K2 Listing

K2 Listing

حرف آخر ، نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل بازداشت کردند.

به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، گروه اطلاع‌رسانی امنیتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد،‌ هنگ "سوات" وابسته به فرماندهی پلیس نینوا توانست روز جمعه نزار علی بشیر النعمه را که مسؤول امنیتی داعش بوده، بازداشت کند.

طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام "شفاء النعمه" است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است.

طبق بیانیه گروه اطلاع‌رسانی عراق، دو فرزند بشر النعمه یکی مسؤول گردان تک‌تیراندازان خارجی و دیگری به عنوان نیروی امنیتی در جریان تسلط داعش بر موصل فعالیت می‌کردند.

در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده،‌ رفته بود که بازداشت شد.

شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به "ابو عبدالباری" است. این فرد به عنوان امام جماعت و خطیب در تعدادی از مساجد شهر فعالیت می‌کرد و به ایراد خطبه‌هایی تحریک‌آمیز علیه نیروهای امنیتی می‌پرداخت.

این گروه رسانه‌ای تاکید کرد: او افراد را به پیوستن به داعش و بیعت با این گروه ترغیب می‌کرد و تفکر تکفیری افراطی را در جریان تسلط داعش بر شهر موصل بسط و گسترش می‌داد.

حرف آخر ، مقامات فرانسوی اعلام کردند، کشورشان سیستم‌های راداری را در ساحل شرقی عربستان مستقر کرده تا سیستم دفاعی این کشور را بعد از حملات موشکی سپتامبر به تاسیسات نفتی سعودی تقویت کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این ابتکار عمل از قبل اعلام نشده بود اما مسؤولان فرانسوی گفتند، استقرار سیستم‌های راداری در ساحل شرقی عربستان مشرف به خلیج فارس در چارچوب قدرت ماموریت "جگوار" است.

آنها اطلاعات زیادی در این باره ارائه نکردند.

این اظهارات چند ساعت بعد از سخنرانی امانوئل ماکرون،‌ رئیس‌جمهوری فرانسه عصر پنج‌شنبه مقابل ارتش فرانسه مطرح شده که در آن از "مطمئن ساختن عربستان" در پی حملات موشکی به تاسیسات نفتی‌اش در سپتامبر گذشته سخن به میان آورده بود.

وی خاطرنشان کرد: به رغم تحولات در منطقه نیروهای ما به مبارزه با داعش ادامه می‌دهند و ما یگان‌های ویژه جگوار را در شبه جزیره عرب و خلیج فارس در مدت زمانی کوتاه مستقر کردیم.

رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین اضافه کرد: ناو هواپیمابر "شارل دوگل" قبل از استقرار در اقیانوس آرام و دریای شمال از نیروهای عملیات "شمال" در خاورمیانه حمایت خواهد کرد.

طبق گزارش رسانه‌های فرانسوی، مسؤولان محلی این کشور جمعه گفتند،‌ استقرار رادارها جزئی از قدرت ماموریت "جگوار" است که در ساحل شرقی عربستان برای مقابله با تهدیدات رو به فزونی مستقر شده‌اند.

حرف آخر ، به دنبال افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، آمریکا سربازانش را از رزمایش زمستانی بین‌المللی که قرار است در ماه مارس در نروژ برگزار شود، خارج کرد.

به نقل از اسپوتنیک، رسانه‌های نروژی گزارش دادند که آمریکا ۳۰۰۰ سرباز خود را از رزمایش زمستانی که قرار بود از ۲ تا ۱۸ مارس در نروژ برگزار شود، خارج کرده است.

اسپوتنیک در ادامه نوشت: ایوار مون، سخنگوی مطبوعاتی ستاد عملیاتی نیرو‌های مسلح نروژ، تمایلی به ارائه جزئیات زیادی درباره اینکه چه بخش‌هایی را آمریکا از تمرین نظامی دو سالانه بین‌المللی که از ۲۰۰۶ مرتبا برگزار شده است خارج می‌کند نداشت، اما گفت این تصمیم واشنگتن تحت تاثیر اوضاع وخیم خاورمیانه بوده است.

ارتش نروژ اعلام کرده است با خروج آمریکا از این رزمایش زمستانی تعداد سربازان شرکت‌کننده به ۱۶ هزار نفر کاهش می‌یابد که برابر با متوسط تعداد شرکت‌کنندگان در این مانور در چند سال اخیر بوده است. مقامات نظامی نروژ گفتند همانطور که پیش‌بینی شده است رفتن آمریکا تاثیری بر روند اجرای این رزمایش نخواهد گذاشت.

مون با تاکید بر این که تعدا شرکت کنندگان ممکن است کاهش و یا افزایش یابد در این خصوص به روزنامه نظامی «فورسوارتس فورم» گفت «کنفرانسی که برنامه‌ریزی شده است هفته آینده برگزار می‌شود. آنجا بحث خواهیم کرد که در نتیجه کاهش مشارکت آمریکا ما باید چه هماهنگی‌ها و تعدیلاتی را انجام دهیم.» بنا به گفته او، این تمرین در شمال نروژ انجام می‌شود، اما بخش اصلی آن در منطقه ترومس متمرکز خواهد بود و علاوه بر نیرو‌های نروژی، سربازانی از انگلیس، هلند، آلمان، فرانسه، بلژیک، دانمارک، لتونی، فنلاند و سوئد نیز در آن شرکت خواهند کرد.

حرف آخر، گردان‌های حزب‌الله عراق به آمریکا هشدار دادند در صورتی که به گزینه‌های سیاسی، مردمی و دیپلماتیک احترام نگذارد و نیروهای تروریست خود را از عراق به صورت مسالمت‌آمیز خارج نکند، با مقاومت مسلحانه روبرو خواهد شد.

«محمد محیی» سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق تصریح کرد طرف‌هایی که بر فروپاشی صفوف مقاومت حساب باز کرده بودند، شکست مفتضحانه‌ای خوردند. وی خاطر نشان کرد گروه‌های مقاومت همگی در یک مسیر حرکت می‌کنند و آن مسیر، پاکسازی عراق از لوث نظامیان بیگانه و در راس آنها نظامیان آمریکایی است.

محیی ادامه داد برگزاری تظاهرات مردمی یکی از وسایل مقاومت در برابر حضور غیرقانونی آمریکاست و اگر آمریکایی‌ها به گزینه‌های سیاسی و دیپلماتیک احترام نگذارند با مقاومت مردمی مسلحانه روبرو خواهند شد.

وی اظهار داشت همه می‌دانند که روزهای گذشته شاهد تحرکات گسترده و ارتباط میان گروه‌های مقاومت و نشست‌های مشترکی بود که به هماهنگی‌های گسترده و طرح‌هایی برای آینده منجر شد که در راس آن، مقاومت در برابر حضور غیرقانونی و نامشروع آمریکاست و شاید حرکت به سمت تظاهرات مردمی و بسیج مردمی یکی از این ابزارها و  اولین پیامی باشد که به آمریکا می‌رسد تا ماهیت و  اراده عراقی‌ها را درک کرده و به اراده آنها احترام بگذارد و آن را به چالش نکشد، زیرا نتیجه آن، روبرو شدن با انقلاب توفنده و فراگیر مردمی است که همه عراقی‌ها را متحد خواهد کرد.

محیی افزود بسیاری از طرف‌های مرتبط با آمریکا چه در سطح رسانه‌ای یا سیاسی و حتی خود دولت آمریکا با تمام امکانات و توان خود برای از هم فروپاشی صفوف مقاومت تلاش  و بر روی آن حساب بازکردند، ولی شکست مفتضحانه‌ای متحمل شدند و چه بسا جنایت بزرگی که در حق شهید فرمانده، حاج قاسم سلیمانی و شهید فرمانده ابومهدی  المهندس مرتکب شد، سبب خشم عظیم توده‌های مردمی و فوران کردن خشم جامعه عراق شد و آمریکا میلیون‌ها عراقی و ایرانی را دید در حالی که این دو فرمانده بزرگ را تشییع می‌کردند ، بنابراین آمریکا باید به اراده ملت‌ها احترام بگذارد.

سخنگوی گردان‌های حزب الله خاطر نشان کرد این روزها و در برهه اخیر پیام‌های منفی از جانب آمریکا مشاهده کردیم که نشان دهنده به چالش کشیدن و احترام نگذاشتن به اراده عراقی‌ها و تشکیک در مصوبه پارلمان(مبنی بر اخراج نظامیان بیگانه از عراق) و تلاش‌ها برای تجزیه عراق در سطح سیاسی و در سطح جامعه در راستای خدشه وارد کردن به مصوبه پارلمان به  امید وقت کشی در بیرون راندن این نظامیان است، همچنین سخنان زیادی در تهدید به تحریم‌ها و محاصره و بلوکه کردن اموال عراقی‌ها شنیدیم، همه این موارد هیچ خدشه‌ای در اراده فرزندان مقاومت و عراقی‌ها وارد نکرده و آنها را از هدف خود که اخراج این نظامیان است، منصرف نخواهد کرد و جهان خواهد دید که چگونه میلیون‌ها نفر در خیابان‌های عراق و میادین آن جمع خواهند شد.

این سخنگو که با رادیو الاتجاه عراق گفت‌وگو می‌کرد، افزود ما امروز به گروه‌های سیاسی و  دولت عراق و کانال‌های دیپلماتیک فرصت می‌دهیم تا از تمام امکانات خود برای تحمیل خروج نظامیان بیگانه از عراق استفاده کنند تا عراق حاکمیت و جایگاه خود را بازیابد، در غیر این صورت، گزینه اصلی ملت عراق، مقاومت خواهد بود و چه بسا آخرین گزینه و گزینه‌ای باشد که بی‌ احترامی این کشورها به حاکمیت کشورمان،ما را به سمت آن می‌کشاند.

محیی در  ادامه گفت تظاهرات یکی از گزینه‌های رویارویی و انقلاب فراگیر مردمی خواهد بود که ادامه خواهد یافت و هرگز متوقف نخواهد شد تا آمریکایی‌ها با فشار مردمی و سیاسی و  دیپلماتیک وادار به خروج شوند،  اما اگر آمریکایی‌ها به تمام این گزینه‌ها احترام نگذارند، در آن صورت با مقاومت مردمی مسلحانه روبرو خواهند شد همانطور که پس از سال 2003 با این مقاومت روبرو شدند.

سخنگوی گردان‌های حزب الله تصریح کرد خیلی‌ها بر تفرقه و شکاف در صفوف مقاومت و شعله ور کردن آتش درگیری داخلی در مناطق مرکزی و جنوب عراق حساب باز کرده و بر موج تظاهرات سوار شده تا میان مردم یک جامعه واحد جنگ و درگیری ایجاد کنند، ولی در این زمینه شکست خوردند.

وی تاکید کرد گروه‌های مقاومت همگی در زمینه یک دیدگاه برای مقابله با چالش‌ها متحد شده‌اند که سیلی بزرگی به هر کسی است که علیه وحدت و موجودیت ما  توطئه می‌کند، گروه‌های مقاومت در یک مسیر واحد حرکت می‌کنند و آن آزادسازی و پاکسازی سرزمین عراق از لوث نظامیان بیگانه و در راس آنها نظامیان آمریکایی است.

حرف آخر ، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) قطعنامه حاوی بندهای استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور را امضا و آن را تحویل مجلس سنا کرد. 

پلوسی تصریح کرد که مجلس نمایندگان آمریکا روز ۱۸ دسامبر به وظایف خودش عمل کرده و ترامپ را در دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره»، در ارتباط با پرونده گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین متهم شناخته و استیضاح کرده است.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هنگام امضای بندهای استیضاح ترامپ گفت: «امروز ما تاریخ‌ساز می‌شویم. هیچ‌کس مافوق قانون نیست.»

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند مجلس سنا جلسه دادگاه استیضاح را سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد کرد. 

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد ۲۸ آذرماه با اکثریت آرا هر دو بند قطعنامه استیضاح «دونالد ترامپ» را به تصویب رساند تا او سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می‌شود. 

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رأی‌گیری کردند. ابتدا بند «سوءاستفاده از قدرت» به رأی گذاشته شد که با ۲۳۰ رأی موافق و ۱۹۷ رأی مخالف مورد موافقت قرار گرفت.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام «ممانعت در تحقیقات کنگره» مربوط می‌شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با ۲۲۹ رأی مثبت و ۱۹۸ رأی منفی به تصویب رسید. 

پیش از این کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در تحقیقات کنگره»  را به عنوان دو بند استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصویب کرده بود.

نقش اصلی مجلس نمایندگان تصویب همین طرح استیضاح بود و باقی امور استیضاح در مجلس سنا صورت می‌گیرد؛ جایی که برعکس مجلس نمایندگان، جمهوری‌خواهان در اکثریت هستند. 

در مجلس سنا چیزی شبیه یک دادگاه شکل خواهد گرفت که ریاست آن با رئیس دیوان عالی است و سناتورها در آن نقش اعضای هیات منصفه را دارند. برای خلع ترامپ از قدرت، دوسوم سناتورها (۶۷ نفر) باید به عزل او رای دهند؛ امری که با توجه به اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در شرایط عادی غیرممکن به‌نظر می‌رسد. با این حال در جریان استیضاح، دموکرات‌ها فرصت آن را خواهند داشت تا با نقد جدی عملکرد ترامپ، رای او را در انتخابات ۲۰۲۰ بشکنند.

ترامپ به شدت با استیضاح مخالف است و اتهامات مجلس نمایندگان علیه خود را قاطعانه رد کرده است.

حرف آخر ، جو بایدن، سناتور آمریکایی و کاندیدای ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، بخشی از یک سخنرانی خود را در پیامی توییتری منتشر کرده و گفت: اشتباه نکنید، وضعیتی که اکنون پیرامون ایران وجود دارد، بحرانی است که دونالد ترامپ[رئیس جمهور آمریکا] خودش آن را ایجاد کرده است. او مدعی شده بود که خارج شدن از توافق هسته‌ای ایران موجب جلوگیری از خصومت ایران و [ایجاد] یک توافق بهتر خواهد شد. او در هر دو مورد شکست خورد.

دولت آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸، به طور یک جانبه از توافق هسته‌ای که میان ایران و پنج قدرت جهان امضا شده بود، خارج شد.

آمریکا پس از آن، با رویکردی قهری در مقابل ایران و آن‌چه آن را «فشار حداکثری» علیه ایران می‌نامد، موجب گسترش تنش در روابط تهران-واشنگتن شده است.

حرف آخر ، بعد از درخواست مقتدی صدر برای برگزاری تظاهرات میلیونی علیه آمریکا، رهبران مقاومت عراق از مردم خواستند در این تظاهرات شرکت کنند.

به نقل از شبکه خبری المیادین، هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق از مردم این کشور خواست در تظاهرات میلیونی که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر خواهان برگزاری آن شده است، شرکت کنند.

این تظاهرات در مخالفت با اشغالگری آمریکا و دیگر کشورهای خارجی در عراق برگزار می‌شود.

قیس خزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز تأکید کرد: مردم باید با شرکت در تظاهرات میلیونی این پیام را بدهند که با اشغالگری و تجاوز مخالفند.

همچنین اکرم الکعبی، دبیرکل جنبش نجباء عراق در توییتر اعلام کرد: من از مردم عراق می‌خواهم در تظاهرات میلیونی با شعار "نه به آمریکا، ما تحت پرچم عراق دارای حاکمیت متحد هستیم" شرکت کنند.

گردان‌های حزب‌الله عراق نیز درخواست برگزاری مذاکرات را تأیید کرد و از مردم مبارز و صبور عراق خواست در این حماسه بزرگ شرکت کنند.

وی گفت: عشایر الانبار و موصل با عشایر مرکز و جنوب در مقابله با اشغالگری آمریکا متحد خواهند شد.

ریان الکلدانی، رئیس جنبش بابلیون عراق نیز درخواست صدر را تأیید کرد و از مردم خواست با اشغالگری آمریکا مقابله کنند.

روز دوشنبه نشستی میان مقتدی صدر و رهبران تعدادی از گروه‌های مقاومت عراق درباره حضور نظامی آمریکا برگزار شد.

مقتدی صدر سه‌شنبه در پیامی در توییتر مردم را به تظاهرات میلیونی علیه آمریکا فراخواند.

حرف آخر ، یک منبع امنیتی در عراق اعلام کرد، سه بمب صوتی به یک پایگاه امنیتی در استان ذی‌قار شلیک شد، همزمان مرکز رسانه امنیتی از حمله داعش به مرزهای مشترک عراق با سوریه خبر داد.

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، این منبع امنیتی اظهار کرد: تیپ ماموریت‌های ویژه ذی‌قار مورد حمله گروه ناشناسی قرار گرفت و در این حمله سه بمب صوتی به دفتر این تیپ شلیک شد که تلفات جانی به دنبال نداشت.

همچنین مرکز رسانه امنیتی عراق از حمله گروه تروریستی داعش به مرزهای مشترک عراق با سوریه خبر داد.

مرکز یاد شده در بیانیه‌ای گزارش داد: در پی حمله داعشی‌ها به یک ایست گارد مرزی در منطقه الهبار واقع در شمال گذرگاه الولید یک افسر و سه تن از نیروهای تیپ سه لشگر چهار فرماندهی نیروهای گارد مرزی زخمی شدند.

صفحه1 از67

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.