K2 Listing

K2 Listing

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: نخبگان برای جذب در صندوق بازنشستگی تا نیمه خردادماه فرصت دارند در سامانه جذب نخبگان نام نویسی کنند.

 

حرف آخر ، سید میعاد صالحی اظهار داشت: سامانه جذب نخبگان از روز سه شنبه 31 اردیبهشت به مدت 16 روز در سایت صندوق بازنشستگی به نشانی cspf.ir راه اندازی شده و تا نیمه خرداد همزمان با عید سعید فطر به کار خود ادامه خواهد داد.
وی افزود: افراد برای ثبت نام در این سامانه و شرکت در فراخوان، علاوه بر دارابودن مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر، باید حداقل یکی از افتخارات نخبگانی ذکر شده در ماده 4 آیین نامه احراز استعدادهای برتر و نخبگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را کسب کرده باشند. 
وی توضیح داد: مهمترین این موارد شامل دارندگان مدال‌های جهانی و کشوری المپیادهای علمی دانش‌آموزی و دانشجویی، رتبه‌های برتر آزمون سراسری، برگزیدگان جشنواره‌های علمی معتبر (جشنواره خوارزمی، رازی و فارابی) و دانش‌آموختگان برتر آموزشی پژوهشی مورد تایید بنیاد ملی نخبگان است.
صالحی اظهار داشت: لزوم بهره‌مندی صندوق بازنشستگی از ظرفیت بالای نخبگان کشور برای ارتقای نیروی انسانی و افزایش بهره‌وری و سوددهی شرکت‌های تابعه در راستای بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان تحت پوشش از جمله اهداف راه اندازی این سامانه و فراخوان جذب نخبگان است. 
وی تصریح کرد: این طرح هم در راستای تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد بسترهای لازم برای شناسایی و بکارگیری جوانان نخبه در صندوق بازنشستگی به خصوص هلدینگ ها و شرکت های تابعه است و هم ظرفیتی است که برای نخستین بار در اختیار نخبگان کشور قرار می گیرد تا با استفاده از افراد نخبه و جوان و متخصص بتوانیم از مشکلات پیش روی صندوق بازنشستگی به سلامت عبور کنیم.
صالحی تاکید کرد: سودآورکردن سرمایه بازنشستگان نیازمند استفاده از مدیران و کارشناسان نخبه، هوشمند، ایده پرداز و پاک دست دارد و ما تمام تلاش خود را برای بهبود معیشت بازنشستگان از یک سو و کاهش وابستگی به منابع دولت از سوی دیگر، بکار خواهیم بست.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: میزان مصرف نمک در استان ۴ تا ۵ برابر بیشتر از حد استاندارد است.

حرف آخر ، محمد عباسی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز گفت: میزان مصرف نمک در گیلان روزانه حدود ۱۰ تا ۱۲ گرم است که این ۴ تا ۵ برابر بیشتر از حد استاندارد است.

وی افزود:علاقه گیلانی‌ها به مصرف نمک و چاشنی‌های شور همانند زیتون، ماهی شور، پنیر محلی پرنمک و ماهی دودی موجب شده است تا این استان جزاستان‌های پرمصرف نمک در کشور باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بیش از ۸۳ درصد گیلانی‌ها بیشتر از حد استاندارد و طبیعی نمک مصرف می‌کنند.

محمد عباسی، میزان طبیعی و استاندارد مصرف نمک برای بیماران قلبی و عروقی، بیماران فشارخون بالا، کودکان و افراد بالای ۵۰ سال ۳ گرم در و برای افراد عادی ۵ گرم در روز اعلام کرد.

وی گفت: ۵۲ درصد مرگ و میر در گیلان به علت سکته‌های مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی است که عامل اصلی آن فشار خون بالا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از همه شهروندان خواست در سامانه خوداظهاری www.salamat.gov.ir ثبت نام کنند.

حرف آخر ، احمد حمزه روز سه شنبه افزود: با توجه به کاهش قیمت این محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان وزیر صنعت، معدن و تجارت مجوز صادرات این محصولات را صادر کرد.
وی ادامه داد: از ابتدای کاهش قیمت محصولات کشاورزی، پیگیر رفع این مشکل بودیم و امروز با درایت دولت، شاهد برطرف شدن این مشکل هستیم.
نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به تفاوت نرخ ارز در ایران و سایر کشورهای همسایه، صادرات محصولات کشاورزی مازاد بر نیاز داخل به این کشورها علاوه بر ارز آوری، سودآوری کشاورزان را هم رقم می زند.
حمزه به شعار رونق تولید اشاره کرد و گفت: دولت و مجلس تمام تلاش خود را برای تحقق شعار سال رهبری انجام می دهند.
اُفت قیمت محصولات کشاورزی در روزهای اخیر مشکلات زیادی برای کشاورزان منطقه جنوب کرمان ایجاد کرده بود که پیگیری نمایندگان مردم جنوب کرمان در مجلس شورای اسلامی باعث اخذ مجوز صادرات محصولات کشاورزی و خوشحالی کشاورزان شد.
طی هفت ماه گذشته 2 هزار و 648 میلیارد تومان انواع محصولات کشاورزی از هفت شهرستان جنوبی کرمان صادر شده است.
جنوب کرمان با هفت شهرستان و جمعیت یک میلیون نفر، یک سوم پهناورترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.
این منطقه با سطح زیر کشت بیش از 260 هزار هکتار و با تولید سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، 60درصد تولیدات این بخش را در استان پهناور کرمان به خود اختصاص داده و دارای بزرگترین گلخانه های طبیعی جهان است.

مدیرکل انتقال خون گیلان گفت: به همه گروه‌های خونی به ویژه گروه خونی A+ و O+ نیازمندیم.

حرف آخر ، دکتر احمد مرادی مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه گیلان همه ساله در ماه مبارک رمضان با کاهش میزان اهدای خون و پلاکت مواجه می‌شود تاکید کرد: اهدای خون در این ماه مبارک مشکلی برای سلامتی افراد ایجاد نمی‌کند.
وی با اشاره به پرمصرف بودن گیلان در زمینه خون و فرآورده‌های آن گفت: اکنون به اهدای همه گروه‌های خونی بویژه A+ و O+ نیاز است. 
مرادی افزود: در ماه مبارک رمضان مراکز انتقال خون در شهر‌های رشت و لاهیجان همه روزه از ۸ تا ۱۴ و از ساعت ۱۹ تا ۲۳ و در شهر‌های بندرانزلی، تالش، آستارا، فومن، لنگرود و رودسر همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۴ آماده دریافت خون اهداکنندگان است.
مدیرکل انتقال خون گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به در پیش بودن شب‌های قدر و اجرای طرح نذرخون، علاوه بر مراکز ثابت، پایگاه‌های سیار در رشت، خمام، شفت و صومعه سرا آماده دریافت خون شهروندان گیلانی است.
دکتر احمد مرادی افزود: مراکز سیار شب ۱۹ رمضان در مهدیه رشت، شب ۲۱ رمضان در مسجد جامع خمام، شب ۲۳ رمضان در مسجد جامع شفت و هر ۳ شب قدر در مسجد جامع صومعه سرا مستقر است.
وی گفت: از ابتدا تا ۱۳ ماه مبارک رمضان ۲ هزار و ۱۸۴ واحد خون در مراکز خونگیری استان دریافت شد.
مدیرکل انتقال خون گیلان افزود: هزار و ۱۳۴ نفر از اهدا کنندگان، اهداکننده مستمر، ۶۳۲ نفر اهداکننده با سابقه و ۴۱۸ نفر اهداکننده بار اولی بودند.
دکتر احمد مرادی در پایان گفت: از مجموع ۲ هزار و ۱۸۴ اهداکننده خون، ۲ هزار و ۱۱۱ مرد و ۷۳ زن هستند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود.

حرف آخر ، عبدالناصر همتی، با بیان اینکه سال 98 حدود 18.7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته است، گفت: طی دو ماه گذشته نیز روند بازگشت ارز صادراتی به کشور خوب بوده و یک مؤلفه به نام واردات در برابر صادرات به این بخش اضافه شده که براین‌اساس صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را برای وارداتی که ثبت سفارش شده اختصاص دهند.

رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به صدور بخشنامه امروز بانک مرکزی درباره سیاست‌های ارزی سال 98 این بانک در برابر صادرکنندگان، افزود: در این بخشنامه پیش‌بینی شده که پتروشیمی‌ها که عمده صادرکنندگان غیرنفتی هستند، بتوانند حداقل 60 درصد از ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و مابقی نیز به خود آنها اختصاص یابد، چرا که خودشان به واردات تجهیزات احتیاج دارند.

صادرکنندگان باید حداقل 50درصد صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند

وی ادامه داد: همچنین در بخشنامه امروز بانک مرکزی تأکید شده که مابقی صادرکنندگان برای اینکه تسهیلات بیشتری در اختیارشان قرار گیرد، باید حداقل 50 درصد صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کرده و مابقی آن را می‌توانند به‌صورت اسکناس وارد کشور کنند یا به‌صورت واردات در برابر صادرات توسط خود یا دیگران اختصاص دهند و دلیل اصرار بانک مرکزی برای عرضه این ارز در سامانه نیما به این دلیل بوده که این سامانه منبع تأمین کالاهای اولیه و اساسی کشور، مواد اولیه کارخانه‌ها، مواد واسطه‌ای و کالاهای ضروری است.

همتی با اشاره به اینکه به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، هزینه‌ معاملاتی و تخفیفاتی برخی صادرکنندگان در خارج از کشور افزایش یافته است، تأکید کرد: بر این اساس مصوب شده که هر صادرکننده بر مبنای پایه صادراتی گمرک، 80 درصد ارز را به کشور بازگرداند و 20  درصد مابقی از آن کم می‌شود که امیدوارم با این حرکت سال جاری نسبت به سال گذشته شرایط بهتری تجربه شود.

ارز 40 و 50 هزار تومانی در ایران رؤیایی بیش نبود

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز اینکه در حال حاضر کشور قله مقاومت را رد کرده و شرایط خوبی را سپری می‌کند، اضافه کرد: تلاش دشمنان شکست خورده اما هنوز فشارها ادامه دارد، البته این فشارها نمی‌تواند تأثیری در کشور داشته باشد، چرا که دشمنان زمانی از ارز 40 و 50 هزار تومانی سخن می‌گفتند، اما این اظهارات رؤیایی بیش نبود و طی ماه‌های آینده ثبات بیشتری در کشور حاکم شده و آینده خوبی در انتظار اقتصاد ایران است.

وی با یادآوری اینکه اقشار متوسط رو به پایین جامعه تحت فشار هستند، ادامه داد: تمام تلاش دولت این بوده که فشار تورمی به این اقشار را کاهش دهد و در این راستا دنبال راهکارهایی بوده تا از میزان این فشارها کاسته شود.

بسیاری از نوسانات بازار ارز سیاسی است

همتی با تأکید بر اینکه بسیاری از نوسانات بازار ارز سیاسی است، تصریح کرد: مردم نباید وارد این بازار شوند چرا که ممکن است متضرر شوند. ظرف این دو هفته قیمت ارز حدود دو هزار تومان کاهش یافته است، بنابراین توصیه می‌شود مردم با توجه به متغیرهای سیاسی تأثیرگذار در بازار ارز وارد آن نشوند.

ذخایر کافی ارزی در کشور وجود دارد

وی در گفت‌وگو با خانه ملت افزود: ذخایر کافی ارزی در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.

حدود 6میلیارد دلار ارز در دو ماه ابتدایی سال جاری برای کالاها تأمین شده است

همتی با بیان اینکه حدود 6 میلیارد دلار ارز در دو ماه ابتدایی سال جاری برای کالاها تأمین شده است، ابراز کرد: حدود 3 میلیارد دلار از این ارز به کالاهای اساسی و دارو اختصاص یافته که این کالاها اعم از برنج، روغن، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی بوده و بانک مرکزی پول آن را پرداخت کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی این توان را دارد که ظرف دو ماه 6 میلیارد دلار ارز تأمین کند و اگر صادرکنندگان در این بخش به دولت کمک کنند می‌توانیم با سرعت بیشتری دوران تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به وضعیت درخواست‌های نقل و انتقال دانشجویان گفت: تاکنون به تمامی درخواست‌ها رسیدگی شده‌ است.
 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امکان ثبت شکایات در سامانه سازمان مشارکت‌ها وجود دارد گفت: آن دسته از اولیاء که به هر دلیل از مدرسه فرزندشان شکایت دارند می‌توانند شکایت خود را در این سامانه به ثبت برسانند. این شکایات باید ظرف مدت ۱۰ روز پاسخ داده شود. سامانه تلفنی ۴۳۱۷ برای ثبت شکایات مردمی است.

حرف آخر ، سید محمد بطحایی در مراسم رونمایی از سامانه ثبت شکایات و تلفن گویای سازمان مدارس و مراکز غیردولتی با اشاره به شرایط و مشکلات اقتصادی موجود از همراهی مدارس غیردولتی قدردانی کرد.

وی افزود: مدارس غیردولتی منشاء آثار مثبتی در نظام تعلیم و تربیت بوده‌اند. خوشبختانه امروز دو سامانه بسیار مهم که امکان پاسخگویی خوبی را برای مردم فراهم می‌کند افتتاح شده و اولیاء می‌توانند شکایات خود را به مسئولان منتقل کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امکان ثبت شکایات در سامانه سازمان مشارکت‌ها وجود دارد گفت: آن دسته از اولیاء که به هر دلیل از مدرسه فرزندشان شکایت دارند می‌توانند شکایت خود را در این سامانه به ثبت برسانند. این شکایات باید ظرف مدت ۱۰ روز پاسخ داده شود. سامانه تلفنی ۴۳۱۷ برای ثبت شکایات مردمی است و اولیای دیگر شهرستانها نیز باید برای استفاده از این سامانه کد ۰۲۱ را به ابتدای این شماره اضافه کنند.

بطحایی با تاکید بر اینکه شهریه تعیین شده برای مدارس غیردولتی حتما باید از طریق پورتال‌های مربوط به طور دقیق اطلاع رسانی شود گفت: باید اولیاء از میزان شهریه مصوب مطلع شوند. همچنین مدارس موظف اند پوستر شهریه را در معرض دید خانواده‌ها قرار دهند. ناظران حتما باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

وی افزود: امیدوارم موسسان مدارس غیردولتی با توجه به شرایط اقتصادی، همراهی کنند و از اخذ وجوه اضافی تحت هر عنوانی خودداری کنند. این امر به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که حتی با دلایل موجه از اولیاء هزینه اضافی دریافت شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تیم‌هایی که با اطلاع قبلی یا بدون اطلاع قبلی از مدارس غیردولتی بازدید می‌کنند حتما موارد مذکور را مورد توجه قرار دهند گفت: مردم نباید از مدارس ناراضی باشند و احساس کنند در حق آن‌ها اجحاف شده است.

حرف آخر ، مرکز آمار یا بانک مرکزی، کدام‌یک بايد آمارهای اقتصادی کشور را اعلام کنند؟ این سؤالی بود که سال گذشته جدال دو نهاد بزرگ تولید آمار در کشور را به همراه داشت و در نهایت با رأی شورای‌عالی آمار کشور به نفع مرکز آمار ایران به پایان رسید.

جدالی که اگرچه با پیروزی مرکز آمار همراه بود اما مشکلات زیادی را نیز برای فعالان و کارشناسان اقتصادی به وجود آورد زیرا در عمل باعث شد بانک مرکزی انتشار آمارهای اقتصادی را که به صورت هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه ارائه می‌کرد، متوقف کند تا بسیاری از کارشناسان و دستگاه‌ها را که با این آمارها سروکار داشتند دست خالی بگذارد.

این وضعیت در حال‌حاضر تا آنجا پیش رفته که «شرق» از طریق منابع آگاه مطلع شده حتی دستگاه‌های برنامه‌ریز نیز به دلیل عدم دریافت آمارهای لازم از سوی بانک مرکزی در انجام وظایف خود ناتوان مانده‌اند.

آمارهایی که مرکز آمار عملا توانایی لازم برای انتشار آنها را ندارد و بانک مرکزی نیز به دستگاه‌ها اعلام کرده هیچ آماری در اختیار آنها قرار نخواهد داد.

‌از‌دست‌رفتن مرجع معتمد

حیدر مستخدمین‌حسینی، اقتصاددان در گفت‌وگو با «شرق» درباره مشکل فعلی نظام آماری کشور، درباره تفاوت دو نگاه رایج به آمار می‌گوید: به طور کلی دو نگاه به آمار در کشور رایج است که در نگاه اول آمار از جنبه استراتژیک اهمیت دارد و بهره‌گیری از همین آمارها در بخش‌های مختلف اقتصاد است که پس از استخراج، به تحلیل و پس از آن به برنامه‌ریزی‌های مناسب منجر می‌شود.

این نگاه به آمار که در برنامه‌های توسعه جاری است، در یکی، دو دهه اخیر زیر سایه نگاه دیگری به آمار قرار گرفته که آمار را نه به عنوان ابزاری برای برنامه‌ریزی، بلکه به عنوان ابزاری سیاسی مورد توجه قرار می‌دهد. در نگاه دوم به آمار، دولت‌ها سعی می‌کنند اگر درخششی در بخشی از اقتصاد یا فرهنگ یا اجتماع وجود داشت آمارهای مرتبط با آن را منتشر و برجسته کنند و بهره‌برداری سیاسی لازم را از آن به عمل آورند. در این نگاه آمار یک الزام برای کمک به نظام برنامه‌ریزی کشور نیست و به همین دلیل است که سال به سال شاهد کاهش توجه به آمارها هستیم.

مستخدمین‌حسینی درباره کاهش اعتماد عمومی به آمارها حتی نزد کارشناسان اقتصادی می‌گوید: از خودم شروع می‌کنم که به عنوان کارشناس اقتصادی در سال‌های اخیر کمترین تکیه را به آمارها انجام می‌دهم؛ به این دلیل که می‌بینم برخورد سیاسی با آمارهای اقتصادی صورت می‌گیرد و اگر دقت کنیم می‌بینیم که در تحلیل‌های اقتصادی دیگر کارشناسان هم استفاده و تکیه بر آمار کم‌رنگ‌تر شده است، امری که در دهه‌های قبل دیده نمی‌شد چون همواره اقتصاددان‌ها به آمارهای اقتصادی اعتماد داشتند اما امروز این‌طور نیست و این آسیب وارد شده است.

این اقتصاددان با انتقاد از تصمیم اتخاذشده برای عدم انتشار آمارهای اقتصادی توسط بانک مرکزی و انتشار برخی آمارهای اقتصادی توسط مرکز آمار به «شرق» می‌گوید: اشتباهی که دولت و تیم تصمیم‌گیرنده دراین‌باره انجام داد این بود که در نظر نگرفت آمارهای تولیدشده توسط بانک مرکزی کمترین میزان آلودگی و بیشترین دقت در تولید آمار را بین دستگاه‌های گوناگون داشتند و نیروهایی که در بانک مرکزی این آمارها را تهیه می‌کردند، دارای تحصیلات عالیه و تخصص لازم بودند و سعی می‌کردند در سطح بین‌المللی آمارهای قابل استناد منتشر کنند و به همین دلیل بود که نهادهای بین‌المللی، مثل بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول هیچ‌گونه اعتراضی را به آمارهای بانک مرکزی مطرح نمی‌کردند و آن را کاملا استاندارد می‌دانستند.

حتی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول آمارهای تولیدی بانک مرکزی را دریافت و در آمارهای خود منتشر می‌کرد و این سطح اطمینان از صحت و استاندارد آمارهای تولیدی بانک مرکزی را نشان می‌داد. اما با تصمیمی که گرفته شد، عملا آمارهایی که مورد استفاده فعالان اقتصادی، نهادهای اقتصادی و دانشگاه‌های کشور بود دیگر در اختیار نیست.

زمانی که به عنوان معاونت پارلمانی مسئولیت داشتم، در کمیسیون اقتصادی مجلس این سؤال مطرح بود که بانک مرکزی آمارهای اقتصادی را منتشر کند یا مرکز آمار و من پیشنهادم این بود که بانک مرکزی آمارهای سطح کلان را منتشر کند و مرکز آمار نیز آمارهای سطح خرد را و یکی از دلایلم همین اعتماد جهانی به آمارهای بانک مرکزی بود که می‌توانست ادامه پیدا کند زیرا در کشورهای پیشرفته تهیه آمار را به نهادهای زیرمجموعه ریاست‌جمهوری نمی‌سپارند.

‌برخورد سیاسی با آمار

این اقتصاددان در توضیح نحوه برخوردهای سیاسی با آمارهای اقتصادی می‌گوید: برخوردهای سیاسی با آمارهای اقتصادی به این معناست که برای نیل به اهداف سیاسی، آمارهای اقتصادی به نفع یا ضرر دسته و گروهی تغییر کنند یا منتشر نشوند. مثلا فرض کنید درباره آمار تورم وقتی 295 قلم را چیدمان می‌کنند و هرکدام از این 295 قلم را بر پایه متدهایی که علم آمار مشخص کرده در مدل قرار می‌دهند و به هرکدام وزن مشخصی می‌دهند، تغییر در وزن این اقلام می‌تواند آمار را مخدوش کند.

مثلا فرض کنید در وزن‌دهی اولیه مشخص شده است که هزینه مسکن 30 درصد هزينه خانوار را شامل می‌شود، حال اگر هزینه مسکن پیوسته افزایش پیدا کند، افرادی که قصد مخدوش‌کردن آمار و تولید دلخواه آن را دارند، می‌توانند با کاهش وزن مسکن در سبد هزینه‌ها و افزایش وزن اقلامی که افزایش قیمت زیادی نداشته‌اند، نرخ تورم کمتری را در نتیجه نهایی به دست آورند. در دولت گذشته ما شاهد همین‌گونه اقدامات بودیم و حالا هم متأسفانه به جای اینکه یک چارچوب اصولی برای انتشار آمار در نظر گرفته شود، انتشار آمار از بانک مرکزی که از سال 1339 آمارهای اقتصادی را منتشر می‌کرد و به مرجع مطمئنی تبدیل شده بود، گرفته شده و به زیرمجموعه ریاست‌جمهوری منتقل می‌شود.

‌محاسباتی که اعلام نمی‌شوند

مستخدمین‌حسینی گمانه دیگری را نیز مطرح می‌کند و می‌گوید: بانک مرکزی قطعا در حال حاضر محاسبات آماری را انجام می‌دهد اما نتایج آن را منتشر نمی‌کند و اگرچه خبر دقیقی در این باره ندارم اما گمان می‌کنم که هنوز بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول آمارهای لازم را از بانک مرکزی دریافت می‌کنند.

این اقتصاددان در توضیح نتایج عدم انتشار آمارها توسط بانک مرکزی می‌گوید: مشخص است که برای پیش‌بینی وضعیت اقتصاد نیازمند سری‌های آماری هستیم و برپایه این پیش‌بینی‌ها برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد بنابراین اگر آمار ارائه نشود، دچار اشکالات اساسی در برنامه‌ریزی خواهیم شد که مشکلات زیادی را در اقتصاد ایجاد می‌کند و نظام برنامه‌ریزی را به این سمت خواهد برد که بر مبنای آمار کیفی و باری به هر جهت و صرفا شعارهایی مانند اینکه تلاش خواهیم کرد، کوشش خواهیم كرد، امیدواریم تورم را کاهش دهیم به کار خود ادامه دهد. ما هم‌اکنون شاهد هستیم وزارتخانه‌های مختلف آمارهای گوناگونی ارائه می‌دهند.

برای مثال وزیر اقتصاد می‌گوید ارز صادرات این مقدار برگشته، بانک مرکزی آمار دیگری ارائه می‌دهد که اصلا شبیه هم نیستند و این آمارهاي متفاوت از دو رکن اقتصاد کشور ارائه می‌شوند. در دستگاه‌های دیگر هم همین وضعیت حاکم است و هر دستگاهی با تعابیر و متدهای خودش آمارهایی ارائه می‌دهد و حتی می‌بینیم که آمارهای منتشرشده درباره خسارت سیل اخیر نیز با یکدیگر همخوانی ندارند که همه اینها نشان می‌دهد در زمینه آمار با مشکلات اصولی مواجه هستیم.

صفحه1 از77

درباره ی ما

پایگاه خبری حرف آخر، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه حرف آخر عضو شوید.