تشخیص پزشکی است که اندام های مختلف بدن را به صورت لایه به لایه تصویر برداری کرده و اندام های مورد نظر را به جهت کاربردهای تحقیقاتی و ‌درمانی تصویر برداری می‌کند.

برای خرید، استقرار و راه اندازی CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا حدودا پنج میلیارد تومان با استفاده از اعتبارات و ارز دولتی هزینه شده است.

شهرستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر از جمله بیمارستانهایی بوده اند که طی کمتر از یک سال اخیر در پی پیگیری های مستمر و مطالبه گرایانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه CT اسکن مجهز شده‌اند.

دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تامین زیرساخت‌های درمان دولتی حق گیلانیان است، اظهار کرد: در تلاشیم تا در آینده نزدیک بیمارستان‌های رازی، پور سینا، 17 شهریور، شهید نورانی تالش و امینی لنگرود را نیز مجهز به CT اسکن پیشرفته کنیم.

به گفته وی، نظام سلامت گیلان به هر دلیلی طی سالهای گذشته نسبت به رشد استان‌های همجوار خود و همچنین نسبت به متوسط کشوری عقب مانده و رفع این عقب ماندگی ها تنها به تلاش مستمر، بی منت و با همکاری مسوولان ملی از جمله مقام عالی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه کشور ممکن خواهد شد.

یقینا استقرار و تجهیز بیمارستانهای دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آنها به مراکز خصوصی که بعضاً هزینه های بسیار بالایی را در بر داشته، می کاهد و همچنین مانع از طولانی تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت CT اسکن می‌شود.

دستگاه مقطع نگاری رایانه ای مستقر در بیمارستان دولتی شهید بهشتی آستارا علیرغم اینکه تنها ۱۵ روز از زمان بهره برداری آن گذشته روزانه به ۱۰ تا ۲۰ نفر از بیماران خدمت ارائه می‌کند و با توجه به مرزی بودن شهرستان آستارا در توسعه توریسم سلامت نیز می‌تواند نقش آفرین باشد.

گفتنی است با توجه به تراکم جمعیت و گردشگرپذیر بودن شهرستان بندری آستارا و در پی آن افزایش تروما جاده ای در کنار سایر سوانح و حوادث غیرمترقبه، راه اندازی دستگاه CT اسکن یک نیاز مبرم منطقه به شمار می رفت در حالیکه در گذشته بیماران هم استانی آذری زبان در شرایط اضطراری به ناچار باید به مرکز استان و یا شهرستان های استان های همجوار مراجعه می‌کردند که بعضاً ماه ها دریافت این خدمت به تعویق می‌افتاد.

آمار ها، شاخص های سلامت و از همه مهمتر ابراز رضایتمندی مردم در استان در بیمارستانها و مراکز دولتی نشان از افزایش زیرساختهای درمانی به ویژه در بیمارستانهای شهرستانهای گیلان در جهت توزیع عادلانه خدمات سلامت خبر می‌دهد.

 

 حرف آخر، به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای گیلان، محمدی اصل مدیر کل زندانهای گیلان به اتفاق هیئت همراه در بازدیدهای دوره ای هفته قوه قضاییه از زندانهای گیلان ضمن حضور و بازدید از تمامی واحدهای زندان مرکزی با زندانیان دیدار چهره به چهره برگزار و از روند برنامه های قضایی آنان مطلع و دستورات قانونی لازم را برای مددکاران در تسهیل پرونده قضایی آنان  صادر کرد

محمدی اصل مدیر کل زندانهای استان گیلان در این بازدید ، تحمل کیفر مددجویان را در زندان با برنامه های سازنده  اصلاحی ، تربیتی و اشتغال روندی امیدوار کننده دانست و بیان داشت مددجویان بعد از آزادی با حرفه هایی که  در زمان تحمل کیفر می آموزند می توانند تصمیمات درستی را برا ی رسیدن به اهدافی که بتواند هم خود و هم جامعه کمک کنند بگیرند ،

محمدی اصل اشتغال مددجویان را راهگشای مشکلات آنان و خانواده هایشان عنوان و گفت : با وجود آموزش های علمی و کاربردی   در زندانها از جمله : قالی بافی ، نقشه کشی ساختمان ، کشاورزی ، برق صنعتی ، معماری ، صنعت خودرو ، صنایع دستی ، پرورش زنبور عسل ، ماهی های گرمابی و سردابی و … علاوه براینکه در زندان تحمل کیفر را برای آنان آسان  می سازد بلکه خود بستری را برای آنان فراهم می آورد  تا با کسب مدرک از عناوین حرفه های فوق بعد از آزادی از طریق مراقبت بعد از خروج زندانها به بانکها معرفی و برای ایجاد شغل مورد نظر تسهیلات دریافت کنند

مدیر کل زندانهای گیلان آمار برگشت پذیری افرادی که در زندان مهارت کسب نمودند  به چرخه جرم را بسیار اندک دانست و افزود : با رایزنی ها و برگزاری نشست های فنی و تخصصی در ایجاد برنامه های اشتغال کاربردی برای مددجویان تمام تلاش خود را داریم تا بتوانیم از بهترین منابع در راستای تحقق اهداف سازمان که همانا آموزش ، اصلاح و تربیت مددجویان برای بازگشت سعادتمندانه به جامعه است استفاده نماییم

وی با اشاره به سخنان محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشوردر خصوص اینکه بیان داشتند اصلاح و حرفه‌آموزی دو رویکرد تحولی سازمان زندان‌ها است گفت : در نشستهای متعدد و هم فکری های انجام شده ، پتانسیل های استانی شناسایی و برای هر نقطه از شهرستان که زندانی در آنجا تحمل حبس می نمایند دوره های توسعه آموزش کاربردی در نظر گرفته شد

وی در پایان با بیان اینکه در حال تدوین و شناسایی ظرفیتهایی هستیم که بدانیم کدامیک از آموزشهای کاربردی در زندانها بیشتربن جذب کار در جامعه را دارد به سخنان خود پایان داد

فعالیت سه کانون دانشجویی محیط زیست، آسیب های اجتماعی و کانون فضای مجازی دانشجویان در شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصویب شد.
 
 

 

حرف آخر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که صبح امروز با حضور دکتر ارسلان سالاری _رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حجت الاسلام و المسلمین اسماعیلی- مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه  و اعضای این شورا در سالن اجلاس دانشگاه برگزار شد،  دکتر ارسلان سالاری با گرامیداشت یاد شهدا و شهید چمران، با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دانشجویان هستند، افزود: در این میان، بهبود وضعیت خوابگاه ها،  تغذیه و فعالیت های فرهنگی و سایر برنامه های دانشجویان  از مهمترین اولویت های دانشگاه محسوب می شود.

وی ادامه داد: این وظیفه دانشگاه است  که مسیر درست را برای دانشجویان مشخص کند و در این راستا  به ویژه در حوزه فرهنگی حتماً باید برنامه داشته باشیم.

دکتر سالاری با اشاره به اهمیت انجام کارهای فرهنگی در دانشگاه خاطرنشان کرد: از تمامی روسای دانشکده ها خواسته شده تا در سال تحصیلی جدید برای فعالیت های فرهنگی دانشجویان اعم از کانون ها، تشکل ها و انجمن ها، مکانی در محیط دانشکده  اختصاص داده شود و  به جد پیگیر این موضوع خواهیم بود .

در ادامه دکتر فردین مهرابیان -معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، با طرح موضوع تصویب تقویم زمانبندی جلسات شورای فرهنگی، برگزاری  این جلسات را در  هفته اول هر ماه در سال جاری خواستار شد که مورد موافقت رئیس دانشگاه قرار گرفت.

همچنین در این جلسه با اجرای تمام برنامه‌های پیشنهادی فرهنگی سال جاری در صورت مساعدت و همکاری وزارت بهداشت موافقت شد.

در پایان ،  اساسنامه سه کانون دانشجویی محیط زیست ، آسیب های اجتماعی و کانون فضای مجازی دانشجویان به تصویب اعضای این شورا رسید و این کانون ها مجوز فعالیت دریافت کردند.

 
 
در طرح کارآزمایی بالینی بین المللی که تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی در زمینه درمان COVID-19 در حال انجام می باشد ، بیمارستان رازی رشت بیشترین مشارکت را در این مطالعه در جهان داشته است .
 
 

حرف آخر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛  کارآزمایی بالینی سازمان جهانی بهداشت با عنوان SOLIDARITY برای بررسی کارآیی و ایمنی چهار رژیم دارویی بیماری COVID-19 28 اسفندماه سال 1398 (18 مارچ،2020) شروع به کار نمود.

 کشور فرانسه به عنوان اولین کشوری بود که در سوم فروردین 1399 (22 مارچ) به این کارآزمایی پیوست و ایران نیز به عنوان پنجمین کشور در 19 فروردین  ماه سال جاری (۷ آوریل) به این طرح ملحق شد.

تاکنون با گذشت ۱۳ هفته از شروع مطالعه، ۲۱ کشور با مشارکت ۳۵۱ بیمارستان و ۴۳۶۳ بیمار در مطالعه وارد شده‌اند و با مشارکت ۱۷ کشور دیگر نیز موافقت شده است.

لازم به ذکراست ؛  ایران با ورود ۱۳۱۴ بیمار به عنوان اولین کشور و فرانسه با ۷۴۵ بیمار بیشترین مشارکت در این مطالعه را داشته‌اند. دربین ۱۷ بیمارستانی که بیماران آن  تا کنون ۳۰درصد جمعیت مورد مطالعه را دربر می‌گیرد، ۱۱ بیمارستان در ایران هستند که بیمارستان رازی رشت با تعداد 116 بیمار و با همکاری استاد فریبرز منصور قناعی و اساتید گروه عفونی مرکز آموزشی درمانی رازی بیشترین مشارکت را در این مطالعه در جهان داشته است.

 
 
عمل جراحی کاشت حلزون برای دو دختر پنج ساله در رشت و قابلیت انجام این نوع جراحی برای کودکان شمالی، گیلان را به قطب کاشت حلزون شنوایی در شمال کشور تبدیل کرد و آینده ای روشن و جهش داری را در توسعه رشته های پزشکی رقم زد.
 
 

حرف آخر، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا)، کاشت حلزون شنوایی، بخشی از جراحی گوش و حلق و بینی است که اولین مرکز آن در ایران از سال 1376 در دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران آغاز شد و به تدریج این نوع از عمل جراحی در استان هایی که اکنون قطب کاشت حلزون هستند همچون مشهد، تبریز، اهواز گسترش یافت.

کاشت حلزون شنوایی یک عمل جراحی ساده نیست. به این دلیل که در این نوع از عمل جراحی، یک نوع پروتز شنوایی در حلزون ناشنوا کار گذاشته و پس از یک دوره یک تا یک سال و نیم ، مراحل توانبخشی، گفتار درمانی و تربیت شنیداری نیز برای بیمار انجام می شود.

گیلان جزء 14 استان دست یافته به جراحی کاشت حلزون کشور است

کاشت حلزون شنوایی به گفته دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، امتیازی است که وزارت بهداشت و درمان به صورت متمرکز در دست دارد و این امتیاز بنا بر پیچیدگی و خاص بودن فرایند درمان و توانبخشی به هر استان و دانشگاهی داده نمی شود.

دکتر سالاری می گوید: از بین 67 دانشگاه علوم پزشکی کشور تاکنون تنها 13 دانشگاه علوم پزشکی کشور موفق به کاشت حلزون شده اند و استان گیلان اکنون چهاردهمین مرکز کاشت حلزون در کشور است که به این سطح علمی رسیده و می تواند کودکان ناشنوا و بزرگسالانی که گفتار دارند ولی اکنون قادر به شنیدن به هر دلیلی نیستند، درمان کند.

عدم دسترسی های علمی و عملی مانعی برای راه اندازی مرکز کاشت حلزون گیلان

بنا به گفته دکتر شادمان نعمتی، عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مسوول مرکز کاشت حلزون شنوایی گیلان ،  شروع کاشت حلزون در گیلان از سال 92 آغاز شده، اما برخی از موانع همچون عدم دسترسی های علمی، عملی و مجوزات لازم موجب شد تا عملا راه اندازی کاشت حلزون در استان ممکن نشود.

وی می گوید: با بازرسی های فنی به عمل آمده از زیرساختهای علمی و عملی استان توسط وزارت بهداشت، شرایط برای جراحی کاشت حلزون و بخش توانبخشی بیماران دریافت کننده این خدمت در گیلان مهیا و مجوز لازم کاشت حلزون شنوایی برای گیلان در زمستان سال گذشته اعطا شد، اما عملا جراحی ها به دلیل شیوع ویروس کرونا معطل ماندند.

کدام دسته از ناشنوایان با کاشت حلزون، شنوا می شوند؟

دکتر نعمتی، جراح و متخصص گوش حلق و بینی در پاسخ به اینکه جراحی کاشت حلزون برای چه سنینی ممکن است، می گوید: این نوع جراحی تنها برای کودکانی که کری حسی-عصبی مادرزادی در بدو تولد دارند، انجام می شود و در سنین بالاتر نیز تنها در کسانی که گفتار دارند، اما به هر دلیلی مثلا برخی از بیماری ها شنوایی هر دو گوش خود را از دست داده اند، امکان پذیر است.

 

چگونه نوزادان و کودکان ناشنوا مشخص می شوند؟

از سال 87 در استان گیلان غربالگری شنوایی نوزادان در دستور کار قرار گرفته است و در حال حاضر می توان گفت 98 درصد کودکان در کشور از جمله گیلان، سیستم شنوایی شان  غربالگری می شود.

کودکان زیر یک سال تا نهایتا پنج سال که در غربالگری، سیستم شنوایی شان با مشکل مواجه باشد، مورد پایش قرار گرفته و برای درمان ، یا سمک های قوی و یا  کاشت حلزون برای شان تجویز می شود.

نکته قابل توجه اینکه قبل از راه اندازی مرکز کاشت حلزون  در رشت، ناشنوایان و خانواده های آنها باید اقدامات درمانی را عمدتا از تهران پیگیر می شدند که این کار هم هزینه بر و هم طاقت فرسا و وقت گیر بود.

تولد سالانه حدود 100 نوزاد ناشنوا در گیلان/ مرکز کاشت حلزون رشت سالانه شنوایی 300 کودک شمال کشور را برمی گرداند

به گفته دکتر سالاری- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، هر ساله حدود 100 تن از نوزادان در گیلان ناشنوا متولد می شوند و از این رو پیش بینی می شود تمامی این  نوزادان در کنار کودکان استان های شمالی همچون اردبیل، زنجان، قزوین و غرب مازندران در رشت مورد عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفته و خدمات توانبخشی به آنها ارائه شود و با ظرفیت هایی که اکنون در رشت مستقر و مهیا شده می توان شنوایی را سالانه به 250 تا 300 کودک شمال کشور هدیه کرد و مانع از  اعزام  آنها به  مراکز درمانی دولتی خارج از استان و یا بعضا مراکز خصوصی گران قیمت شد.

اظهارات مسوولان حوزه بهداشت و درمان گیلان نشان می دهد، راه اندازی مرکز کاشت حلزون در گیلان رویدادی بسیار بزرگ و اثر بخش در شمال کشور به ویژه برای گیلانیان به شمار می رود که این مهم به وضوح در چشمان دو  کودک پنج ساله گیلانی و خانواده های آنها دیده می شود.

جراحی کاشت حلزون به مراتب مرقون به صرفه تر از جراحی کبد، کلیه و مغز استخوان

به گفته دکتر شادمان نعمتی، متخصص و جراج گوش حلق و بینی، هزینه کاشت حلزون در کشورهای دنیا 60 هزار دلار است و نسبت به عمل جراحی کلیه، کبد و یا مغز استخوان ارزانتر و همچنین کیفیت زندگی نیز برای کسانیکه جراحی کاشت حلزون می شوند در آینده به مراتب بیشتر است به گونه ای که یک کودک پس از کاشت حلزون می تواند دکتر، مهندس، خلبان و یا هر شغل و پیشه ای کسب کند اما کسانیکه مثلا عمل پیوند کبد می شوند از کیفیت زندگی کمتری برخوردار هستند.

به دست آوردن نعمت شنوایی تنها با 6 میلیون تومان!

نکته قابل تأمل دیگر اینکه در ایران بخش اعظم هزینه کاشت حلزون شنوایی توسط دولت به صورت یارانه پرداخت می شود و خانواده ها تنها حدود 6 میلیون تومان هزینه پرداخت می کنند که این شاخص نیز مزیتی بس ارزشمند محسوب می شود.

راه اندازی مرکز کاشت حلزون، سکوی افتخار و جهش برای علوم پزشکی گیلان

راه اندازی مرکز کاشت حلزون در گیلان، از یک سو  صدها کودک در شمال کشور را از نعمت  شنوایی برخوردار می کند و از سوی دیگر برای دانشگاه علوم پزشکی استان یک سکوی افتخار محسوب می شود و این اقدام میمون و مبارک در تاریخ علمی، آموزشی، تحقیقاتی حوزه سلامت گیلان ثبت خواهد شد.

همچنین راه اندازی مرکز کاشت حلزون در گیلان می تواند آغازی برای راه اندازی دانشکده توانبخشی، رشته های شنوایی شناسی، توسعه آموزش برای دستیاران پزشکی باشد و به لحاظ علمی جهشی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ایجاد کند که یقینا برای مردم استان می تواند مثمر ثمر باشد.

 
 
در مراسم افتتاحیه نخستین کاشت حلزون شنوایی گیلان ؛ نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی، حمایت مسوولان کشوری از حوزه سلامت گیلان را مورد تاکید قرار دادند.
 
 
حرف آخر،  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان( وب دا)؛  جبار کوچکی‌نژاد - نماینده  مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از جامعه پزشکی استان و گروه تخصصی کاشت حلزون برای راه اندازی این بخش، افزود: مسوولان دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان با همه موانع و مشکلات تلاش کردند تا بحران کرونا را مدیریت کنند.
وی افزود :  البته کرونا باعث شد تا ضعف‌های موجود در بخش درمان و تجهیزات پزشکی خود را نشان دهد.
کوچکی نژاد  با اشاره به مشکلات و کمبود‌های حوزه بهداشت و تجهیزات گیلان خاطرنشان کرد: انتظار داریم که یک مرکز کاشت حلزون شنوایی با تجهیزات کامل در گیلان داشته باشیم و فقط به بیمارستان امیرالمومنین اکتفا نشود.  
سید علی آقا زاده- نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تهدید کرونا و بیماری‌های گوارشی و انواع بیماری‌هایی که در گیلان وجود دارد، موجب شد تا در بخش درمانی بسیار آسیب ببینیم و خسارت‌های زیادی را متحمل شویم.
وی با بیان اینکه  تخت‌های درمانی در گیلان نیازمند توجه بیشتر است، گفت: امروز آثار موانع و مشکلات بخش درمان در جامعه قابل مشاهده است که باید برطرف شود.  
سردار آقازاده با اشاره به اینکه باید با تمام توان برای کمک به تمام حوزه‌های مدیریتی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان و خدمت به مردم تلاش کنیم، خاطر نشان کرد: همین عمل خداپسندانه و انقلابی راه‌اندازی نخستین کاشت حلزونی شنوایی در استان گیلان بسیار اهمیت دارد و از کسانی‌ که برای راه‌اندازی این بخش در گیلان زحمت کشیده اند تشکر می‌کنیم.
در ادامه دکتر محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت نیز ضمن تقدیر از زحمات رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و  دست اندرکاران  راه اندازی مرکز کاشت  حلزون شنوایی، گفت:  گیلان یکی از استان‌های توریست‌پذیر  و دارای ظرفیت‌های مختلفی است که باید از آن‌ها به نحو شایسته استفاده  کرد و در این خصوص زیرساخت‌های بخش بهداشت و درمان استان باید تقویت و ارتقاء یابد.
وی خاطرنشان کرد: نامناسب بودن زیرساخت های بهداشت و درمان استان، جوابگوی نیاز مردم استان در زمان شیوع بیماری ها نیست. 

دکتر احمدی افزایش بیمارستان های  تامین اجتماعی در استان را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد:  با بهره برداری از  بیمارستان های در حال احداث استان از جمله بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی سایت لاکان، شاهد رشد و ارتقاء مراکز درمانی استان باشیم.

 

 

پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حرفه پزشکی بسیار حرفه مقدسی است، اظهار داشت: مدیریت جامعه امروز  در دنیا که تحت عنوان مدیریت استراتژیک معروف می باشد، این است که از  سرمایه ها به نحو احسن استفاده شود. ولی در کشور ما  به جامعه پزشکی به عنوان سرمایه انسانی، آنچنان که شایسته است توجه نشده و نتوانستیم از این پتانسیل فوق العاده ارزشمند بدرستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از منابع درآمد زا در کشور جامعه پزشکی است ، گفت: در حال حاضر متخصصین ایرانی خارج از کشور، سالانه میلیاردها دلار  درامد ارزی برای  آن کشورها دارند. ما نیز باید از این ظرفیتهای علمی باارزش در کشور  استفاده کنیم.
محمدنژاد افزود: در هر جامعه ای اگر اخلاق مداری رشد پیدا کند، ناهنجاری کاهش می یابد.  بنابراین باید سعی کنیم به حرف هایی که می زنیم عمل کنیم،  تا جامعه ای سالم داشته باشیم. نماینده مردم لنگرود خاطرنشان کرد: با حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جامعه پزشکی به ویژه دانشگاه علوم پزشکی گیلان،  می توانیم شاهد انجام اینگونه اقدامات بی نظیر ( همانند کاشت حلزون شنوایی ) در خطه شمال باشیم.

 

دکتر منوچهر جمالی -مدیرکل امور مجلس وزارت بهداشت  نیز ضمن تقدیر از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت:  ایجاد تغییر کیفیت زندگی ناشنوایان یکی از نتایج بزرگ راه اندازی کاشت حلزون شنوایی است.

وی تامین تجهیزات و نیروی انسانی برای این بخش را ضروری عنوان کرد و افزود: آگاه کردن خانواده ها برای بیماریابی و شناسایی  به وقت مشکل شنوایی در نوزاد، می تواند در استفاده بهینه از کاشت حلزون موثر باشد.
دکتر جمالی ، پیگیری های تیم مدیریتی  دانشگاه در راه اندازی این بخش را قابل تقدیر دانست و با اشاره به بحران کرونا در گیلان گفت: تفاوت مدیریت بیماری کرونا در گیلان با سایر استانها این بود که  در زمان بحران کرونا در استان ،  همکاران درمان و بهداشت  با امکانات و تجهیزات اندک توانستند ایثارگرانه با این بیماری مقابله کنند
 
 
حرف آخر،  مراسم افتتاحیه نخستین کاشت حلزون شنوایی استان گیلان با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان، نمایندگان وزارت بهداشت، اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی و مسوولان استانی در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.
 
 

هرجایی که سازه‌ای در حال احداث باشد همواره نیازمند نظارت است

در این مراسم، آیت اله فلاحتی - نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی این بخش در استان گیلان اظهار داشت: گیلان علیرغم برخورداری از همه ویژگی‌های جغرافیایی و ظرفیت‌های گوناگون علمی در سطح کشور و دنیا، اما در بسیاری از امور مربوط به بخش سلامت و درمان هنوز دچار عقب‌‌ماندگی است. 

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با بیان اینکه حتی خود مسئولان هم اعتراف کردند که گیلان در بخش سلامت و تجهیزات آن دچار کمبود است ابراز داشت: گیلان رتبه آخر را در مسائل بیمارستانی و درمانی دارد.  وی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس خواست تا مسایل بهداشت و درمان استان را در سطح ملی پیگیری کنند و درصدد کاهش مشکلات بخش سلامت باشند.

آیت‌الله فلاحتی با اشاره به اینکه پیشگیری همواره با هزینه و منابع کمتر همراه بوده اما در سامان‌بخشی امور موثر است، خاطرنشان کرد: امروز معضلات پسماند منطقه سروان رشت و 2 رودخانه زرجوب و گوهررود رشت معضلی برای این شهر هستند که باعث ایجاد آلودگی‌ها و شیوع بیماری‌های مختلف شده است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه ما امروز بیمارستان‌هایی داریم که بیش از 100 سال عمر دارند، افزود: نمایندگان مردم گیلان در مجلس پیگیر مشکلات بخش سلامت باشند و از دولت بودجه بخواهند تا مشکلات بخش درمان گیلان کاهش یابد از طرفی ما امروز سومین یا چهارمین استان در حوزه پیوند کبد هستیم و در حوزه پیوند مغز و استخوان در گیلان شاهد تلاش‌های خوبی هستیم. 

وی بیان داشت: آمارهای کنونی شیوع کرونا در گیلان نشان می‌دهد که مردم به‌خوبی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند و از  خیّران سلامت نیز انتظار می رود تا همانطور که در ایام شیوع کرونا وارد عرصه مقابله با این بیماری شدند، برای ارتقاء و تقویت بخش بهداشت و سلامت استان نیز کمک کنند.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به لزوم تسریع در تکمیل  بیمارستان جدید‌الاحداث 400 تخت‌خوابی رشت ابراز داشت: عدم نظارت در کشور بزرگترین آفت است و موجب بروز خسارت‌های فراوان برای جامعه می‌شود. در صورتی‌که هرجایی که سازه‌ای در حال احداث باشد همواره نیازمند نظارت است.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گیلان خاطرنشان کرد: در فصول مختلف همواره بیماری‌های فراوان و گوناگونی در استان گیلان شیوع پیدا می‌کند که در این میان کم‌توجهی عده‌ای آسیب‌هایی را به جامعه وارد کرده است و باید این آسیب‌‌ها از بین برود تا شاهد ارتفاء بخش درمان و سلامت در استان باشیم.


گیلان دهمین استانی است که مرکز کاشت حلزون در آن دایر شده است

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی امتیازی است که وزارت بهداشت و درمان به صورت متمرکز در دست دارد و این امتیاز بنا بر پیچیدگی و خاص بودن فرایند درمان و توانبخشی به هر استان و دانشگاهی داده نمی شود.

وی با بیان اینکه، گیلان دهمین استانی است که مرکز کاشت حلزون در آن دایر شده است گفت: از بین 67 دانشگاه علوم پزشکی کشور، تاکنون تنها 13 دانشگاه علوم پزشکی کشور موفق به کاشت حلزون شده اند.


دکتر سالاری خاطرنشان کرد: این مرکز، چهاردهمین مرکز کاشت حلزون در کشور است که به این سطح علمی رسیده و می تواند به کودکان ناشنوا و بزرگسالانی که گفتار دارند و اکنون به هردلیلی قادر به شنیدن  نیستند، کمک کند.

 

 

توان بالای علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان موجب شد تا وزارت بهداست با راه اندازی این بخش در استان  موافقت کند


 

 

دکترمسعودمتصدی- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص گوش. و حلق وبینی، ضمن تشکر از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نمایندگان مجلس و همه دست اندکاران ، این روز را روزی خوش در تاریخ استان گیلان  عنوان کرد و افزود: راه اندازی کاشت حلزون کار بسیار بزرگ و پیچیده ای است که  با انجام  این عمل،  افراد ناشنوا به  زندگی طبیعی بر می گردند و  می توانند فعالیت اجتماعی داشته باشند.

دکترمتصدی ادامه ادامه داد: این بزرگترین افتخار رشته اتولوژی است که می تواند  یک انسان ناشنوا را از نعمت شنوایی برخوردار کند تا صدایهای لذتبخش را بشنود.

وی با اشاره به گفته هلن کلر"نابینایی ما را از اشیا جدا میکند ولی ناشنوایی ما را از انسانها" گفت:  فرایند کاشت حلزون شنوایی کار بسیار پیچیده و سخت است و تعداد زیادی از افراد باید هماهنگ باشند تا کار نتیجه بخش باشد و پس از عمل، تیم توانبخشی صدها روز باید کار کند تا بتواند فرد ناشنوا را با صداها آشنا سازد.

دکتر متصدی خاطرنشان کرد: توان بالای علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و پیگیری های مجدانه تیم مدیریتی،  موجب شد تا وزارت بهداست با راه اندازی این بخش در استان گیلان موافقت کند.

در ادامه دکتر شادمان نعمتی- مسوول مرکز کاشت حلزون شنوایی گیلان گزارشی از روند راه اندازی این مرکز و اقدامات انجام شده ارایه کرد.

 

در پایان، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به کمبودها و مشکلات زیر ساخت های بهداشت  و درمان گیلان خواستار  حمایت مسوولان  کشوری از حوزه سلامت گیلان شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا)، مراسم افتتاحیه نخستین کاشت حلزون شنوایی استان گیلان صبح امروز (پنجشنبه) با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان، نمایندگان وزارت بهداشت، اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی و مسوولان استانی در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.
 
صفحه1 از96

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.