K2 Listing

K2 Listing

رئیس شورای اسلامی شهر رشت: دستگاه پرداخت الکترونیک موجب کاهش مبادلات پول نقد می شود/ از مشکلات رانندگان تاکسی آگاه هستیم

حرف آخر،  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت رئیس شورای اسلامی شهر رشت امروز در مراسم رونمایی از پروژه تجهیز ناوگان تاکسیرانی رشت به دستگاه پرداخت الکترونیک سیار pos اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا شاهد بروز مشکلات فراوانی هستیم و یکی از این مخاطرات مبادلات انجام شده به وسیله پول نقد و انتقال ویروس کرونا از این طریق است.

محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه در تلاشیم تا راه های انتقال ویروس کرونا را کاهش دهیم افزود: با تجهیز ناوگان تاکسیرانی رشت به دستگاه پرداخت الکترونیک سیار pos رد و بدل کردن پول نقد به نحوی از این چرخه حذف می شود و البته نسبت به دیگر شهرها در این باره عقب هستیم.

وی با تاکید به اینکه اجرای پروژه تجهیز ناوگان تاکسیرانی شهر رشت به دستگاه پرداخت الکترونیک سیار ، مزیت های دیگری نیز به همراه دارد تصریح کرد: در زمانی که هزینه بهای خدمات تاکسی ، افزایش درصدی پیدا می کند شاهد بروز درگیری هایی پیرامون میزان هزینه و یا پول خُرد هستیم و با اجرای این پروژه این بخش از مشکلات نیز برطرف می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه ناوگان تاکسیرانی رشت باید به سمت هوشمند سازی حرکت کند بیان کرد: از سال ۹۴ این طرح مطرح شد و قراربود با صدور کارت های شهروندی این مهم اجرایی شود اما بنا به دلایلی به تعویق افتاد و امیدواریم با اجرای پروژه تجهیز ناوگان تاکسی رانی در رشت ، شاهد گام های موثرتری در این حوزه باشیم.

کارگرنیا با بیان اینکه رانندگان تاکسی در رشت باید تحت حمایت قرار بگیرند گفت: نسبت به مشکلات رانندگان تاکسی مطلع هستیم و در تلاشیم تا با تمهیدات اندیشیده شده اقدامات خوبی در این باره برداریم و از رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا انتظار می رود در جلسات مرتبط هفتگی این کمیسیون از یک نماینده از سوی رانندگان تاکسی به منظورحضور در جلسات و بیان مشکلات دعوت به عمل آورد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: سازمان آب و فاضلاب استان گیلان پیرامون هزینه کردهای انجام شده از محل تبصره ماده سه شفاف سازی کند.

حرف آخر،  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای رشت رئیس شورای اسلامی شهر رشت امروز در دیدار با مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان رشت اظهار کرد: در دوران فعالیت شورای پنجم رشت ، با موافقت شورا، اجرای تبصره ماده سه به منظور اِعمال یکسری از هزینه ها بر روی قبوض آب بهای شهروندان با هدف تسریع و تامین اعتبار پروژه های آب و فاضلاب رشت در دستور کار قرار گرفت.


محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه شورای ششم رشت پیگیر اقدامات انجام شده از درآمدهای کسب شده از محل تبصره سه توسط آب و فاضلاب است افزود: از سازمان آب و فاضلاب انتظار داریم درآمدهای کسب شده و متعاقب آن هزینه های انجام شده از محل تبصره سه را پیرامون اجرای پروژه های آب و فاضلاب در سطح رشت شفاف سازی کند.


وی با تاکید به اینکه قرار بود تمامی درآمدهای کسب شده از این محل فقط برای اجرای پروژه های آب و فاضلاب در رشت هزینه شود گفت: متاسفانه بسیاری از محلات رشت از جمله معلولین، آب آسیاب قدیم و غیره همچنان با مشکل فاضلاب مواجه هستند و در برخی از محلات شهر رشت شاهد دفع غیر اصولی فاضلاب هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه دفع غیر بهداشتی فاضلاب در محلات رشت، مشکلات و مخاطرات زیست محیطی فراوانی به همراه دارد بیان کرد: انتظار داریم اداره آب و فاضلاب شهرستان رشت با درآمدهای کسب شده از محل تبصره سه ، به پروژه های آب و فاضلاب رشت سرعت ببخشد.

کارگرنیا با ابراز نگرانی بابت ورود برخی از فاضلاب ها به تالاب عینک رشت افزود: با شرایط فعلی نگرانیم که تالاب عینک رشت نیز به سرنوشت رودخانه های این شهر دچار شود و در تلاشیم تا با اجرایی شدن پروژه های آب و فاضلاب ، این مشکل برطرف شود

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: بقعه متبرکه حضرت فاطمه اخری سلام الله علیها در رشت روز به روز بیشتر مظلوم واقع می شود.

حرف آخر،  محمد حسین واثق کارگرنیا در جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با اشاره به اينكه دخل و خرج این بقعه مطهره همخوانی ندارند، اظهار کرد: بنده سالهاست که در آن محله ساکن هستم و متاسفانه این بقعه متبرکه روز به روز در غربت بیشتری قرار می گيرد.

وی بیان اینکه نگاه حمایتی دولتی تا پیش از این نسبت به این بقعه مبارکه دیده نشد گفت: متاسفانه تا پیش از این نگاه حمایتی دولتی نیز نسبت به این بقعه وجود نداشت و تامین برخی از هزینه های مربوطه نیز نیازمند همراهی بیشتر مسوولان و خيرين است و باید در این باره با جدیت ورود کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه در گذشته کارگروهي پیرامون رسیدگی به وضعیت بقعه خواهر امام (س) تشکیل شده بود، تصریح کرد: در آن کارگروه افرادی از جمله استاندار و معاونين ايشون، شهردار و دو تن از اعضاي شورا و تعدادي از مديران ذيوبط استاني حضور داشتند و طرح های خوبی نیز در آن مطرح و امورات اجرایی بصورت هفتگي و منظم پيگيري می شد.

کارگرنیا با بیان اینکه بسیاری از مغازه ها توسط شهرداری رشت در این مسیر توسط شهرداری رشت تملک شده اند بیان کرد: قرار بود، مغازهاي دور حرم كه در مالكيت اوقاف مي باشد، در اختيار شهرداري و به صاحبان سرقفلي نيز مغازه هاي جايگزين از سوي شهرداري داده شود.كه متاسفانه به جهت عدم همكاري و همچنين جلوگيري از ادامه كار شهرداري در احداث یک سرویس بهداشتی زیر زمینی در محوطه حرم و در دوران فعالیت شورای چهارم، به جهت ميراثي بودن، منجر به قطع كار و در نهايت تعطيل شدن روند توسعه حرم شد.

وی با تاکید به ادامه این روند فاصله مردم و بقعه متبرکه را بیشتر می کند افزود: شهر رشت بعنوان يك قطب گردشگري در كشور و در جهان بعنوان شهر خلاق خوراك ثبت شده است و پتانسيلهاي لازم را دارد و با توجه به وجود بقعه متركه خانم فاطمه اخري بايد شهر را به قطب گردشگري مذهبي تبديل كنيم.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از بروز هر گونه حوادث در فصل پاییز از جمله سقوط درختان و شاخ و برگ آنان ، توسط شهرداری رشت اجرایی شود.

حرف آخر،  محمد حسین واثق کارگرنیا با اشاره به اینکه چند روز دیگر فصل پائیز آغاز می شود اظهار کرد: در فصل پاییز شاهد بارش باران های شدید و وزش باد هستیم و از این رو باید با برنامه ریزی های صحیح از بروز هر گونه مشکل از جمله سقوط درختان و شاخ و برگ آنان که متعاقب آن برای شهروندان مشکلاتی ایجاد می شود جلوگیری کرد.

وی با تاکید به اینکه شهرداری های مناطق و سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری رشت نسبت به هرس درختان و شاخ و برگهای آنان اقدام کنند افزود: در سال های گذشته خبرهایی مبنی بر سقوط درختان در برخی از معابر و غیره شنیده می شد و انتظار می رود به منظور جلوگیری از تکرار چنین وقایعی ، شهرداری رشت وارد عمل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به پروژه جمع آوری روان آب های سطحی در رشت اشاره کرد و گفت: در بارندگی اخیر ۱۹ نقطه از رشت از جمله میدان شهید قلیپور دچار آبگرفتگی شد و با توجه به شروع فصل بارندگی ، انتظار می رود شهرداری رشت با رفع مشکل نقاط آبگیر در این شهر ، از این بابت نیز خاطر شهروندان را آسوده نماید.

کارگرنیا با بیان اینکه شورا و شهرداری رشت تمام تلاش خود را به منظور رفاه و آسایش شهروندان در حوزه مدیریت شهری به کار گرفته اند تصریح کرد: کاستی های فراوانی در رشت وجود دارد اما شورای شِشم و شهرداری رشت عزم خود را به منظور برطرف کردن مشکلات و رفع کاستی ها به کار گرفته اند و در این مسیر نیازمند همراهی شهروندان نیز هستیم.

حرف آخر،  رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: تحمیل قرار دادهای سفید امضا توسط برخی از شرکت های پیمانکاری به کارگران ، مصداق واقعی ظلم است و باید به شدت با چنین رفتارهای ظالمانه ای برخورد شود.

محمد حسین واثق کارگرنیا در جمع اعضای تشکیلات خانه کارگر استان با اشاره به اینکه دین مبین اسلام برای مقام کارگر ارزش فراوانی قائل شده است افزود: پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به دستان کارگر بوسه زده است و این مهم نشانه جایگاه رفیع کارگر است.

وی با بیان اینکه چرخه تولید ایران اسلامی مرهون تلاش شبانه روزی کارگران غیور و زحمتکش است افزود: با تلاش شبانه روزی کارگران ، چرخه تولید کشور در بخش های مختلف در حال حرکت است و نباید در پرداخت حقوق و مزایای آنان که به حقیقت سربازان خط مقدم کشور در این حوزه محسوب می شوند تعللی صورت بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت به ضرورت ساماندهی کارگران روز مزد اشاره کرد و گفت: اکثریت این افراد تحت پوشش حمایت هیچ بیمه ای قرار ندارند و معیشت خود و خانواده هایشان را به سختی تامین می کنند.

کارگرنیا با تاکید به اینکه تشکیلات خانه کارگر می تواند در ساماندهی این دسته از افراد نقش موثری داشته باشد بیان کرد: جامعه کارگری نیازمند نگاه حمایتی بیشتری است و امیدوارم در دولت جدید با تدابیر اندیشیده شده، شرایط اشتغال و رونق اقتصادی برای همگان بالاخص قشر خدوم کارگر بیش از پیش مهیا شود.

وی با تاکید بر اینکه تامین معیشت و رفاه حق جامعه کارگری است افزود: متاسفانه در برخی از مواقع شاهد تحمیل قرار دادهای سفید امضا توسط برخی از شرکت های پیمانکاری به کارگران هستیم و این عمل مصداق واقعی ظلم است و انتظار می رود با برنامه ریزی های اصولی از تکرار چنین رفتارهای ظالمانه ای جلوگیری شود .

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به نقش تشکیلات خانه کارگر در دفاع از حقوق این قشر گفت: حمایت از جامعه کارگری و رفع مشکلات آنان نیازمند حمایت تمامی مسوولین بالاخص نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همراهی بیشتر با تشکیلات خانه کارگر به عنوان اصلی ترین مدافع حقوق قشر کارگر امکانپذیر است و شورا و شهرداری رشت نیز به نوبه خود آماده هر گونه همکاری در راستای کاهش مشکلات این قشر زحمتکش جامعه ، با تشکیلات خانه کارگر است.

فرماندار رشت گفت: زمانیکه صدور یک پروانه احداث حداقل 6 ماه زمان می‌برد و روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی هفتگی است،از انگیزه افراد برای طی کردن مراحل قانونی کاسته شده و جریمه کمیسیون‌ها را به ضرر ناشی از عقب افتادن پروژه ترجیح خواهند داد.

حرف آخر، علی فتح اللهی فرماندار رشت در جلسه بررسی تخلفات ساختمانی شهرستان اظهار داشت: با توجه به همجواری استان گیلان با پایتخت و ایجاد زیرساخت‌ها و اجرای پروژه‌های ارتباطی که منجر به کوتاه شدن این فاصله زمانی چه از طریق جاده‌ای، ریلی و هوایی شده، انگیزه حضور دائمی مسافران در استان و بالطبع شهرستان رشت به گونه‌ای فراهم شده که شاهد تغییرات اساسی در روند ساخت و سازها باشیم.

وی افزود: از طرفی موضوع اقتصاد و هزینه‌های جاری زندگی ساکنان استان و شهرستان رشت، عدم کسب درآمد کافی از طریق فعالیت‌های کشاورزی و فروش اجباری املاک و زمین‌های کشاورزی سبب شده منظر و سیمای روستاها متأسفانه تغییر کند که این موضوع نیز یکی از مشکلات عدیده‌ای است که در این حوزه وجود دارد.

فرماندار رشت روند کند صدور مجوزهای ساخت و همچنین عدم نظارت و برخورد جدی با احداث بناهای غیرمجاز را ازعوامل مهم تخلفات ساخت و ساز در شهرستان دانست و گفت: زمانیکه صدور یک پروانه احداث حداقل 6 ماه زمان می‌برد و روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی هفتگی است، از انگیزه افراد برای طی کردن مراحل قانونی کاسته شده و جریمه کمیسیون‌ها را به ضرر ناشی از عقب افتادن پروژه ترجیح خواهند داد.

وی همچنین یادآور شد که استعلام از منابع طبیعی برای زمین‌هایی که جزء اراضی ملی نیستند به هیچ عنوان نیازی نیست و از دهیاران خواست از این طریق روند مراحل صدور پروانه احداث را برای شهروندان کاهش دهند.

فتح اللهی نظارت و برخورد مناسب در ارتباط با موضوعات مرتبط با ساخت و سازها را به همه دهیاران حاضر و دهیاران آینده توصیه کرد و گفت: باید در گام اول نظارت‌ها و هماهنگی‌ها با سرعت صورت پذیرد تا مراجعان و درخواست کنندگان، به طی کردن مراحل اداری راغب شوند.

وی با بیان اینکه ساخت و سازها یک شبه ایجاد نمی‌شوند و احداث بنا تا مرحله‌ای که منجر به تخریب شود حداقل یک سال طول خواهد کشید، گفت: با وسعت و محدوده مشخص روستاها، این موضوع تنها از طریق روستاگردی دهیاران قابل کنترل است و به هیچ عنوان قابل قبول نیست که دهیار از ایجاد ساختمان در محدوده روستای خود بی‌خبر بماند مگر آنکه خود خواسته باشد.

وی در ادامه عدم توجه کافی به مصوبات را مصداق بارز تخلف دانست و تأکید کرد که دهیاران متخلف به کمیسیون‌های مربوطه معرفی خواهند شد.

فرماندار رشت با اشاره به مصوبه نصب تابلوی مشخصات ساختمان در محل اجرای پروژه‌ها گفت: آمار تطبیق صدور پروانه‌های ساخت و تابلوهای مشخصات ساختمان در محل پروژه‌ها توسط بخشداران ارائه شود و در صورتی‌که پروژه‌ای فاقد تابلوی مشخصات باشد دلیلی بر غیرمجاز بودن آن ساخت و ساز خواهد بود.

وی همچنین طولانی و زمانبر بودن تصمیم ‌گیری‌ها در کمیسیون ماده 99 را یکی از مشکلات آن دانست و گفت: یک آسیب در برخورد با تخلفات این است که زمانی که روند رسیدگی طولانی شود با خود مشکلاتی را به همراه خواهد داشت بنابراین پیشنهاد ما این است که با وجود دفاتر خدمات فنی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و تشکیل اکیپ‌های کامل از جهاد کشاورزی و راهداری و سایر ادارات مربوطه به ویژه در حوزه روستایی این مشکل به‌طور کامل رفع گردد.

فتح اللهی بار دیگر با تأکید بر پیشگیری از اجرای ساخت‌و سازهای غیرمجاز بجای اجرای احکام و تخریب ساختمان‌های بنا شده، گفت: آنچه با تخریب اتفاق می‌افتد در واقع تخریب هزینه‌های ملی است در حالیکه اگر نظارت قوی وجود داشته باشد این هزینه‌ها به حداقل خواهد رسید.

وی روند پاسخ استعلامات از بنیاد مسکن را همچنان طولانی دانست و گفت: اگرچه زمان پاسخگویی به استعلامات از 5 تا 6 ماه به 2 تا 3 ماه کاهش یافته است اما همچنان روند طولانی است.

فرماندار رشت در پایان از دستگاه‌ها خواست تمام جوانب در اجرای احکام تخریب با در نظرگرفتن کمترین آسیب اجتماعی و در عین حال در نهایت اقتدار صورت پذیرد.

فرماندار شهرستان رشت گفت: با اولین تغییر رنگ‌بندی کرونایی شاهد افزایش عادی انگاری‌ها می‌شویم که این تفکر، بزرگ‌ترین خطرآفرین و آسیب است.

حرف آخر، علی فتح‌اللهی امروز در جلسه ستاد کرونا شهرستان رشت که در فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: ویروس کرونا پدیده‌ای است که با جهش‌های گوناگون جهان و مردم را نگران کرده و لذت و شیرینی زندگی را از مردم گرفته است.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه ویروس کرونا حتی فرهنگی زندگی غنی ما را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: احتمال اینکه با طولانی شدن روند این ویروس فرهنگ غنی ما دچار تغییراتی شده و تبدیل به عادت‌های جدید می‌شود.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت با ابراز امیدواری جهت واکسینه کردن کل جامعه، ادامه داد: اگر می‌خواهیم که این ویروس هرچه سریع‌تر واکسینه شود باید همه اقشار جامعه کمک کنند و فقط نمی‌توان با محدود کردن برخی مشاغل جلوی گسترش ویروس را گرفت لذا باید همه با هم همکاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: با اولین تغییر رنگ‌بندی کرونایی شاهد افزایش عادی انگاری‌ها می‌شویم که این تفکر، بزرگ‌ترین خطرآفرین و آسیب است لذا باید راهکاری پیدا کنیم که حساسیت نسبت به کرونا در همه وضعیت‌های رنگبندی به یک نسبت باشد.

فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: با تلاش‌های دولت در هفته قبل شاهد افزایش وارد واکسن بودیم که این امر امیدواری خوبی را در جامعه ایجاد کرده و باید از این ظرفیت به نحو احسنت استفاده کنیم و بتوانیم با افزایش مراکز تزریق، واکسیناسیون را سرعت بخشیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم درصدی از مجموع اعتبارات شهرستان را برای کمک به بهداشت و درمان اختصاص دهند،

فرماندار شهرستان رشت بیان کرد: باید واکسیناسیون مشاغل گروه یک نظیر نانوایان، رانندگان تاکسی، میوه فروشان، سوپر و هایپر مارکت‌ها آغاز شود.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اضافه کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح شهرستان رشت به حدود ۶۰ درصد رسیده که بالا رفتن آمار روند رعایت پروتکل یقینا به کاهش شیوع این بیماری کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از امروز ۳۰ پایگاه واکسیناسیون در شهرستان فعال هستند و آمار واکسن‌ها روز به روز بالا خواهد رفت، گفت: زیرساخت‌ها و امکانات برای تزریق واکسن به صورت شبانه روزی بررسی شود.

رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت با اشاره به روند بازرسی‌ها از اصناف بیان کرد: در هفته گذشته از ۳۵۰۰ واحد صنفی بازدید به عمل آمد که از این تعداد ۷۰۴ واحد تذکر، ۱۲۲ واحد تعهد کتبی و سه واحد صنفی نیز به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها پلمب شدند.

فتح‌اللهی افزود: آمار بستری‌های شهرستان رشت از ۸۷۰ بستری هفته گذشته به تعداد ۶۲۰ بستری در امروز رسیده که شاهد کاهش حدود ۲۹ درصدی بستری‌های کرونایی در سطح شهرستان هستیم.

وی از واکسینه شدن ۳۰ درصدی  جمعیت شهرستان رشت، خاطرنشان کرد: از ابتدا تاکنون ۳۰۰ هزار دز واکسن در شهرستان تزریق شده که این تعداد ۲۰۰ هزار نفر دز اول و ۱۰۰ هزار نفر دز دوم را دریافت‌ کرده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت گفت: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت از نگاه تک بُعدی به مباحث فرهنگی پرهیز کند.

حرف آخر،  محمد حسین واثق کارگرنیا در نخستین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به این که حوزه مرتبط به امور فرهنگی همانند یک دریا وسیع است اظهار کرد: استان گیلان و شهر رشت دارای فرهنگی اصیل و تمدنی غنی است و این نگاه از سوی سایر فرهنگها و اقوام نیز همیشه به این شهر و استان وجود داشته است اما این مزیت ها در بخش هايي مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه داشته های فرهنگی ما در برخی از موارد نیازمند صیقل هستند افزود: برای نمایان شدن گوهر وجودی این داشته های فرهنگی باید اقداماتی انجام شود.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای رشت با تاکید بر اینکه مردمان فرهیخته گیلان و رشت نیازی به فرهنگ سازی ندارند تصریح کرد: فرهنگ سازی برای جاهایی است که فاقد اصالت و تمدن هستند و واقعیت این است که نهال فرهنگ در این مرز و بوم، قرنها پیش کاشته شده و به درختی تنومند تبدیل شده و نیازمند آبیاری و حراست صحیح است.

کارگرنیا با انتقاد از برخی رویه ها در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت طی سالهای اخیر گفت: اینکه هر بار با عزل و نصب مدیران سیاستهای سازمان نیز به یکباره دگرگون می شود پذیرفتنی نیست و نباید مدیران فقط رویکردهای مورد پسند خودشان را در مباحث فرهنگی برجسته کنند. باید به تمام حوزه ها از جمله فرهنگی، هنری ، مذهبی، اجتماعی، ورزشي و ... نگاه حمایتی یکسانی معطوف شود .

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه نگاه مدیر یک سازمانی که متولی فرهنگ است باید جامع نگرانه باشد افزود: یک مدیر فرهنگی باید از نگاه تک بعدی پرهیز کند و انتظار داریم شهردار رشت به این مباحث توجه داشته باشد و در موضوع انتخاب مدیران فرهنگی از اعضای شورا بخصوص کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نیز مشورت بگیرد تا خدای ناکرده شاهد پراکندگی ها و موازی کاری در مباحث فرهنگی که بعضا نتایج مورد پسند را نیز به همراه ندارد، نباشیم.

صفحه1 از36

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.