K2 Listing

K2 Listing

رسانه‌های لبنانی صبح امروز با با انتشار فیلمی خبر دادند که تانکرهای حامل سوخت ایران وارد خاک این کشور شده‌ است.

حرف آخر،   رسانه‌های لبنانی، صبح امروز (پنجشنبه)، از ورود کاروان‌های حامل سوخت ایران به این کشور خبر دادند.

شبکه «لبنان۲۴» با انتشار فیلمی نوشت که تانکرهای حامل مازوت ایران وارد منطقه «حوش السید علی» در الهرمل شده‌اند.

 شبکه «المنار» نیز ضمن تأیید این خبر،‌ گزارش داد که ۲۰ تانکر حامل سوخت ایران وارد خاک لبنان شده‌ است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان در آستانه ورود تانکرهای حامل سوخت ایران، شامگاه چهارشنبه، در پیامی ضمن تشکر از مردم، برای حفظ سلامت آن‌ها و تسهیل روند ورود کاروان‌ حامل سوخت به لبنان خواستار عدم تجمع مردمی شد.

سید حسن نصرالله در این خصوص گفت: «ابتدا، از مردم به خاطر این همراهی و این استقبال که از ده‌ها سال پیش تاکنون ادامه داشته تشکر می‌کنم. ثانیا از آن‌ها و از برادران مسئول حزب‌الله در منطقه می‌خواهم که حین عبور کاروان به منظور حفظ سلامت همه و راحتی آن‌ها و برای تسهیل روند انتقال در بهترین حالت ممکن هیچ گونه تجمع مردمی صورت ندهند».

دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی دوشنبه‌شب خود (۲۲ شهریور) اعلام کرد که اولین کشتی حامل فرآورده‌های نفتی، شامگاه یکشنبه هفته جاری، وارد بندرگاه بانیاس سوریه شده و روند انتقال سوخت روز پنجشنبه (فردا) به لبنان آغاز خواهد شد.

 دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی خود به مناسبت عاشورای حسینی اعلام کرده بود که کشتی‌های حامل سوخت برای حل  بحران سوخت لبنان از ایران به سمت لبنان حرکت خواهند کرد. سید حسن نصرالله با هشدار به آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص تعرض به کشتی‌های سوخت ایران، تأکید کرده بود که مقاومت لبنان این کشتی‌ها را به مثابه خاک کشور خود تلقی خواهد کرد.

در بین افرادی که امارات آن‌ها را به تازگی به لیست تحریم خود اضافه کرده است شهروندانی از امارات، لبنان، عراق، هند، یمن، افغانستان، سوریه، نیجریه و ایران دیده می‌شود.

حرف آخر، هیأت وزیران امارات در نشست خود ۳۸ فرد و ۱۵ شرکت را در لیست افراد و شرکت‌های حامی تروریسم قرار داد.

خبرگزاری «وام» امارات با انتشار این خبر نوشت که این تصمیم در چارچوب تلاش این کشور برای هدف قرار دادن و تعطیل کردن شبکه‌های مرتبط با تامین مالی تروریسم و فعالیت‌های مرتبط با آن صورت می‌گیرد.

در بین افرادی که امارات آن‌ها را به تازگی به لیست تحریم خود اضافه کرده است شهروندانی از امارات، لبنان، عراق، هند، یمن، افغانستان، سوریه، نیجریه و ایران دیده می‌شود.

شهروندان ایرانی که در این لیست قرار دارند عبارتند از: «مهدی عزیزالله کیاستی»، «فرشاد جعفر حاکم زاده»، «سید رضا سید محمد قاسمی»، «محسن حسن کارگر حجت» و «ابراهیم محمود احمد محمد» است. اکثر شرکت‌های که در لیست تحریم‌های امارات قرار گرفته‌اند در بخش تجارت، دریانوردی و صرافی فعالیت دارند.

خبرگزاری وام هیچ اشاره‌ای به دلیل قرار گرفتن این افراد و شرکت‌ها در لیست تحریم‌های امارات نکرده است. این خبر در حالی منتشر می‌شود که مداخله امارات در امور داخلی برخی کشور‌های عربی و حمایت ابوظبی از گروه‌های مسلح در این کشورها، با ژست ضد تروریستی امارات در تضاد قرار دارد.

از سوی دیگر، امارات پرونده سیاهی در زمینه حقوق بشر و سرکوب فعالان مدنی این کشور دارد. «احمد منصور» کنشگر حقوقی اماراتی که از سال ۲۰۱۷ در زندان به سر می‌برد اخیرا با ارسال دست‌نوشته‌هایی به خارج از زندان، پرده از جزئیات شکنجه و آزار جسمی و روحی خود در زندان برداشت.

مقامات امارات، در ۱۵ مارس ۲۰۱۷، احمد منصور (۵۱ ساله) مهندس برق اماراتی را به همراه ۵ فعال دیگر به اتهام اهانت به حاکمان امارات بازداشت کردند. وی در نهایت به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. این کنشگر اماراتی با راه انداختن فراخوانی مسالمت‌آمیز خواهان اصلاحات سیاسی در کشور شده بود.

امارات چندین سال است که به دلیل زندانی کردن صد‌ها فعال حقوق بشری که خواهان انجام اصلاحات سیاسی در این کشور برای فراهم شدن انتخابات دموکراتیک هستند، با انتقادات شدیدی مواجه است، اما مسئولان این کشور هربار ارتکاب چنین جرایمی را انکار می‌کند.

سخنگوی گروه طالبان اعلام کرد که این گروه استان پنجشیر آخرین مرکز نیروهای مقاومت را بطور کابل تصرف کرده است.

حرف آخر، به گزارش ایرنا، ذبیح الله مجاهد امروز (دوشنبه) در توئیتر خود نوشت که در پنجشیر تعدادی از افراد باند یاغی‌ها کوبیده شدند و تعدادی هم فرار کردند و طالبان مردم پنجشیر را از شر آنها آزاد ساختند.

وی به مردم پنجشیر اطمینان داده است که با آنها برخورد تبعیض آمیز نخواهد شد. او گفتکه مردم پنجشیر برادران ما هستند و برای یک هدف مشترک به آنها خدمت می کنیم.

جبهه مقاومت پنجشیر تاکنون به این خبر واکنش نداده است.

پوتین با رد تلاش‌های آمریکا برای سلطه جهانی گفت: این نقش برای سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل است و این نهادها مسئول برقراری نظم جهانی هستند.

حرف آخر،  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جلسه عمومی اجلاس اقتصاد شرقی در شهر ولادیووستوک گفت: کشورهای غربی همواره تلاش می‌کنند تا راه و روش خود را به دیگران تحمیل کنند که نخستین مورد آن از طریق تبلیغ مسیحیت و اعزام میسیونر به مناطق دور افتاده و حالا با مجبور کردن کشورها برای پذیرش دموکراسی می‌شود. دموکراسی چیزی است که اگر مردم به آن نیاز داشته باشند، به آن می‌رسند. اما نیازی برای تحمیل آن از طریق ابزار خشونت نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که تجربه افغانستان باعث شود تا واشنگتن از تلاش برای "متمدن ساختن" سایر کشورها اجتناب کند.  

پوتین همچنین گفت: اوضاع در افغانستان یک فاجعه است و این حقیقت است. این حرف‌های من نیست بلکه تحلیل‌های خود آمریکایی‌هاست. اکر نگاهی به افرادی که برای غرب کار می‌کردند و در افغانستان جا مانده‌اند، بیندازید می‌فهمید که این یک فاجعه بشری است.

اون در پاسخ به سوالی درباره به رسمیت شناخته شدن طالبان نیز گفت: باید ابتدا تمایلات خوب آنها را ببینیم و بعد تصمیم بگیریم.

رئیس جمهوری روسیه همچنین ابراز تاسف کرد که ژاپن و مسکو نمی‌توانند به توافقی صلح از زمان پایان جنگ دوم جهانی برسند و اوضاع را "خارج از منطق" توصیف کرد و گفت: ما نبود چنین سندی را در روابط بین دو کشور بیهوده و خارج از منطق می‌دانیم. هم روسیه و هم ژاپن به دنبال عادی سازی کامل روابط بین دو کشور هستند. من به منافع استراتژیک روسیه در همکاری‌های در حال توسعه اشاره می‌کنم.

پوتین افزود، مقام‌های روسیه و ژاین بارها بر همکاری مشترک درباره قلمروی مورد مناقشه جزایر کوریل توافق کرده‌اند اما طرف ژاپنی همیشه موضعش را تغییر داده است. روسیه همچنان نگران توسعه زیرساخت‌های آمریکا در این جزایر در پی مالکیت آنها تحت حاکمیت ژاپن بوده است. مسکو همچنان به دنبال توسعه اقتصادی این جزایر است.

روسیه و ژاین از پایان جنگ جهانی دوم هنوز مناقشات بر سر این جزایر را حل نکرده‌اند.

رییس‌جمهوری آمریکا به بیان اعترافاتی تلخ درباره دستاوردهای حضور نظامی کشورش در افغانستان پرداخت.

حرف آخر،  به گزارش ایسنا به نقل از اسکای‌نیوز، جو بایدن در پی خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال، ۲۴ ساعت پس از پرواز آخرین هواپیمای آمریکایی از فرودگاه کابل گفت: جنگ در افغانستان اکنون به پایان رسیده است. من چهارمین رئیس جمهوری آمریکا هستم که باید با این مساله روبرو می‌شد که آیا این جنگ پایان یابد یا خیر. زمانیکه نامزد انتخابات شدم به پایان جنگ تعهد دادم و امروز به این تعهد عمل کردم. ما طولانی‌ترین تخلیه هوایی در تاریخ آمریکا را تکمیل کردیم و از مارس گذشته تا آغاز تخلیه‌ در افغانستان با تهدیداتی روبه‌رو بودیم.

وی گفت: در آوریل ، من تصمیم گرفتم که این کار را پایان دهم. به عنوان بخشی از این تصمیم ، ما تاریخ 31 اوت را برای خروج نیروهای آمریکایی تعیین کردیم. فرض بر این بود که بیش از 300000 نیروی امنیت ملی افغانستان که ما در دو دهه گذشته آموزش داده بودیم و آنها را تجهیز کرده بودیم ، یک دشمن قوی در جنگ‌های داخلی آنها با طالبان باشد. این فرض که دولت افغانستان بتواند برای مدتی فراتر از عقب نشینی نظامی ادامه دهد ، دقیق نبود. اما من همچنان به تیم امنیت ملی مان دستور دادم که برای هر احتمالی آماده شوند. و این همان کاری است که ما انجام دادیم.

وی افزود: نیروهای امنیتی افغان ، پس از دو دهه جنگ برای کشورشان و از دست دادن هزاران نفر از نیروهای خود ، آنطور که هرکسی انتظار داشت نتوانستند ایستادگی کنند. مردم افغانستان شاهد سقوط دولت خود و فرار رئیس جمهور در میان فساد و بدرفتاری بودند ، و کشور را به دشمن خود طالبان سپردند و خطر را برای ایالات متحده به میزان قابل توجهی افزایش دادند. پرسنل و متحدان ما در نتیجه ، برای اخراج ایمن شهروندان آمریکایی قبل از 31 اوت ، پرسنل سفارت ، متحدان و شرکا و افغان هایی که 20 سال با ما کار کردند و در کنار ما جنگیدند ، وارد عمل شدند.به 6000 سرباز آمریکایی اجازه دادم تا به امنیت فرودگاه کابل کمک کنند.

بایدن گفت: ما هزاران شهروند و دیپلمات آن کشورهایی را که با ما برای بدست آوردن بن لادن وارد افغانستان شده بودند ، بیرون آوردیم. ما کارکنان محلی سفارت ایالات متحده و خانواده‌های آنها را که جمعا حدود 2500 نفر بودند، هزاران مترجم و دیگران را که از ایالات متحده حمایت می کردند ، خارج کردیم. اکنون ما معتقدیم که حدود 100 تا 200 آمریکایی با قصد خروج از افغانستان در افغانستان باقی می مانند. اکثر کسانی که باقی مانده‌اند دو تابعیتی هستند ، ساکنان قدیمی که قبلاً تصمیم گرفته بودند به دلیل ریشه‌های خانوادگی خود در افغانستان بمانند. نتیجه نهایی: نود درصد آمریکایی‌ها در افغانستان که می خواستند بروند ، توانستند آنجا را ترک کنند. و برای آمریکایی های باقی مانده ، مهلتی وجود ندارد. ما همچنان متعهد هستیم که اگر می‌خواهند بیرون بیایند آنها را بیرون بیاوریم. وزیر امور خارجه بلینکن تلاش های دیپلماتیک مستمر را برای اطمینان از عبور ایمن برای هر شریک آمریکایی ، افغان یا اتباع خارجی که مایل به ترک افغانستان هستند ، هدایت می کند. در واقع همین دیروز شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب کرد که پیام روشنی را در مورد آنچه که جامعه بین المللی انتظار دارد طالبان برای حرکت به جلو ارائه دهد ارسال کرد.

وی از تصمیم خود برای خروج از افغانستان دفاع کرد و مدعی شد که ایالات متحده آمریکا چاره‌ای جز «ترک یا افزایش تنش» در طولانی‌ترین جنگ آمریکا پس از توافق ترامپ با طالبان نداشت. وی تاکید کرد که انتخاب واقعی بین خروج یا تشدید درگیری‌ها بود: من قصد نداشتم این جنگ را برای همیشه طولانی کنم و قصد نداشتم خروج را برای همیشه طولانی کنم. وقتی من دولت را تحویل گرفتم طالبان در قوی‌ترین موقعیت خود از سال ۲۰۰۱ به این طرف بود. تقریباً نیمی از کشور را تحت کنترل یا رقابت داشت.

جو بایدن گفت که آمریکا پس از توافقی که دولت دونالد ترامپ با طالبان امضاء کرد امکان ادامه حضور در افغانستان را نداشت. بایدن گفت: ما تنها یک انتخاب ساده داشتیم. یا تعهد دولت قبلی را انجام می‌دادیم و افغانستان را ترک می‌کردیم یا می‌گفتیم که این کشور را ترک نمی‌کنیم و ده‌ها هزار سرباز خود را به جنگ باز می‌گرداندیم. بگذارید واضح بگویم: خروج 31 اوت مهلت دلخواه نبود. این دستگاه برای نجات جان آمریکایی‌ها طراحی شده است. سلف من ، رئیس جمهور سابق ، توافقنامه‌ای را با طالبان برای خروج ایالات متحده امضا کرده بود. در توافق دولت قبلی گفته شده بود که اگر ما به مهلت اول ماه مه که آنها برای خروج امضا کرده بودند پایبند باشیم ، طالبان به هیچ یک از نیروهای آمریکایی حمله نمی کنند. اما اگر می ماندیم ، همه شرط ها رها می‌شد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اظهار کرد: تهدید تروریستی هنوز وجود دارد اما رویکرد آن تغییر کرده است و نیاز به تغییر استراتژی ما دارد. اما این بدان معنا نیست که باید در افغانستان می‌ماندیم. ما به آن تروریست‌هایی که با ما می‌جنگند می‌گوییم که ما همه جا شما را تعقیب خواهیم کرد و هزینه سنگینی خواهید پرداخت.

وی با یادآوری دلیل حمله به افغانستان و سپس کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده که مسئول حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ بود گفت، هدف ما جلوگیری از تکرار حمله مشابه بود که به هدف خود رسیدیم.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که ما حتی ۱۰ سال بیشتر در افغانستان ماندیم گفت، من باور ندارم که منافع ملی ایالات متحده با ادامه حضور نظامی در افغانستان تضمین می‌شد.

وی درباره ۱۳ نظامی کشورش که در جریان این عملیات و بر اثر حمله داعش کشته شدند گفت که «ما هرگز نمی‌توانیم دین خود به آنها را ادا کنیم.»

حمله انتحاری روز پنج‌شنبه گذشته در فرودگاه کابل که از سوی شاخه داعش در خراسان (داعش خراسان) انجام شد، جان ۱۷۰ شهروند افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی را گرفت.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از «موفقیت فوق‌العاده» عملیات خروج شهروندان آمریکایی و افغان‌ها از فرودگاه کابل سخن گفت. جو بایدن افزود که واشنگتن تخمین می‌زند که حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ شهروند آمریکایی به دنبال خروج از افغانستان هستند.

وی پایان حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان را «بهترین تصمیم برای آمریکا» توصیف کرد: «من این حرف را از صمیم قلب می‌گویم. شک نداریم که این تصمیم درست، عاقلانه و بهترین تصمیم برای آمریکا بود.»

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که کشورش به جز جلوگیری از برنامه‌ریزی برای حمله به ایالات متحده در خاک افغانستان هیچ گونه منفعت ملی دیگری در این کشور نداشت و ندارد.

جو بایدن وظیفه خود را دفاع از آمریکا در برابر تهدیدهای سال ۲۰۲۱ به جای تمرکز بر روی تهدیدهای سال ۲۰۰۱ دانست.

وی تاکید کرد: ما همچنان از حقوق زنان و دختران افغان حمایت می‌کنیم، همانطور که از حقوق زنان و دختران در دیگر نقاط دنیا حمایت می‌کنیم.

وی همچنین در بخشی از سخنانش نیز گفت که «وقت پایان دادن به این جنگ فرا رسیده بود.» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که جنگ در افغانستان باید مدتها پیش به پایان می‌رسید. ما ٢٠ سال است که روزانه ٣٠٠ میلیون دلار در افغانستان هزینه می‌کنیم و من نمی‌توانم به این هدردادن ادامه بدهم.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه اکنون باید به آینده نگاه کنیم، نه به گذشته، تصریح کرد: کهنه‌سربازان زیادی را در منطقه جنگ و همچنین اینجا در آمریکا دیده‌لم که با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند، آنها هستند که هزینه جنگ را تا آخر عمر به دوش می‌کشند.

جو بایدن با اشاره به این که روزانه به‌طور متوسط ۱۸ کهنه‌سرباز آمریکایی اقدام به خودکشی می‌کنند،گفت: من با تمام وجودم معتقدم که تصمیم به خروج نظامی از افغانستان درست بوده است.

پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد که آخرین گروه آمریکایی‌ها، افغانستان را ترک کرده‌اند و پس از ۲۰ سال طولانی‌ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده آمریکا با پرواز آخرین هواپیما به پایان رسید.

حرف آخر، بنا به اعلام پنتاگون، سفیر آمریکا در افغانستان و یک ژنرال آمریکایی آخرین افرادی بودند که دوشنبه‌ شب خاک افغانستان را ترک کردند. مقامات وزارت دفاع آمریکا می‌گویند که موفق به تخلیه همه افرادی که مایل به خارج کردن آنها از خاک افغانستان بودند نشدند.

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در یک نشست خبری گفت: «آخرین هواپیمای سی-۱۷ در ۳۰ اوت در ساعت ۱۹:۲۹ به وقت گرینویچ از فرودگاه کابل بلند شد.»

 

وی گفت: بیش از شش هزار شهروند آمریکا در جریان عملیات تخلیه اتباع این کشور به خارج از افغانستان منتقل شدند. فرمانده سنتکام گفت: «هرچند عملیات تخلیه نظامی به پایان رسیده است اما ماموریت دیپلماتیک برای اطمینان یافتن از اینکه تعداد بیشتری از اتباع آمریکایی و افغان‌های واجد شرایط خواهند توانست از افغانستان خارج شوند ادامه می‌یابد.»

آمریکا و متحدانش طی ۱۸ روز گذشته بیش از ۱۲۳ هزار غیرنظامی را از افغانستان خارج کردند.

در شامگاه دوشنبه پس از تایید خروج ارتش آمریکا، صدای تیراندازی در کابل شنیده شد. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه اعلام کردند در شهر صدای تیراندازی را از ایست بازرسی‌های مختلف طالبان شنیده‌اند که خوشحالی آن‌ها را از خروج نیروهای آمریکایی نشان می‌داد.

گروه طالبان که از دو هفته پیش در افغانستان به قدرت رسیده است به دنبال خروج آخرین نظامیان آمریکا از «استقلال کامل» افغانستان سخن گفت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در اولین ساعت‌های روز سه‌شنبه گفت: «سربازان آمریکایی فرودگاه کابل را ترک کردند و کشور ما استقلال کامل خود را به دست آورد.»

آخرین گروه از نظامیان آمریکا در حالی از افغانستانِ تحت کنترل طالبان خارج شدند که ۲۰ سال پیش پس از حملات ۱۱ سپتامبر حکومت این گروه را سرنگون کرده بودند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در مورد تصمیمش برای عدم تمدید حضور نظامیان این کشور در افغانستان با مردم ایالات متحده سخن خواهد گفت.

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده گزارش خود در باب منشأ ویروس کرونا (کووید-۱۹) را منتشر کرد.

حرف آخر،   به نقل از اسپوتنیک، جامعه اطلاعاتی آمریکا روز جمعه خلاصه‌ای کوتاه و غیرمحرمانه از تحقیقات خود در خصوص منشأ کووید -۱۹ را منتشر و اعلام کرد که این ویروس پیش از شیوع گسترده آن در اواخر سال ۲۰۱۹ برای دولت چین ناشناخته بود.

در این گزارش آمده است که شیوع این بیماری، یک رخداد طبیعی بوده و ناشی از (بکارگیری) تسلیحات بیولوژیکی نیست.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی که روز پنج شنبه منتشر شد، اعلام کرد: «ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا این است که "سارس- ک وو-۲" ویروسی که عامل بیماری کووید -۱۹ است، احتمالاً از طریق یک رویارویی و در معرض قرار گرفتن اولیه و کوچک در محدوده زمانی نوامبر ۲۰۱۹– با شناسایی اولین موارد آشکار ابتلا به کووید -۱۹ در ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹- به انسان‌ها سرایت کرده است».

در ادامه این گزارش آمده است: «ما (جامعه اطلاعاتی آمریکا) این طور تشخیص می‌دهیم که این ویروس به عنوان یک سلاح بیولوژیکی، توسعه نیافته است. اکثریت نهادها (ی اطلاعاتی) نیز با درجه پائینی از اطمینان اینطور ارزیابی می‌کنند که سارس- کوو-۲ احتمالاً دستکاری ژنتیکی نشده است؛ با این حال، دو نهاد اطلاعاتی دیگر بر این باورند که شواهد و مستندات برای انجام یک ارزیابی در این دو زمینه کافی نیست».

در نهایت، جامعه اطلاعاتی آمریکا این‌طور نتیجه گیری می کند که مقامات چین پیش از شیوع اولیه بیماری کووید -۱۹، آگاهی قبلی نسبت به این ویروس نداشتند.

در مورد فرضیه‌های مختلفی که در خصوص نحوه سرایت اولیه مطرح می‌شود، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا خاطرنشان کرد که سرایت هم به روش طبیعی و هم در حادثه ای مرتبط با آزمایشگاه (نشت آزمایشگاهی) «محتمل هستند».

این گزارش در پایان می‌افزاید که «همکاری چین برای دست یافتن به یک ارزیابی قاطع و نهایی در مورد منشأ کووید -۱۹ به احتمال بسیار ضروری است».

در همین راستا، منابع آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی این کشور درباره منشأ ویروس کرونا که به درخواست «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده تهیه شده، هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

هدف از این تحقیقات مشخص شدن این مسأله بود آیا شیوع این ویروس نتیجه طبیعی سرایت از حیوان به انسان بوده یا به واسطه نشت از آزمایشگاه شیوع یافته است.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین، پیشتر گزارش آمریکا در این ارتباط را «ضد علمی» عنوان کرده و گفته بود که دولت آمریکا در این گزارش نتیجه تحقیقاتی را که سازمان بهداشت جهانی (WHO) قبلاً انجام داده، کاملاً نادیده گرفته و این تحقیقات جدید را تنها برای «پیشبرد اهداف سیاسی» خود پیگیری می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا با بیان این که تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر از افغانستان خارج شده‌اند، گفت که واشنگتن می‌تواند روند تخلیه ها را قبل از پایان ماه اوت به شرط همکاری طالبان تکمیل کند.

حرف آخر ،  به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز چهارشنبه گفت که ایالات متحده در مسیر تکمیل تخلیه کلیه نیروها و پرسنل آمریکایی از افغانستان تا قبل از موعد مقرر (۳۱ اوت) است.

وی به شمار افراد خارج شده از افغانستان اشاره کرد و گفت که ظرف ۱۰ روز گذشته بیش از ۷۰ هزار تن افغانستان را ترک کردند.

رئیس جمهور آمریکا به مساله تمدید زمان تخلیه نیروها از افغانستان اشاره کرد و گفت که خروج نیروهای آمریکایی تا ۳۱ اوت به پایان می‌رسد ولی این مساله را به همکاری طالبان منوط دانست.

وی عنوان داشت: این موضوع مشروط به این است که طالبان مانع تلاش‌های آمریکا برای تخلیه نیروها و افراد نشوند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: من از وزیر خارجه خواستم گزارشی درباره تعداد آمریکایی‌های باقی مانده در افغانستان تهیه کند و از پنتاگون و وزارت امور خارجه درخواست کردم که برنامه‌های جایگزین را ارائه دهند تا در صورت نیاز اجرا شود.

بایدن همچنین درباره دولت آینده افغانستان در سایه حضور طالبان گفت: مشروعیت دولت آینده افغانستان به رفتار آن بستگی دارد و ما طالبان را با اقدامات آنها قضاوت خواهیم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به تهدیدات تروریستی علیه نیروهای کشورش اشاره کرد و گفت:  "داعش خراسان"، (شاخه داعش در افغانستان) به دنبال هدف قرار دادن فرودگاه کابل، نیروهای ما، نیروهای متحد و غیرنظامیان بی گناه است.

وی تصریح کرد: هرچه آمریکایی‌ها بیشتر در افغانستان بمانند، خطر فزاینده حمله گروه تروریستی داعش خراسان افزایش خواهد یافت. هرچه زودتر بتوانیم کار (عملیات تخلیه) را تمام کنیم ، بهتر است. هر روز از عملیات، خطرات بیشتری را برای نیروهای ما به همراه دارد. هر روز که در آنجا هستیم، روز دیگری است و می‌دانیم که داعش (خراسان) به دنبال حمله به فرودگاه (کابل) و نیروهای آمریکایی و متحدانش است.

بایدن در ادامه به حضورش در کنفرانس مجازی روز سه شنبه سران گروه هفت اشاره کرد و گفت که سران گروه ۷ اتفاق نظر داشتند که موضع یکسانی در قبال گروه طالبان در پیش بگیرند و براساس عملکرد این گروه و نه اظهارات آنها تصمیم خواهند گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که هیچ یک از اعضای گروه ۷ روی حرف طالبان حساب نخواهند کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پایان اظهاراتش، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ نداد.

صفحه1 از69

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.