K2 Listing

K2 Listing

یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پس از پایان نشست اطلاعاتی کنگره درباره ایران، عنوان داشت که مردم آمریکا باید به صراحت اعلام کنند که مخالف جنگ با ایران هستند.
 
حرف آخر ، سناتور «برنی ساندرز» با انتشار پیامی ویدئویی در صفحه خود در توئیتر که مربوط به شب گذشته و بعد از پایان نشست اطلاعاتی کنگره درباره ایران است، اعلام کرد: ما برای جنگ در ویتنام دروغ گفتیم و این دروغ موجب کشته شدن ۵۹ هزار نفر شد. درباره عراق در سال ۲۰۰۳ نیز دروغ گفتیم و مدعی شدیم که این کشور تسلیحات کشتارجمعی در اختیار دارد و این جنگ موجب کشته شدن دست کم چهار هزار نفر از نیرو‌های شجاع آمریکایی و هزاران نفر از مردم شده و بسیاری از مردم منطقه را بی خانمان و آواره کرد و من فکر می‌کنم که اغلب مردم آمریکا این دروغ‌ها را می‌دانند.

ساندرز در ادامه گفت: معتقدم که جنگ با ایران یک فاجعه کامل خواهد بود که بسیار بدتر از جنگ با عراق است. امیدوارم مردم آمریکا این را به کاخ سفید بگویند که مخالف جنگ با ایران چه بصورت یک جانبه و چه بصورت چند جانبه هستند. باید به این رئیس جمهور (ترامپ) قانون اساسی آمریکا را یادآور شویم. برخی از ما این را در مدارس می‌آموزیم که این کنگره است که در مورد جنگ آمریکا با کشوری دیگر تصمیم می‌گیرد نه رئیس جمهور.

یک پایگاه خبری عراقی از سفر قریب الوقوع محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق به تهران خبر داد.

حرف آخر ، یک منبع مطلع در گفتگو با پایگاه خبری بغداد الیوم اعلام کرد که محمد الحلبوسی به زودی به ایران سفر می‌کند.

بر اساس اعلام این منبع، رئیس پارلمان عراق در روز چهارشنبه یا پنجشنبه در رأس هیئتی عالی‌رتبه سفری رسمی به تهران خواهد داشت تا با مقامات کشورمان رایزنی کند.

الحلبوسی در جریان این دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کرده و در خصوص پرونده مناسبات دوجانبه و راهکارهای تقویت همکاری‌های پارلمانی میان ایران و عراق مذاکره خواهد کرد.

این منبع می‌افزاید که یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی که در جریان این دیدار بررسی می‌شود، در خصوص تحولات جاری منطقه خواهد بود که در برنامه کاری دیدارهای الحلبوسی با لاریجانی و سایر مسئولان تهران قرار خواهد داشت.

روسای جمهوری روسیه و فرانسه و صدر اعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی سه جانبه بر اهمیت حفظ برجام تاکید کردند.

 

حرف آخر ، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین شامگاه سه شنبه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین، امانوئل مکرون روسای جمهوری روسیه و فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در مذاکره تلفنی درخصوص اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت وگو و بر اهمیت حفظ این توافق بین المللی که عامل کلیدی در حفظ ثبات و امنیت بین المللی است، تاکید کردند. 
سران روسیه، فرانسه و آلمان برپایبندی کشورهای متبوع خود به همکاری های سودمند با ایران در عرصه تجاری و اقتصادی تاکید کردند. 

**توافق برای ادامه هماهنگی اقدامات برای حل مساله سوریه
در بخش دیگری از تماس تلفنی سران سه کشور بطور مفصل در خصوص اوضاع سوریه ازجمله با توجه به موارد متعدد نقض آتش بس از سوی عناصر افراط گرا و تروریست ها در ادلب گفت و گو شد.
پوتین سران فرانسه و آلمان را در جریان اقدامات مشترک روسیه با ترکیه در شمال غرب سوریه برای دفاع از ساکنان این مناطق و رفع تهدید تروریستی در سوریه قرار داد.
در این گفت وگوی تلفنی به تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه و آغاز بکار آن ازجمله باتوجه به توافق های بدست آمده در اجلاس سران روسیه، ترکیه و آلمان در استانبول توجه خاص شد.
سران روسیه، فرانسه و آلمان برای ادامه هماهنگی اقدامات در مسیر حل و فصل سیاسی بحران سوریه بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت و مطابق با اصول تامین حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توافق کردند. 

**تاکید بر حل و فصل سیاسی اوضاع اوکراین
دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: سران روسیه، فرانسه و آلمان در ادامه گفت وگوی تلفنی در خصوص بحران داخلی اوکراین باتوجه به سیاست ناکام دولت سابق اوکراین به ریاست پترو پروشنکو و تغییر حکومت این کشور تبادل نظر و خاطرنشان کردند که تنها راه حل بحران اوکراین مجموعه تدابیر در چارچوب توافقنامه مینسک است.
در این گفت وگوی تلفنی همچنین در خصوص حل مساله حضور روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا که از سال 2014 با اعمال تحریم ها در مورد هیات روسیه، بروز کرده است، تبادل نظر شد.
هیات روسی از آن زمان که حق رای و شرکت در فعالیت کمیسیون های مجمع پارلمانی شورای اروپا را از دست داد در نشست های آن شرکت نمی کند و حق عضویت سالانه شامل 30 میلیون دلار را نمی پردازد.

وکیل نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار فرصت یک ساله برای برگزاری جلسه استماع جرایم او شد.
 
حرف آخر ، وکیل «بنیامین نتانیاهو» از دادستان کل رژیم صهیونیستی خواستار فرصت یک ساله برای برگزاری جلسه استماع پرونده او شد.

به گزارش هاآرتص، در حالی که انتظار می‌رفت «آویخای مندلبلیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی جلسه استماع پرونده نخست وزیر این رژیم را تا اواخر سپتامبر برگزار کند، وکیل نتانیاهو خواستار فرصت یک ساله شد.

وکیل نتانیاهو در پایان مهلت تعیین شده دادستانی کل رژیم صهیونیستی برای اعلام تاریخ برگزاری جلسه استماع، ضمن امتناع از پذیرش مستندات و شواهد مستحکم دادستان کل رژیم صهیونیستی خواستار تعویق دست‌کم یک ساله در برگزاری جلسه استماع پرونده او شدند. وی علت این درخواست را حجم گسترده مدارک برای تهیه دفاعیه نتانیاهو اعلام کرد.

دادستان کل رژیم صهیونیستی از ۱۰ جولای تاکنون از تیم وکلای نتانیاهو خواسته بود که جلسه استماع را برگزار کنند و انتظار می‌رفت این جلسه در پایان ماه سپتامبر برگزار شود.

سه پرونده فساد نتانیاهو با نام‌های پرونده ۱۰۰۰، پرونده ۲۰۰۰ و پرونده ۴۰۰۰ به ترتیب به جرایمی مانند فریبکاری و خیانت در امانت (دریافت هدایای غیرقانونی از میلیاردر‌های خارجی برای خود و همسرش)، خیانت در امانت (تبانی نتانیاهو با «منی موزس» مالک «یدیعوت آحارونوت» برای کمک به رونق این روزنامه در ازای پوشش خبری مثبت و فشار بر روزنامه رقیب «اسرائیل هیوم») و دریافت رشوه (تقلب در فروش کمپانی مخابراتی دولتی و قدیمی بِزِک) به پاشنه آشیل او در انتخابات پارلمانی مبدل و سبب پیروزی کم رنگ او شده است.

سخنگوی نتانیاهو اعلام کرد تیم حقوقی او به دلیل عدم دریافت حق الزحمه از جمع آوری اطلاعات خودداری کرده و در حال حاضر تنها یک وکیل پس از دریافت مبلغ قرارداد خود به همکاری با او ادامه می‌دهد.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در سفری ناگهانی به تهران با محمدجواد ظریف دیدار و گفتگو کرد.

  حرف آخر ، «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در سفری از پیش اعلام نشده به ایران آمد. دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و تبادل نظر دو وزیر پیرامون روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی برنامه سفر او در تهران اعلام شد.

برنامه عادی که ظریف و بن علوی در شش سال گذشته پیگیری کرده‌اند و به عنوان مسئولان سیاست خارجی دو کشور که سابقه تاریخی روابط نزدیکشان در منطقه غرب آسیا زبان زد است رفت و آمدهای مستمری را انجام داده‌اند.

با این حال آمدن وزیر امور خارجه عمان به ایران را در شرایطی که پای تنش میان ایران و امریکا به خلیج فارس رسیده است نمی‌توان جدا از رویدادهای اخیر تفسیر کرد. کما این‌که در گذشته نیز سابقه داشته در ضمن مذاکرات عادی طرف عمانی میانجی گری را برای حل برخی مسائل پیش آمده میان ایران و امریکا آزادی زندانیان دو کشور پیش برده است. سفر بن علوی در حالی است که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا، چهارشنبه هفته قبل در تماس تلفنی با سلطان قابوس، پادشاه عمان، درباره ایران و موضوعات دیگر گفت‌وگو کرد و وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پمپئو در این تماس درباره آنچه «تهدیدهای ایران در منطقه» می‌خواند، با پادشاه عمان گفت‌وگو کرده است.

در کنار این گفت‌وگو باید به اظهارات اخیر «حنینه المغیری» سفیر عمان در امریکا اشاره کرد که به پایگاه خبری المانیتور گفت: «اگر تهران و واشنگتن به میانجی‌گری باور داشته باشند، ما آماده کمک به حل این بحران هستیم».

موضوع میانجی گری مسقط میان تهران و واشنگتن مرداد سال گذشته در آغاز خروج امریکا از برجام و در آستانه وضع مجدد تحریم‌های یک جانبه این کشور علیه ایران نیز زمانی مطرح شد که بن علوی به امریکا سفر کرد. اما در حالیکه روزنامه العرب مدعی شد تهران درخواست میانجی گری عمان را مطرح کرده، شخص بن علوی که اتفاقا در فاصله کمی از سفرش به واشنگتن راهی ایران شد، تأکید کرد که از هیچ کدام از طرف ها چنین درخواستی دریافت نکرده است. با این وجود سابقه آغاز مذاکرات ایران و امریکا درباره پرونده هسته‌ای پیش از آغاز به کار دولت یازدهم و مذاکرات علنی و رسمی میان ایران و 1+5 زمینه ساز آن شده است که همواره گمانه‌هایی درباره این میانجی گری مطرح کنند.

با چنین پیشینه‌ای طبیعی است که سفر روز گذشته وزیر خارجه عمان به تهران زیر سایه بالاگرفتن تنش‌های کلامی میان امریکا و ایران، تغییر آرایش نظامی دو کشور در خلیج فارس و رویدادهایی باشد که به نظر می‌رسد برخی کشورهای خواهان بروز جنگ میان ایران و امریکا در منطقه با هدف دست‌یابی به خواست شان رقم می‌زنند. رویدادهایی نظیر حمله به چند کشتی در بندر فجیره امارات، حمله پهپادی به خط لوله عربستان و در آخرین آنها حمله راکتی به سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد.

در این میانه عمان به عنوان کشوری که مسئول تأمین امنیت آب راه خروجی کشتی‌ها در تنگه هرمز است و رهبران‌اش همواره به ضرورت تأمین امنیت و ثبات منطقه به عنوان پیش نیازهای اساسی رشد و توسعه کشورشان اعتقاد دارند و از همه مهمتر به امنیت منطقه به عنوان یکی از کشورهای صادر کننده نفت نیازمند است؛ طبیعی است که نخواهند صرفاً با نگرانی شاهد تحولات و تنش‌ها باشند و بخواهند با رایزنی‌های رو در رو در حد تأثیرگذاری خود برای کاستن از احتمال هرگونه درگیری اقدام کند.هر چند به نظر می‌رسد در این بزنگاه آن کشوری باید مخاطب اصلی رایزنی‌های عمان باشد که رئیس جمهوری‌اش دیگران را تهدید به نابودی می‌کند و با وجود اعزام ناوهواپیمابر به منطقه مدعی آمادگی برای گفت‌وگو با ایران است. 
 
شرکت گوگل اعلام کرد به دنبال تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به برخی فعالیت‌های تجاری خود با شرکت هوآوی چین پایان می‌دهد.
 
حرف آخر ، به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت گوگلاعلام کرد به دنبال اقدام دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به برخی فعالیت‌های تجاری خود با شرکت هوآوی چین پایان می‌دهد و در حال بازبینی پیامد‌های چنین تصمیمی است.
این در حالی است که ترامپ در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت شرکت‌ها در حال خروج از چین به منظور تولید کالا در دیگر کشور‌های آسیایی هستند.

حرف اخر ، روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشته است که برخی از تراکنش‌های مالی رئیس‌جمهور آمریکا و داماد او، مشکوک به پولشویی بوده، اما بانکی که این تراکنش‌ها را انجام داده، از پیگیری ادعای پولشویی خودداری کرده است.


روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز یکشنبه نوشت کارشناسان بانک آلمانی «دویچه بانک» در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چندین تراکنش مشکوک از حساب‌های شرکت‌های وابسته به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و داماد او «جرد کوشنر» را شناسایی کرده و به مدیران بانک گزارش کرده‌اند، اما مسئولان بانک این گزارش‌ها را نادیده گرفته‌اند.

محتوای دقیق این تراکنش‌ها مشخص نیست، اما به نوشته نیویورک‌تایمز دستکم برخی از این تراکنش‌ها با شرکت‌های خارجی از جمله روسی صورت گرفته است. بر اساس قوانین ضدپولشویی، بانک‌ها باید تراکنش‌های مشکوک را به مراجع نظارتی گزارش کنند، اما کارکنان دویچه بانک می‌گویند مسئولان این بانک از بیم از دست دادن مشتریان ثروتمند خود، از چنین کاری خودداری می‌کنند.

دویچه بانک، سازمان ترامپ و همچنین سخنگوی کوشنر ادعای دست داشتن در پولشویی را رد کرده‌اند.

انتشار گزارش نیویورک‌تایمز در حالی صورت می‌گیرد که نمایندگان کنگره آمریکا تحقیقاتی را برای روشن شدن عملکرد مالی شرکت‌های وابسته به ترامپ آغاز کرده‌اند و در این چارچوب از دویچه بانک خواسته‌اند گزارش عملکرد حساب‌های ترامپ را به کنگره تقدیم کند.

با این حال، خانواده ترامپ از طریق قضایی دویچه بانک را برای خودداری از تحویل گزارش حساب‌ها، تحت فشار قرار داده است.

خاندان ترامپ رابطه مالی گسترده‌ای با این بانک آلمانی دارند و دو دهه پیش هم که سازمان ترامپ از بازپرداخت وام‌های خود به بانک‌ها ناتوان شده بود، دویچه بانک تنها بانک بزرگی بود که حاضر شد به وی وام بپردازد.

اعضای دموکرات کنگره آمریکا بار‌ها ترامپ را به عدم پرداخت مالیات متهم کرده‌اند و به همین دلیل در تلاش هستند تا عملکرد مالی سازمان‌های وابسته به او را مورد بررسی قرار دهند. با این وجود، وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکنون از تحویل گزارش میزان مالیات پرداختی ترامپ در سال‌های پیش از ریاست‌جمهوری، خودداری کرده است.

حرف آخر ، رییس جمهور آمریکا در گفتگو با یک رسانه متعلق به جمهوریخواهان تندرو دوباره ایران را تهدید کرد اما گفت اهل جنگ با ایران نیست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، دونالد ترامپ در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: من به دنبال جنگ با ایران نیستم اما هرگز اجازه نخواهم داد این کشور به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

رییس جمهور آمریکا در گفتگو با استیو هیلتون مجری فاکس نیوز دوباره بر عدم تمایل خود برای وارد شدن در یک جنگ  با ایران تاکید کرد اما مدعی شد دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باعث بروز یک استثناء بزرگ و اضطراری در این طرز تفکر او خواهد شد.

ترامپ گفت: من جنگ نمی‌خواهم اما در برابر موقعیتی که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند شما نمی‌توانید اجازه این کار را بدهید؛ شما نمی‌توانید اجازه دهید چنین اتفاقی بیافتد. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که اصولاً ایران به دنبال سلاح اتمی نیست و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های کشورمان را تائید کرده است.

ترامپ به فاکس گفت: می‌دانید من آدمی نیستم که وارد جنگ شوم؛ جنگ به اقتصاد آسیب می‌زند و از همه مهمتر، باعث مرگ انسان‌ها می‌شود.

رییس جمهور آمریکا باز هم از مقامات ایرانی خواست به میز مذاکره بیایند؛ او گفت: من به برجام پایان دادم؛ و باید به شما بگویم که فکر نمی‌کنم توافق هسته‌ای ایران خیلی خوب و قوی بود.

صفحه1 از44

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.