K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، در نشست امضای این تفاهم نامه دکتر ناصر حاج محمدی، رشت را در گذشته شاهراه انتقال کالا عنوان کرد و گفت: کالاها از طریق ارسال به بندر تاریخی پیربازار به بندر انزلی می رفت و از آنجا به کشورهای غرب و شرق جهان منتقل می شد.

شهردار رشت سپس خاطر نشان کرد: باز زنده سازی پیربازار ضمن اینکه می تواند به اقتصاد شهری کمک کند، برای نسل جدید و همه کسانی که در آن منطقه زندگی می کنند قطعاً پیوند عمیقی با گذشته آنها برقرار می کند.

حاج محمدی در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه اسناد و مدارک بندر پیربازار تهیه شده و پژوهشهای لازم روی آنها صورت می گیرد و به کتاب تبدیل می شود و از طریق شهرداری رشت زمینه های سرمایه گذاری برای توسعه اقتصادی و گردشگری منطقه فراهم می گردد.

بر اساس این تفاهم نامه با توجه به ضرورت ایجاد زمینه های احیای میراث فرهنگی بندر تاریخی پیربازار با هدف توسعه گردشگری کلانشهر رشت، اسناد تاریخی این بندر به منظور بسترسازی برای ایجاد و رونق ارزشهای تاریخی آن، توسعه کارآفرینی و کسب و کار گردشگری در منطقه احصا شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این تفاهم نامه برای مدت دو سال به امضای محمدمهدی دماوندی کمالی رئیس اداره حفظ و نگهداری اسناد وزارت امور خارجه، علیرضا قلی نژاد پیربازاری معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دکتر ناصر حاج محمدی شهردار رشت رسیده است.

حرف آخر ، وضعیت ساختمان ساعت شهردای رشت در شرایط نامناسبی به سر می‌رود که به گفته کارشناسان میراث فرهنگی به وضعیت بحرانی رسیده است.

ساختمان ساعت شهرداری نامی آشنا برای نسل جوان و سالخورده رشتیان و حتی گیلانیان است.

مکانی که در تجمعات انقلاب، اعزام رزمندگان به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، تشییع پیکر پاک شهیدان، مناسبت‌های انقلابی همچون راهپیمایی‌های باشکوه ۲۲ بهمن و غیره جایگاه ویژه‌ای دارد.

ساختمان ساعت مکانی است که آدرسش سرراست و همه مردمان رشت آن را می‌شناسند، ساختمانی با قدمت بالای یک‌صد سال که در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

ساختمانی عریض و طویل با دیوارهای سفید و پر از پنجره و ساعتی که در بالاترین نقطه آن با تیک‌تاک‌هایش زمان را در گوش مردمان این شهر نجوا می‌کند اما این روزها هق‌هق با صدای تیک‌تاک‌ عوض دهو فریاد نسیان سر می‌دهد.

کابل‌های برق پوسیده ساختمان، دیوارهای فرسوده و تَرک برداشته و نشست کرده همه با هم هشدارگونه فریاد ریزشی تلخ و هویت‌سوز را فراد می‌زند و همچنان گوش شنوایی برای شنیدن این‌همه دغدغه نبودی وجود ندارد.

نرجس محمودی معاون بازآفرینی شهرداری رشت به وضعیت نامساعد ساختمان ساعت شهرداری رشت اشاره می‌کند و از نیاز اعتباری ۶۰ میلیونی تخصیص نیافته برای رفع خطر از دو ساختمان ساعت و فرهنگی ورزشی شهرداری رشت سخن می‌گوید.

رقمی که چند صد برابر کمتر از اجاره بهای منزل مسکونی مدیریت شهری رشت است.

در شرایطی برای اختصاص اعتبار موردنیاز به‌منظور رفع خطر از ساختمان ساعت شهرداری رشت به‌عنوان یک میراث ارزشمند مردمان این شهر امروز و فردا می‌کنند که خطرات پیرامون این ساختمان مورد تأیید کارشناسان مربوطه است.

عمارت شهرداری رشت در سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ شمسی به دستور اداره بلدیه رشت، در ضلع غربی میدان شهرداری با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی ـ آلمانی مقیم رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده بوده ‌است.

برج ساعت ساختمان شهرداری یکی از مرتفع‌ترین برج‌های زمان خود بود که به‌نوعی سمبل شهر رشت بوده که در زلزله سال ۱۳۶۹ به همراه ساختمان اصلی شهرداری آسیب شدید دید و تخریب شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان نیز وضعیت بحرانی ساختمان ساعت شهرداری را تأیید کرده و معتقد است وضعیت ساختمان ساعت به مرز بحران رسیده و هرلحظه امکان ریزش آن وجود دارد.

با وضعیت موجود به نظر می‌رسد ببداری خواب غفلت مدیران شهری با فروریختن تخت جمشید گیلان متقارن شود؛ تقارنی تلخ که با خاطرات دیار گیل و دیلم عجین شده و همانند آلبومی مصور یادآور حماسه‌های مردمان دیار میرزاست.

باتوجه به هشدارهای متمادی داده شده قطعاً نقش‌آفرینی منفی اعضای پارلمانی شورای رشت در قصه ناکامی اثر ملی ثبت شده کمتر نیست و باید پاسخگوی اذهان عمومی نسل فعلی و قبلی باشند که با خشت خشت این بنای تاریخی خاطره دارند.

ساختمانی که در روزهای منتهی به سال ۱۳۶۹ به همت مهندسان ایرانی و سرپرستی روبرت واهانیان مرمت و در طی یک سال بر اساس همان نمای قبلی بازسازی شد امروز بار دیگر نیازمند درمانی عاجل است.

حرف آخر ، شیرزاد گفت: دکل های مخابراتی فاقد مجوز در رشت باید جمع آوری شده و این دکل ها باید در مکان هایی نصب شوند که کمترین تبعات اجتماعی و زیست محیطی را برای شهروندان به همراه داشته باشند.

در نود و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت از احداث المان میرزا کوچک جنگلی در خیابان سردار جنگل رشت به منظور معرفی بیشتر نهضت جنگل خبر داده شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت در این جلسه با گرامیداشت یازدهم آذر مصادف با سالروز شهادت میرزا کوچک جنگلی اظهار کرد: میرزا یک اسطوره بزرگ و مایه افتخار مردم گیلان است.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه در شهر رشت گروه های متعدد فرهنگی، مذهبی و غیره مشغول فعالیت هستند، افزود: حوزه مدیریت شهری تلاش های فراوانی طی سال های اخیر در مباحث فرهنگی انجام داده است و هر اندازه تعامل ما بین دستگاه ها از این بابت بیشتر باشد به طور یقین نتایج بهتری در این باره حاصل می شود.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد نشاط در جامعه امری ضروری است بیان کرد: این مهم باید مورد توجه دستگاه های مربوطه باشد و حفظ ارزش ها برای همه حائز اهمیت است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت به برنامه ریزی های انجام شده پیرامون روز رشت اشاره کرد و گفت: اقدامات خوبی در این باره در دست برنامه ریزی است و صبح فردا نیز از مجموعه اشعاری با مضمون میرزا کوچک جنگلی در خانه میرزا واقع در استادسرا رونمایی می شود.

شیرزاد با بیان اینکه در اجرای برنامه های فرهنگی نیازمند وحدت و تعامل بیشتری هستیم، تصریح کرد: برنامه هایی که به صورت تعاملی ما بین شهرداری رشت و دیگر دستگاه ها برگزار شد رضایتمندی شهروندان را به همراه داشت که از آن جمله می توان به برپایی ایستگاه های سلامت در پیاده راه فرهنگی و غیره اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه نام و یاد روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی باید بیش از این در شهر رشت مشاهده شود افزود: باید در خیابان سردار جنگل نیز اِلمانی از این اسطوره بزرگ گیلانی در معرض دید عموم قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به اینکه در شهرداری رشت منابع مالی به منظور انجام امور وجود دارد، بیان کرد: منابع مالی موجود باید به درستی مدیریت شده و پروژه ها اولویت بندی شوند.

شیرزاد به راه اندازی خانه قرآن و عترت در رشت اشاره کرد و گفت: در این باره با شهردار رشت صحبت هایی انجام داده ام و امیدوارم به زودی کلنگ احداث این مرکز قرآنی به زمین بخورد.
وی با اشاره به تدوین سند راهبردی برای برنامه های فرهنگی در رشت افزود: این مهم به زودی توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت تدوین می شود و از ابتدای سال ۹۹ اجرای آن در دستور کار قرار می گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: دکل های مخابراتی فاقد مجوز در رشت باید جمع آوری شده و این دکل ها باید در مکان هایی نصب شوند که کمترین تبعات اجتماعی و زیست محیطی را برای شهروندان به همراه داشته باشند.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به تدوین سند راهبردی شورای شهر رشت اظهار کرد: در این مرحله منتظر اظهار نظر نخبگان هستیم و پس از پردازش نهایی این سند اجرایی می شود.

مراکز فرهنگی در رشت به نام میرزا کوچک جنگلی مزین شود

سید امیر حسین علوی با بیان اینکه شورای پنجم رشت با تمامی مشکلات مالی اقدامات خوبی در حوزه فرهنگ انجام داده است افزود: امیدوارم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

عضو دیگر کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در برخی از مواقع به لحاظ محتوایی نیازمند تعامل هستیم، اظهار کرد: روز رشت فقط متعلق به شورا و شهرداری نیست و تمامی دستگاه ها می توانند در روند اجرای برنامه های آن دخیل باشند.

محمد حسن عاقل منش با بیان اینکه با هم افزایی بهترین اتفاقات برای رشت رقم می خورد، افزود: با تشکیل کارگروه های مختلف و با بهره مندی از تمامی ظرفیت ها می توانیم روزی به یاد ماندنی در روز رشت سال جاری برای شهروندان رقم بزنیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان نیز در این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی اظهار کرد: در دوران پهلوی فاسد از این مبارز بزرگ به عنوان یاغی نام برده می شد.

حسن کربلایی با بیان اینکه مراکز فرهنگی در رشت به نام میرزا کوچک جنگلی مزین شود افزود: بسیاری از افرادی که در گذشته به لحاظ رتبه و جایگاه هم طراز میرزا بودند امروزه در زادگاهشان بسیار مطرح و شناخته تر شده نسبت به میرزا هستند و انتظار داریم برنامه های فرهنگی با این محتوا بیشتر شود.

وی با تاکید بر اینکه در بوستان های سطح رشت اقدامات فرهنگی بیشتری انجام شود، بیان کرد: برپایی نمایشگاه های فرهنگی در درون پارک های سطح رشت با بهره مندی از ظرفیت هنرمندان بومی و معلول استقبال شهروندان را به همراه دارد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان به برپایی کلاس های تحکیم خانواده در پارک های سطح شهر اشاره کرد و گفت: مراکز قرآنی در رشت باید تقویت شوند و فضاهای عمومی مکانی مناسب به منظور ترویج مباحث فرهنگی است.

کربلایی با تاکید بر مسجد محوری در ارائه برنامه های فرهنگی در رشت افزود: در درون مساجد در حال حاضر برنامه های متنوعی در دست اجرا است و معتقدم با تقویت هر چه بیشتر مساجد نتایج خوبی در حوزه فرهنگ محقق می شود.

علیرضا قانع مدیر روابط عمومی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مشارکت اقشار مختلف در مباحث فرهنگی سازنده است، اظهار کرد: در برنامه های فرهنگی نیز باید مطالبه گری باشد.

مسوول هیئت رزمندگان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه رشت در گذشته شهر اولین ها بود اظهار کرد: باید ببینیم رشت امروز در چه جایگاهی قرار دارد.

محمد حسن حاتمی با بیان اینکه همزمان با ایام فاطمیه در پیاده راه فرهنگی رشت تجمع بزرگی برگزار می شود افزود: در هر حوزه ای اگر به مردم به خوبی اطلاع رسانی شود و گفتمان عمومی شکل بگیرد نتایج خوبی رقم می خورد و حوزه فرهنگ نیز از این قائده مستثنی نیست.

دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شناخت ظرفیت ها از اهداف جبهه فرهنگی است اظهار کرد: تا کنون ۱۶ کارگروه در این جبهه تشکیل شده است.

حجت الاسلام مجتبی پور یوسفی با بیان اینکه به مناسبت سالگرد شهادت شهید میرزا کوچک جنگلی از مجموعه اشعار و پوستری با این محتوا رو نمایی می شود افزود: باید در راستای معرفی نهضت جنگل و نقش میرزا کوچک تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی با تاکید به تشکیل کارگروه مشترک فرهنگی ما بین سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان بیان کرد: یک فکر برای تبدیل شدن به راهکار نیازمند یک فرآیند است و باید با نازل ترین قیمت کارهای فرهنگی تاثیرگذار ارائه کنیم.

محمدرضا محبوب مدیر موسسه حقیقت سبز مفام جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید بر اساس واقعیت ها خط مشی آینده را ترسیم کنیم اظهار کرد: باید با پیدا کردن فضاهای مشترک و اعتماد سازی نقایص را برطرف کنیم.

سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه برنامه های روز رشت در حال برنامه ریزی است، اظهار کرد: اخیرا بابت برآورد ریالی برنامه های این روز با شهردار رشت نشستی برگزار شده است.

حمیدرضا محمدی با بیان اینکه تمام تلاشمان را به منظور ارائه خدمت صادقانه به کار گرفته ایم افزود: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت به تمامی سلایق توجه دارد و به زودی با تمامی حوزه های فرهنگی هنری در رشت نشست هایی برگزار می کنیم.

معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید در برنامه های فرهنگی چشم انداز داشته باشیم اظهار کرد: مباحثی از جمله عفاف و حجاب و غیره نیازمند برنامه ریزی های مدون هستند.

جعفر شفیعی با بیان اینکه در برنامه های فرهنگی باید بر اساس سرفصل های مشخص اقدام کنیم افزود: برنامه های فرهنگی نیازمند نیازسنجی است.

کامیار مهدی پور معاون فرهنگی سپاه قدس گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مردم از کارهای خوب فرهنگی استقبال می کنند، اظهار کرد: شاخص های فرهنگی خوبی در حوزه هایی از جمله موسیقی در اختیار داریم و معتقدم باید به تمامی ظرفیت های فرهنگی انقلابی توجه داشت.

مدیر عامل اتحادیه موسسات قرآنی گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نقشه فرهنگی کشور در حال تدوین است، اظهار کرد: ما می توانیم از این سند بالادستی برای شهر رشت استفاده کنیم.

امیر حجت مرادی با بیان اینکه برای روز رشت تاریخ های پر افتخار دیگری را می توانستیم انتخاب کنیم، افزود: فرهنگ اهل بیت از ابتدای پیدایش اسلام در رشت وجود داشت و می توانستیم از تاریخ پر افتخار رشت روزی را به این نام اختصاص دهیم.

وی با تاکید بر اینکه اِلمانی از چهره های مطرح قرآنی در رشت احداث شود گفت: با این اقدام به توسعه بیشتر فرهنگ قرآنی توجه می شود.

هانی عسگری نماینده سازمان فاوا شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در شهر رشت بحث تامین زمین بسیار چالش برانگیز است، اظهار کرد: در این باره با یکسری مقاومت هایی روبه رو هستیم.
هانی عسگری با بیان اینکه شهروندان تمایل به اینترنت پرسرعت دارند افزود: برای پوشش نیازمند ایجاد دکل هستیم و به همین منظور نقاطی در سطح شهرتعیین می کنیم.

حرف آخر ، شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

در آستانه فرارسیدن ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی ناصر حاج محمدی شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

وی ادامه داد: تمامی کارکنان شهرداری خادمین مردم شهر رشت بوده و می بایست در خدمت گذاری به شهروندان از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

حاج محمدی در پایان تاکید کرد: هرنوع اقدام خارج از قانون با برخورد جدی همراه خواهد بود و نیروهای شهرداری اجازه سواستفاده از جایگاه خود و منابع شهرداری به نفع یک کاندیدا یا علیه کاندیدای دیگر را ندارند.

حرف آخر ، اندیشمندان و فرهیختگان شهرباران در یک کارگروه ویژه از برنامه ریزی و ارائه طرحهای مختلف برای توسعه شهر رشت در کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر خبر دادند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت، در دومین نشست این کارگروه، حجت جذب تاکید کرد: اگر قرار است اتفاق خوب و مبارک در شهرمان رخ دهد باید کارشناسان، صاحبنظران و اندیشمندان شهر ایرادات و اشکالاتی را که می بینند مورد بررسی قرار داده و برای حل آن برنامه و راهکار ارائه دهند.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت گفت: به همین دلیل این کارگروه را تشکیل دادیم تا نظرات مختلف اینجا به طور کارشناسی مطرح و بررسی شده و به عنوان خروجی به صورت طرح ارائه گردد و از این طرحها، شهرداری لایحه هایی به شورا تقدیم کند و پس از بررسی لوایح در شورا و بحث و بررسی آنهاز زمینه های اجرای فراهم گردد.
وی تاکید کرد: به عنوان دستور کار دومین نشست کارگروه می خواهیم دوستان گزارشی بدهند که در هر یک از کمیته های تشکیل شده چه اتفاقی افتاد و همچنین پس از آن اعضای کمیته خود را در اسرع وقت معرفی کنند.
در ادامه این نشست هر یک از صاحبنظران دیدگاه هایشان را در زمینه طرحهای با قابلیت اجرا مطرح کردند.
حرفت خواه گفت: بیش از ۸۰ درصد درآمد شهرداریها از ساخت و ساز و صدور پروانه ساختمانی است که با شرایط تحریم کنونی و رکود حاصل از آن در جامعه، آلان بیشتر شهرداریها با چالش تامین درآمد روبه رو شده و حتی عاجز از پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود هستند که به نظر من باید راهکارهای تامین مالی و افزایش درآمد شهرداری بیشتر مد نظر قرار گیرد و با برنامه ریزیهایی مردم و سازندگان به ساخت و ساز تشویق شوند و از این راه شهرداری هم بتواند، کمبود درآمد خود را جبران کند.
وی گفت: من امیدوارم به کمک همه دوستان، ما در این جمع به راهکاری عملی برای حل این مسئله جدی و اساسی برسیم.
فعال نیز به حدود اختیارات کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا اشاره کرد و گفت: با توجه به این حدود اختیارات باید در جهت تبیین و تحقق اهداف و برنامه های شهرداری پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه این کار را برای توسعه شهر خوب و موثر می داند، گفت: هر یک از ما می توانیم کمک حال برای پیشرفت شهر و تحقق اهداف و برنامه های مدیریت شهری باشیم.
احمدی سراوانی خواستار توضیح در باره شرایط کاری کمیته های مختلف و ضمانت اجرایی تصمیماتی که در این کارگروه گرفته می شود، گردید و گفت: طرحها و برنامه ها برای توسعه و پیشرفت شهر بسیارند اما باید ببینیم کدامیک از آنها می توانند برای شهر موثرتر بوده و قابلیت اجرا نیز داشته باشند‌.
وی تاکید کرد: باید ببینیم که ضمانت اجرایی کمیسیون برنامه و بودجه در تحقق برنامه ها چقدر است؟
در زمینه پرسش سراوانی، حجت جدب توضیح داد: همانطور که گفتم دوستان ایرادات و اشکالات را مطرح کرد، برای برون رفت از آنها برنامه ریزی می کنند و ماحصل تلاش آنها به صورت طرح ارائه می شود و پس از تصویب شورا، زمینه های اجرایی آن فراهم می گردد.
رحیمی نیز با تاکید بر اینکه باید از پتانسیلهای مختلف برای پیشرفت شهر استفاده شود، خاطر نشان کرد: ساختار شهرداریها آلان نیرومحور است که بایستی به سمت سیستم محور پیش برود.
وی ویژگی برنامه سیستم محور را شفافیت آن دانست و گفت: یک برنامه سیستم محور سبب افزایش مشارکت اجتماعی نیز می شود.
رحیمی افزود: جدا از آن بایستی اقداماتی که قرار است انجام شود، برنامه محور هم باشند و با بودجه مشخص و اولویت بندی، این برنامه ها به ترتیب اطلاع رسانی و اجرایی شوند تا در عمل به مشارکت اجتماعی برسیم.
محمدیان که مسوولیت کمیته محیط زیست و شهر سالم را بر عهده دارد گفت: بیشتر برنامه های زیست محیطی به حوزه مدیریت شهری مرتبط است مثل مباحث مربوط به آموزش اصول و مقررات زیست محیطی.
وی همچنین به شفافیت و اطلاع رسانی در زمینه قراردادهایی که در حوزه پسماندها و محیط زیست منعقد شده، تاکید کرد.
کاظم زاده که مشاور کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا نیز هست، به اهمیت موضوع شهر الکترونیک اشاره کرد و گفت: سایت شهرداری با به روز رسانی می تواند انواع خدمات مانند پاسخ به استعلامها، صدور پروانه ساخت، وصول عوارض و... را انجام داده تا هم از میزان سفرهای درون شهری کاسته شود و هم کارهای مراجعان در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.
وی موضوعات مهم شهری همچون تراکم ساخت و ساز، کمیسیون توافق، طرح تفصیلی و... را از موضوعاتی عنوان کرد که می تواند در کمیته شهرسازی مطرح و پیگیری شود.
باقری هم تاکید کرد: در زمینه مباحث و موضوعات حقوقی می تواند با کارگروه همکاری و تبادل نظر نماید.
وی گفت: آلان به دلیل عدم اشراف به مباحث حقوقی شهرداری در زمینه پرونده های مختلف مجبور به پرداخت غرامت می شود که باید فکری اساسی برای این موضوع کرد.
خانم مسعودی مقدم با بیان رزومه ای کوتاه از مجموعه فعالیتهای خود در زمینه فرهنگی و آموزشی گفت: در کمیته بانوان هر کمکی که از دستم برآید در خدمت جمع خواهم بود.
خانم شفیعی نژاد به گذری بودن شهر رشت اشاره کرد و گفت: باید برای ماندگاری گردشگران در شهر رشت برنامه ریزی کرد.
وی گفت: هدف اصلی از توسعه گردشگری هدف گذاری برای بهبود اقتصاد شهری و معیشت خانواده ها است به همین دلیل باید روی این موضوع با برنامه پیش رفت.
او به نبود زیرساختهای مناسب برای جذب گردشگر در رشت اشاره کرد و گفت: باید این زیرساختها همچون هتل، میهمانسرا، تقویت فرودگاه، شبکه حمل و نقل و...مورد توجه قرار گیرد.
شفیعی نژاد به بهره گیری از ظرفیتهای مختلف شهر از جمله اداره میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: تلاش برای جذب سرمایه گذار در پروژه هایی همچون تالاب عینک می تواند به توسعه شهر کمک کند.
او پیاده راه رشت را زمینه ای برای برگزاری همایش ها و جشنواره های مختلف بیان کرد و گفت: تا این جشنواره ها به طور بین المللی برگزار نشوند نمی توانند به جذب گردشگر منتهی گردند.
قلیچی با اشاره به اینکه برنامه هایی در این کارگروه باید طرح و ارائه شوند که ابتدا به طور دقیق بررسی شوند، اضافه کرد: طرحها و برنامه های ارائه شده در نهایت باید قابلیت اجرایی داشته باشند.
وی به مسئله اعتبار و بودجه برای اجرای برنامه ها نیز اشاره کرد و افزود: در شرایط دشوار کنونی باید بپذیریم که نه می توانیم روی منابع شهرداری حساب باز کنیم و نه روی جذب سرمایه گذار به همین دلیل من تاکید می کنم اگر افراد جامعه را به کسب و کارهای خانگی و آپارتمانی گرایش دهیم هم به اقتصاد فرد کمک کرده ایم و هم به اقتصاد شهر.
حجت الاسلام والمسلمین سمیعی به عنوان سخنان پایانی این نشست با اشاره به دلایل عقب ماندگی گیلان و رشت گفت: اگر افراد پاک، متفکر و اندیشمند که در گیلان بسیارند دور هم جمع شوند و برای حل مسائل اساسی استان تدبیر کنند، بسیاری از معضلات شهرمان حل می شود.
وی گره گشایی از مشکلات مردم و جامعه را نعمت و رحمتی از جانب خداوند دانست که به کمتر کسی از این افراد جامعه اعطا می شود و بایستی قدر دانسته شود.
حجت الاسلام والمسلمین سمیعی خواستار اولویت بندی مسائل شد و گفت: من امیدوارم با درایت دوستان و به برکت این جمع ما در یک بازه زمانی مشخص بتوانیم دستکم برخی از مشکلات شهرمان را رفع کنیم.
وی خواستار بهره گیری از ظرفیت مساجد نیز شد و گفت: مساجد پایگاه های مهم اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی هستند که با حضور جوانان و نیروهای فعال احیا و آباد می شوند.
گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد جلسات این کارگروه ماهی دوبار برگزار شود و چند روز پیش از جلسه اطلاع رسانی گردد.
همچنین کمیته های تشکیل شده با اعضای خود هم جلسه برگزار کنند و ماحصل کار آنها به کارگروه ارائه شود.
حجت جذب هم در پایان دستور جلسه آینده را مشخص شدن اعضای کمیته های مختلف این کارگروه، ارائه پیشنهادها و دعوت از مهندس حسینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان برای تبادل نظر روی پروژه احیای رودخانه های رشت عنوان کرد.

حرف آخر ، در روزهای اخیر و با شروع زمان ثبت نام نامزدهای مجلس، تب انتخابات به اوج خود رسیده و فرمانداری ها به کانون توجه افکار عمومی و جریان های سیاسی بدل شده اند و هر چه به روزهای پایانی این موعد نزدیک می شویم تراکم حضور نامزدها افزایش می یابد.

لیکن اقبال حضور رجال سیاسی در فرمانداری رشت به عنوان محل ثبت نام نامزدهای نمایندگی مجلس، به عنوان یکی از کلانشهرهای سیاسی ایران که همواره مهد حضور چهره های سیاسی شناخته شده در عرصه انتخابات مجلس بوده تاکنون کمتر از حد انتظار و تعجب برانگیز میباشد و باید دید در روزهای آخر فعالین سیاسی با حضور خود تا چه حد این خلا را پوشش خواهند داد.

با این وجود در بین نامزدها حضور چهره ای شاخص، مقبول، پاکدست، متخصص و البته مورد وثوق همه جریانهای سیاسی و مدنی بارقه امید را در دل رشتوندان روشن کرده است.

"سید محمد احمدی" یک رجل سیاسی به تمام معناست.
فرماندار اسبق رودبار، لاهیجان و رشت و معاون استاندار گیلان فارغ از فیگورهای منسوخ و باب این روزهای بسیاری با حضور در فرمانداری و ثبت نام در روزهای ابتدایی از عزم خود برای حضور در انتخابات و ادامه خدمت خالصانه به مردم این شهر خبر داد.

احمدی با کارنامه ای قابل قبول در عرصه های مختلف با نگاهی جامع و اشراف به مشکلات خرد و کلان رشت و با تعامل و ارتباط منطقی و معقول با همه جریانهای سیاسی و مدنی قطعا جزو گزینه های اصلح در انتخابات خواهد بود و می تواند با پشتوانه تجارب اجرایی خود به وضعیت نابسامان کنونی سامان بخشد.

حرف آخر ، دکتر حسین رجبصلاحی معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در بازدید از لندفیل سراوان، گفت: تفاوت امروز با گذشته دراین است که بو و حشرات موزی در منطقه وجود ندارد.

وی با تشکر از شهردار رشت، گفت: استفاده از یک سم گیاهی مناسب با شرایط منطقه و پوشش روزانه سلولهای دفن بهداشتی زبالهموجب از بین رفتن بو و حشرات موزی بویژه مگس گردیده است

در حال حاضر با توجه به بازدید هایی که در سطح کشور داشتم رشت نسبت به شهرهای دیگر بویژه سه استان شمالی در شرایطمطلوبتری قرار دارد.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ابراز امیدواری کرد تا با راه اندازی خطوط دو، سه و چهار کود آلی ظرفیت اینکارخانه به هزار تن در روز رسیده و درصد باقی مانده ریجکتی زباله مستقیماً به زباله سوز انتقال داده شده تا لندفیل سراوان برایدریافت زباله روزانه تعطیل شود.

دکتر رجبصلاحی با اشاره به راه اندازی سوله های تصفیه خانه شیرابه سراوان، اظهار داشت: حدود چهار ماه قبل در این محل حاضرشده بودم اما هیچ سوله یا سازه ای وجود نداشت و خوشبختانه با سرعت کارهای لازم انجام شد.

وی با بیان اینکه شهردار رشت در این چند ماه به اندازه چند سال کار کرده است، گفت: نکته مثبت کار این است که هیچ بو یا حشرهمزاحمی وجود ندارد و امیدوارم هرچه سریعتر سوله های کارخانه کودآلی لاکان راه اندازی شود.

شهردار رشت نیز با قدردانی از وزارت کشور و بخصوص سازمان برنامه و بودجه و شخص دکتر نوبخت، گفت: مدیران استانی نیز در اینراه کمک های بسیار زیادی کرده اند تا امروز تمام هزینه های شهرداری به مرحله پاسخ برسد.

حرف آخر ، ناصر حاج محمدی با حضور در نشست سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت چگونگی واگذاری کار جمع آوری پسماندهای خشک به بخش خصوصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست دکتر ناصر حاج محمدی به تشریح اجرای طرح سامانه خرید و جمع آوری پسماندهای خشک از شهروندان اشاره کرد و گفت: موضوع تفکیک زباله ها از مبدا باید به صورت فرهنگ عمومی در آید.

شهردار رشت افزود: یکی از مشکلات اساسی شهر رشت در زمینه مدیریت پسماندها نبود سیستم مناسب تفکیک زباله ها از مبدا است که همه باید در راستای تشویق و ترغیب آحاد مختلف جامعه به این موضوع تلاش کنند.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی مشخص و مناسب و همچنین با بهره گیری از توانمندیهای بخش خصوصی می توان این تهدید را به فرصتی ایده آل برای همه شهروندان، بخش خصوصی و شهرداری تبدیل نمود.

سپس شهردار رشت به تشریح ابعاد مختلف این طرح و همچنین هزینه های مترتب بر چگونگی اجرای آن و نیز مشارکت بخش خصوصی برای اجرایی شدن طرح پرداخت.

گفتنی است در این نشست مریم گل احضار معاون مالی و اقتصادی شهرداری رشت، سجاد حسینی سرپرست کارخانه کود آلی و کارشناسان سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت نیز حضور داشتند.

صفحه1 از30

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.